۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

پولکادات چیست؟ معرفی کامل ارز دیجیتال دات DOT

پولکادات Polkadot dot

پولکادات (Polkadot) یک بلاک چین لایه صفر است که امکان انتقال انواع داده و نه فقط توکن‌ها را فراهم می‌کند. به همین خاطر، پولکادات یک محیط اپلیکیشن چند زنجیره‌ای محسوب می‌شود که با ساخت پاراچین‌ها (Parachain)، نقل و انتقالات میان زنجیره‌ای را تسهیل می‌کند. این شبکه دارای ارز دیجیتال بومی به نام دات (DOT) است که برای پرداخت هزینه تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز کاربرد دارد.

از ویژگی‌های اصلی بلاکچین، تامین امنیت تراکنش‌ها و بروزرسانی‌های همیشگی جهت بهبود شبکه است. اما با تمام این تفاصیل، بلاکچین به خودی خود شبکه کاملی نیست و بسیاری از توسعه‌دهندگان مرتباً در تلاش برای رفع مشکلات این شبکه هستند. تیم توسعه دهنده پولکادات معتقد هستند که این پروژه می‌تواند به بهبود تعامل و ارتباط بین بلاکچین‌ها کمک کند و با نوآوری‌هایی که ارائه می‌دهد مشکل مقیاس پذیری بلاکچین را رفع کند. در این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد که پولکادات چیست و در مورد بنیانگذاران، توکن بومی شبکه پولکادات و کاربردهای آن صحبت خواهیم کرد.

پولکادات چیست؟

پولکادات

پولکادات یک شبکه مولتی چین یا چند زنجیره‌ای است که هدف آن اتصال بلاکچین‌های تخصصی مختلف به یک شبکه واحد از طریق پل بلاکچین است. این پروژه توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است و  تیم توسعه دهنده آن ادعا می‌کند که پولکادات یک گام بسیار مهم در مسیر توسعه فناوری بلاکچین است.

این پروژه سعی دارد با ایجاد شبکه‌ای واحد از بلاکچین‌های هدفمند و یکپارچه، یک راه حل جدید برای مشکلات عدم تعامل بلاکچین‌ها با یکدیگر و مقیاس‌پذیری پیشنهاد بدهد. Polkadot به دنبال این است که مزایای بلاکچین‌های مختلف را در کنار هم قرار دهد و یک بازار غیر متمرکز را به کاربران خود عرضه کند. در این بازار کاربران به خدمات و سرویس‌های مختلف با شیوه‌ای منصفانه‌تر دسترسی دارند.

از نظر برخی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، پولکادات یک پروژه بسیار کاربردی است که قصد دارد یک بلاکچین واحد برای تمام امور را در اختیار کاربران خود قرار دهد. اما بر اساس اطلاعات موجود در وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات به دنبال ایجاد شبکه‌ای از بلاکچین‌های هماهنگ است که به‌راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بلاکچین‌هایی که از طریق شبکه پولکادات به یکدیگر متصل می‌شوند به طور موازی با هم عمل می‌کنند که پاراچین نام دارند.

تاریخچه پولکادات

پولکادات زاییده فکر دکتر گاوین وود است که یکی از بنیانگذاران اتریوم و مخترع زبان برنامه نویسی Solidity است. دکتر وود کار بر روی ایده طراحی نسخه خرد شده اتریوم را در اواسط سال ۲۰۱۶ آغاز کرد و اولین پیش نویس white paper را در اکتبر ۲۰۱۶ منتشر کرد. وود در سال ۲۰۱۵ شرکتی به نام Parity Technologies را با جوتا اشتاینر تاسیس کرد. هدف این شرکت اجرای پروژه‌های مختلف بر بستر اتریوم بود.

در سال ۲۰۱۷، دکتر وود و پیتر زابان بنیاد Web3 را تاسیس کردند. وب ۳ یک نهاد غیرانتفاعی برای حمایت از تحقیق و توسعه Polka dot است و برای نظارت بر کمک‌های مالی جمع آوری شده تاسیس شده است. بنیاد Web3 مستقر در سوئیس، اولین فروش توکن پولکادات را در اکتبر ۲۰۱۷ با استفاده از یک حراج در هلند به نام Spend-All Second Price انجام داد. این حراج ۱۴۵ میلیون دلار را در کمتر از دو هفته به دست آورد و ۵۰ درصد از عرضه اولیه (حدود ۱۰ میلیون ارز دات) را به فروش رساند و پس از این حراج بود که بنیاد Web3 شرکت Parity Technologies را برای توسعه Polka dot انتخاب کرد.

معرفی تیم بنیانگذاران

برای آشنایی با شبکه پولکادات بد نیست که با تیم توسعه‌دهنده آن نیز آشنا شوید که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

رابرت‌هابرمایه (Robert Habermeier): رابرت‌هابرمایه به عنوان بنیان‌گذار شبکه بلاکچینی پولکادات فعالیت دارد و با تجربه‌اش در زمینه بلاکچین و رمزنگاری به خوی توانسته ایفای نقش کند

دکتر گاوین‌وود (Gavin Wood): یکی دیگر از بنیان‌گذار شبکه بلاکچینی پولکادات دکتر گاوین‌وود است که عنوان مدیر ارشد فناوری اتریوم نیز در رزومه او به چشم می‌خورد. هم‌اکنون دکتر گاوین‌وود مسئولیت هدایت نوآوری‌ها را در شبکه پولکادات بر عهده دارد.

پیتر چزان (Peter Czaban): پیتر چزان که از دانشگاه آکسفورد مدرک کارشناسی ارشد مهندسی دارد هم از بنیان‌گذاران پولکادات هست و به عنوان مدیر فناوری وب ۳ نیز فعالیت دارد.

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

polkadot

توکن دات (DOT)، ارز دیجیتال بومی پلتفرم پولکادات است که اغلب افراد آن را با نام پولکادات می‌شناسند. در عرضه اولیه ۵ میلیون توکن دات با قیمت هر واحد ۰.۱۰۹ اتریوم فروخته و در مجموع ۴۸۵,۳۳۱ اتریوم جمع‌آوری شد.

کاربرد ارز دیجیتال دات

ارز دیجیتال دات، در شبکه پولکادات سه هدف اصلی را دنبال می‌کند:

حاکمیت (Governance): دارندگان توکن‌های Dot حق کنترل پلتفرم را دارند. امتیازاتی که معمولاً در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود در پروتکل پولکادات، به مشارکت‌کنندگان در شبکه اختصاص می‌یابد. به عنوان نمونه‌ای از این امتیازها می‌توان به تعیین کارمزدهای شبکه، تغییرات پروتکل و همچنین افزودن پاراچین‌ها اشاره کرد.

استیکینگ (Staking): پولکادات از اثبات سهام کاندید شده (NPoS) به عنوان الگوریتم اعتبارسنجی خود استفاده می کند. NPoS یک مکانیزم اجماع است که بر اساس فرایند رای‌دهی عمل می‌کند. دارندگان توکن دات این امکان را دارند که در این عملیات شبکه شرکت کنند و در ازای این مشارکت خود از شبکه پاداش دریافت کنند. این روش امنیت شبکه را تضمین می‌کند.

وثیقه‌گذاری (Bonding): بلاکچین‌های جدید در پولکادات با وثیقه‌گذاری توکن‌های DOT به شبکه اضافه می‌شوند. پاراچین‌های قدیمی یا غیرقابل‌استفاده با از بین بردن توکن‌های Bonding، حذف خواهند شد. در واقع این فرایند نوعی اثبات سهام است.

استخراج دات

 با توجه به اینکه، ارز دیجیتال دات به جای گواهی اثبات کار (PoW) از سیستم PoS یا همان گواهی اثبات سهام استفاده می‌کند، امکان استخراج دات از طریق ماینر‌ها و ریگ‌های استخراج وجود ندارد. برای بدست آوردن دات می‌توان از دو روش زیر استفاده کرد:

  • استیک کردن ارز پولکادات
  • خریدوفروش ارز پولکادات

جایگاه ارز دات

در زمان نگارش این مقاله (۱۰ جولای ۲۰۲۳)  قیمت هر واحد از دات ۵.۰۳ دلار است و رتبه ۱۳ بازار را به خود اختصاص داده است. تعداد واحدهای در گردش دات ۱.۲ میلیارد و تعداد کل واحدهای آن ۱.۳۳ میلیارد خواهد بود.

تغییرات قیمتی ارز پولکادات

DOT

پولکادات در سپتامبر ۲۰۲۰ با قیمت اولیه ۲.۹ دلار شروع به کار کرد و تغییرات قیمتی تقریبا با نرخ ثابتی تا انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه داشت. اما از ابتدای سال ۲۰۲۱ و با قدرت گرفتن و محبوبیت رمزارزها، این ارز نیز روند رشد خود را شروع کرد به طوری که در اوایل سال ۲۰۲۱ قیمت این ارز از ۵ دلار به تقریبا ۱۶ دلار رسید. نیمه اول سال ۲۰۲۱ بهترین روزهای ارز دات بود که با ثبت اولین رکرود تاریخی این رمزارز یعنی قیمت ۳۹ دلار توجه همه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد.

 با ایجاد قوانین سخت‌گیرانه در حوزه کریپتوکارنسی در میانه سال ۲۰۲۱، روند کلی رشد رمزارزها متوقف شد و بسیاری از کوین‌های موجود در بازار از جمله ارز دات، کاهش شدید قیمتی را تجریه کردند اما در نهایت رمزارز دات با توجه به روزرسانی‌های هوشمندانه شبکه خود موفق شد در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۲۱ به بیشترین قیمت خود معادل ۵۴.۹۹ دلار برسد. قیمت polkadot در زمان نگارش این مقاله حدودا %۹۰.۸۳ پایین‌تر از آن قرار دارد.

دلیل اهمیت پولکادات

برای ایجاد سیستم‌ غیر متمرکز و نوآورانه، توسعه دهندگان با مشکلات بسیاری روبرو هستند چرا که پیچیدگی‌های بلاکچین آنها را مجبور می‌کند که این سیستم‌ها را از پایه طراحی کنند در حالی که پولکادات به دنبال راهی برای توسعه دهندگان است تا به جای صرف وقت و هزینه برای طراحی، توسعه دهندگان تمامی مدل‌های از پیش طراحی شده خود را روی همه بلاکچین‌ها پیاده سازی کنند.

دو مشکل اساسی شبکه بلاکچین مقیاس پذیری و حاکمیت است. مقیاس‌پذیری به تعداد تراکنش‌هایی اشاره دارد که یک شبکه در یک ثانیه می‌تواند انجام دهد. حاکمیت نیز به امکان ایجاد تغییر در پروتکل‌ها و مدیریت شبکه گفته می‌شود. polkadot با هدف حل این مشکلات وارد بازار شده است.

بهترین کیف پول‌های رمزارز دات

پولکادات

ابرای نگهداری ارز دات مانند سایر ارزهای دیجیتال نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال معتبر داریم. ولت‌های ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند که در این بخش به معرفی برترین کیف پول های پولکادات می‌پردازیم.

کیف پول نرم‌افزاری دات:

  • imToken
  • TokenPocket Wallet
  • Atomic Wallet
  • Trust Wallet

کیف پول سخت افزاری دات:

  • Ledger Nano X
  • Ellipal Titan

نحوه خرید ارز پولکادات

بهترین راه خرید ارز دات، خرید از صرافی ایرانی است. زیرا صرافی‌های خارجی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند به دلیل تحریم‌های موجود به کاربران ایرانی، خدمات ارائه نمی‌دهند. هر چند برخی از افراد با استفاده از روش‌های مختلف، اقدام به انجام معاملات در صرافی‌های خارجی می‌کنند، اما باید بدانید که اگر صرافی به هویت ایرانی کاربر پی ببرد حساب کاربری او را مسدود خواهد کرد.

برای خرید polkadot کافی است به صرافی سیمیا وارد شوید. پس از احراز هویت یا بدون احراز هویت و ناشناس، وارد بازار خرید پولکادات شوید و با قیمت لحظه‌ای و هماهنگ با بازارهای جهانی، معامله‌ی خود را انجام دهید. در صورت داشتن هرگونه مشکلی در خرید پولکادات میتوانید با کارشناسان صرافی سیمیا در ارتباط باشید.

پولکادات بهتر است یا کاردانو؟

polkadot و کاردانو دو استراتژی کاملاً متفاوت را در پیش گرفته‌اند و در دراز مدت اهداف متفاوتی را برای تغییرات در شبکه در نظر دارند. Cardano یک زیرساخت دو لایه دارد، در حالی که Polka Dot چندین بلاکچین را به یک شبکه اصلی متصل می‌کند. نقطه قوت این ارز پایداری و مقیاس‌پذیری بی‌پایان است، در حالی که نقطه مثبت شبکه کاردانو کارمزد تراکنش بسیار پایین (در برخی مواقع صفر) و سرعت بالای تراکنش‌ها است و البته کاردانو از نظر زیست محیطی پایدارتر است.

هدف Cardano یک شبکه ارتقا یافته برای توسعه نرم‌افزار‌های غیر متمرکز است، در حالی که بنیانگذاران پولکادات آن را برای عملکرد بهتر و قابلیت همکاری بین بلاکچین‌های متعدد ایجاد کردند.

از دیگر تفاوت‌های اصلی این است که کاردانو استخر سهام بهتری نسبت به این ارز دارد. استخر سهام، گره‌ای است که شامل سهام ترکیبی از سرمایه‌گذاران مختلف است. همچنین عرضه توکن‌های کاردانو بسیار بیشتر از عرضه توکن‌های این ارز است.

پیش‌بینی آینده پولکادات

تکنولوژی بلاکچین دایماً در حال پیشرفت و به روز رسانی است و حوزه کریپتوکارنسی همواره در حال جذب افراد متخصص برای بهبود شرایط شبکه است. در این میان polkadot برای  ایجاد تغییرات بزرگ روی این شبکه پا به عرصه میدان گذاشته است و در صورتی که اهداف خود را به خوبی عملی کند، تغییرات گسترده‌ای روی بلاکچین رخ خواهد داد. برنامه‌های کاربردی  بلاکچین از  جمله امور مالی و انرژی غیرمتمرکز تا بازی‌ها و ارتباطات در پولکادات توسعه پیدا می‌کنند و اساس حوزه‌های قضایی دیجیتال در وب ۳ را تشکیل می‌دهند.

۵ ویژگی مهم پولکادات برای ساخت اپلیکیشن

polkadot

تعامل متقابل تنها ویژگی و دلیل مناسب بودن پولکادات برای ساخت برنامه ها نیست. در زیر، ۵ مزیت ساخت اپلیکیشن روی پولکادات را بررسی می‌کنیم.

۱. اکوسیستم پرجنب و جوش

بیان پر جنب و جوش بودن اکوسیستم پولکادات، شبیه به این است که بگوییم آب خیس است. با حراج پاراچین‌ها در هر گوشه و کنار این حوزه، هر هفته پروژه‌های جدیدی رونمایی می‌شوند. تا آخر مارس ۲۰۲۱، بیش از ۴۰۰ پروژه روی پولکادات ساخته شده‌اند.

علی‌رغم حضور چنین رقم بزرگی، بنیاد وب ۳ به صورت فصلی در حال ارائه کمک‌های مالی به پروژه‌هاست و این برنامه‌ها حداقل تا دو سال دیگر ادامه خواهند یافت (البته تنها پروژه‌های پولکادات دریافت‌کننده این کمک‌های مالی نیستند).

به این ترتیب، صرف نظر از پذیرش کاربری طی ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده، وجود عرضه پایداری از پروژه‌ها برای همکاری تضمین‌شده است. این یعنی تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان ماهر در اکوسیستم پولکادات کار خواهند کرد که تضمینی برای بزرگ و دقیق شدن پایگاه دانش ساخت در این اکوسیستم است و شما نیز به ندرت با مشکل پیاده‌سازی غیرممکنی مواجه خواهید شد که رفع آن با جستجوی دانش بیشتر ممکن نیست.

۲. امنیت به‌اشتراک‌گذاشته برای استقرار سریع

با توجه به اجرای طرح اثبات سهام نامزد‌شده (Nominated Proof of Stake) در پولکادات که در آن تمامی کاربران با نامزد کردن یک ولیدیتور به تایید اعتبار تراکنش‌ها از طرف خودشان و دریافت پاداش می‌پردازند، امنیت به‌اشتراک‌گذاشته‌شده یعنی تمام رمز ارزهای استیک‌شده ارز دیجیتال دات در این سیستم، اساسا پشتیبان تمام پروژه‌های این سیستم هستند.

راه جایگزین این است که تمام پروژه‌ها به همراه اعتبارسنج‌ها، نامزدها و توکن با ارزش بازار بالای خود، امنیت شخصی خود را ایجاد کنند. از نظر فنی، شما همچنان به انجام تمام این موارد نیاز دارید، اما با استفاده از پولکادات، زمان صرف‌شده بسیار کاهش می‌یابد.

برای برخی از پروژه‌ها و تیم‌ها، تامین امنیت مشکل بزرگی است. اگر شما نیز جزو این دسته هستید، پس احتمالا در رابطه با امنیت به کمک نیاز دارید. به جای تامین امنیت کامل توسط خودتان، می‌توانید از امنیت ریلی چین پولکادات استفاده کنید. به گفته صفحه ویکی پولکادات:

با اتصال یک پاراچین به پولکادات، مجموعه ولیدیتور ریلی چین، به تامین‌کنندگان امنیت تغییرات حالت آن پاراچین تبدیل می‌شوند. این پاراچین تنها نیاز سربار اجرای چند نود تجمیع‌گر (منابع) را دارد تا اعتبارسنج‌ها را در جریان آخرین تغییرات حالت و اثبات/شاهد قرار دهد. سپس ولیدیتورها این موارد را برای پاراچین‌هایی که به آن‌ها محول شده است، بررسی می‌کنند. بدین صورت، پاراچین‌های جدید حتی اگر به تازگی راه‌اندازی شده باشند هم فورا از امنیت کلی پولکادات بهره‌مند خواهند شد.

این امر ضمن تضمین امنیت کامل پروژه‌تان، بار بزرگی را از دوش شما برمی‌دارد، که از مهمترین ویژگی های اکوسیستم پولکادات به شمار می‌شود.

از آنجایی که تمام پروژه‌های ساخته‌شده روی پولکادات اساسا (از طریق ریلی چین) به جمع‌آوری منابع می‌پردازند، هزینه تامین امنیت کامل کاهش می‌یابد. به این ترتیب، حالت برد-برد برای تمام طرفین درگیر ایجاد می‌شود.

۳. ابزارهای توسعه قدرتمند برای ساخت سریع

یکی از مهمترین موارد برای انتخاب یک اکوسیستم، میزان آسان بودن ساخت اپلیکیشن روی آن است. بهترین اکوسیستم‌ها، فرآیند ساخت و استقرار را ساده می‌کنند و این امر، همان هدف پولکادات است.

ساخت برنامه روی پولکادات با دسترسی به زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند و میزبانی از ابزارهایی که طی سال‌های گذشته توسط جامعه متن باز آن ساخته شده‌اند، تجربه‌ای است که با گذشت سال‌ها راحت‌تر می‌شود. مثلا، یک سری کیت‌های توسعه پاراچین (PDK) وجود دارند که زمان راه‌اندازی یک بلاک چین کاملا کاربردی را از سال‌ها به هفته‌ها یا حتی روزها کاهش داده‌اند.

از دیگر ویژگی های شبکه پولکادات این است که زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی از راست (Rust) تا جاوا اسکریپت (JavaScript) را پشتیبانی می‌کند. بزرگترین پروژه ساخته‌شده روی این شبکه توسط زبان Rust و چارچوب Substrate پیاده‌سازی شده است.

اگر با زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا نیستید، باید بگوییم که Rust یک زبان برنامه‌نویسی چند منظوره است که برای عملکرد و امنیت و خصوصا همزمانی امن طراحی شده است. زبان راست شبیه به ++C است، اما با استفاده از یک Borrow Checker برای تایید منابع، ایمنی حافظه را تضمین می‌کند. به گفته ویکی پولکادات:

Substrate چارچوبی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی کل اپلیکیشن‌های بلاکچین را توسعه دهند. این امر از طریق جمع‌آوری ملزومات اصلی نظیر پروتکل شبکه‌سازی، لایه اجماع، مترجم Wasm و ماژول‌های زمان اجرا به نام پالِت (Pallet) انجام می‌شود. Cumulus که افزونه‌ای برای Substrate است، به تمامی زنجیره‌های ساخت Substrate اجازه می‌دهد تا به پولکادات متصل شده و به یک پاراچین تبدیل شوند.

با اینکه پولکادات اجازه ساخت قرارداد هوشمند روی ریلی چین را به شما نمی‌دهد، اما بسیاری از پاراچین‌های اسمارت کانترکت به کمک شما می‌آیند. یکی از شناخته‌شده‌ترین این موارد Moonbeam است که سازگاری بی‌نظیری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) دارد و انتقال یک قرارداد هوشمند از شبکه اتریوم به پولکادات را با تغییرات جزئی میسر می‌سازد. مثلا بلنسر (Balancer) و سوشی سواپ (SushiSwap) از جمله پروژه‌های روی اتریوم هستند که از این روش استفاده کرده‌اند.

۴. حاکمیت درون زنجیره‌ای برای آپگرید راحت‌تر

ساخت یک پروتکل و تصور عدم لزوم آن به تغییر، یک حالت ایده‌آل و حتی ساده‌لوحانه است. بسته به پیچیدگی پروتکل (بلاک چین)، نیاز به به‌روزرسانی‌های آتی اجتناب ناپذیر است. برای آپدیت نرم‌افزارهای کامپیوتری هم دلیلی وجود دارد. دلیل این است که باگ‌ها، ناکارآمدی‌ها یا ایده‌های جدید آخر کار پیدا می‌شوند که در صورت عدم رفع آن‌ها، سیستم دچار مشکل خواهد شد.

به باور بسیاری از طرفداران بیت کوین، پروتکلی که قابلیت آپگرید (فورک) را داشته باشد، یک بلاک چین واقعی نیست. اما توجه کنید که آیا زندگی پویا نیست؟ آیا تغییر اجتناب ناپذیر نیست؟ آیا ما اشتباه نمی‌کنیم؟

هدف ما ساخت یک سیستم بی‌نیاز از تغییر نیست، بلکه ساخت چیزی است که امکان تغییر مثبت، پاسخگو، عادلانه و بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث را فراهم کند. تغییر مثبت آن تغییری است که به اکوسیستم و زندگی کمک کند.

خوشبختانه، پولکادات مجهز به یک فرآیند حاکمیتی است که زمینه تکامل یک بلاکچین پویا به سوی منفعت بیشتر را فراهم می‌کند. با ساخت اپلیکیشن روی پولکادات، بلاک چین شما از طریق همه‌پرسی و بدون نیاز به اعمال هارد فورک، به راحتی قابلیت آپگرید شدن را دارد. علاوه بر این، اعضای شورا از طریق رای‌گیری انتخاب خواهند شد و همه افراد توانایی تبدیل شدن به یک مشاور را دارند (البته این امر به نحوه انتخاب فرآیند حاکمیت توسط شما بستگی دارد).

آن مشکلاتی که پروژه شما (و حتی خود پولکادات) با آن روبروست، برای پیدا کردن راهی است تا عدم سوءاستفاده برخی از افراد از فرآیند حاکمیت به ضرر بسیاری دیگر را تضمین کند. این امر، کل قصد و نیت پارادایم تمرکززدایی را شکست می‌دهد.

۵. عملکرد CrowdLoan (وام جمعی) برای تامین سرمایه

از جمله دیگر ویژگی های پولکادات این است که وام جمعی برای پروژه‌های روی این شبکه، مستقیما به عملکرد حاکمیت درون زنجیره‌ای گره خورده است و نه تنها لیکوییدیتی روان و سریعی را فراهم می‌کند، بلکه در صورت استفاده مناسب هم چنان تمرکززدایی بیشتری را برای توکن‌های پروتکل به ارمغان می‌آورد که تمرکزگرایی از ابتدای کار از آن محروم است.

عملکرد Crowdloan به دو صورت حاصل می‌شود: یا از طریق ریلی چین، یا توسط یک پاراچین با کاربرد خاص یا قرارداد هوشمند. در حالت اول، راه دریافت وام جمعی به‌وسیله عرضه اولیه پاراچین (Initial Parachain Offering) یا IPO است. در این روش، کاربران اوراق قرضه توکن‌های DOT را برای مدتی از طرف پروژه خود صادر می‌کنند. در عوض، این پاراچین (پروژه) با توکن محلی، NFT یا هر مدل مد نظر خود، به کاربران پاداش می‌دهد. در روش دوم، از پروتکل‌هایی مانند پولکااستارتر (Polkastarter)، کیلت (Kilt) و دیگر موارد، برای تامین سرمایه پروژه از طریق فروش توکن‌ها استفاده می‌شود. بسته به ترجیح شما، هر فرآیندی در دسترس است.

جمع بندی:

روی کاغذ، از زوایای مختلف پولکادات برای توسعه‌دهندگان جذاب و کاربردی است. شبیه اتریوم، این نیز یک نتورک عادی نیست و یک اکوسیستم بزرگ به شمار می‌رود، به طوری که افراد، کسب و کارهای کوچک و بیزینس‌های بزرگ قادر به بهره‌مندی از قابلیت‌هایش خواهند بود. فراهم شدن امکان مستقر کردن بلاک چین‌های اختصاصی بر اساس نیازهای خاص، و همچنین توانایی ارتقا دادن سیستم بعد از پیاده‌سازی بدون دردسر (نظیر ایجاد هارد فورک)، مفهوم تازه‌ای در دنیای بلاکچین به شمار می‌رود.

پولکادات اکنون یک اکوسیستم بسیار جوان است. اگرچه پروژه‌های زیادی در دست توسعه قرار دارند، اما تا راه‌اندازی نخستین پروژه بزرگ به کمی زمان نیاز داریم. بر اساس اعلام وب سایت polkaproject.com، اکنون بیش از صدها پروژه بلاک چینی منطبق با Polkadot در حال توسعه هستند. این پروژه‌ها از کیف پول ارز دیجیتال گرفته تا زیرساخت، ابزار و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را شامل می‌شوند.

یک جنبه بسیار مهم از این پلتفرم گسترده، ارز دیجیتال دات است. توسعه‌دهندگان پروژه عقیده دارند Dot به عنوان یک دارایی (برای ذخیره ارزش یا صرفا مبادله مالی مثل بیت کوین) طراحی نشده است.

سوالات متداول:

+پولکادات چیست؟

polkadot یک شبکه مولتی چین است و هدف اصلی آن ارتباط بلاک چین‌های مختلف با یکدیگر است.

+آیا پولکادات قابل استخراج است؟

خیر ارز polkadot قابل استخراج نیست. زیرا پولکادات از الگوریتم گواهی اثبات کار تبعیت نمی‌کند و از گواهی اثبات سهام استفاده می‌کند.

+آیا پولکادات برای سرمایه گذاری مناسب است؟

ارز دیجیتال polkadot یکی از پروژه‌های بزرگ اتریوم و وب ۳ است و پیش‌بینی می‌شود که در آینده تاثیر بسزایی در توسعه بلاک چین داشته باشد. به همین دلیل می‌تواند یک گزینه مناسب سرمایه‌گذاری باشد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا