۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

پروتکل Immutable X چیست؟ معرفی ایمیوتبل ایکس و توکن IMX

immutable x IMX ایمیوتبل ایکس

شاید بتوان گفت Immutable X جایگاهی که اکنون توکن‌های بی‌همتا (NFT) در آن ایستاده‌، تا حد زیادی وابسته به آغاز پشتیبانی شبکه اتریوم از این توکن‌ها با استاندارد ERC-721 است. از طرفی پس از رشد چشمگیر این توکن‌ها در سالیان اخیر، تقاضای ساخت، توزیع و معامله NFT بسیار افزایش یافته و همین امر منجر به بالا رفتن کارمزد تراکنش آن‌ها شده است. ایمیوتبل ایکس با هدف برطرف کردن این چالش و برخی مشکلات دیگر، شروع به فعالیت کرده است.

در دنیای کریپتو از بیت کوین به عنوان یک دارایی ذخیره ارزش یاد می‌شود، اما اتریوم با وجود رتبه دوم بازار رمزارزها، بیشتر به‌عنوان بستری برای راه‌اندازی پروژه‌های کریپتویی مختلف استفاده می‌شود. بنابراین بلاکچین اتریوم با وجود هزاران پروژه و پلتفرم به شبکه‌ای شلوغ تبدیل شده است. یکی از چالش‌هایی که شبکه اتریوم با آن مواجه است، مقیاس پذیری و هزینه‌های بالای گس است.

برای حل این مشکل پلتفرم‌های مختلفی موسوم به راهکارهای لایه دوم مانند اُپتیمیسم، پالیگان و پروتکل Immutable X راه‌اندازی شده‌اند که با استفاده از نوآوری‌های مختلف، سعی در بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم دارند. در این مطلب با راهکار Immutable X بیشتر آشنا می‌شویم و به بررسی اهداف و نحوه کارکرد آن می‌پردازیم.

پروتکل Immutable X چیست؟

شبکه Immutable X که در ابتدا با نام Fuel Games که یک استودیوی بازی‌سازی در استرالیا بود شناخته می‌شد. این استودیو بعدها با همکاری StarkWare به ایجاد راهکاری برای پایین آوردن هزینه‌های شبکه اتریوم پرداخت که نتیجه آن ایجاد شبکه Immutable X بود.

immutable x

پروتکل Immutable X یک راهکار لایه دو است که مشکل مقیاس‌پذیری NFTها در اتریوم را حل می‌کند. این پروژه به کاربران امکان می‌دهد NFTهای خود را در یک پلتفرم امن با هزینه تراکنش بسیار پایین ایجاد و مدیریت کنند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با توکن‌های غیرقابل تعویض، مقاله nft چیست را مطالعه کنید.

پروتکل IMX می‌تواند بیش از ۹۰۰۰ تراکنش در ثانیه را با کمک فناوری رول‌آپ‌های مبتنی بر دانش صفر (zero-knowledge rollups) پردازش کند. این میزان از مقیاس پذیری از توان پروژه‌های معمولی NFT خارج است و Immutable X را به پلتفرمی کارآمد در این زمینه تبدیل می‌کند. طبق اطلاعات این پروژه، تا به الان حدود ۵۰ میلیون NFT در پلتفرم ایموتیبل ایکس ساخته شده است.

این پلتفرم علاوه بر ایجاد یک راهکار لایه دو اتریوم برای NFTها، یک مارکت بدون ایجاد آلایندگیِ کربن را اهم رائه می‌دهد. به عبارت دیگر، این پلتفرم تضمین می‌کند که هنگام ایجاد و تبادل NFT، هیچ اتلاف انرژی وجود نخواهد داشت. این شبکه از طریق مشارکت با شرکت‌های مشهور بررسی کیفیت آب و هوا (مانند Trace و Cool Effect) به این مهم دست یافته است.

ویژگی‌های پروتکل Immutable X

 ایمیوتبل ایکس

پلتفرم‌هایی که به حل مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم می‌پردازند معمولا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. در ادامه به خصوصیات این شبکه می‌پردازیم:

مقیاس‌پذیری و امنیت

پلتفرم IMX با مشارکت Starkware، امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را افزایش می‌دهد. این پلتفرم دسته‌ای از تراکنش‌های خارج از زنجیره را بوسیله کاربرانی که برای فرآیند تایید سریع تراکنش‌ها داوطلب می‌شوند، انجام می‌دهد. در واقع این فرایند در شبکه‌ای موازی با اتریوم انجام می‌شود و فقط اطلاعات تراکنش‌ها در شبکه اصلی ثبت و تایید نهایی می‌شود. بنابراین با کمک IMX هزینه‌ تراکنش به نسبت زیادی کاهش می‌یابد.

ایجاد نقدینگی و اوردر بوک اختصاصی

پروتکل Immutable X یک دفتر سفارش مشترک برای بهبود نقدینگی ارائه می‌دهد، که برخلاف شیوه کارکرد سایر راهکارهای مقیاس‌پذیری است. کاربران می‌توانند سفارشات را در یک بازار ایجاد و آن را در بازار دیگر تکمیل کنند. بنابراین دامنه فعالیت معامله‌گران اینگونه دارایی‌ها بسیار گسترده می‌شود که در تعیین قیمت واقعی دارایی‌ها تاثیرگذار خواهد بود. این فرایند همچنین روند ساخت بازارهای NFT در Immutable X را تسهیل می‌کند.

پلتفرم ایمو تیبل بر این باور است که بهترین راه برای بهبود نقدینگی NFTها، ایجاد فضای لازم برای ایجاد تنوع است. بنابراین با ایجاد ابزار لازم برای معامله NFTها در بازارهای مختلف، باعث افزایش قابل توجهی در نقدینگی شده است.

امکان صدور NFT

پروتکل Immutable X به کاربران این امکان را می‌دهد که توکن‌های غیرقابل تعویض خود را با هزینه صفر بسازند. همچنین این پلتفرم ابزاری مطمئن برای ساخت و توزیع گسترده مجموعه‌های NFT است. به همین دلیل مجوعه‌های بزرگی مانند RTFKT به کمک این پلتفرم اقدام به توزیع NFT های خود کرده‌اند.

پروتکل Immutable X چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، این پلتفرم برای دستیابی به مقیاس‌پذیری از تکنولوژی zk-rollup استفاده می‌کند. این فناوری چندین تراکنش را در یک دسته بزرگ جمع می‌کند. سپس یک proof یا اثبات برای آن دسته ایجاد می‌کند. به جای هر تراکنش، این اثبات در شبکه اصلی اتریوم مستقر می‌شود. Zk-rollup یکی از موثرترین فناوری‌های مقیاس‌پذیری در اتریوم است.

یکی از مزیت‌های اصلی ZK-rollup این است که بلاک‌ها سریع‌تر اعتبارسنجی می‌شوند، زیرا داده‌های کمتری برای تایید وجود دارند. علاوه بر این با ZK-rollup انتقال تراکنش‌ها از لایه ۲ به لایه ۱ به راحتی انجام می‌شود، زیرا اثبات اعتبار ایجاد شده توسط قرارداد هوشمند ZK-rollup در همان لایه ۲ معاملات را تأیید می‌کند.

با توجه به چالش‌های مطرح‌شده در بالا، پروتکل Immutable X در نظر دارد تا مشکلات موجود را برطرف کند و ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی را در حوزه توکن‌های یکتا ارائه دهد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروتکل خواهیم پرداخت. 

امنیت

زمانی که کاربران به این پروتکل ملحق می‌شوند، نیازی به انجام فعالیت مازاد یا مرحله خاصی ندارند؛ این فرایند بسیار ساده است و می‌توانید از کیف پول دیجیتال خود استفاده کنید. این بدان معناست که کلید خصوصی مورد نیاز این پروتکل، توسط کیف پول فعلی شما تولید می‌شود؛ بنابراین می‌توانید از کیف پول‌های رایج مانند متامسک یا هر کیف پول دیگر که شبکه اتریوم از آن پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید. 

نقدشوندگی

نقدشوندگی در بلاک چین بدان معناست که شما همیشه می‌توانید هر دارایی را با قیمت مناسب بخرید و بفروشید. این دقیقا همان چیزی است که Immutable X ارائه می‌دهد. این پروتکل با ایجاد بازارهای مجازی قابل تعویض (Virtual Fungible Markets)، نقدشوندگی را به حداکثر رسانده است.

به عنوان مثال، اگر شما یک توکن‌غیرمثلی با نام Rare Quick Quail VeeFriends دارید، می‌توانید آن را با استفاده از عباراتی مانند Rare، Quail یا فقط VeeFriends NFT جستجو کنید.

همچنین می‌توانید دارایی‌های خود را در همه بازارها بر اساس همه آن ویژگی‌ها، به طور همزمان فهرست کنید. فهرست کردن دارایی‌ها در همه بازارها به طور همزمان، به شما این امکان را می‌دهد تا حداکثر قیمت و بیشترین نقدینگی را به دست آورید.

مقیاس‌پذیری

از نظر فنی اگر می‌خواهید در بلاکچین مقیاس‌پذیری را به دست آورید، یا امنیت را از دست می‌دهید یا از تمرکززدایی دور می‌شوید. به همین دلیل است که Immutable X و StarkWare با هم همکاری کرده‌اند تا امکان دسته‌بندی گسترده معاملات را در خارج از زنجیره فراهم کنند. در واقع این پلتفرم از ZK rollup و فناوری STARK استفاده می‌کند. کاربران با امضای تراکنش‌ها، آن‌ها را روی زنجیره قرار می‌دهند که این معاملات در یک تراکنش واحد با کارمزد ثابت تجمیع می‌شوند و هزینه‌ کارمزد را Immutable X می‌پردازد.

این به این معنی است که اگر شما کاربر Immutable X هستید، برای فروش NFTها هیچ هزینه کارمزدی را نمی‌پردازید و همچنین به عنوان یک توسعه‌دهنده نیز هزینه کارمزدی متحمل نمی‌شوید.

اثبات اعتبار On-Chain

پروتکل Immutable X از یک اثبات اعتبار آنچین استفاده می‌کند. به این معنی است که دارایی‌های شما هرگز بدون اجازه شما قابل معامله نیست. این همان اقدام امنیتی زنجیره اصلی اتریوم است و دارایی‌های شما نیز هرگز از شما گرفته نخواهند شد.

معرفی توکن IMX

 IMX

توکن IMX، ارز دیجیتال اختصاصی پروتکل Immutable X است که بر بستر اتریوم ایجاد شده است. این توکن برای تصمیمات حاکمیتی، پرداخت هزینه‌های پروتکل و استیکینگ استفاده می‌شود. توکن IMX در نهایت به تعداد ۲ میلیارد عدد خواهد رسید که در حال حاضر حدود ۷۹۳ میلیون آن عرضه شده‌ و مابقی آنها تا سال ۲۰۲۶ آزاد خواهند شد. نحوه توزیع توکن‌ها نیز به صورت زیر است:

 • ۵۱.۷۴ درصد برای توسعه اکوسیستم
 • ۲۵ درصد برای توسعه پلتفرم
 • ۱۹.۲۶ درصد برای عرضه بین سرمایه‌گذاران خصوصی و عمومی
 • ۴ درصد برای بنیاد پروژه

بخش زیادی از بودجه توسعه اکوسیستم به عنوان پاداش روزانه بر اساس میزان استفاده کاربران به آن‌ها پرداخت می‌شود و بخش دیگر نیز برای حمایت از توسعه محصولات جدید اعطا می‌شود.

فرآیند پرداخت کمک‌های مالی شامل یک سیستم رای‌گیری با استفاده از یک Snapshot است که در آن دارندگان توکن IMX می‌توانند در مورد پیشنهادات کمک مالی رای دهند.

پاداش Staking در قالب نسبتی از مقدار سپرده‌گذاری‌شده توسط شما نسبت به کل مبلغ استیکینگ توسط تمامی کاربران پرداخت می‌شود. تامین مالی استیکینگ با کارمزد فروش و معاملات NFT انجام می‌شود که این پروتکل ۲٪ از آن را می‌گیرد. ۲۰٪ از ۲٪ در IMX به استخر پاداش استیکینگ (Staking Reward Pool) واریز می‌شود. در صورتی که تراکنش با توکن IMX صورت نگیرد و کاربران تمایل داشته باشند با رمزارزهای دیگری تراکنش خود را انجام دهند، می‌توانند از بازارهای آزاد اقدام به خرید دیگر ارزهای دیجیتال کنند (کاربران عمدتا از ETH استفاده می‌کنند).

۸۰ درصد دیگر از آن کارمزد ۲ درصدی تراکنش، جریان اصلی درآمد پروتکل Immutable X است. هرچه از Immutable X بیشتر استفاده شود، کارمزد تراکنش بیشتری پرداخت می‌شود. این کارمزدها به نسبت سهام‌داری پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر، میزان کارمزدی که سهام‌داران کلان IMX در ازای تراکنش‌های خود پرداخت می‌کنند، بیشتر از کارمزدی است که سهام‌داران خرد می‌پردازند. 

دارندگان توکن در صورتی که معیارهای زیر را داشته باشند، پاداش استیکینگ دریافت می‌کنند:

 • در ۳۰ روز گذشته در رای‌گیری‌های حاکمیتی رای داده باشند.
 • در ۳۰ روز گذشته یک NFT را معامله یا نگهداری کرده باشند. 

به گزارش صرافی سیمیا قیمت IMX در زمان به‌روزرسانی این مقاله ۱.۰۱ دلار است. این رمزارز در تاریخ ۱۰ دی ۱۴۰۱ با کمترین قیمت ۰.۳۸ دلار و در تاریخ ۵ آذر۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۹.۵۲ دلار معامله شده است. تعداد توکن‌های در گردش ۹۱۴,۱۶۳,۵۴۵ واحد است و رمزارز Immutable X با ارزش بازار حدودا ۹۲۵ میلیون دلاری در رتبه ۵۷ بین همه رمزارزهای بازار قرار دارد. 

سرویس‌های پروتکل ایمیوتبل ایکس

آنچه Immutable X برای توسعه‌دهندگان NFT ساخته است، یک راه بسیار ساده برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال است. این پروتکل عملا به‌طور کامل توسط APIها قابل معامله است. به عنوان یک توسعه‌دهنده، می‌توانید به سادگی بگویید که می‌خواهید (x) مقدار دارایی را با کمیت (y) تولید کنید که فرآیند توسعه را بسیار کاربرپسند می‌کند.

پیاده‌سازی منطق‌های پیچیده و مقیاس‌پذیر

شاید توسعه‌دهندگان بخواهند یک منطق پیچیده را به شیوه‌ای مقیاس‌پذیر پیاده‌سازی کنند، یا شاید می‌خواهند دارایی‌ها را بر اساس عملکرد پیچیده قرارداد هوشمند ایجاد کنند. 

ایجاد توکن در قالب استاندارد ERC-20 

وقتی تصمیم به ایجاد NFT‌های متعدد در Immutable X گرفته می‌شود، می‌توانید آن‌‌ها را بدون هزینه در قالب یک توکن ERC-20 درون بلاک چین قرار دهید و سپس می‌توانید آن‌ها را به زنجیره اصلی اتریوم منتقل کنید؛ این به این معنی است که حتی با ایجاد پروژه‌های بزرگ نیز در قالب NFT، هیچ هزینه کارمزدی پرداخت نمی‌کنید.

پروتکلی فراتر از زنجیره‌های جانبی

مشکل زنجیره‌های جانبی این است که غیرمتمرکز نیستند. بسیاری از آن‌ها دارای ۵ اپراتور مرکزی با الگوریتم‌های اجماع منحصربه‌فرد خود هستند. آن‌ها معمولا با کاهش ویژگی‌های امنیتی و تمرکززدایی، فقط توان عملیاتی را افزایش می‌دهند. 

نکته این است که اگر پلتفرمی مانند World of Warcraft جامعه خود را به بلاک چین بیاورد، باید امنیت جامعه خود را تامین کند؛ در غیر این صورت، بلاکچین مورد حمله قرار گرفته و تمام دارایی‌ها به سرقت می‌رود. همان‌طور که می‌دانیم زنجیره‌های جانبی از امنیت کمتری نسبت به زنجیره‌های اصلی خود بهره‌مند هستند و ایمن بودنشان ارتباط مستقیمی با میزان اجماع شکل‌گرفته در زنجیره جانبی است. به همین دلیل است که Immutable X در یک لایه بالا‌تر از زنجیره اصلی اتریوم قرار دارد. 

دسترسی آسان به بازی‌ها و برنامه‌ها

Immutable X از طریق API یا SDK به بازی‌ها و برنامه‌ها امکان تعامل می‌دهد. این ویژگی به استودیوهای بازی برای اضافه کردن NFT به بازی‌هایشان، راه ساده‌ای ارائه می‌دهد.

بایستی یک قرارداد هوشمند در لایه ۱ اتریوم وجود داشته باشد، اما تمام تعاملات از طریق API انجام می‌شود. به این دلیل قرارداد هوشمند در لایه ۱ الزامی است، چنانچه NFT شما مستقیما بر روی Immutable X و بدون هزینه کارمزد ساخته شده باشد، دارایی دارای نمایش لایه ۱، تغییرناپذیری و امنیت رمزنگاری از طریق ساختار درخت مرکل خواهد بود، اما تا زمانی که از شبکه اصلی اتریوم خارج نشود، یک ERC-721 در شبکه اصلی اتریوم نخواهد بود و برای تسویه حساب این دارایی در لایه ۱، این قرارداد هوشمند الزامی است.

همکاران پروژه

با توجه به قابلیت‌ها و کارایی‌های پروتکل Immutable X، پروژه‎‌های NFT و گیمینگ زیادی به سمت این پلتفرم روانه شده‌اند. در واقع راهکار لایه ۲ ارائه شده توسط این پلتفرم و حضور در بلاکچین اتریوم دلیل استقبال گسترده از این شبکه بوده است. یکی از همکاران اصلی این پلتفرم، OpenSea است که با استفاده از نوآوری‌های شبکه Immutable X توانسته فرایند صدور NFT را آسان و بصرفه‌ کند.  در حوزه گیمینگ نیز این پلتفرم با پروژه‌های Gods Unchained، ایلویوم، Guild Gamee و سایر پروژه‌های بزرگ همکاری دارد.

تاکنون کالکشن‌های معتبری نیز به وسیله این پلتفرم مجموعه‌های خود را عرضه کرده‌اند که به‌عنوان مثال می‌توان به شبکه اجتماعی تیک تاک و کمپانی والت دیزنی اشاره کرد. لازم به ذکر است که این پروژه در حال بررسی و توسعه پلتفرمی برای اتصال به بلاکچین کازماس است که می‌تواند باعث ورود کالکشن‌ها و پروژه‌های گیمینگ کاسماس به اکوسیستم Immutable X شود.

بررسی نقشه‌راه پروتکل Immutable X

این پروتکل در گذشته نقشه‌ راه ۵ فازی خود را ارائه کرده بود که هر فاز این توسعه، دارای برنامه‌ای کامل تحت تاثیر یک پلتفرم است. اما آپدیت یا نسخه جدیدی برای این نقشه راه تا به امروز وجود نداشته است و صرفا به‌روز رسانی‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی این پروژه اطلاع‌رسانی می‌شوند. در ادامه به تشریح ۵ فاز نقشه راه ذکر شده می‌پردازیم: 

فاز ۱: Deus

در فاز ۱ یا Deus، بازیکنان Gods Unchained دسترسی انحصاری به Immutable X به این پروتکل پیدا می‌کنند.

کاربران Gods Unchained می‌توانند در نخستین روزهای فعالیت، به این پلتفرم وارد شوند و مطمئن شوند که دارایی‌های Gods Unchained آن‌ها جزو اولین موارد این مجموعه هستند که در Immutable X ساخته می‌شوند. 

ویژگی‌هایی که اکنون برای کاربران Gods Unchained وجود دارد عبارتند از: اتصال کیف پول، ایجاد کارت‌های NFT و معامله کارت‌های Trial of the Gods.

فاز ۲: Cosmos

در فاز Cosmos یا فاز ۲، Immutable X برای همه صرافی‌ها و پس از آن در آینده نزدیک برای برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) در دسترس خواهد بود. 

اهداف مشخصه‌شده در فاز ۲ عبارتند از: افتتاح محیط آزمایش API از طریق یکپارچه‌سازی کامل این پروتکل، واریزی‌های NFT + تسویه حساب‌ها، دسته‌بندی و مرتب‌سازی معامله‌گران و تعیین هزینه‌های معاملاتی.

فاز ۳: Metaverse 

در فاز ۳ یا متاورس، این پروتکل ویژگی‌هایی از قبیل توسعه پروتکل، بهینه‌سازی آن و مقیاس‌پذیری بیشتر معاملات را راه‌اندازی خواهد کرد.

فاز ۴: Multiverse 

در فاز ۴ یا Multiverse، پروتکل Immutable X بهبودهایی در تجربه کاربری (UX) برای توسعه‌دهندگان و معامله‌گران راه‌اندازی خواهد کرد.

فاز ۵: Utopia

فاز ۵ یا یوتوپیا، زمانی است که ویژگی‌های جدید متعددی به پروتکل افزوده می‌شوند و Immutable X تلاش می‌کند در آن گام‌هایی را به سمت یک پلتفرم ایده‌آل بردارد؛ جایی که هدف نهایی این پروتکل ایجاد جهانی از NFTهای قابل معامله‌ است.

سرمایه‌گذاران پروتکل Immutable X

immutable x

جذب سرمایه این پلتفرم از سال ۲۰۱۸ آغاز شده که در مرحله Seed مبلغ ۲.۴ میلیون دلار جمع‌آوری شد. در بین سرمایه‌گذاران مطرح این مرحله می‌توان به کوین‌بیس اشاره کرد. در سال ۲۰۱۹ دومین مرحله جذب سرمایه این پروژه تحت عنوان سری A مبلغ ۱۵ میلیون دلار آورده داشت. در سری B که در سال ۲۰۲۱ صورت گرفت، سرمایه‌ای بالغ بر ۶۰ میلیون دلار جذب شد. در بین سرمایه‌گذاران حاضر در این مرحله می‌توان به Alameda اشاره کرد. در نهایت در سال ۲۰۲۲ آخرین دور جذب سرمایه ایموتیبل با ۲۰۰ میلیون دلار انجام شد. در مجموع پروتکل Immutable X مبلغی بالغ بر ۲۷۷.۴ میلیون دلار در چهار مرحله جذب سرمایه خصوصی داشته است که بیانگر اهمیت این پلتفرم است.

طبق اطلاعات کرانچ بیس این پروژه تاکنون طی ۵ مرحله حدود ۲۸۰ میلیون دلار جذب سرمایه داشته است. آخرین دور جذب سرمایه ایمیوتبل ایکس در ۷ می ۲۰۲۲ صورت گرفته است. نام‌های زیر بخشی از از ۳۲ سرمایه‌گذار این پروژه هستند:

 • Tencent
 • AirTree Ventures
 • GameStop Digital Ventures
 • ParaFi Capital
 • BITKRAFT Ventures
 • King River Capital

پروژه Immutable X همکاری‌های زیادی هم انجام داده و در اصل یک اکوسیستم NFT حول این پروژه شکل گرفته است. این اکوسیستم را می‌توان به ۴ بخش اصلی بازارهای معاملاتی، کلکسیون‌ها، گیمینگ و دیفای تقسیم کرد. در این اکوسیستم نام‌های بزرگی در بخش‌های مختلف مثل Opensea، انیموکا برندز و Superfarm دیده می‌شود.

پروتکل IMX راهکاری افزایش مقیاس‌پذیری

پروتکل Immutable X با وجود نوآوری‌ها و قابلیت‎‌هایی که در زمینه توکن‌های غیرقابل تعویض ارائه کرده، توانسته توجه کالکشن‌ها و پروژه‌های بزرگ این حوزه را به خود جذب کند. حتی بازی‌های برتر بلاکچینی سعی در راه‌اندازی مارکت اختصاصی خود بر بستر این پلتفرم را دارند تا از امکانات آن بهره‌مند شوند. علاوه بر این از زمان آغاز فعالیت این پروژه توجه سرمایه‌گذاران خصوصی هم به آن معطوف شده است.  این شبکه توانسته کاربران زیادی را برای استفاده از پلتفرم خود ترغیب کند، تا جایی که در سال ۲۰۲۲، مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار NFT در این پلتفرم ضرب شد. بنابراین با توجه به جذب سرمایه چشمگیر و اکوسیستم رو به رشد این شبکه، می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

توکن IMX را از کجا بخریم و در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟ 

برای خرید این توکن می‌توانید به صرافی‌های متمرکز بایننس،‌کوین بیس،‌ کوکوین، کراکن، هیوبی، گیت،‌ بای‌بیت، OKX، پولونیکس، کوینکس، MEXC و LBank مراجعه کنید. همچنین امکان معامله IMX در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ و سوشی سواپ نیز وجود دارد.

برای نگهداری این رمزارز با توجه به این که مبتنی بر استاندارد ERC20 است، بهترین کیف پول‌های اتریوم مثل متامسک، تراست والت و کیف پول سخت‌افزاری لجر مناسبت‌ترین گزینه‌ها هستند.

جمع‌بندی:

پروتکل Immutable X به خوبی ظرفیت موجود در حوزه توکن‌های بی‌همتا و مقیاس‌پذیری اتریوم را شناسایی کرده و راهکاری کاربردی را برای معامله‌گران، هنرمندان و سرمایه‌گذاران این حوزه ارائه داده است. از ویژگی‌های بارز این پروتکل می‌توان به کارمزد صفر مینت و انتقال NFTها اشاره کرد. در این مقاله در رابطه با این که پروتکل Immutable X چیست و چطور کار می‌کند، توضیحاتی ارائه کردیم. همچنین به نقشه راه، تیم،‌ مشارکت‌ها و سرمایه‌گذارهای این پروژه پرداخته و توکن IMX را هم بررسی کردیم.

سوالات متداول:

+پروتکل Immutable X چیست؟

پروژه ایمیوتبل ایکس یک راهکار لایه دوم برای توکن‌های NFT روی شبکه اتریوم است که مقیاس‌پذیری را افزایش و کارمزد تراکنش‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

+توکن IMX چیست؟

IMX توکن کاربردی ایمیوتبل ایکس است که پرداخت هزینه‌ها، حاکمیت و Staking کاربرد دارد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا