هلدینگ سیمیا نمادی از قدرت و نفوذ در دنیای تجارت

توکنومیک چیست؟ راهی برای بررسی ارزش واقعی رمزارزها

توکنومیک

توکنومیک (Tokenomics) به عنوان اقتصاد توکنی (token) می‌تواند ارزش و اهمیتی که یک توکن دارد را به معامله‌گران و تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال نشان دهد. در واقع توکنومیک به بررسی اقتصاد یک توکن در ابعاد مختلف می‌پردازد. این موضوع تریدرها را ترغیب می‌کند که با توجه به ارزش یک ارز نسبت به معامله آن اقدام کنند یا به سراغ ارز دیگری بروند.

بخش بزرگی از موفقیت یک پروژه رمزنگاری را می توان به توکنومیک آن نسبت داد اما این اصطلاح دقیقاً به چه معناست؟ توکنومیک، مجموعه‌ای از «توکن» و «اقتصاد» برای عناصری است که یک ارز دیجیتال خاص را برای سرمایه‌گذاران ارزشمند و جالب می‌کند. این موضوع شامل همه چیز از عرضه توکن و نحوه صدور آن تا مواردی مانند ابزاری است که دارد.

Tokenomics مفهوم مهمی است که باید هنگام تصمیم گیری سرمایه گذاری در نظر گرفت زیرا در نهایت پروژه ای که دارای انگیزه های هوشمندانه و طراحی شده ای برای خرید و نگهداری توکن ها برای مدت طولانی است، بیشتر دوام می آورد و بهتر عمل می کند. یک پلتفرم خوب ساخته شده اغلب به تقاضای بالاتر در طول زمان تبدیل می شود زیرا سرمایه گذاران جدید به پروژه هجوم می آورند که به نوبه خود قیمت ها را افزایش می دهد.

به همین ترتیب، هنگام راه‌اندازی یک پروژه، اعضای موسس و توسعه‌دهندگان برای جذب سرمایه‌گذاری و موفقیت در پروژه، باید توکنومیک ارز دیجیتال بومی خود را به دقت در نظر بگیرند.

با توجه به اهمیتی که توکنومیک در تحلیل و نشان دادن ارزش واقعی ارزها دارد، در این مقاله به بررسی تخصصی این موضوع که توکنومیک در ارز دیجیتال چیست، می‌پردازیم.

توکنومیکس (tokenomics) چیست؟

ارزش واقعی ارزهای دیجیتال برای معامله‌گران اهمیت زیادی دارد. تریدرها طبق تحلیل‌های خود و استراتژی‌هایی که دارند روی دارایی‌های ارزشمند خود ریسک می‌کنند و به سراغ معامله رمزارزها می‌روند. یکی از اقدامات مهمی که معامله‌گران برای شناسایی ارزش حقیقی ارزها انجام می‌دهند، کمک گرفتن از توکنومیک است. با فرایند مهم توکنومیک معامله‌گران متوجه می‌شوند که می‌توانند برای ورود به معامله روی یک ارز خاصی حساب باز کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید توکنومیک را از ترکیب چه کلمه‌هایی ایجاد کرده‌اند. توکنومیک ترکیبی از عبارت‌های توکن و اقتصاد (Economics) است. چون بخشی از این فرایند از عبارت توکن تشکیل شده است، بهتر است که تفاوتی که بین توکن و کوین (coin) وجود دارد را شناسایی کنید. به خاطر بسپارید که به توکن‌ها دارایی لایه دوم نیز می‌گویند. این تفاوت‌ها به شرح زیر هستند:

 • در شبکه بلاک چین دارایی‌های اصلی وجود دارند که به آن‌ها کوین می‌گویند.
 • توکن‌ها مانند کوین‌ها شبکه بلاک چین ندارد. اما از قابلیت توسعه روی شبکه بلاک چین کوین‌ها برخوردار هستند.
توکنومیک

آشنایی با تاریخچه توکنومیک

کسی که برای اولین بار حرف اقتصاد توکنی را به میان آورد فردی به نام بوروس فردریک اسکینر (Burrhus Frederic skinner) بود. شاید عجیب باشد؛ اما بوروس فردریک اسکینر یک روان‌شناس در دانشگاه هاروارد بود. این ایده را در سال ۱۹۷۲ مطرح کرد و با گذشت زمان محبوبیت زیادی به دست آورد.

از آن زمان تا به امروز که اقتصاد توکنی با تغییرات و گستردگی زیادی به دست ما رسیده است، ارگان‌های مهمی از آن برای بررسی‌های اقتصادی خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال مؤسسه‌های اقتصادی بسیار مطرحی که در دنیا وجود دارند برای حوزه فعالیت خود به مطالعه توکنومیک می‌پردازند.

در حال حاضر نیز با وجود ارزهای دیجیتال، معامله‌گران توکنومیک را برای تحلیل توکن‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند. طبق تحلیل‌هایی که از توکنومیک مانند وضعیت رمز ارزی خاص در توکن سوزی (Token Burning) به دست می‌آورند به معاملات خرید و فروش ورود می‌کنند یا دست نگه می‌دارند.

ارزهای دیجیتال به دلیل اینکه اشخاص ثالث در آن‌ها هیچ دخالتی ندارند، هر روز محبوبیت بیشتری کسب می‌کنند. همین موضوع اهمیت اقتصاد توکنی را افزایش داده است.

آشنایی مختصر با سه واژه ی عرضه، حداکثر عرضه و کل عرضه

عرضه: عرضه ی یک توکن در واقع تعداد توکن موجود برای مبادله، استفاده و نگه داشتن می باشد.

حداکثر عرضه: به حداکثر تعداد کوین هایی گفته می شود که ایجاد خواهد شد.

کل عرضه: میزان کل عرضه، از فرمول ماکزیمم عرضه منهای کوین هایی که با سوزانده شدن یا سایر روش های ردیابی شده حذف شده اند، به دست می آید. میزان گردش بیت کوین برابر با میزان عرضه کل می باشد، به این دلیل که هیچ کدام از کوین ها عمدا توسط شبکه حذف نشده اند و آن بخش از کوین ها که گم شدند یا از بین رفته اند جز عرضه کل محسوب نمی شوند.

قیمت بیت کوین و عرضه در گردش حجم بازار آن را تعیین می کنند، بنابراین دو کوین با قیمت متفاوت می توانند حجم یکسانی داشته باشند. قیمت توکن نمی تواند به تنهایی روی ارزش آن تاثیر بگذارد، بنابراین برای تعیین ارزش یک توکن قبل از قیمت باید به حجم بازار به عنوان یک شاخص توجه کرد. 

توکنومیک چه مزایا و معایبی دارد؟

کار اقتصاد توکنی تحلیل کردن است. تحلیل‌هایی که در نهایت منجر به شناسایی ارزشمند بودن یک ارز دیجیتال می‌شوند. این موضوع شما را یاد چه تحلیلی می‌اندازد؟ درست است. اقتصاد توکنی شباهت زیادی به تحلیل فاندامنتال (Fundamental) دارد که فاکتورهای مهمی را برای بررسی ارزش واقعی قیمت یک رمز ارز در نظر می‌گیرد. به همین دلیل توکنومیک اهمیت زیادی برای معامله‌گران دارد.

Tokenomics

ایراد توکنومیک به این برمی‌گردد که ممکن است اطلاعاتی که در مورد عرضه کل ارز دیجیتال یا موارد دیگر ارائه می‌دهد همیشه درست نباشد. ممکن است شما را به این نتیجه برساند که بازار ارز دیجیتال مورد نظرتان ارزش بالایی دارد، ولی در واقع این موضوع برعکس است. یعنی ارزش آن پایین است و اگر سرمایه‌های خود را برای معامله کردن آن به کار بگیرید، احتمالا سود زیادی به دست نخواهید آورد.

علت اهمیت توکنومیک در دنیای ارزهای دیجیتال

در بازارهای مالی عرضه و تقاضا نقش مهمی در ارزشمندی یک دارایی دارند. این موضوع در مورد ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال صدق می‌کند. نوسان‌هایی که در عرضه و تقاضای دارایی‌های مالی صورت می‌گیرند باعث تغییر قیمت‌ها می‌شوند.

مهم‌ترین هدفی که توکنومیک دارد این است که می‌توانید در تحلیل قیمت ارز دیجیتال و آینده‌ای که در انتظار آن است، از آن استفاده کنید؛ چرا که به خوبی مارکت کپ یک دارایی را تحلیل می‌کند. معامله‌گران در بررسی توکنومیک ارز دیجیتال مورد نظر، این موارد را مورد توجه قرار می‌دهند:

 • معامله‌گران میزان عرضه توکن یا کوین مورد نظر خود را در بازار بررسی می‌کنند. این باعث می‌شود که به محبوبیت آن نزد سایر معامله‌گران پی ببرند.
 • آینده کوین یا توکن مورد نظر از نظر عرضه چه خواهد بود؟ آیا امکان دارد که ارز مورد نظر در آینده رشد خوبی را تجربه کند؟
 • در بررسی توکنومیک معامله‌گر قیمت واقعی رمزارز را مشخص می‌کند. به این ترتیب متوجه می‌شود که آیا در قیمتی که ارزشش را دارد معامله می‌شود یا که این‌طور نیست.
 • طبق بررسی عرضه و تقاضا و قیمتی که ارز مورد نظر را معامله می‌کنند، قابل رشد بودن ارز مشخص می‌شود. این موضوع در لیکوییدیتی (Liquidity) نیز اهمیت دارد.
 • نحوه عرضه توکن به صورت متمرکز و غیرمتمرکز بررسی می‌شود.
 • تعداد کوین‌ها و توکن‌هایی که در آینده می‌سوزند نیز در تحلیل توکنومیک بررسی می‌شوند.
توکنومیک

چه شاخص‌های مهمی در توکنومیک بررسی می‌شوند؟

توکنومیک شاخص‌های مهمی را برای بررسی اقتصادی ارز‌های دیجیتال در نظر می‌گیرد. فاکتورهای زیادی وجود دارند که در این تحلیل استفاده می‌شوند، اما برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری دارند که به شرح زیر هستند:

بررسی ارزش بازار

وقتی بیت کوین (Bitcoin) به وجود آمد قیمت آن پایین بود؛ اما به مرور زمان رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد. اولین کسانی که بیت کوین خریداری کردند، با فروش آن توانستند به ثروت‌های کلانی برسند. در حاضر معامله‌گرانی وجود دارند که فکر می‌کنند برخی از ارزهای دیجیتال که امروزه قیمت پایینی دارند، در آینده درست مانند بیت کوین، رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کنند. اتفاقی که برای یک ارز دیجیتال رخ داده است ممکن است برای سایر رمز ارزها پیش نیاید.

ارزش بازار موضوعی است که در توکنومیک اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اینکه آینده یک رمزارز چه ارزشی دارد چیزی است که با بررسی قیمت نمی‌توانید به آن برسید. باید توجه ویژه‌ای به فاکتورهای دیگر داشته باشید. بررسی ارزش بازار در عرضه اولیه کوین نیز برای معامله‌گران اهمیت ویژه‌ای دارد.

بررسی فرایند توکن‌ سوزی در توکنومیک

توکن ‌سوزی وقتی رخ می‌دهد که مقدار یک توکن از حالت طبیعی خود خارج شود. این تصمیم توسط توسعه‌دهندگان صورت می‌گیرد. البته سوزاندن توکن یک اصطلاح است که نشان دهنده از بین رفتن توکن‌های مازاد است. در این صورت رمزارزهایی که توسط توسعه‌دهندگان مشخص شده‌اند، به کیف پول‌هایی منتقل می‌شوند که امکان دسترسی به آن‌ها وجود ندارد. همچنین افراد نمی‌توانند اقدامی برای برگرداندن آن‌ها انجام دهند.

سوزاندن توکن ها از طریق سوزاندن مطابق یک برنامه منظم و یا از طریق سوزاندن کارمزدها انجام می شود. در سوزاندن مطابق یک برنامه، قیمت ها بر اساس این که چه تعداد توکن سوزانده شده اند و شوک وارد شده به میزان عرضه، افزایش می یابند. برای مثال بایننس توکن با هدف افزایش قیمت هر سه ماه یکبار اقدام به سوزاندن خود می کند که البته تاثیر بلندمدتی ندارد و نهایتا در کوتاه مدت موثر می باشد.

در روش سوزاندن کارمزد برای خارج کردن توکن ها، یک بخش از کارمزد معاملات را می سوزانند که روشی پایدارتر نسبت به سوزاندن توکن ها با برنامه می باشد زیرا کاهش تعداد توکن ها بر اساس میزان استفاده از شبکه می باشد. از این روش برای کاهش نرخ تورم، برقراری جریان ضد تورمی و برای زمانی که نرخ از تورم پیشی گرفته است، مورد استفاده قرار می گیرد.

Tokenomics

توکن‌ سوزی نقش مهمی در کاهش عرضه یک ارز دیجیتال دارد و حتی باعث می‌شود که برخی از رمزارزها رشد خوبی را تجربه کنند. مسئله توکن‌ سوزی نیز از جمله مسائلی است که در توکنومیک بررسی می‌شود چرا که تأثیر زیادی در آینده ارز دیجیتال مورد نظر دارد و می‌تواند نظر معامله‌گران را برای معامله تغییر دهد.

بررسی نحوه و میزان عرضه توکن در توکنومیک

توکن‌های مختلف همه به یک صورت عرضه نمی‌شوند. برخی از توکن‌ها عرضه محدودی دارند و برخی دیگر به صورت نامحدود عرضه می‌شوند. نحوه عرضه توکن‌ها نقش مهمی در تبدیل کردن آن‌ها به یک ارز تورمی (Inflationary) یا ضد تورمی (Deflationary) دارد.

زمانی که ارز دیجیتال خاصی را به صورت محدود عرضه می‌کنند این موضوع باعث ضد تورمی شدن آن می‌شود. برعکس این مورد نیز وجود دارد. عرضه رمزارز به صورت نامحدود نشان دهنده سیاست‌های متفاوت توسعه دهندگان آن است. به این ترتیب که آن‌ها در مدت زمان‌های مشخصی مقداری از ارز مورد نظر خود را عرضه می‌کنند. به عرضه نامحدود، عرضه تورمی می‌گویند. در هر دو مدل تورمی و غیر تورمی آینده یک رمزارز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

از جمله فاکتورهای تأثیرگذار در توکنومیک به میزان عرضه توکن‌ها مربوط می‌شود. هر چقدر کوین‌های یک ارز دیجیتال بیشتر در گردش باشند نشان می‌دهد که ارز مورد نظر در آینده شاهد افزایش قیمت و محبوبیت خواهد بود.

عرضه منظم نشان می‌دهد نباید به آینده روشن آن امید زیادی داشته باشید. چرا که نمی‌تواند رشد خوبی را تجربه کند. سه نوع مختلف از عرضه توکن وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • عرضه در گردش که نشان دهنده ارزهایی هستند که در حال حاضر معامله‌گران با آن‌ها معامله می‌کنند.
 • عرضه کل نشان می‌دهد که چه تعداد از رمزارزها تا به امروز عرضه شده‌اند. توجه کنید که ارزهای سوخته در عرضه کل محاسبه نمی‌شوند.
 • بیشترین میزان عرضه نشان می‌دهد که کدام رمزارز حداکثر عرضه را در تاریخ خودش تجربه کرده است.

بررسی مزایای رمزارز

در بررسی توکنومیک مزیت‌هایی که یک ارز دیجیتال دارد به دقت بررسی می‌شود. چرا که یکی از تأثیرگذارترین عواملی که ارزش واقعی یک رمزارز را مشخص می‌کند، مزایای و کاربردهایی است که یک ارز دیجیتال دارد. اگر یک رمزارز ارزش زیادی در بازار داشته باشد در آن صورت تقاضا برای آن بیشتر خواهد شد. چرا که کاربران، بیشتر ارز مورد نظر را در معاملات خود استفاده می‌کنند.

برنامه عرضه توکن ها چیست؟

برنامه عرضه توکن ها عبارت است از تعداد توکن های صادر شده در یک دوره زمانی که همان نرخ تورم می باشد. اگر میزان تقاضا برای یک توکن کم باشد ولی برنامه عرضه توکن، توکن مازاد بر عرضه صادر کند، به قیمت توکن آسیب وارد می شود. اگر میزان تقاضا برای توکن زیاد و برنامه عرضه توکن، به اندازه تقاضای موجود، توکن صادر نکند، قیمت ها افزایش می یابند. برنامه عرضه توکن به دو صورت ثابت و متغیر می باشد.

برای مثال بیت کوین دارای سیاست پولی ثابت و بدون تغییر می باشد. بیت کوین برای کاهش نرخ تورم خود، هر چهار سال یکبار اقدام به کاهش تعداد کوین های ایجاد شده به نصف می کند و بعد از رسیدن به حداکثر میزان عرضه، به یک مکانیزم ضد تورمی تبدیل می شود. بیت کوین به دلیل این که کوین جدیدی صادر نمی کند، می تواند ضد تورمی باشد، بنابراین کوین های گم شده یا از بین رفته، با هدف با ارزش شدن باقی کوین ها، به صورت کاملا موثر از عرضه در گردش خارج شده اند.

برعکس بیت کوین، اتریوم یک سیاست پولی متغیر را در پیش گرفته است و نسبت به تغییرات کاملا منعطف می باشد. برای مثال میزان جوایز بلوک اتریوم در آغاز 5-ETR در هر بلوک بود اما با اعمال تغییرات به 2-ETR کاهش یافت و به دنبال آن نرخ تورم نیز کم شد. با وجود این که حداکثر میزان عرضه در اتریوم وجود ندارد اما افزایش میزان استفاده و قفل شدن ETR در برنامه های غیرمتمرکز آن وجود دارد. زمانی که میزان استفاده افزایش می یابد به دنبال آن میزان تقاضا نیز افزایش پیدا می کند زیرا ETR توکن اصلی در برنامه های غیرمتمرکز می باشد که منبعی برای تامین انرژی آن محسوب می شود.

زمانی که ETR در این برنامه های غیرمتمرکز قفل می شوند، توکن ها از عرضه گردش خارج می شوند که این افزایش تقاضا در نهایت منجر به افزایش قیمت تقاضا می شود. سیاست های پولی متغیر این امکان را در اختیار اتریوم قرار می دهد تا از طریق آزمایش های مکرر بهترین روش برای بهبود شبکه را بیابد و در نتیجه توکنومیک بهبود یابد. اتریوم قصد دارد در آینده چندین تغییر ایجاد کند که پتانسیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا را می تواند داشته باشد.

تحلیل توکنومیک ارزهای دیجیتال

حتما برایتان سؤال است که چطور می‌توان به تحلیل توکنومیک ارزهای دیجیتال پرداخت؟ برای رفع ابهامات شما به تحلیل توکنومیک سه ارز دیجیتال معروف می‌پردازیم که به شرح زیر هستند:

تحلیل توکنومیک ارز دیجیتال بیت کوین

توکنومیک

هر زمانی که در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می‌شود اولین ارزی که به ذهن مخاطب می‌رسد، بیت کوین است. بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود و محبوبیت زیادی بین معامله‌گرها به خصوص قدیمی‌های حوزه ارزهای دیجیتال دارد. در واقع به دلیل اینکه یک رمزارز ضد تورمی است، اعتبار زیادی دارد.

در بررسی کوین و توکن متوجه شدید که برخی از ارزها، بلاک چین مخصوص به خود را دارند. بیت کوین برای خودش یک شبکه اختصاصی ویژه دارد. مدت زمان زیادی از حضور بیت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال می‌گذرد. به همین دلیل معامله‌گران زیادی به خصوص در ابتدای به وجود آمدن آن روی این ارز معاملات خود را انجام دادند.

برای بررسی توکنومیک باید بدانید که کل بیت کوین‌ها ۲۱ میلیون است و معامله‌گران ۱۹ میلیون از بیت کوین‌ها را استخراج کرده‌اند. استخراج کننده‌ها هر چهار سال یک بار با هاوینگ (Halving) روبه‌رو می‌شوند و نمی‌توانند به سود کامل پاداش‌های خود دست پیدا کنند. در واقع این رقم نصف می‌شود.

بیت کوین به نوعی پایه و اساس دنیای ارزهای دیجیتال است. به همین دلیل افرادی که می‌خواهند وارد این بازار معاملاتی شوند باید ساز و کار این ارز را به خوبی شناسایی کنند. اما قرار نیست همیشه یک ارز در جایگاه نخست باشد، دقیقا مثل قهرمان‌هایی که همیشه اول نخواهند بود.

اتریوم یک ارز دیجیتال معروف و قدرتمند است. تحلیل‌گران و حتی معامله‌گران کارکشته‌ای که با بیت کوین سر و کار دارند احتمال می‌دهند روزی اتریوم (ETH) جای بیت کوین را بگیرد و عنوان قدرتمندترین ارز دیجیتال را به دست آورد. این بخشی از تحلیل توکنومیک ارز دیجیتال بیت کوین است.

توزیع توکن

تیم ها برای تصمیم گیری درباره چگونگی راه اندازی توکن، می توانند یکی از دو گزینه ای که در پیش روی آنها قرار دارند را انتخاب کنند. که شامل استخراج از قبل و راه اندازی عادلانه می باشد.

در روش راه اندازی عادلانه همه به صورت کاملا یکسان و برابر می توانند فرصت کسب توکن داشته باشند. روش استخراج از قبل نیز روشی می باشد که کل عرضه توکن را به صورت کامل یا به صورت جزئی، ایجاد می کند. سپس پیش از عرضه عمومی، در میان بنیانگذاران، خزانه داری توسعه، سرمایه گذاران خصوصی و سایر کسانی که در دسترس هستند، توزیع می شود.

از جمله ارزهای دیجیتال که راه اندازی عادلانه دارند می ‌توان به بیت کوین اشاره کرد زیرا افراد برای کسب آن، مراحل یکسانی را طی می کنند. کسانی که مایل به داشتن بیت کوین بودند باید اقدام به استخراج آن می کردند زیرا هیچ توزیع اولیه و فروشی وجود نداشت. در روش پیش استخراج یک سیستم ناعادلانه ای وجود دارد که فرصت ها را در اختیار افراد خاص قرار می دهد. برای مثال یک سری هزینه ها برای ایجاد یک توکن و اکوسیستم مربوط به آن نیاز است بنابراین تیم توسعه برای تامین نیازهای مالی خود به سرمایه نیاز دارند.

تیم توسعه نیز برای تامین سرمایه مورد نظر می تواند درصدی از کل میزان عرضه را بین تیم توزیع کند. میزان عرضه ای که صورت می گیرد نقش مهمی دارد. به طوری که اگر این میزان عرضه حدود ۵٪ از کل عرضه باشد، منطقی به نظر می رسد اما اگر ۵۰٪ یا بیشتر باشد، تاثیر منفی بر قیمت توکن ها ایجاد می شود زیرا در زمان فروش توکن ها به منظور تامین سرمایه برای توسعه، اگر مقدار زیادی از کل عرضه در اختیار تیم باشد، با حجم زیاد فروش، تاثیر منفی بر قیمت توکن ها ایجاد می شود.

یکی از محبوب ترین روش ها برای فراهم کردن منابع مالی، عرضه اولیه کوین (ICO) در سال ۲۰۱۷ بود که طی آن درصدی از کل عرضه برای فروش، به مردم اختصاص می یافت. در این روش در همان ابتدا قیمت هر کوین مشخص می شد و پس از تامین مقدار بودجه مدنظر، عملیات فروش توسط تیم متوقف می شد. ارز دیجیتال اتریوم، در سال ۲۰۱۴، اقدام به برگزاری ICO کرد. اتریوم جهت فراهم کردن ۱۶ میلیون دلار به قیمت 0,30 دلار از این روش استفاده کرد.

روش های دیگری مانند ایردراپ یا ارائه جوایز جهت توزیع توکن ها از سوی پروژه ها وجود دارد.

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ با هدف اهدای پاداش به کاربران خود اقدام به راه اندازی توکن UNI کرد. یونی سواپ با اختصاص 60٪ از UNI به مردم و 40٪ به تیم و سرمایه گذاران برای مدت ۴ سال آن را واگذار کرده است و UNI اختصاص یافته به آنها، طی این واگذاری، در طول دوره به افراد ارائه می شود. این امر برای بهبود توکنومیک و قیمت UNI مفید است زیرا سرمایه گذاران نمی توانند تمام دارایی خود را تا مدت ۴ سال به طور کامل دریافت کنند، بنابراین امکان تخلیه بلافاصله ای دارایی های خود را ندارند.

بلافاصه پس از راه اندازی توکن UNI در سال ۲۰۲۰، برای همه کسانی که از این پلتفرم برای انجام مبادلات و تامین نقدینگی استفاده می کردند، ۱۵٪ از عرضه UNI در دسترس بود. یونی سواپ به ۴۰ هزار تامین کننده نقدینگی برای اینکه در زمان کمبود نقدینگی به تامین مالی بپردازند، ۴.۹٪ از کل UNI را به آنها اعطا کرد.

از کل UNI مقدار ۱۰٪ بین کاربران به صورت مساوی و با ایردراپی برای کسب ۴۰۰ UNI تقسیم شد. ۴۳٪ از کل عرضه در محلی به نام خزانه داری ذخیره می شود. در خزانه داری رمزارزها طبق برنامه هایی مانند استخراج نقدینگی، کمک های بلاعوض و ابتکارات جامعه، آزاد می شوند. ۲ درصد از UNI با هدف ادامه مشارکت در پلتفرم، بعد از ۴ سال مورد استفاده قرار می گیرد. بودجه هایی که در این صندوق در اختیار برنامه ها قرار می گیرد، در نهایت منجر به گسترش پایگاه کاربری پلتفرم می شود و تاثیر مثبتی بر توکنومیک UNI دارد.

تحلیل توکنومیک ارز دیجیتال اتریوم

Tokenomics

اتریوم در رتبه بعد از بیت کوین قرار دارد و به عنوان دومین و قدرتمندترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود. اتر، توکن بومی اتریوم است. در مورد تعداد اترهای موجود اطلاعاتی در دست است، اما کسی در مورد اینکه دقیقا چه تعداد اتر وجود دارد، چیزی نمی‌داند. به همین دلیل اتریوم به عنوان یک ارز دیجیتال تورمی شناخته می‌شود.

یکی از ویژگی‌های برتری که اتریوم دارد مربوط به شبکه بلاک چین آن است. این شبکه باعث شده که پروژه‌های دیفای مختلفی در بستر آن شکل بگیرند. همین موضوع زمینه‌های اعتبار هر چه بیشتر اتریوم را فراهم کرده است.

اتریوم در کنار ویژگی‌های مثبتی که دارد به دلیل کارمزد بالا و مقیاس‌پذیری پایین، هنوز نمی‌تواند در جایگاه نخست یک ارز دیجیتال قدرتمند قرار بگیرد. این چند چالشی که به ظاهر جزئی هستند باعث شده‌اند که بخش مهمی از معامله‌گران ترجیح دهند به سراغ ارزهای دیجیتال دیگری بروند که رقیب اتریوم هستند.

تحلیل توکنومیک ارز دیجیتال دوج‌کوین

دوج‌کوین یکی دیگر از ارزهای دیجیتال است که آن را میم‌کوین “MemeCoin” در نظر می‌گیرند. مم‌کوین نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال کاربرد روشنی ندارد. البته دوج‌کوین نیز بین برخی از معامله‌گران محبوبیت زیادی دارد. معامله‌گران طرفدار دوج‌کوین بر این باور هستند که این توکن روش پرداخت آسانی دارد و کاملا به صرفه است.

توکنومیک

دوج‌کوین به دلیل اینکه عرضه نامحدودی دارد به عنوان یک توکن تورمی شناخته می‌شود. از این رو این ارز دیجیتال در جایگاه خوبی قرار ندارد و احتمال اینکه معامله‌گران نتوانند به سودهای خوبی برسند را زیاد می‌کند. به همین دلیل بسیاری از معامله‌گران تصمیم می‌گیرند سرمایه‌های خود را روی ارزهای دیجیتال دیگر به کار بگیرند.

این مواردی که برای ارزهای دیجیتال بررسی کردیم بخشی از تحلیل توکنومیک محسوب می‌شوند. معامله‌گران وقتی از توکنومیک استفاده می‌کنند فاکتورهای مهم بیشتری را در نظر می‌گیرند. در واقع یک ارز را از همه جوانب بررسی می‌کنند و چیزی را از قلم نمی‌اندازند.

چه اصطلاحات مهمی در توکنومیک وجود دارد؟

در اقتصاد توکنی اصطلاحاتی وجود دارند که به عنوان یک معامله‌گر و تحلیل‌گر باید اطلاعات مهمی در مورد آن‌ها داشته باشید. این اصطلاحات مهم به شرح زیر هستند:

فرایند ارزش‌گذاری روی یک دارایی

زمانی که معامله‌گران می‌خواهند برای خرید کوین‌های جدید اقدام کنند، نیاز دارند که به بررسی ارزش کوین مورد نظر خود بپردازند. وقتی این عملیات را آغاز می‌کنند؛ یعنی در حال ارزش‌گذاری روی ارز مورد نظر هستند. این موضوع تصویر روشن‌تری از آینده یک کوین را در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد و فرایند تصمیم‌گیری را برای او آسان می‌کند.

تورم قیمت یک دارایی در توکنومیک

اصطلاح تورم را بیشتر در اقتصاد کشورها شنیده‌اید، اما در هر بازار مالی امکان رخ دادن آن وجود دارد. تورم وقتی شکل می‌گیرد که سطح عمومی قیمت‌ها روند افزایشی به خود می‌گیرد. همچنین زمانی که افراد انتظار دارند تا سطح عمومی قیمت‌ها کاهش پیدا کند نیز تورم رخ می‌دهد. در شرایط تورم تصمیم‌های اقتصادی و معامله‌ای افراد تغییر می‌کند. در واقع تصمیم‌های خود را به وقتی موکول می‌کنند که نوسان‌های شدید کمتر شوند.

Tokenomics

پاپ و دامپ (Pump and Dump) در توکنومیک

وقتی که معامله‌گر یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کند ارزش آن را افزایش می‌دهد. این موضوع هیجانی در سایر معامله‌گران به وجود می‌آورد. چرا که معامله‌گران دیگر متوجه بالا رفتن قیمت یک ارز دیجیتال می‌شوند و اقدام به خرید می‌کنند. همین موضوع به مرور زمان قیمت ارز دیجیتال مورد نظر را بیشتر می‌کند.

هر کدام از معامله‌گران برای اینکه به سود برسند، ارز خود را بالاتر از قیمتی که هست، می‌فروشند. وقتی همه معامله‌گران روی کار فروش متمرکز شوند، سقوط قیمت ارز دیجیتال رخ می‌دهد. به این وضعیت در رمزارزها پامپ و دامپ می‌گویند که بررسی آن در توکنومیک بسیار رایج است.

پاداش‌ها و جوایز

ممکن است یک کوین بتواند از دیدگاه بسیاری از معامله‌گران امتیازهای لازم را بگیرد و محبوبیت بالایی به دست آورد. این موضوع می‌تواند نقش مهمی در زمینه اصول ابتدایی یک ارز دیجیتال داشته باشد.

این اتفاق باعث می‌شود که قیمت کوین مورد نظر به شکل چشمگیری افزایش پیدا کند. افزایش قیمت یک کوین با توجه به اینکه از نظر بسیاری از معامله‌گرها ارزشمند است نشان می‌دهد نسبت به شبکه کوین مورد نظر اعتماد بالایی شکل گرفته است.

توکنومیک، پایه و اساس دنیای رمزارزها

توکنومیک می‌تواند بهترین ایده‌ها را برای سرمایه‌گذاری روی یک ارز دیجیتال خاص ارائه دهد. استفاده از توکنومیک برای تحلیل ارز دیجیتال و پی بردن به ارزشمند بودن آن ضروری است. چرا که می‌تواند با ارائه اطلاعات مهمی ریسک سرمایه‌گذاری شما را تا حد قابل قبولی کاهش دهد و مانع از دست رفتن سرمایه‌های شما شود. توکنومیکس به عنوان پایه و اساس مهمی در دنیای ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید که نباید آن را دست کم بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
هلدینگ سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها