۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ییلد فارمینگ چیست؟ کسب پاداش از سپرده گذاری ارز (Yield Farming)

Yield Farming ییلد فارمینگ

شگفتی‌های دنیای کریپتوکارنسی به قدری زیاد است که هیچ گاه برای افراد فعال در آن تکراری نمی‌شود. برنامه‌های غیر متمرکز و حوزه دیفای یکی از همین جذابیت‌ها است که هر روز مفهوم جدیدی برای کاربران خود ارائه می‌دهد. ییلد فارمینگ (Yield Farming) به عنوان راهی برای کسب درآمد برای سرمایه گذاران جزو مفاهیم موجود در این حوزه است. ییلد فارمینگ یا کشت سود به معنای وام دادن دارایی‌های خود یا استیکینگ آن به منظور کسب پاداش و ایجاد بازدهی در زمینه ارزهای دیجیتال است.

یکی از مفاهیم جالب و جدیدی که در فضای امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای مورد استفاده قرار می‌گیرد، Yield Farming یا کشت سود است؛ ییلد فارمینگ را می‌توان فرآیندی دانست که در آن کاربران نقدینگی پروتکل‌های دیفای را تامین می‌کنند و به عنوان پاداش، معمولا به صورت توکن پیشنهادی پلتفرم پاداش می‌گیرند.

ییلد فارمینگ افراد فعال در بازار ارز دیجیتال را به سپردن دارایی خود به استخرهای نقدینگی تشویق می‌کند و در ازای آن به آن‌ها پاداش می‌دهد. محبوب‌ترین و معروف‌ترین پروتکل‌های دیفای در شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند و به همین دلیل است که اکثر پلتفرم‌های ییلد فارمینگ با توکن‌های ERC-20 فعال هستند. در ادامه به سؤالاتی مثل ییلد فارمینگ چیست پاسخ خواهیم داد و مفهوم کلی آن را بررسی خواهیم کرد.

تعریف ییلد فارمینگ Yield Farming

برای این که بدانیم ییلد فارمینگ چیست، ابتدا باید با معنی Yield آشنا شویم. ییلد به معنای سود است؛ بنابراین Yield Farming کشت سود معنی می‌شود. این یک روش جدید برای کسب پاداش از ذخیره ارزهای دیجیتال است، که از پروتکل‌های نقدینگی استفاده می‌کنند.

ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ که به آن استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) نیز می‌گویند، این امکان را به هر کسی می‌دهد که با استفاده از “Money Lego”هایی که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده‌اند، درآمد کسب کند (Money Lego یا لِگوی پول به پلتفرم‌هایی می‌گویند که می‌توان در آنها به ییلد فارمینگ پرداخت). به منظور انجام استخراج نقدینگی و تولید رمز ارز بیشتر، شما باید دارایی‌های خود را در یک پلتفرم قفل کنید تا در ازای آن پاداش بگیرید.

کاربران معمولا با تامین نقدینگی در یک استخر، توکن LP یا توکن تامین نقدینگی دریافت می‌کنند و سپس، با سپرده گذاری یا استیکینگ این رمز ارز، پاداش کشت سود دریافت می‌کنند. 

این مفهوم اولین بار توسط پروژه کامپوند (Compound) معرفی شد، که به کاربرانی که توکن‌ها را در این پلتفرم ارائه و مبادله می‌کردند، توکن COMP پاداش می‌داد. سودی که در ییلد فارمینگ ارائه می‌شود معمولا زیاد است و به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران جهت تامین نقدینگی در پروتکل‌های دیفای جدید عمل می‌کند. COMP توکن حاکمیتی پروتکل کامپوند است و به صاحبان آن توکن حق حاکمیت اعطا می‌کنند.

اما چگونه می‌توان این رمز ارزها را توزیع کرد که شبکه تا حد امکان غیر‌متمرکز باشد؟ یک روش معمول برای راه‌اندازی یک بلاک چین غیرمتمرکز، توزیع این توکن‌های حاکمیتی به صورت الگوریتمی‌و با استفاده از مشوق‌های نقدینگی است.

این کار باعث جذب بیشتر فراهم‌کنندگان نقدینگی به فارم رمز ارزهای جدید از طریق تزریق نقدینگی به آن پروتکل می‌شود. با این وجود که شبکه کامپوند سیستم Yield Farming را ابداع نکرده، اما راه‌اندازی آن باعث افزایش محبوبیت این مدل توزیع توکن‌ شده است. از آن زمان، سایر پروژه‌های دیفای برای جذب نقدینگی به اکوسیستم‌های خود، از این طرح نوآورانه استفاده می‌کنند.

این روش جدید توزیع توکن از سال ۲۰۲۰، به دلیل بازده بسیار زیادش بسیار مورد توجه قرار گرفته است و تعدادی از پروژه‌ها از این ایده الگوبرداری می‌کنند. می‌توان گفت که ییلد فارمینگ در موازات و شبیه به Staking یا سپرده گذاری است. با این وجود، پیچیدگی‌های زیادی در پس زمینه آن در جریان است؛ سیستم‌های ییلد فارمینگ سطحی از خودکارسازی و توانایی جابجایی دارایی‌ها را به پروتکل‌هایی ارائه می‌دهند که می‌توانند بهترین بازده را ارائه دهند.

با این حال، بابی اونگ (Bobby Ong) مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران CoinGecko (یک سایت معتبر برای ردیابی ارزهای دیجیتال) معتقد است بازده بالا موقتی است و عملا پایدار نیست. اونگ همچنین معتقد است که هر چه افراد بیشتری از این فناوری آگاه شوند و شروع به تامین نقدینگی در پروتکل‌های مختلف کنند، میانگین عملکرد در نهایت کم می‌شود و پاداش‌ها نیز به شدت کاهش می‌یابد. او افزود:

ارائه دهندگان نقدینگی،  توکن‌های بومی‌پروتکل‌های دیفای را پاداش می‌گیرند. برای دریافت سود واقعی در تتر(USDT)، تامین کننده‌ نقدینگی باید توکن بومی‌را به USDT بفروشد؛ در نتیجه قیمت توکن را پایین آورده و بیشتر سود می‌کند.

یکی از مفاهیم حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در دنیای ارز دیجیتال، ییلد فارمینگ است. برای آشنایی با Yield Farming ارز دیجیتال، بهتر است ابتدا کمی با دنیای اپ‌های دیفای آشنا شوید. دسترسی به این اپلیکیشن‌ها به گونه‌ای است که به هیچ واسطه‌ای نیاز ندارد. در واقع هر فرد یا هر چیزی مانند قراردادهای هوشمند، می‌توانند به این اپلیکیشن‌ها متصل شوند. یکی از مفاهیم جدیدی که این اپلیکیشن‌های دیفای در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند، مفهوم ییلد فارمینگ است که از آن به عنوان روشی برای کسب درآمد ارز دیجیتال نیز می‌توان یاد کرد.

ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ به زبان ساده راهی برای کسب پاداش بابت نگهداری ارزهای دیجیتال است. در واقع شما به جای ذخیره یا حتی مبادله دارایی خود، می‌توانید از راهی کم‌ریسک و کم‌خطر با آن کار کنید. زمانی که شما وارد این عرصه می‌شوید با افرادی مواجه می‌شوید که عرضه کننده نقدینگی (LP) در استخرهای نقدینگی هستند.

در واقع در ییلد فارمینگ افراد دارایی خود را به استخرهای نقدینگی می‌سپارند و در ازای آن چندین توکن به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. سپس می‌توانند توکن‌های دریافت شده را مجددا در استخر نقدینگی دیگری سپرده و دوباره پاداش دریافت کرد. این روند می‌تواند بین عرضه کنندگان نقدینگی ادامه داشته باشد. آن‌ها دارایی خود را بین پروتکل‌های گوناگون تقسیم می‌کنند تا پاداش یا محصول بیشتری کسب کنند. به بیان دیگر، افراد در این سیستم دارایی خود را به دیگران قرض می‌دهند و در مقابل پاداش دریافت می‌کنند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که ییلد فارمینگ از طریق توکن‌های ERC-20 بلاکچین اتریوم انجام می‌شود و پاداش‌های دریافتی نیز به طور معمول از توکن‌های ERC-20 است. هر چند احتمال زیادی وجود دارد که این موضوع در آینده تغییر زیادی کند. در واقع احتمال پیشرفت و توسعه مفاهیمی مثل ییلد فارمینگ، لیکوئیدیتی و… در دنیای کریپتوکارنسی وجود دارد.

بررسی روش کار ییلد فارمینگ

برای اینکه روش کار ییلد فارمینگ را دقیق متوجه شوید باید تحقیقات و مطالعات زیادی انجام دهید. البته در نگاه اول ممکن است ساده به نظر برسد. اما با ورود به آن و شروع کار، متوجه پیچیدگی‌های آن خواهید شد. به طور کلی این سیستم شبیه سیستم وام‌دهی بانک‌ها است. بعضی افراد سرمایه خود را در بانک می‌گذارند و سود دریافت می‌کنند و بعضی دیگر از بانک وام می‌گیرند. با این تفاوت که بانک در این فرایند به عنوان یک واسطه عمل می‌کند و بخش زیادی از سود فرد سرمایه‌گذار را دریافت می‌کند. اما در روش ییلد فارمینگ واسطه‌ای وجود ندارد. بنابراین میزان دسترسی و سود شما به عنوان ارائه دهنده ارز دیجیتال خیلی بیشتر خواهد بود.

نکته مهمی که وجود دارد، نرخ محاسبه پاداش دریافتی ارائه کنندگان نقدینگی است. این نرخ با توجه به نقدینگی موجود در استخر نقدینگی ممکن است کاملا متفاوت باشد. به بیان دیگر می‌توان گفت که نرخ پاداش دریافتی با توجه به عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. به این معنا که در صورت کم شدن نقدینگی یک استخر، پاداش ارائه کننده بیشتر خواهد شد. اما باید توجه کنید که در این صورت، ریسک و خطر بیشتری فرد ارائه کننده نقدینگی را تهدید می‌کند.

ییلد فارمینگ در پروتکل‌ها و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) ارائه می‌شود. برخی از برترین پروتکل‌های فارمینگ شامل مواردی مثل Curve Finance ،Aave و Uniswap می‌شود. نکته جالب دیگری که درباره ییلد فارمینگ وجود دارد، رقابت شدید و تنگاتنگ بین ارائه کنندگان نقدینگی است. زیرا هر چه افراد بیشتری درباره استراتژی‌های موجود در این مفهوم بدانند، سود افراد حاضر در آن کاهش پیدا می‌کند.

Yield Farming معمولا با استفاده از توکن‌های ERC20 شبکه اتریوم انجام می‌شود و پاداش‌ها نیز معمولا با استفاده از یک نوع توکن ERC20 پرداخت می‌شوند. البته اکنون با پیشرفت بیشتر دیفای، ییلد فارمینگ در پلتفرم‌های بایننس اسمارت چین (BSC) نیز انجام می‌شود. کسانی که از Yield Farming استفاده می‌کنند، معمولا برای پیدا کردن پاداش بیشتر، سرمایه خود را بین پروتکل‌های مختلف جابجا می‌کنند؛ در نتیجه، پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز ممکن است از مشوق‌های اقتصادی دیگری نیز برای جذب سرمایه بیشتر به بستر خود استفاده کنند. 

این ابزارهای مالی برای کشت سود، بسیار پیچیده هستند؛ آنها به صورت خودکار دارایی‌ها را در پروتکل‌های مختلف جابجا می‌کنند تا در نهایت بهترین بازده را ارائه دهند.

در این مقاله، ما تعریف مختصری از تامین نقدینگی و استخرها ارائه کردیم و اکنون به توضیح مفصل تری از این مفهوم ارائه می‌دهیم. Yield Farming رابطه نزدیکی با بازار سازهای خودکار (AMM) دارد که به طور معمول، شامل ارائه‌دهندگان نقدینگی و استخرهای نقدینگی است. ارائه‌دهندگان نقدینگی، سرمایه خود را در استخر واریز می‌کنند.

این استخر بازاری می‌سازد که در آن کاربران می‌توانند وام بگیرند، قرض بگیرند یا توکن‌های خود را مبادله کنند. برای استفاده از این بستر هزینه‌هایی را باید پرداخت کرد که این هزینه‌ها بین تامین کنندگان نقدینگی با توجه به سهم خود در استخر نقدینگی تقسیم می‌شود؛ این پایه و اساس نحوه عملکرد یک بازار ساز اتوماتیک است؛ اما ممکن است در آینده سیستم‌های جدیدتری نیز به وجود بیایند و این بازارسازها با روش‌های گوناگونی کار کنند.

به غیر از دریافت کارمزد تراکنش‌ها به عنوان پاداش، توزیع توکن نیز می‌تواند انگیزه دیگری برای اضافه کردن توکن به استخرهای نقدینگی باشد. برای مثال، ممکن است خرید یک توکن در جای دیگری امکان پذیر نباشد و تنها از طریق تزریق نقدینگی امکان به دست آوردن آن وجود داشته باشد و یا ممکن است تنها با تامین نقدینگی در یک استخر خاص امکان به دست آوردن آن توکن وجود داشته باشد. قوانین توزیع به نحوه پیاده‌سازی آن پروتکل بستگی دارند. نکته آخر این است که تامین کنندگان نقدینگی، بر اساس میزان نقدینگی که برای یک استخر ارائه می‌دهند، پاداش دریافت می‌کنند.

مبالغ واریزی معمولا به صورت استیبل کوین است؛ اما در تمامی‌پلتفرم‌ها این گونه نیست. برخی از متداول‌ترین استیبل‌کوین‌های مورد استفاده در دیفای DAI ، USDT، USDC و BUSD هستند. برخی از پروتکل‌ها توکن‌های مخصوص به خود را تولید می‌کنند که نشان دهنده توکن‌های سپرده شده شما در سیستم است. به عنوان مثال، اگر توکن DAI را به کامپوند واریز کنید، توکن cDAI را دریافت خواهید کرد.

اگر اتر را به کامپوند واریز کنید، cETH دریافت خواهید کرد. به این نوع توکن‌ها که در پروتکل کامپوند تولید می‌شوند، cToken می‌گویند. شما می‌توانید cDAI خود را به پروتکل دیگری که توکن خود را تولید می‌کند، واریز کنید که آن توکن تولید شده، معادل cDAI شما را نشان دهد و این پروسه همینطور ادامه خواهد داشت. این زنجیره‌ها واقعا می‌توانند پیچیده باشند و دنبال کردن آنها نیز دشوار است.

ویژگی‌های مثبت و منفی ییلد فارمینگ

مفهوم ییلد فارمینگ برای افرادی که تجربه بالایی در بازار رمز ارزها دارند و اطلاعات خود را کاملا به روز کرده‌اند، روش مناسبی برای کسب درآمد خواهد بود. در واقع زمانی که شما دارایی خود را وارد استخرهای نقدینگی می‌کنید و به عنوان یک ارائه کننده نقدینگی شناخته می‌شود، قدم بزرگی در راستای پیشرفت برداشته‌اید. پاداشی که دریافت می‌کنید و سرمایه گذاری دوباره با آن، می‌تواند افق‌های روشنی را برای شما بگشاید.

نکته مهم دیگری که وجود دارد، شفافیت، صداقت و اطمینان زیادی است که در این مفهوم وجود دارد. این سیستم کاملا بین افراد ارائه کننده و قرض گیرنده در حال گردش است و هیچ سیستم یا شخص سومی در آن دخالت نمی‌کند. به عبارتی از سودها و کارمزدهای پنهان بین افراد مختلف، تبانی و مسائلی از این قبیل خبری نخواهد بود.

Yield Farming

اما در نهایت با وجود تمام این موارد، باز هم هنگام ورود به این موضوع باید تمام دقت، تجربه و آگاهی خود را خرج کنید. پاداش خوبی که در این راه وجود دارد بی‌خطر نیست. شما باید به مواردی مثل هک شدن، بی‌ثباتی بازار، احتمال کلاهبرداری، خطرات مربوط به قرارداد هوشمند و … توجه کنید.

ییلد فارمینگ راهی برای کسب درآمد از طریق جابه‌جایی ارز دیجیتال به کمک بازارهای مختلف است. در حال حاضر این مفهوم به عنوان مهم‌ترین و مؤثرترین عامل رشد بخش DeFi شناخته شده است. ییلد فارمینگ روشی برای سرمایه گذاری دارایی‌های خود در استخرهای نقدینگی و کسب پاداش در مقابل آن همراه با خطرات احتمالی مخصوص به خود است.

پروتکل‌هایی که می‌توان در آنها به ییلد فارمینگ پرداخت

Yield Farming

ایده اولیه Yield Farming این است که شما توکن‌های خود را به یک قرارداد هوشمند واریز می‌کنید و در عوض پاداش می‌گیرید؛ اما پیاده‌سازی آن می‌توانند بسیار متفاوت باشد. بنابراین نباید کورکورانه سرمایه ای که به سختی به دست‌ آوردید را واریز کنید و به سوددهی بالا امیدوار باشید. به عنوان یک قانون اساسی مدیریت ریسک، شما باید بتوانید کنترل سرمایه‌گذاری خود را حفظ کنید. پس به این سوال می‌رسیم که محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای کشت سود کدام‌ها هستند؟ البته این لیست به صورت کامل نیست و فقط مجموعه ای از پروتکل‌های اصلی برای Yield Farming است.

کامپوند

Compound یک بازار پول الگوریتمی‌است که به کاربران امکان وام دهی و وام گیری را می‌دهد. هر کسی که دارای کیف‌پول سازگار با اتریوم است، می‌تواند دارایی خود را به استخر نقدینگی کامپوند ارائه دهد و پاداش آن را بلافاصله بعد از آن کسب کند. نرخ سودها بر اساس عرضه و تقاضا به صورت الگوریتمی‌تنظیم می‌شوند. کامپوند یکی از پروتکل‌های اصلی اکوسیستم Yield Farming است.

میکر 

Maker یک بستر اعتباری غیرمتمرکز است که از توکن DAI که یک استیبل‌کوین الگوریتمی‌و وابسته به دلار است، پشتیبانی می‌کند. هر کس می‌تواند در پروتکل میکر صندوقی باز کند و در آنجا دارایی‌های وثیقه‌ای مانند اتر، BAT، USDC یا WBTC را سپرده کند. آنها می‌توانند توکن دای را به عنوان بدهی در برابر این وثیقه‌ای که سپرده کرده‌اند، به دست آورند. این بدهی که به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند را به نام هزینه ثبات می‌شناسند و نرخ آن توسط دارندگان توکن MKR (توکن بومی‌پلتفرم میکر) تعیین می‌شود. ممکن است کسانی که از میکر استفاده می‌کنند توکن‌های DAI ساخته شده در آن را برای Yield Farming در سایر پلتفرم‌ها استفاده کنند.

سینتتیکس

Synthetix یک پروتکل دارایی‌های مصنوعی است، که این امکان را به همه می‌دهد تا توکن شبکه آن (SNX) یا اتر را به عنوان وثیقه سپرده کنند و در برابر آن دارایی مصنوعی تولید کنند. اما سوال اینجاست که چه چیزی می‌تواند دارایی مصنوعی باشد؟ پاسخ این است که هر چیزی که ارزش مالی قابل اطمینانی داشته باشد، می‌تواند تبدبل به دارایی مصنوعی شود. این کار اجازه می‌دهد تا تقریبا هر دارایی مالی به پلتفرم سینتتیکس اضافه شود. Synthetix ممکن است در آینده انواع دارایی‌ها را برای ییلد فارمینگ استفاده کند.

آوه 

Aave یک پروتکل غیرمتمرکز برای اعطای وام و قرض گرفتن است. نرخ بهره در آن بر اساس شرایط فعلی بازار و به صورت الگوریتمی‌تنظیم می‌شود. وام دهندگان در ازای بودجه خود، توکن‌های AAVE دریافت می‌کنند. این توکن‌‌ها بلافاصله پس از واریز، شروع به سوددهی می‌کنند. آوه همچنین سرویس پیشرفته دیگری به نام وام‌های فلش را نیز فراهم می‌کند. به عنوان یک پروتکل وام دهی غیرمتمرکز، Aave توسط کسانی که کشت سود می‌کنند، استفاده بسیاری می‌شود.

یونی سواپ

Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که پروتکل آن امکان مبادله توکن‌ها به صورت ناشناس را فراهم می‌آورد. ارائه‌دهندگان نقدینگی برای ایجاد بازار، مقدار معینی از دو توکن را در استخرهای نقدینگی این پروتکل واریز می‌کنند؛ سپس تریدرها می‌توانند به مبادله آنها بپردازند. در ازای تامین نقدینگی، ارائه‌دهندگان نقدینگی با توجه به میزان کارمزدهای داخل استخر پاداش دریافت می‌کنند. یونی سواپ به دلیل ماهیت خود یکی از محبوب ترین پلتفرم‌ها برای مبادله توکن‌های ERC20 شبکه اتریوم است، که این امر می‌تواند برای استراتژی‌های Yield Farming مفید باشد.

کرو فایننس

Curve یک پروتکل معاملات غیرمتمرکز است که به طور ویژه برای مبادله استیبل‌کوین‌ها طراحی شده است. بر خلاف سایر پروتکل‌های مشابه مانند یونی سواپ، کرو به کاربران اجازه می‌دهد تا مبادله‌‌ای با ارزش بالا را با Slippage نسبتا کم انجام دهند. Slippage به معنی تفاوت بین قیمت مورد انتظار معامله مورد نظر و قیمت انجام معامله است. همانطور که تصور می‌کنید، با توجه به وفور تعداد استیبل‌کوین‌ها در Yield Farming، استخرهای Curve بخش مهمی‌از زیرساخت‌های کشت سود را تشکیل می‌دهند.

بالانسر

Balancer یک پروتکل نقدینگی مشابه یونی سواپ و کرو است. اما تفاوت اصلی در این است که استفاده از توکن‌های متفاوتی با درصدهای مختلف در استخرهای نقدینگی آن امکان پذیر است. این امر به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد که استخرهای سفارشی خود را ایجاد کنند و درست مانند Uniswap، کسانی که نقدینگی وارد می‌کنند، با توجه به کارمزد درون استخرها، پاداش دریافت می‌کنند. با توجه به انعطاف پذیری موجود در ایجاد استخر نقدینگی، بالانسر یک نوآوری مهم برای راهبردهای ییلد فارمینگ است.

یرن فایننس

yearn.finance یک اکوسیستم غیرمتمرکز خدمات وام مانند کامپوند و آوه است. هدف اصلی این پروتکل این است که با استفاده از یک الگوریتم بهینه‌سازی، سودآورترین سیستم وام‌دهی را پیدا کند. مبالغ پس از سپردن‌گذاری در آن برای به حداکثر رساندن سود، به توکن‌های yToken تبدیل می‌شوند. یرن فایننس برای کاربرانی که می‌خواهند پروتکل به طور خودکار بهترین استراتژی را برای آنها انتخاب کند، مفید است.

بایننس

Binance بزرگ‌ترین صرافی متمرکز در دنیاست که امکانات بسیار زیادی به کاربران خود ارائه می‌دهد. یکی از این امکانات، فارمینگ بایننس است. در بخش Binance Earn شما می‌توانید شرایط ییلد فارمینگ در این صرافی را ببینید. کشت سود در این اکسچنج به دو صورت است: به صورت سودهای تضمین شده (Guaranteed) که معمولا از ۰.۵ درصد تا ۲۰ درصد به صورت سالیانه هستند و سودهای بالا (High Yield) که حتی تا چند صد درصد نیز می‌توانند ارائه شوند. 

همچنین شما می‌توانید از بخش Loan در بایننس، به راحتی وام بگیرید. مطابق تصویر زیر، در بخش I Want to Borrow رمز ارزی و مقداری که می‌خواهید وام بگیرید را انتخاب می‌کنید. در بخش Collateral Amount ارز دیجیتالی که می‌خواهید به عنوان وثیقه ارائه دهید را به همراه مقدار آن وارد می‌کنید. دقت کنید که حتما مقدار وثیقه شما باید بیشتر از مقدار وامی‌باشد که میخواهید دریافت کنید. در آخر نیز مدت زمانی که می‌خواهید وام را استفاده کنید و سپس آن را به بایننس پس دهید را انتخاب می‌کنید.

بایننس ییلد فارمینگ

به علاوه، شما می‌توانید رمز ارزهایی که از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند را در کیف پول اسپات بایننس سپرده گذاری یا استیک کنید و پاداش دریافت کنید. در این صرافی، برخی آپشن‌ها وجود دارند که می‌توانید سود بیشتری نیز از سهام گذاری دریافت کنید؛ مثلا برخی دارایی‌ها زمان مشخص برای Staking دارند، که از ۷ روز تا ۹۰ روز متغیر است. این نوع دارایی‌ها سود بیشتری ارائه می‌دهند؛ اما نمی‌توانید زودتر از زمان موعد رمز ارزهای خود را از حالت استیکینگ خارج کنید.

جمع بندی

در این مقاله به پاسخ سوال Yield Farming چیست پرداختیم و چگونگی کارکرد این روش نوین کسب درآمد در حوزه رمز ارزها را بررسی کردیم. همچنین پلتفرم‌هایی را معرفی کردیم که از طریق آنها می‌توانید به کشت سود بپردازید.

ییلد فارمینگ در فضای دیفای گسترش زیادی یافته و بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. پیش‌بینی می‌شود که این ایده جذاب، جذب افراد به شبکه اتریوم و BSC در سالهای آینده را آسان‌تر ‌کند؛ اما به یاد داشته باشید که برای انجام این کار و دریافت سودهای بالای آن، حتما باید دانش و تجربه کافی در زمینه کار با پلتفرم‌های دیفای را داشته باشید. 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا