پلتفرم Waves ; آشنایی با پلتفرم ویوز و ارز دیجیتال آن

waves platform پلتفرم ویوز پلتفرم waves

پروژه Waves که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد (Waves Platform) از گرد هم آمدن یک پلتفرم بلاکچین برای ایجاد توکن‌های سفارشی، یک راه‌حل قرارداد هوشمند و یک صرافی غیرمتمرکز اختصاصی به نام Waves DEX شکل گرفته است. از آنجایی که این پلتفرم قابلیت‌های فراوانی در راه‌اندازی توکن‌های شخصی به افراد و تیم‌های توسعه‌دهنده ارائه می‌دهد، توانسته توجه برنامه‌نویسان بسیاری را به‌ خود جلب کند.

فقط یک پروژه قدیمی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ و روزهایی که حال بازار ارزهای دیجیتال خوب نبود،‌ موفق به رشد شد و بالاترین قیمت تاریخش را ثبت کرد. ویوز یک پلتفرم غیرمتمرکز است که می‌تواند بستری برای قراردادهای هوشمند باشد و به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی توکن سفارشی خود را ایجاد کنند. مهاجرت این پلتفرم به نسخه۲ در سال ۲۰۲۲،‌از عوامل رشد آن در روزهای قرمز بازار بود.

در حقیقت پلتفرم waves اکوسیستمی است که به کمک آن تقریبا هر کسی می‌تواند یک پروژه یا توکن را راه‌اندازی و منتشر کند. پس بیاید تا با هم در ادامه این مقاله از هلدینگ سیمیا به بررسی این پلتفرم و کاربردهای آن بپردازیم.

نگاهی به پلتفرم Waves

ویوز

ویوز (Waves) یک پلتفرم غیرمتمرکز و منبع باز است که با هدف طراحی و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز و انتشار توکن‌های خاص راه‌اندازی شد. این پلتفرم همچنین به‌عنوان راه‌حلی برای سرعت پایین بلاکچین‌های بزرگ مانند اتریوم در اجرای برنامه‌های کاربردی روزمره مثل مدیریت دارایی‌های دیجیتال به‌وجود آمد. طراحان پلتفرم ویوز در حقیقت بر این باورند که فرآیند پردازش در بلاکچین می‌توانند سریع‌، مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکزتر انجام شود و برای این کار آن‌ها راه‌حل‌هایی را نیز ارائه داده‌اند.

این پروژه به کمک پروتکل Waves-NG که توان عملیاتی پلتفرم را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، زمان ایجاد بلاک‌‎ها را سرعت می‌بخشد و پتانسیل فورک‌های غیرضروری را کاهش می‌دهد؛ بدین ترتیب می‌تواند تراکنش‌ها را با سرعتی بسیار بیشتر از بلاکچین‌های دیگر تایید کند.

بلاکچین Waves همچنین به گونه‌ای طراحی شده که کاربران می‌توانند توکن‌های رمزنگاری سفارشی را بدون نیاز به قراردادهای هوشمند ایجاد و راه‌اندازی کنند. برای این کار آن‌ها تنها به ایجاد یک Issue Transaction که در برگیرنده اطلاعات ضروری مانند نام توکن، تیکر، عدد اعشاری و غیره است نیاز دارند و می‌توانند تمامی این کارها را به کمک یک توکن WAVES انجام دهند.

در واقع پلتفرم Waves می‌خواهد توکن‌سازی، خرید ارز دیجیتال مختلف در پلتفرم‌های ارز دیجیتال را بدون توجه به اینکه کدام ارز فیات یا کریپتو در هر بخشی از جهان غالب است، آسان کند.در نهایت ویوز پلتفرمی بی‌نقص برای کاربران عادی و کسب‌وکارهایی است که قصد راه‌اندازی پروژه ICO را دارند. این قابلیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پلتفرم است که باعث افزایش قیمت ویوز نیز شده و سکه (ICO) را به روشی مقرون به صرفه و کاربرپسند ارائه می‌دهد.

پلتفرم Waves همچنین شامل صرافی غیرمتمرکز Waves (DEX) است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا رمزارزهای اصلی خود را با توکن Waves یا هر توکن دیگری که در شبکه ویوز پشتیبانی می‌شود معامله کنند. این صرافی می‌تواند به‌عنوان دروازه‌ای برای ارزهای فیات مانند USD یا EUR عمل کند.

الگوریتم اجماع پلتفرم Waves

پلتفرم waves

نودهای کامل در بلاکچین ویوز از الگوریتم پیشرفته اثبات سهام که به نام گواه اثبات سهام شناخته می‌شود استفاده می‌کند.  کاربران می‌توانند توکن‌های خود را به این نودها تبدیل کنند و در ازای آن بخشی از درآمد نودها را به‌دست آورند. البته لازم به ذکر است که در این پلتفرم تنها کاربرانی که سیستم بر اساس موجودی حساب را انتخاب کند می‌توانند بلاک‌های جدید را ایجاد کنند.

توکن‌های جدید نیز فقط از طریق نودهای کامل قابل استخراج هستند. برای تبدیل شدن به یک نود کامل باید حداقل ۱۰۰۰ توکن در حساب خود داشته باشید. هرچه یک نود تعداد توکن بیشتری را در بر داشته باشد (چه مالکیت و چه اجاره) احتمال اینکه برای تولید بلاک بعدی انتخاب شود بیشتر خواهد بود. اپراتورهای نود شرایط کسر از اجاره‌کنندگان را نیز تعیین می‌کنند.

گواه اثبات سهام اجاره‌ای(LPoS)، نوع ارتقا یافته‌ای از الگوریتم POS است که شبکه بلاک چین ویوز قصد دارد با آن به اجماع توزیع شده برای ایمن‌سازی شبکه دست یابد. گره‌ها می‌توانند از توکن‌های اجاره شده برای تولید بلاک‌ها و دریافت پاداش استخراج استفاده کنند. برای این منظور، موجودی یک نود باید حداقل ۱۰۰۰ ویوز باشد. LPoS به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را به نودهای Waves اجاره دهند و درصدی از پرداخت را به عنوان پاداش دریافت کنند.

اجاره‌دهندگان با استفاده از LPoS می‌توانند در فرآیند تولید بلاک‌های جدید شرکت کنند. هر چه مقدار اجاره به نود ویوز بیشتر باشد، شانس بیشتری برای انتخاب آن گره برای تولید بلاک بعدی وجود دارد. اگر آن نود انتخاب شود، اجاره‌دهنده پاداش دریافت می‌کند.

هنگامی که کاربر شروع به اجاره توکن‌ها می‌کند، آن توکن‌های اجاره شده قفل می‌شوند و با کنترل کامل مالک آن در همان آدرس باقی می‌مانند (توکن‌ها به گره منتقل نمی‌شوند، فقط تا زمانی که اجاره توسط اجاره‌دهنده لغو شود غیرقابل مصرف می‌مانند).

تنها چیزی که در لیزینگ باید در نظر گرفت این است که نود مناسب را انتخاب کنید، زیرا گره اپراتور ممکن است با کارایی متفاوتی کار کند و درصدهای متفاوتی را به عنوان پاداش بازگرداند.

ویوز چه هدفی دارد؟

وقتی اتریوم استاندارد توکن ERC20 را معرفی کرد،‌ بیراه نیست اگر بگوییم یک انقلاب ایجاد شد. به کمک این استاندارد دیگر توسعه‌دهندگان مجبور به توسعه یک بلاکچین از ابتدا نبودند. آن‌‌ها بسیار راحت‌تر از گذشته می‌توانند توکن خود را بر بستر بلاکچین اتریوم ایجاد کنند.

البته راحتی توسعه‌دهنده‌ها به این معنا نیست که هر شخص بدون دانشی می‌تواند روی اتریوم توکن ایجاد کند. برای این امر شما یا باید مهارت‌های توسعه بلاک چین را داشته باشید یا به کسی که این کار را انجام می‌دهد پول بدهید.

هدف ویوز این است که به هر کسی اجازه دهد یک توکن سفارشی ایجاد کند، حتی اگر برنامه نویس نباشد. در واقع Waves ادعا می‌کند که شما می‌توانید یک توکن سفارشی را تنها در چند دقیقه ایجاد کنید، کل فرآیند به سادگی ایجاد یک حساب کاربری فیس بوک و تنظیم یک عکس پروفایل است. همچنین ویوز قصد دارد تا یک بستر راحت و کاملا در دسترس برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز باشد.

پلتفرم waves چگونه کار می کند؟

برای این که بدانیم اکوسیستم ویوز چگونه کار می‌کند، باید کارکرد اجزای آن را تک به تک مورد بررسی قرار دهیم. بلاکچین Waves به دو نوع مختلف گره یعنی گره‌های کامل (Full Nodes) و گره‌های سبک ( Lightweight Nodes) اجازه می‌دهد تا نرم افزار خود را اجرا کنند. گره‌های کامل تاریخچه کامل و با جزئیاتی از تراکنش‌ها را ثبت کرده و نگه‌می‌دارند و گره‌های سبک برای تایید تراکنش و تعاملات درون شبکه به این گره‌ها وابسته هستند.

مهاجرت ویوز به ورژن ۲ این شبکه را سریع‌تر و حتی امن‌تر می‌کند و در عین حال غیرمتمرکز باقی می‌ماند. تیم توسعه ویوز بر اجرای نسخه جدید مکانیزم اجماع بر اساس شاردینگ کاربردی گواه اثبات سهام (PPOSS) متمرکز شده است.توسعه شبکه جدید و سازگار با EVM ویوز از بهار ۲۰۲۲ آغاز شده است. شبکه جدید به شبکه موجود متصل خواهد شد تا انتقال ملایم‌تر به Waves 2.0 بدون کاهش ارزش یا کارایی شبکه قدیمی انجام شود.

همچنین سازگاری با ماشین مجازی اتریوم با ارائه زیرساخت گسترده‌ای از ابزارهای توسعه و تحلیل، Waves را برای تیم‌های مختلف قابل دسترس‌تر می‌کند. در ادامه برای درک بهتر ویوز مروری بر قسمت‌های مختلف این پلتفرم خواهیم داشت.

پلتفرم Waves همچنین برای همگام ماندن شبکه توزیع شده، از تغییر مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) به نام اثبات سهام اجاره شده (LPoS) استفاده می‌کند که در ادامه به توضیح آن در کنار سایر اجزای این پلتفرم می‌پردازیم.

بلاکچین Waves LPoS

در مدل سنتی اثبات سهام، هر گره‌ای که بخواهد توکن‌ها را قفل کند می‌تواند اجازه اضافه کردن بلاک‌ها به بلاکچین را نیز داشته باشد. شانس اینکه یک گره بتواند یک بلاک اضافه کند، می‌تواند بسته به مقدار توکن‌هایی که نود در یک قرارداد خاص قفل کرده افزایش یا کاهش یابد. با کمک تکنولوژی جدید LPoS، گره‌ها علاوه بر این کار می‌توانند تعادل خود را به نودهای کامل نیز اجاره دهند. این یعنی وقتی یک فول نود برای تولید بلوک بعدی انتخاب می‌شود، گره‌هایی که توکن‌ها را به آن گره انتخابی اجاره می‌دهند، درصد مشخصی از پرداخت را به دست می‌آورند.

Waves-NG

Waves-NG پروتکل اصلی است که تعیین می‌کند کدام گره حق تولید بلوک بعدی را دارد. Waves-NG بلاکچین Waves را به دو نوع بلاک کلیدی و میکرو تقسیم می‌کند. بلاک‌های کلیدی توسط یک ماینر اثبات سهام به طور تصادفی انتخاب می‌شوند و سپس یک کلید عمومی توسط گره‌های دیگر برای ایجاد بسیاری از میکروبلاک‌ها که شامل تراکنش‌ها هستند تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروتکلی که تعیین می‌کند کدام گره حق تولید بلاک بعدی را دارد Waves-NG نامیده می‌شود و این اصلاحیه‌ای از ایده‌ای است که ابتدا برای بیت‌کوین پیشنهاد شد (اما رد شد).

Waves-NG بلاکچین ویوز را به دو نوع بلاک تقسیم می کند: بلاک‌های کلیدی و بلاک‌های میکرو. بلاک‌های کلیدی توسط یک استخراج‌کننده اثبات سهام به‌طور تصادفی انتخاب می‌شوند. سپس یک کلید عمومی در این بلاک توسط گره‌های دیگر برای ایجاد بسیاری از میکروبلاک‌ها که شامل تراکنش‌ها هستند، استفاده می‌شود.

چارچوب DAO

امروزه مدل‌های دائو از بسیاری جهات به سمت تامین مالی جمعی حرکت می‌کنند و مفهوم اصلی آن را پشت سر گذاشته‌اند. یکی از مشکلات اصلی، نبود مکانیسم‌های ارزیابی موفقیت است. تیم ویوز باور دارد که اعضای DAO که تصمیمات آنها موفقیت پروژه را به همراه دارد، باید مزایای بیشتری دریافت کنند و سهمی در آن داشته باشند. دائوی ویوز قصد دارد تا یک مدل حاکمیت عمومی جدید با برنامه‌هایی راه‌اندازی کند که بسیار فراتر از فناوری بلاک‌چین فعلی باشد. این مدل جایگزین که اولین DAO در اکوسیستم ویوز بر اساس چارچوب آن (دائوی انجمن ویوز و دائوی سرمایه‌گذاری) است، در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی خواهد شد.

پل‌های Gravity

برای کاربران و اپلیکیشن‌ها پلی ساخته می‌شود تا به دارایی‌هایشان در هر زنجیره سازگار با EVM (اتریوم، آوالانچ، زنجیره هوشمند بایننس و غیره)، بیت‌کوین و سولانا دسترسی داشته باشند. این پل بر اساس امضاهای آستانه (Threshold Signature) ساخته شده است که باعث می‌شود از آسیب پذیری در قراردادهای هوشمند پیچیده جلوگیری شود و هزینه‌های گس کاهش یابد. پل‌های گرویتی کاملا در شبکه جدید ویوز ادغام خواهند شد.

یکپارچگی جهانی پل‌ها

ویوز به موازات گرویتی از فناوری‌های فعلی پل میان زنجیره‌ای برای ایجاد یکپارچگی جهانی پل‌ها بهره می‌برد. اولین هدف ویوز ادغام با آلبریج (Allbridge)‌ در می ۲۰۲۲ خواهد بود. آلبریج روشی ساده، مدرن و قابل اعتماد برای انتقال دارایی‌ها بین شبکه های مختلف است. این پل بین هر دو نوع بلاکچین EVM و غیر EVM است که هدف آن پوشش راه‌حل های لایه ۲ (مانند Arbitrum و Optimism) و انتقال NFT در آینده است.

پروتکل بین متاورسی (Inter-Metaverse)‌ سطح صفر

هدف این پروتکل، ارائه جعبه ابزاری برای ایجاد متاورس‌های متصل با یک اقتصاد و هویت مشترک است. پروتکل بین متاورسی، ایده اصلی NFT‌ها در بازی‌ها را اجرا می‌کند؛ آیتم‌ها متعلق به گیمرها است و بین بازی‌ها و متاورس‌ها قابل انتقال هستند.

سازندگان بازی می‌توانند به راحتی توکن‌های بی‌همتای بین زنجیره‌ای را در هر بازی یا بازاری با یک API یکپارچه، بدون وابستگی به زنجیره خاصی ادغام کنند. در نتیجه کاربران از مدیریت حساب یکپارچه در هر بازی NFT بهره خواهند برد. آن‌ها تمام توکن‌های یکتای خود را در همه بازی‌ها در یک داشبورد مشاهده خواهند کرد که تجربه کاربری عالی خلق می‌کند.

دارایی و قراردادهای هوشمند

waves platform

بلاکچین پلتفرم Waves مرکز اصلی ایجاد دارایی‌های هوشمند و توکن‌هایی با اسکریپت Ride، زبان برنامه نویسی بومی Waves، نوشته شده است. به کمک این اسکریپت می‌توان به هر توکن قابلیت‌های کاربردی و ویژگی‌های خاص داد. هزینه اجرای اسکریپت‌ها در این پلتفرم چیزی حدود ۰/۰۰۴ WAVES محاسبه می‌شود. همانطور که گفتیم ویوز به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به تجربه برنامه‌نویسی توکن صادر کنند. این توکن‌ها و انتقال‌های بعدی زمانی که به صورت پیوست‌هایی به تراکنش‌ها اضافه شوند، کامل به‌شمار می‌روند.

Waves رویکرد منحصر به فردی برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد. با اجتناب از گس و زبان تورینگ ناقص، سیستم را ایمن و قابل پیش‌بینی نگه می‌دارد. برای ایجاد قرارداد هوشمند، ویوز زبان خود به نام Ride را ارائه می‌دهد. ترکیب ساده و مناسب این زبان برای توسعه‌دهندگان، توسعه بلاک چین را آسان و قابل درک می‌کند.

Ride یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده ایستا، کند و کاربردی است. این زبان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و به صورت توسعه‌دهنده پسند طراحی شده است.

Ride به زبان تورینگ کامل نیست و موتور اجرای آن (ماشین مجازی) هیچ مفهومی از حلقه ندارد. همچنین، محدودیت‌هایی در طراحی دارد که به اطمینان از ایمن و ساده بودن اجرا در آن کمک می‌کند. با این حال، تکرارها ضروری هستند و به عنوان ماکروهای FOLD پیاده‌سازی شده‌اند. یکی از ویژگی‌های کلیدی این زبان آن است که هزینه اجرا همیشه قابل پیش‌بینی و از قبل شناخته شده است.

Ride با وجود ساده بودن استفاده، قدرتمند است و قابلیت‌های گسترده‌ای به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. این زبان تا حد زیادی بر مبنای Scala است و همچنین از #F تاثیر گرفته است.

مزایای منحصربه‌فرد Waves Platform

تا اینجا اطلاعات بسیاری درباره کلیت پلتفرم، اجزا و نحوه کار آن به‌دست آوردیم. در ادامه به بررسی ویژگی‌های چشمگیر ویوز می‌پردازیم.

رابط کاربری آسان

برخلاف بسیاری از پلتفرم‌ها، کاربران این شبکه برای این که بتوانند توکن‌های اختصاصی خود را بسازند نیاز به هیچ دانشی در مورد برنامه‌نویسی و زبان‌های آن ندارند. علاوه بر این، پلتفرم نیز رابط کاربری و استفاده بسیار ساده‌ای دارد که همه می‌توانند با دانلود کیف پول رسمی آن و دنبال کردن دستورالعمل‌ها معاملات خود را پیش ببرند.

سرمایه گذاری ساده و مطمئن

افراد برای این که بتوانند در یک ICO که از شبکه اتریوم استفاده می‌کند سرمایه‌گذاری کنند، باید ابتدا دارایی فیات خود را به توکن‌های اتریوم یا ETH تبدیل کند. از آنجا که این کار ممکن است برای بسیاری از کاربران سخت باشد، ویوز تصمیم گرفت تا این روند را تغییر دهد. در نتیجه در این پلتفرم کاربران می‌توانند از ICO ویوز به‌عنوان یک پلتفرم استفاده و دارایی خود را به طور مستقیم با ارزهای فیات سرمایه‌گذاری کنند.

پلتفرم ویوز

بلاکچین قدرتمند و سریع

همانطور که گفتیم بلاکچین ویوز به‌دلیل راه‌حل‌های نوینی که دارد، بسیار مقیاس‌پذیر و سریع است. این بلاکچین می‌تواند چندین تراکنش سنگین را بلافاصله اجرا و تایید کند. کارمزدهای بلاکچین Waves همچنین کمتر از سایر بلاکچین‌ها بوده و دوست‌دار محیط‌زیست است.

صرافی و کیف پول اختصاصی

در نهایت مهم‌ترین مزیت پلتفرم ویوز صرافی و کیف پول اختصاصی است. به‌کمک این ویژگی کاربران برای انجام تراکنش‌ها و معاملات دیگری نیازی به مراجعه به صرافی‌های خارجی و انتقال دارایی را ندارند.

پلتفرم ویوز ۲.۰ چیست؟

Waves در حال حاضر پلتفرمی بسیار وسیع با پروتکل‌ها و پروژه‌های مختلف است و از آن به‌عنوان یکی از اکوسیستم‌های پیشرو یاد می‌شود. اما در دنیای ارزهای دیجیتال سکون معنایی ندارد و تمامی پلتفرم‌ها همانند ویوز باید همواره در حال توسعه و پیشرفت باشند تا از رقابت جا نمانند. بنا به همین دلیل، تیم سازندگان پلتفرم تصمیم‌ گرفتند تا بلاکچین خود را به‌روزرسانی کنند و همین امر سبب شد تا ویوز ۲.۰ پیش از پایان سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی و اجرا شود.

به گفته توسعه‌دهندگان این پروژه، Waves 2.0 کاربردی‌ترین و بهترین پلتفرم برای برنامه‌نویسان، هنرمندان و مردم عادی خواهد بود، طوری که از دیگر پلتفرم‌ها بی‌نیاز می‌شود. این بلاکچین از ماشین پیشرفته اتریوم پشتیبانی می‌کند و با استفاده از مکانیسم اجماع عملی اثبات سهام، سرعت و امنیت شبکه را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. علاوه بر آنچه گفتیم تیم این پروژه قصد دارد تا با تجدیدنظر در الگوی فعلی حاکمیت پلتفرم، برابری نسبی را میان شرکت‌کنندگان در پروتکل‌ها برقرار کند؛ بدین ترتیب کاربرانی که فعالیت و مشارکت بیشتری در پروتکل‌ها دارند، سود بیشتری را به‌دست خواهند آورند.

در رویکرد جدید این پلتفرم، قرار است که یک پل برای انتقال سریع برنامه‌ها از بلاکچین‌هایی که از EVM پشتیبانی می‌کنند نیز ایجاد شود. تیم توسعه همچنین قصد دارد پروتکلی ایجاد کند که به برنامه‌های متاورس کمک کند تا کاربران بتوانند اشیا مختلف درون بازی‌ها را بین متاورس‌ها یا بازی‌های ویدیویی مختلف جابجا کنند.

بررسی کوین ویوز

کوین WAVES رمزارز اصلی و بومی بلاکچین ویوز است. کارمزد تراکنش‌ها و پاداش بلاک‌ها در قالب این ارزدیجیتال به تولیدکنندگان بلاک پرداخت می‌شود، این امر تولیدکنندگان بلاک را به نگهداری و توسعه زیرساخت شبکه بلاکچینی تشویق می‌کند. Block Genereator هر چقدر کوین WAVES بیشتری داشته باشد، شانش بیشتری برای اضافه‌کردن بلاک بعدی خواهد داشت.

کوین ویوز

در زمان راه‌اندازی این پروژه قرار بود تعداد کوین‌ها ثابت بوده و همه آن از ابتدا در دسترس باشد،‌ به همین منظور در آوریل ۲۰۱۶ تعداد ۱۰۰ میلیون توکن ویوز منتشر شد و به شرح زیر توزیع شد:

 • ۸۵ درصد برای برنامه فروش توکن
 • ۱ درصد برای حمایت‌کنندگان اولیه
 • ۱ درصد برای جوایز پس از ICO
 • ۴ درصد برای شرکای استراتژیک و حامیان
 • ۹ درصد برای تیم توسعه‌دهنده

در اکتبر ۲۰۱۹، ویژگی شماره ۱۴یعنی «پاداش بلاک و سیاست پولی مبتنی بر جامعه» فعال شد که پاداش بلاک را برای تولیدکنندگان بلاک معرفی کرد. از آن لحظه، عرضه کل ویوز در حال افزایش است.

به گزارش صرافی سیمیا در زمان به‌روزرسانی این مقاله قیمت WAVES حدود ۶.۸ دلار،‌ حجم معاملات در ۲۴ ساعت آن حدود ۲۱۹ میلیون دلار و رتبه آن در بین تمام ارزهای دیجیتال ۸۶ است. بالاترین قیمتی که برای ویوز ثبت شده است مربوط به ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ و معادل ۶۱.۳ دلار است و پایین‌ترین قیمت ثبت‌شده برای ویوز ۰.۱۳ دلار مربوط به ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ است.

کارمزد تراکنش‌ها

هر کس که می‌خواهد تراکنشی در شبکه ویوز انجام دهد،‌ می‌تواند میزان دلخواه خود برای کارمزد را مشخص کند، اما این مقدار از حداقل تعیین‌شده توسط شبکه نباید کمتر باشد. طبیعتا هرچقدر کارمزد بیشتری پرداخت کنید، تراکنش شما زودتر به بلاکچین اضافه خواهد شد.

حداقل کارمزد در ویوز برای هر تراکنش ۰.۰۰۱ WAVES است که البته بسته به پیچیدگی تراکنش و وجود یک برنامه غیرمتمرکز یا قرارداد هوشمند در تراکنش، این میزان دچار تغییر می‌شود و تا ۰.۰۰۴ افزایش می‌یابد.

بنیان‌گذار ویوز چه کسی بوده است؟

ویوز را به خاطر بنیانگذار آن، دانشمند اوکراینی الاصل، الکساندر ایوانف (Alexander Ivanov) (همچنین معروف به ساشا ایوانف) می‌شناسند. ایوانف قبل از ایجاد ویوز، در فضای ارزهای دیجیتال فعال بود و صرافی منسوخ Coinomat و سایت نمایه‌سازی Cooleindex را راه‌اندازی کرده بود. او همچنین نسخه اولیه از یک استیبل کوین به نام CoinoUSD ایجاد کرد که به دلار آمریکا گره خورده بود.

Waves چه مشارکت‌ها و سرمایه‌گذارهایی داشته است؟

در جولای ۲۰۱۷، این پلتفرم، مشارکتی با شرکت بزرگ Deloitte را با هدف روشن ساختن و شکل‌دهی مقررات crowdfunding در بلاکچین جهانی و ایجاد یک چارچوب مشخص برای کسب و کار در آن، اعلام کرد. WAVES همچنین با NSD، سپرده مرکزی بورس اوراق بهادار مسکو، همکاری می‌کند تا یک پلتفرم بلاکچین دیجیتال برای توکن‌های دیجیتالی ایجاد کنند. در ماه می سال ۲۰۱۷، خبر همکاری Waves با مایکروسافت منتشر شد و طی آن پلتفرم WAVES در Azure که پلتفرم پردازش ابری ماکروسافت است در دسترس قرار گرفت. همکاری با Allbridge نیز گام مهمی در راستای ارتقا به ویوز ۲ بود.

طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، ویوز در ۴ مرحله موفق به جذب سرمایه ۱۴۳ میلیون دلاری شده است و دو شرکت زیر در بین سرمایه‌گذاران آن دیده می‌شود:

 • Dolfin
 • Quassar Capital

کوین WAVES را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

ارز دیجیتال ویوز در صرافی‌های زیادی لیست شده که برای خرید و فروش می‌توان از آن‌‌ها استفاده کرد. تعدادی از آن‌ها عبارتند از بایننس، بابیت، کوکوین، گیت، هیوبی، کراکن، بیترکس، بیتفینکس، FTX و OKX. هم‌چنین صرافی غیرمتمرکز Waves Exchange نیز امکان خرید این رمزارز را فراهم می‌کند. 

پلتفرم Waves؛ روی موج پیشرفت

همانطور که در این مقاله خواندید، Waves یک پلتفرم غیرمتمرکز و منبع باز است که با هدف ساده‌سازی فرآیند ایجاد توکن ساخته شد. اکوسیستم ویوز به‌دلیل تکنولوژی‌های بی‌نظیری که در پروتکل‌های خود به‌کار می‌برد سرعت، امنیت و راحتی را برای کاربران فراهم آورده و با راه‌اندازی بلاکچین اختصاصی خود رقیبی پرقدرت و تازه نفس برای بلاکچین‌های بزرگی همچون اتریوم و بیت کوین به‌شمار می‌رود. همچنین با صرافی و کیف پول منحصربه‌فردی که دارد تمامی امکانات را برای کاربران در یک پلتفرم فراهم کرده تا افراد بتوانند به‌سادگی و با خیال راحت به‌معاملات خود بپردازند.

کدام کیف‌پول‌ها برای نگهداری WAVES مناسب هستند؟

برای نگهداری ویوز کیف پول Waves Keeper به صورت افزونه مرورگر توسط تیم این پروژه توسعه داد شده است. WavesFX نیز یک کیف پول دسکتاپی برای این رمزارز است. به جز این موارد کیف پول‌های تراست والت، اتمیک والت،‌ مث والت و همچنین کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور نیز برای نگهداری WAVES مناسب هستند.

بررسی نقشه راه ویوز

نقشه راه ویوز

مهمترین اتفاق برای ویوز مهاجرت از ورژن ۱ به ۲ است. یک برنامه زمانی برای این امر در سایت ویوز منتشر شده که به شرح زیر است:

 • مارس ۲۰۲۲: انتشار لایت پیپر پروتکل بین متاورسی
 • آوریل ۲۰۲۲: انتشار MVP پروتکل بین متاورسی با بازی‌های یکپارچه
 • آوریل ۲۰۲۲: انتشار لایت پیپر DAO
 • مارس ۲۰۲۲: تاسیس شرکت آمریکایی
 • آوریل- مه ۲۰۲۲: راه اندازی انکوباتور برای تیم‌های ایالات متحده
 • آوریل ۲۰۲۲: انتشار لایت پیپر ویوز ۲.۰
 • ژوئن ۲۰۲۲: راه‌اندازی Mother-DAO
 • ژوئن ۲۰۲۲: راه‌اندازی MVP پل‌های گرویتی
 • اواخر ۲۰۲۲: انتشار نسخه MVP از EVM 

جمع‌بندی:

ویوز (Waves) یک پلتفرم بلاک چینی غیرمتمرکز است که ساده بودنش آن را از دیگر پلتفرم‌ها متمایز کرده است و همین سادگی توسعه‌دهندگان زیادی را جمی‌تواند به آن جذب کند. سرعت بالای تراکنش با کارمزد کم و امکان کار کردن در آن حتی با توکن اجاره‌ای و دریافت پاداش از جمله مزایای ویوز است. ویوز از زبان برنامه‌نویسی راید برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. ساشا ایوانف و تیم ویوز با برنامه‌هایی که برای این پلتفرم طراحی کرده‌اند، قصد دارند در سال ۲۰۲۲ با مهاجرت به ورژن ۲ ویوز را به یکی از پلتفرم‌های اصلی بلاک چین تبدیل کنند.

در این مقاله در رابطه با این‌ که Waves چیست و نحوه کارکرد آن صحبت کردیم. در ادامه تیم،‌ نقشه راه، شرکا و سرمایه‌گذاران این پروژه بررسی شد. همچنین به کوین WAVES،‌کیف پول و صرافی مناسب آن نیز پرداخته شد. به نظر شما ویوز می‌تواند به رقیب سرسختی برای اتریوم و دیگر بسترهای قرارداد هوشمند تبدیل شود؟

سوالات متداول:

یک پلتفرم متن‌باز است که با هدف تسهیل ایجاد توکن سفارشی به وجود آمد و می‌تواند میزبان قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز باشد.

این پلتفرم از گواه اثبات سهام یا Proof of Stake استفاده می‌کند.

یکی از مهمترین دلایل این امر،‌ برنامه مهاجرت ویوز از ورژن ۱ به ۲ بود.

در ابتدا قرار بود ثابت و برابر ۱۰۰ میلیون واحد باشد،‌ اما از سال ۲۰۱۹ پاداش برای بلاک‌ها در نظر گرفته شد و تعداد کل در حال افزایش است.

5 1 رای
امتیازدهی
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
اسکرول به بالا
هلدینگ سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های هلدینگ سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها