۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

پلتفرم Rari Capital چیست؟ آشنایی با رری کپیتال و توکن RGT

rari capital رری کپیتال RGT

مجموعه پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز یا Rari Capital یک پلتفرم در DeFi است که با اهدافی مانند پر کردن شکاف بین کاربران فنی و غیر فنی، افرادی که به‌دنبال ریسک بالا یا پایین هستند و کاربران تازه کار و متخصص به‌وجود آمد. در واقع، این روزها که هدف تمامی سیستم‌های مالی به تمرکززدایی تغییر کرده، پلتفرم‌های غیرمتمرکزی مانند رری کپیتال یا صرافی Dex روزبه‌روز پیشرفت می‌کنند و با قابلیت‌های جدید و بی‌نظیری که ارائه می‌دهد از یکدیگر سبقت می‌گیرند.

 پلتفرم Rari Capital اما علاوه بر غیرمتمرکز بودن، فرصت‌های درآمدزایی بسیاری را برای افراد و شرکت‌ها به وجود آورده که بیش از پیش بر محبوبیت آن افزوده است. برای این که بدانید این پلتفرم چیست و توکن حاکمیتی آن یعنی RGT چه مزایایی دارد، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با Rari Capital

رری کپیتال یک وب‌سایت است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به پلتفرم واریز کنند؛ سپس پلتفرم به‌طور خودکار آن‌ها را در فرصت‌های مالی که بیشترین بازدهی را به‌همراه دارد سرمایه‌گذاری کرده و کاربر سود به‌دست می‌آورد. به‌طور کلی پلتفرم Rari Capital را باید مجموعه‌ای از پروتکل‌های غیرمتمرکز مالی و البته بر بستر شبکه اتریوم بدانیم که قصد دارد خلاء میان افراد تازه‌کار و متخصص را به‌نوعی از بین ببرد.

 رری در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک وب‌سایت وام‌دهی مالی آغاز کرد، اما پس از مدت کوتاهی، قابلیت تعادل مجدد را نه فقط برای پروتکل‌ها بلکه میان استیبل کوین‌ها نیز به مجموعه قابلیت‌های خود افزود.

به کمک ویژگی تعادل مجدد، Rari Capital می‌تواند بازده کل و بازده سالانه بالاتری را نسبت سایر پلتفرم‌های مشابه داشته باشد.  اما علاوه بر آنچه گفتیم، رری ابزارها و محصولاتی مربوط به بازارهای غیرمتمرکز مالی را نیز ارائه می‌دهد که برای طیف گسترده‌ای از پروفایل‌های کاربران DeFi طراحی شده و کاربران می‌توانند از طریق آن‌ها به‌راحتی کسب سود کنند.

Rari Capital مجموعه‌ای از پروتکل‌های غیرمتمرکز مالی بر بستر شبکه اتریوم است که با هدف پر کردن خلاء بین افراد متخصص و تازه‌وارد پا به میدان گذاشته است. هدف این پلتفرم مهیا کردن شرایط ورود خیل بزرگ از افراد به فضای دیفای است. هدف ایجاد این پلتفرم ارائه محصولاتی برای کسب سود آسان بر روی دارایی‌های کاربران بوده است. برخی از راهکارهای این پلتفرم برای رسیدن به این هدف چنین است:

 • قرض دادن وجوه به پروتکل‌های مختلف وام‌دهی (برای مثال کامپوند و آوه)
 • مبادله استیبل کوین‌ها برای کسب آربیتراژ و بهینه کردن سود
 • ییلد فارمینگ در پروتکل‌های دیگر برای کسب پاداش‌های پلتفرمی (برای مثال توکن COMP)

راهکارهای این پلتفرم به موارد بالا خلاصه نمی‌شود؛ اما با این راهکارها، Rari Capital در جولای ۲۰۲۰ کار خود را آغاز کرد. علی‌رغم گذراندن بازبینی امنیتی از جانب شرکت Quantstamp، برای امنیت بیشتر تا چندین ماه میزان واریز هر آدرس به ۳۵۰ دلار محدود بود. در اواسط اکتبر سال ۲۰۲۰، این محدودیت برداشته شد.

رری کپیتال از اطلاعات اوراکل چین لینک (Chainlink) برای اطلاع از قیمت دارایی‌های کاربران در استخرهای خود استفاده می‌کند.

محصولاتی که Rari ارائه می‌دهد دسته‌ای از راه‌های ساده و البته ایمن را در اختیار کاربران می‌گذارد تا بتوانند دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به کمک DeFi رشد دهند و درآمد کسب کنند. بدین ترتیب، محصولات اصلی رری کپیتال عبارتند از:

 • Yield Aggregator
 • Fuse
 • Tranches
 • Pool2

در ادامه برای این که بهتر با این پلتفرم و کاربردهای آن آشنا شویم به بررسی هر یک از محصولات آن می‌پردازیم.

rari capital

Yield Aggregator یا Earn

این محصول در حقیقت همواره به‌دنبال جمع‌‌آوری بیشترین سود پروتکل است و استخرهای وام‌دهی را پیدا می‌کند که هم پروتکل‌های امنیتی پلتفرم را داشته باشند و هم بالاترین سود را ارائه دهند. به همین منظور، پلتفرم Rari Capital چندین استخر نقدینگی را ارائه می‌دهد. برخی از این استخرها عبارتند از:

کاربران برای استفاده از این استخرها، باید ابتدا توکن‌هایی که توسط هر استخر پشتیبانی می‌شود را به آن واریز و سپس در مقابل آن یک توکن که به آن‌ها سود می‌دهد، دریافت کنند. آنطور که تاکنون از عملکرد رری کپیتال ارزیابی شده، این پلتفرم بیشترین Yield Aggregator یا همان جمع‌آوری بازده را در میان پلتفرم‌های DeFi داشته است. این پلتفرم همچنین برای انجام تراکنش‌ها ابتدا به‌دنبال امن‌ترین بستر می‌گردد و سپس به کاربران اجازه می‌دهد تا در هر زمان سرمایه خود را به‌صورت دارایی‌هایی که توسط Rari پشتیبانی می‌شوند، برداشت کنند.

کارمزد استفاده از این استخرها بدین ترتیب است:

 • ۱۷/۵ درصد از سود کاربر بر روی استیبل کوین‌ها
 • ۱۷/۵ درصد از سود کاربر بر روی استخر اتر
 • ۱۲/۵ درصد از سود علاوه بر ۰.۵ هزینه برداشت برای استخرهای yield

Tranches

این محصول از پلتفرم رری با همکاری Saffron Finance، یک پروتکل DeFi که در کاهش ریسک و ارائه نرخ‌های بهره ثابت در پروژه های دیفای پیشگام به‌شمار می‌رود، ساخته شده است. کاربرانی که در این بخش‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند، نرخ‌های سود تضمینی و همچنین انتشار نماد بومی Saffron Finance SFI را به عنوان انگیزه‌ای اضافی برای تامین نقدینگی دریافت خواهند کرد.

Fuse

Fuse نام یک پروتکل، با سود متغیر است که به کاربران اجازه قرض دادن دارایی‌های همتا (P2P) و وام گرفتن را می‌دهد. این پروتکل همچنین هر کاربری را قادر می‌سازد تا استخر وام‌دهی و وام‌گیری اختصاصی خود را ایجاد و مستقر کند. بدین ترتیب هر فرد می‌تواند ریسک مورد نظر خود در معامله را تعیین کند. استخرها همچنین بنا به خواست کاربر می‌توانند خصوصی یا عمومی باشند.

استفاده از این استخرها با ۱۰درصد کارمزد همراه است که می‌تواند بنا به نظر جامعه حاکمیتی رری متفاوت باشد.

Pool2

ابزاری مانند pool2، با قابلیت‌هایی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، انگیزه کافی برای ارائه‌دهندگان نقدینگی رمزارز (RGT (LP در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در کنار مواردی که توسط خود DEX ارائه می‌شود، را فراهم می‌کند. به‌عنوان مثال، کاربران می‌توانند هم RGT و هم ETH را در SushiSwap در استخر RGT-ETH شرکت دهند و علاوه بر جوایز SUSHI که از SushiSwap به دست می‌آورند، جوایز RGT اضافی را نیز کسب کنند.

سازندگان پلتفرم Rari Capital

رری کپیتال

جالب‌ترین موضوعی که در مورد پلتفرم رری کپیتال باید به شما بگوییم تیم سازنده و پشتیبان این وب‌سایت است. پلتفرم رری توسط جای باونانی (Jai Bhavnani)، جک لیپستون (Jack Lipstone) و دیوید لوسید (David Lucid) در جولای ۲۰۲۰ به‌وجود آمد. شاید بگویید تا به اینجا خبر جذابی نخواندیم اما باید بگوییم تمامی موسسان رری که نام بردیم زیر ۲۰ سال سن دارند! جی، جک و دیوید تنها  ۱۹ ساله بودند که موفق شدند با تاسیس پلتفرم بی‌نظیر خود، DeFi را به مرحله جدیدی از پیشرفت منتقل کنند.

خوب است بدانید پلتفرم Rari Capital به‌تازگی عنوان “The Smartest Stable Robo-Advisor” یا هوشمندترین پلتفرم مشاور را از آن خود کرده است. این عنوان به این معنی بوده که Rari Capital با استراتژی‌های اختصاصی خود شیوه‌ای نوین در وام‌گیری از استخرها را ارائه می‌دهد.

در حقیقت، اگر بخواهیم منصفانه نظر دهیم استراتژی‌هایی که Rari Capital به‌کار می‌برد هیچ شباهتی با روش‌های سنتی ندارد و در میان پلتفرم‌های غیرمتمرکز تا حد زیادی منحصر‌به‌فرد به‌شمار می‌رود. تمامی این استراتژی‌ها مشابه پروتکل‌های جدید و مختلفی مانند پروتکل‌هایی که پلتفرم‌های قدرتمند Aave، Curve و Compound استفاده می‌کنند، است.

توکن حاکمیتی (Rari Capital (RGT

rari capital

توکن حاکمیتی پلتفرم Rari Capital رری یا توکن RGT، نماد اصلی این پلتفرم به‌شمار می‌رود که بر بستر اتریوم با استاندارد ERC-20 شکل گرفته است. قیمت این توکن در زمان نگارش مقاله معادل ۰.۴۴ دلار بوده که با ارزش بازار ۵,۴۹۷,۹۲۲ میلیون دلاری در رتبه ۹۹۷ بازار قرار دارد.

 RGT همچنین به‌عنوان ارز اصلی برای کاربرانی که می‌خواهند در استخرهای نقدینگی خود بازدهی ایجاد کنند نیز کاربرد دارد. در مجموع توکن RGT برای موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • حاکمیتی: دارندگان رمزارز RGT می‌توانند از طریق حاکمیت زنجیره‌ای در رای‌گیری‌های این اکوسیستم شرکت داشته باشند.
 • حاکمیتی با واسطه: زمان‌هایی که استخرهای این پلتفرم، توکن حکومتی سایر پلتفرم‌ها مانند BAI یا COMP را داشته باشد، RGT به‌عنوان واسطه برای تصمیم‌گیری سرنوشت این پروژه‌ها عمل می‌کند.
 • تخفیف در هزینه‌ها: دارندگان توکن RGT می‌توانند در هزینه‌های خود تخفیف بگیرند.

پس از هر تراکنش، RGT تولید شده توسط پروتکل سوزانده می‌شود. در اینجا سوزاندن به معنای ارسال توکن‌ها به یک آدرس کیف پول غیرقابل استفاده است که باعث می‌شود توکن‌ها از چرخه گردش حذف شوند. در نهایت، این فرآیند منجر به کاهش کلی در عرضه توکن‌های RGT خواهد شد.

همچنین در سپتامبر ۲۰۲۱، انجمن رمزنگاری Rari پیشنهادی را برای ضرب فوری ۲،۵۰۰،۰۰۰ توکن RGT، به اضافه ۷،۵۰۰،۰۰۰ RGT دیگر با نرخ خطی طی سه سال آینده تصویب کرد. این در مجموع نشان دهنده ۱۰۰۰۰۰۰۰ RGT است که باید به خزانه Rari DAO تخصیص داده شود. بدین ترتیب طبق آخرین آمار در فوریه ۲۰۲۲، حداکثر و کل عرضه توکن RGT ۱۲,۵۰۰,۰۰۰ و عرضه در گردش ۱۲,۱۳۵,۰۰۰ بوده است.

توکن های RGT چگونه در پلتفرم رری حاکمیت می کنند؟

حاکمیت در پلتفرم Rari شامل یک مؤلفه درون زنجیره‌ای (on-chain) و یک مؤلفه خارج از زنجیره (off-chain) است. در این پلتفرم، فرآیندهای مدیریت سازمان غیرمتمرکز مستقل (Rari Capital (DAO توسط دارندگان توکن RGT و از طریق GovernorBravo اجرا می‌شود. بسیاری از فرآیندهای اجماع با سطوح بالا در رری تاکنون توسط اعضای انجمن، یعنی همان دارندگان RGT تعیین شده و خارج از زنجیره نهایی شده است.

اما به‌طور کلی، مشارکت کنندگان اصلی جامعه Rari در قالب گروه‌های کاری مستقل به نام “taskforces” سازماندهی شده‌اند. هر گروه هدف یا چشم‌انداز مشخص خود را داشته و اختیارات بسیاری از نظر نحوه خرج کردن منابع خود، استخدام و همکاری با مشارکت‌کنندگان و تصمیم‌گیری برای دستیابی به اهداف گروه دارد. گروه‌های task force حال حاضر در پلتفرم Rari Capital عبارتند از:

 • گروه زیرساخت‌ها (Infrastructure taskforce): ساخت قوی‌ترین پروتکل‌های وام‌دهی و قرض دادن‌های زیربنایی، سپس راه‌اندازی این زیرساخت‌ها و امکان رشد آن به‌عهده گروه زیرساخت است.
 • گروه Market XYZ: ایجاد یک فرانت اند (front end) و یک کسب و کار برای پروتکل Rari که برای همه قابل دسترسی است، بررسی موارد استفاده‌های دیگر از پروتکل زیربنایی با تاکید بر راه حل‎های لایه دو بر عهده تیم بازار XYZ قرار دارد.
 • گروه برنامه‌های کاربردی تعمیم‌یافته (Generalized applications taskforce): ایجاد ادغام و برنامه‌های کاربردی در پروتکل Rari هدف و وظیفه اصلی گروه برنامه‌ها کاربردی تعمیم‌یافته است.

لازم به ذکر است که دارندگان توکن RGT نیز در تعیین اهداف گروه‌ها و طرح‌های حاکمیتی پلتفرم رری نقش دارند.

چطور توکن های RGT را به دست آوریم؟

رری کپیتال

برای شروع کسب درآمد از توکن‌های RGT، کاربران باید بسته به میزان ریسکی که حاضر به پذیرش آن هستند، در یکی از استخرهای استخراج نقدینگی سپرده‌گذاری کنند. استخراج نقدینگی یک روش مالی غیرمتمرکز است که در آن کاربران بخشی از دارایی‌های رمزارزی خود را در استخرهای نقدینگی مختلف قرار می‌دهند و در ازای آن، توکن‌ها و کارمزد دریافت می‌کنند.

استخرهایی که پلتفرم Rari Capital برای سپرده‌گذاری به کاربران ارائه می‌دهد عبارتند از:

 • (Stable pool (RSPT: استخری که با قراردادهای حسابرسی انحصاری و با ریسک پایین در تعامل است.
 • (Yield pool (RYPT: استخری که بدون توجه به قراردادهای اهرمی یا حسابرسی نشده بالاترین بازده را دارد.
 • (ETH pool (REPT: استخر ETH بازدهی ایمن و پایدار را بر اساس قیمت ETH به کاربران ارائه می‌دهد.

همچنین با توجه به این که توکن RGT بر بستر اتریوم طراحی شده، می‌توانید آن را در بسیاری از کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند تراست والت (Trust wallet) یا متا مسک (MetaMask) یا کیف‌های سخت‌افزاری مانند ترزور یا لجر نگه‌داری کرد.

نقشه راه Rari Capital

لیست برنامه‌های توسعه‌ای پلتفرم Rari Capital بسیار گسترده و طویل است که در بخش زیر به چندی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • توسعه سیستم اعتباردهی RSS (رتبه اعتباری رری به استخرهای مختلف) برای دارایی‌های جدید به شکل بی‌نیاز به مجوز
 • ایجاد توکن veRGT با الهام از توکن veCRV که به دارندگان توکن RGT این اجازه را دهد تا با قفل کردن توکن خود تا حداکثر ۴ سال، از مزایا و قدرت رای‌دهی بیشتری برخوردار شوند.
 • انتقال رابط کاربری رری به IPFS یا دیگر راهکارهای غیرمتمرکز
 • طراحی رابط کاربری جدید و کارا برای Market XYZ
 • توسعه محصول جدیدی به نام Nova که به کاربران این اجازه را دهد تا از لایه یک، دارایی‌های خود را به راهکار لایه دو آربیتروم انتقال دهند.
 • افزودن دفتر سفارش (Orderbook) به بخش Fuse
 • همکاری با یک صرافی غیرمتمرکز AMM (همچون بالانسر) برای استفاده از دارایی‌های که چندان از آن استفاده نمی‌شود.

Rari Capital؛ پلتفرم تازه نفس دیفای

همانطور که در این مقاله خواندید، پلتفرم Rari Capital یک پلتفرم جوان و جذاب در میان پلتفرم‌های غیرمتمرکز است که با محصولاتی را برای توانمندسازی افراد ارائه می‌دهد. رری در حقیقت با ارائه انتخاب‌ها و گزینه‌های قدرتمند برای ایجاد ارزش به دارایی کاربران طراحی شده و متناسب با نیازهای مختلف موجود در سراسر جمعیت رو به رشد کاربران DeFi است. Rari از زمان تاسیس تاکنون توانسته بیش از ده هزار کاربر را جذب خود کند که یک آمار بی‌نظیر در بازارهای غیرمتمرکز به‌شمار می‌رود. در صورتی که شما نیز مجذوب قابلیت‌های این پلتفرم شده‌اید، می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر فعالیت خود را در Rari آغاز کنید. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

کسب درآمد (Earn)

این بخش که تجمیع‌کننده سود این پروتکل است، پیوسته در حال جستجوی بالاترین نرخ سود در بین استخرهای وام‌دهی است، که استانداردهای امنیتی این پروژه را گذرانده‌اند. برای شرکت در این بخش، می‌توانید دارایی‌های خود را در سه استخر مجزا (به شکل رمزارزهای USDC، DAI و اتر) سپرده‌گذاری کنید.

با استفاده از سرویس‌های ثالث، رری این اجازه را به شما می‌دهد تا دیگر دارایی‌های خود را نخست به یکی از این سه دارایی تبدیل کرده و سپس سپرده‌گذاری کنید. در هنگام برداشت نیز ابتدا دارایی‌ها از یکی از این دارایی‌ها به یکی از دارایی‌های پشتیبانی شده قابل برداشت هستند. علاوه بر این سه استخر، استخر دیگری به نام Yield نیز وجود دارد.

استراتژی کسب سود این بخش به طور رورمزه در حال بهبود است. همچنین از بخشی از نقدینگی این بخش برای تزریق نقدینگی به استخرهای فیوز نیز استفاده می‌شود. کارمزد پلتفرم برای هر یک از این چهار استخر به شرح زیر است:

 • ۱۷.۵ درصد از سود کاربر برای استخرهای استیبل کوین
 • ۱۲.۵ درصد از سود + ۰.۵ درصد هزینه برداشت برای استخر ییلد (Yield)؛ هزینه برداشت به منظور جلوگیری از آربیتراژ بر روی این استخر در نظر گرفته شده است.
 • ۱۷.۵ درصد از سود کاربر برای استخر اتر

به ازای واریز دارایی در هر یک از این استخر، به کاربر توکن نقدینگی (LP Token) به عنوان سندی از سهم او داده می‌شود. در هنگام برداشت، با سوزاندن این توکن، اصل سرمایه به علاوه سود حاصل به کاربر داده می‌شود.

Pool2

این استخر ویژه برای تشویق کاربران به تامین نقدینگی در استخر توکن حاکمیتی این پلتفرم (توکن RGT) تشکیل شده است. کاربرانی که در استخر نقدینگی RGT-ETH سوشی سواپ تامین نقدینگی کرده‌اند، می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن نقدینگی خود در این استخر، از پاداش مضاعف به فرم توکن RGT بهره برند.

Tranches

این بخش در همکاری با سفران فایننس (Saffron Finance) ایجاد شده است. پروتکل سفران (زعفران) به دنبال کاهش ریسک برای کاربران دیفای و ارائه سود ثابت به آنان است. کاربرانی که در این استخرها تامین سرمایه نمایند،‌ علاوه بر تحصیل سود با نرخ ثابت، توکن بومی این پلتفرم (با تیکر SFI) را دریافت می‌نمایند. سه استخر متفاوت برای کاربران با ذائقه ریسک متفاوت طراحی شده است که شرایط آن را شرح خواهیم داد:

AA Tranche: با واریز دای به این استخر، سود کمتری کسب می‌کنید؛ اما در عوض، در شرایطی که پلتفرم در خطر قرار گیرد، ضرر شما جبران می‌شود. این استخر هنوز فعال نیست.

A Tranche: این استخر سود بیشتری کسب می‌نماید؛ اما از سرمایه آن برای جبران مافات استخر قبلی استفاده می‌شود. ۱۰ درصد از توکن‌های SFI در نظر گرفته شده به این گروه می‌رسد. برای شرکت در این استخر علاوه بر توکن دای، واریز SFI نیز لازم است.

S Tranche: این گروه بیش‌ترین سود را دریافت می‌کنند؛ اما کمترین میزان حفاظت را دارا هستند و از سرمایه آن‌ها برای جبران دیگر استخرها استفاده می‌شود. ۹۰ درصد پاداش SFI به این گروه می‌رسد.

توجه داشته باشید که پاداش‌های Saffron، مبنایی دو هفته‌ای (منطبق با Epoch) دارند و برای بهره‌مند شدن از سود، باید هر دو هفته موجودی خود را برداشت و دوباره سپرده بگذارید. زمان دقیق هر Epoch، در داشبورد پلتفرم قابل مشاهده است.

علاوه بر محصولات فوق‌، رری با ارائه نسخه آزمایشی استخرهای خود در سایدچین پالیگان، به دنبال گسترش خدمات در راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم است. می‌توانید به این سرویس از این آدرس دسترسی داشته باشید.

جمع‌بندی:

پروتکل رری کپیتال با هدف پر کردن خلا فنی لازم برای عموم مردم برای استفاده از ظرفیت‌های دیفای پای به میدان گذاشته است و در مدت زمان کوتاهی با ارائه مجموعه‌ای از محصولات – وام‌دهی، تجمیع‌کننده سود، همکاری‌های متنوع و غیره – به بخشی از هدف خود رسیده است و پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. سبک مدیریت و حاکمیت این پروژّ در نوع خود بسیار جذاب است و به نظر می‌رسد توانسته باشد به ترکیب مناسبی از پویایی و غیرمتمرکز بودن دست پیدا کند. حال باید دید با برنامه‌های آتی این پلتفرم، سیر پیشرفت آن در آینده چگونه خواهد بود.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا