۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

کوین چیست؟ آشنایی با مفهوم Coin و کاربردهای آن

کوین

کوین Coin و توکن دو اصطلاح بسیار رایج در حوزه ارز دیجیتال است. هر چند بسیاری از افراد این دو را به جای یکدیگر به کار می‌برند، اما تفاوت‌هایی باهم دارند. آشنایی با این دو اصطلاح و تفاوت‌های آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. زیرا شما هنگام سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال نیاز دارید که بدانید رمزارزی که می‌خواهید بخرید کوین است یا توکن؟

برای اشاره به «بیت کوین» (Bitcoin)، «اتریوم» (Ethereum) و دیگر ارزهای دیجیتال از واژه‌های مختلفی استفاده می‌شود. از رمزارز و کریپتوکارنسی گرفته تا کوین و توکن و حتی رمزپول همگی برای اشاره به چنین دارایی‌های دیجیتالی کاربرد دارند. اما سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که آیا همه‌ی این واژه‌ها هم‌معنی هستند یا باید بین هر کدام تفاوت قائل باشیم؟

با این که واژه‌هایی مثل رمزارز و ارز دیجیتال یک مفهوم یکسان دارند، ولی واژه‌های دیگری مثل کوین و توکن با یکدیگر متفاوت هستند. البته به احتمال زیاد در بسیاری از منابع و مقالاتی که تاکنون خوانده‌اید از کوین و توکن به عنوان واژه‌های قابل‌ تعویض استفاده می‌شود، اما اگر نگاه دقیق‌تری به هر کدام بیندازیم، می‌بینیم که یک تفاوت عمده این دو واژه را از هم جدا می‌کند.

برای اینکه یک بار برای همیشه این مسئله را شفاف‌سازی کنیم، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد کوین و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن با واژه‌های دیگری مثل رمزارز، کریپتوکارنسی و توکن صحبت کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید کوین چیست و در چه مواردی کاربرد دارد ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که کوین Coin چیست و به بررسی برترین کوین ها و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد دارید وارد دنیای کریپتوکارنسی شوید یا به تازگی وارد شده‌اید توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم کوین یا سکه در ارزهای دیجیتال

کوین یکی (coin) از اصطلاحات ارز دیجیتال است که کاربرد زیادی دارد. کوین یک دارایی دیجیتال است که با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری شده ایجاد شده است. Coin به صورت فیزیکی وجود ندارد و روی یک پایگاه داده به نام بلاکچین قرار دارد. بلاکچین تمام تراکنش‌هایی را که انجام می‌شود ذخیره می‌کند و این تراکنش‌ها توسط کامپیوترهایی در سراسر دنیا تایید می‌شوند. کوین‌ها تعویض‌ پذیر، تقسیم‌پذیر، ماندگار، قابل استخراج، قابل ارسال و دریافت، قابل دریافت هستند و به صورت محدود عرضه می‌شوند.

به ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم و دیگر رمزارزهای مشابه که بلاک چین اختصاصی خود را دارند، یک «کوین» (Coin) می‌گوییم. همان‌طور که می‌دانید برخی از ارزهای دیجیتال براساس بلاک چین‌های دیگر فعالیت می‌کنند و خودشان به طور اختصاصی یک بلاک چین مجزا ندارند. چنین رمزارزهایی در نقطه‌ی مقابل کوین‌ها قرار می‌گیرند و به آن‌ها یک «توکن» (Token) می‌گوییم.

بنابراین وقتی از یک ارز دیجیتال، رمزارز یا کریپتوکارنسی حرف می‌زنیم، ممکن است منظورمان یک کوین یا یک توکن باشد. به عبارت دیگر، کوین، رمزارز، ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی و رمزپول هم‌معنی هستند و می‌توان آن‌ها را به جای یکدیگر استفاده کرد، ولی نمی‌توان گفت که هر ارز دیجیتالی یک کوین است. دلیل آن هم این است که احتمال دارد رمزارز مورد نظر نه یک کوین، بلکه یک توکن باشد.

پس اگر بخواهیم یک تعریف ساده و خلاصه از کوین ارائه کنیم، می‌توان آن را ارز دیجیتالی در نظر گرفت که بلاک چین اختصاصی خود را دارد و هدف از ایجاد آن ذخیره‌ی ارزش یا استفاده به عنوان ابزاری برای معامله است.

تاریخچه کوین Coin

در سال ۱۹۸۳، دیوید شام دانشمند فعال در حوزه علوم رایانه و رمزنگاری یک نوع پول دیجیتال به نام «ای‌کش» اختراع کرد که مبتنی بر الگوریتم‌های رمزنگاری بود. حدود دوازده سال بعد او در سال ۱۹۹۵ «دیجی‌کش» را ابداع کرد.

دیوید شام مهم‌ترین هدف خود را از اختراع پول دیجیتال، حذف بانک به عنوان واسط و عدم امکان پیگیری تراکنش‌ها بود. در حالی که دیجی کش توانست با بانک‌های مختلف همکاری کند و پیشرفت‌های قابل توجهی هم داشت اما هرگز موفق نشد به جریان اصلی ارزهای دیجیتال بپیوندد.

در سال ۲۰۰۹ اولین Coin با نام بیت کوین توسط شخصی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ایجاد شد که توانست به شهرت زیادی دست پیدا کند.

تفاوت کوین Coin با توکن Token

توکن (Token)‌ هم مانند کوین یک دارایی دیجیتال است که می‌توانند به عنوان یک روش پرداخت در داخل اکوسیستم پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. توکن با کوین سه تفاوت بسیار مهم دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

تفاوت کوین Coin و توکن از نظر بلاکچین: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کوین Coin و توکن این است که کوین‌ها دارای بلاکچین مستقل هستند اما توکن‌ها بلاکچین اختصاصی ندارند و روی بستر سایر بلاکچین‌ها فعالیت می‌کنند. به همین دلیل ایجاد توکن آسان‌تر از ایجاد Coin است. 

تفاوت کوین و توکن از نظر کیف پول: یکی دیگر از تفاوت‌های کوین Coin و توکن این است توکن‌ها که کیف پول اختصاصی خود را ندارند و روی کیف پول و آدرس‌های بلاکچین میزبان ذخیره می‌شوند.

تفاوت کوین و توکن از نظر نحوه ایجاد: بیشتر کوین‌ ها از طریق استخراج به دست می‌آیند و برای ایجاد یک Coin جدید نیاز به حل محاسبات پیچیده‌ای است. اما توکن‌ها در اکثر موارد از طریق عرضه اولیه یا ICO توزیع می‌شوند.

با اینکه کوین و توکن هر دو نوعی ارز دیجیتال هستند که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، ولی تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد.

یک توکن متکی به بلاک چین پروژه‌های دیگر است و معمولاً برای مصارفی مثل رای‌گیری در یک جامعه کاربری یا اعطای حق استفاده در یک پلتفرم ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌شود، در حالی که کوین‌ها خودشان بلاک چین اختصاصی دارند و از آن‌ها به عنوان رمزارز بومی یک سیستم مالی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال بیت کوین یک کوین است. رمزارز اتریوم که در رتبه‌‌ی دوم برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد نیز یک کوین است. اما ارز دیجیتالی مثل «سند» (Sand) که در پروژه‌ی متاورسی «سندباکس» (The Sandbox) استفاده می‌شود یک توکن است. زیرا براساس بلاک چین اتریوم کار می‌کند و سازندگان آن برای پروژه‌ی خود یک بلاک چین اختصاصی توسعه نداده‌اند.

کوین‌ها و توکن‌ها هر دو ارز دیجیتال هستند و شاید کسی که در صرافی‌های داخلی و خارجی به معامله‌ی رمزارزها می‌پردازد چندان تفاوتی بین این دو قائل نشود، اما این که بدانیم ارز دیجیتالی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم از چه نوعی است، می‌تواند اطلاعات مفیدی را در مورد پتانسیل آن رمزارز در اختیار ما قرار دهد.

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم کوین Coin و توکن در این است که برای ایجاد کوین باید منابع و دانش کافی برای ایجاد یک بلاک چین اختصاصی را داشته باشیم، در صورتی که ساخت توکن نیازی به این موارد ندارد و حتی در عرض چند دقیقه هم می‌توان یک توکن اختصاصی برای خود ساخت.

دسته بندی انواع کوین

کوین ها دسته بندی‌های مختلفی دارند که هرکدام ویژگی‌های متفاوتی دارند در ادامه به معرفی انواع کوین‌ ها در بازار ارز دیجیتال می‌پردازیم.

آلت کوین: آلت کوین ها از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند تا امکان انجام معاملات همتا به همتا را فراهم کنند. آلت کوین‌ها با این هدف به وجود آمدند که جایگزینی برای بیت کوین باشند. اغلب آلت کوین‌ها با بهبود نقص‌‌های موجود در بیت کوین توانسته‌اند که رشد خوبی داشته باشند و حجم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند. اتریوم یکی از آلت کوین‌ های محبوب سرمایه گذاران است.

استیبل کوین: استیبل کوین یا ارز دیجیتال باثبات نوعی کریپتوکارنسی است که هدف آن کاهش نوسانات قیمت است. ارزش استیبل کوین‌ها به یک دارایی یا کالای پایدار وابسته است و همین باعث می‌شود که قیمت استیبل کوین ثابت بماند. تتر محبوب‌ترین و معروف‌ترین استیبل کوین بازار کریپتوکارنسی است.

شت کوین: شت کوین به آن دسته از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که ارزش کمی دارند و اصلاً کاربرد ندارند یا کاربرد بسیار کمی دارند. نداشتن وایت پیپر، اهداف نامشخص و تیم توسعه ضعیف از مهم‌ترین نشانه‌های شت کوین است. برخی از شت کوین‌ها در اثر شانس یا حمایت افراد معروف توانسته‌اند جایگاه خوبی را در بازار به خود اختصاص دهند. تامادوج (Tamadog)، دیفای کوین (DeFi Coin) و سیف مون (Safemoon) از شت کوین‌های معروف هستند.

میم کوین: میم کوین ها گروهی از ارزهای دیجیتال هستند که که بر اساس ترندها و میم‌های اینترنتی به وجود آمده‌اند. در واقع می‌توان گفت هدف یا استراتژی خاصی را دنبال نمی‌کنند و بیشتر برای شوخی ایجاد شده‌اند. اما میم کوین‌هایی هستند که بواسطه تبلیغات و حمایت جامعه خود رشد خوبی داشته‌اند و حتی گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند. یکی از میم کوین‌ های محبوب شیبا اینو است که توسط افراد مشهوری مانند ایلان ماسک حمایت شده است.

پرایوسی کوین: در مقایسه با سایر انواع کوین ها، پرایوسی کوین‌ ها کمتر شناخته می‌شوند. هدف این Coin ارتقای امنیت کاربر و معاملات انجام شده در دنیای کریپتوکارنسی است. از مهم‌ترین مزایای پرایوسی کوین ها می‌توان به ناشناس بودن تراکنش‌ها اشاره کرد. از جمله معروف‌ترین پرایوسی کوین‌ها می‌توان به دش اشاره کرد.

کاربرد کوین

کوین ها مانند پول موجود در کیف یا حساب بانکی هستند و از آن‌ها می‌توان برای کاربردهای مختلفی استفاده کرد یا با هدف سرمایه‌گذاری ذخیره کرد. سه کاربرد مهم Coin عبارت است از:

تبادلات مالی: یکی از مهم‌ترین کاربردهای کوین Coin، کمک به انتقال سریع و ارزان پول است. با توجه به اینکه برای انتقال کوین نیازی به واسطه‌هایی مانند بانک نیست، هزینه انتقال کوین بسیار ارزان است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تبادلات مالی با کوین این است که شما محدودیت جغرافیایی ندارید و هر کجا که هستید می‌توانید به فردی در داخل کشور یا سایر کشورها، Coin کوین بفرستید.

ذخیره ارزش: اغلب افراد به دنبال یک روش سرمایه‌گذاری هستند که با کمک آن ارزش دارایی خود را حفظ کنند. سرمایه‌گذاری در بازار‌های مالی مانند مسکن و طلا مشکلاتی دارد. به عنوان مثال در صورتی که شما نیاز آنی به نقدینگی داشته باشید نمی‌توانید مسکن یا زمین را به سرعت بفروشید. همچنین نگهداری کالاهای گران قیمتی مانند طلا هم دردسرهای زیادی دارد. این در حالی است که کوین Coin می‌تواند به عنوان یک ذخیره ارزش استفاده شود.

خرید کالا: یکی از کاربردهای کوین پرداخت برای کالا و خدمات است. هر چند در سال‌های ابتدایی پیدایش ارز دیجیتال، کوین به عنوان یک وسیله پرداخت معتبر شناخته نمی‌شد اما امروز تعداد زیادی از فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی وجود دارند که کوین‌های زیادی مانند بیت کوین را به رسمیت می‌شناسند و و امکان پرداخت برای کالا و خدمات با استفاده از Coin بدون نیاز به کارت اعتباری یا حساب بانکی را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند.

کوین همان کاربردهای رمزارزهای مرسوم را دارد و می‌توان از آن برای ذخیره‌ی ارزش، انتقال پول، معامله و خرید استفاده کرد. هر کوین ممکن است در بلاک چین اختصاصی خود نیز کاربردهای مختلفی داشته باشد.

بیت کوین به عنوان اولین کوین یا ارز دیجیتال بازار برای جایگزینی ارزهای دولتی مرسوم مثل دلار و یورو روانه بازار شد. در حقیقت قرار بود بیت کوین کاربردی مثل اسکناس‌های کاغذی و سکه‌های فلزی داشته باشد و مردم بتوانند از بیت کوین برای ذخیره‌ی ارزش، معامله برای ارزهای دیگر، خرید ملزومات روزانه و انتقال پول به دیگران استفاده کنند.

این نگرش تا حدودی برای بیت کوین و سایر کوین‌های بازار اتفاق افتاده و این روزها مردم می‌توانند مانند دلار و یورو از این رمزارزها نیز برای رفع نیازهای مالی خود استفاده کنند.

علاوه بر این، هر کوین می‌تواند استفاده‌ خاصی نیز در بلاک چین خود داشته باشد. همین اتریوم را در نظر بگیرید که یک کوین است. از رمزارز اتریوم می‌توان برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین اتریوم نیز استفاده کرد.

معرفی برترین کوین های ۲۰۲۳

کافی است نگاهی به لیست کوین های معرفی شده تا به امروز بندازید تا متوجه شوید که تعداد آنها بسیار زیاد است و هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. ما در این قسمت به معرفی پنج COIN برتر در سال ۲۰۲۳ می‌پردازیم.

بیت کوین

 بدون تردید یکی از معروف‌ترین Coin های معرفی شده به بازار بیت کوین است. این ارز از نظر اغلب افراد پادشاه تمام ارزهای دیجیتال است که بر کل بازار کریپتو حاکم است. btc، ارز دیجیتال اصلی است که در سال ۲۰۰۹ توسط گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. این ارز روی یک بلاکچین اجرا می‌شود که شبکه‌ای متشکل از هزاران رایانه است که تراکنش‌ها را بدون دخالت واسطه‌ها تأیید می‌کند. بیت کوین اولین انتخاب سرمایه گذاران کریپتو است و همین موضوع آن را به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بلندمدت برای خرید و نگهداری تبدیل کرده است.

اتریوم

اتریوم با نماد eth بعد از btc محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده بازار است. بلاکچین اتریوم یک بلاکچین عمومی منبع باز است و کاربر را قادر می‌سازد تا یک کد سفارشی را با ویژگی قرارداد هوشمند خود اجرا کند. بلاکچین اتریوم دارای ارز دیجیتال خود به نام اتر است. اتر در واقع سوخت شبکه‌ای است که از آن در قالب پرداخت یا هزینه اجرای هر تراکنش استفاده می‌کند.

لایت کوین

Coin سوم در این لیست تقریباً مشابه btc است، اما با برخی تغییرات جزئی. حتی این ارز دیجیتال در ابتدا قرار بود با نام بیت کوین لایت عرضه شود اما بعدها نظر تیم توسعه دهنده آن تغییر کرد. لایت کوین یک ارز دیجیتال منبع باز و همتا به همتا است. همچنین، می‌توان از آن به عنوان یک شبکه اجماع مبتنی بر اسکریپت استفاده کرد که آن را از مکانیسم بیت کوین متفاوت می‌کند.

کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو به عنوان ارز دیجیتال دوستدار محیط زیست معرفی می‌شود زیرا هدف آن اجتناب از بخش‌های انرژی بر فرآیند استخراج است که در BTC دیده می‌شود. کاردانو اولین ارز دیجیتال مبتنی بر مدل «اثبات سهام» است. این مدل به مالکان اجازه می‌دهد تا کوین‌ها را به اشتراک بگذارند و گره‌های اعتبارسنجی خود را ایجاد کنند.

ریپل

یکی دیگر از کوین COINهای معروف، ریپل است. توسعه‌دهندگان ریپل هدف خود را ایجاد یک شبکه پرداخت و ارتباطی امن و غیرمتمرکز برای موسسات مالی سراسر جهان معرفی کرده‌اند. در واقع ریپل قصد دارد با عرضه محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکلاتی را که در تبادلات بین‌المللی پول در جهان وجود داشت برای همیشه حل کند.

برای سرمایه‌گذاری کوین بهتر است یا توکن؟

توکن و کوین هر کدام با اهداف خاصی ایجاده شده‌اند و نمی‌توانند جای یکدیگر را بگیرند. قبل از سرمایه‌گذاری روی هرکدام شما باید ابتدا به اندازه کافی تحقیق کنید. در حال حاضر اینترنت یک بستر مناسب برای کسب اطلاعات در مورد کاربردهای کوین و توکن‌ها، تاریخچه و قیمت آن‌ها است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال به صرافی ارز دیجیتال سیمیا مراجعه کنید.

فراموش نکنید که هرگونه سرمایه‌گذاری بدون داشتن اطلاعات کافی نه تنها باعث کسب سود نخواهد شد بلکه خسارات مالی جبران ناپذیری را برای شما به بار خواهد آورد.

سخن پایانی

برای اشاره به دارایی‌های دیجیتالی از واژه‌های مختلفی مثل رمزارز، کریپتوکارنسی، کوین و توکن استفاده می‌شود. با اینکه در حالت کلی همه‌ی آن‌ها را می‌توان هم معنی در نظر گرفت ولی بین کوین و توکن یک سری تفاوت‌های خاص وجود دارد که در جریان این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.

در حقیقت منظور از کوین همان ارز دیجیتال یا رمزارزی است که همه‌ی ما با آن آشنا هستیم. با این حال نوع خاصی از رمزارزها نیز وجود دارند که به دلیل نداشتن بلاک چین اختصاصی به آن‌ها توکن گفته می‌شود.

یک کوین معمولاً در بلاک چین اختصاصی خود کاربرد داشته و برای ذخیره‌ی ارزش، انتقال پول، معامله با ارزهای دیگر و کاربردهای این چنینی استفاده می‌شود. این در حالی است که توکن‌ها معمولاً مصارف خاصی دارند و از آن‌ها بیشتر به عنوان رمزارزهای کاربردی یاد می‌شود.

سوالات متداول:

+کوین چیست؟

کوین نوعی دارایی دیجیتال است که با الگوریتم‌های رمزنگاری ایجاد شده است. کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و به عنوان داده روی یک پایگاه داده به نام بلاکچین قرار دارند. بلاکچین تمام تراکنش‌هایی را که انجام می‌شود ذخیره می‌کند.

+توکن چیست؟

توکن ها دارایی های دیجیتالی هستند که توسط پروژه صادر می‌شوند و می‌توانند به عنوان روش پرداخت در داخل اکوسیستم پروژه مورد استفاده قرار گیرند و عملکردهای مشابهی را با کوین‌ها انجام دهند.

+ویژگی های کوین COIN چیست؟

کوین ها تعویض‌ پذیر، تقسیم‌پذیر، ماندگار، قابل استخراج، قابل ارسال و دریافت، قابل دریافت هستند و به صورت محدود عرضه می‌شوند.

ا+ز کجا میتوانیم تشخیص دهیم یک رمزارز کوین است یا توکن؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت کوین مارکت کپ تمام اطلاعات رمزارزها را مشاهده کنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا