۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

پارا سواپ چیست؟ معرفی پلتفرم Paraswap و توکن PSP

paraswap پارا سواپ

پارا سواپ (ParaSwap) یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که در سپتامبر ۲۰۱۹ معرفی شده است. وقتی کاربری می‌خواهد تراکنش انجام دهد، پاراسواپ بهترین قیمت را در بین تعدادی از صرافی‌ های اصلی اتریوم و بازارسازان خودکار جستجو می‌کند. علاوه بر این، صرافی پروتکل MultiPath را ایجاد کرده است که بهترین معامله را در یک تراکنش جستجو می‌کند و در عین حال کارمزد و سایر عوامل را در نظر می‌گیرد.

با ظهور و متداول شدن استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز، احساس نیاز به ابزارهایی برای تجمیع و ایجاد ارتباط بین این صرافی‌ها بوجود آمد. کاربران برای استفاده از این صرافی‌ها نیاز دارند تا بوسیله ابزاری بتوانند بهترین قیمت و پایین‌ترین کارمزد را بین دکس‌های مختلف پیدا کنند. با گذشت زمان و عمومیت استفاده از دکس‌ها، پلتفرم‌هایی ساخته شدند که امکان دسترسی به بهترین صرافی های غیر متمرکز را در یک بستر مهیا می‌کنند.

پارا سواپ، یکی از همین ابزارها است. این پلتفرم امکان دسترسی کاربران به چندین صرافی را می‌دهد. حال در این مقاله به معرفی این پلتفرم می‌پردازیم و توکن PSP را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پلتفرم پارا سواپ چیست؟

پارا سواپ

پلتفرم ParaSwap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که از طریق قیمت‌های بهتر و کارمزدهای کمتر، معاملات را برای کاربران بهینه می‌کند. پارا سواپ نقدینگی خود را از DEX های بزرگ مانند Uniswap، Balancer، Curve و Kyber تامین می‌کند.

در واقع پلتفرم Paraswap یک DEX Aggregator، شبیه به ۱inch یا 0x Matcha است. به طور خلاصه این صرافی غیرمتمرکز از یک موتور جستجو برای یافتن بهترین نرخ معاملاتی در چندین DEX استفاده می‌کند که کمترین هزینه معاملاتی و بهترین کارمزد ممکن را برای کاربران فراهم می‌کند.

درک این نکته ضروری است که تجمیع‌کنندگان دکس‌ها مانند پارا سواپ لزوماً دارای هیچ استخر نقدینگی نیستند. در عوض این پلتفرم‌ها از نقدینگی سایر AMM ها (بازارسازهای خودکار) استفاده می‌کنند و در ازای این کار مقدار کمی کارمزد دریافت می‌کنند.

با این حال، این دکس در حال حاضر بدون هیچ هزینه‌ای کار می‌کند. علاوه بر این، تنها ۵۰ درصد از اسلیپیچ‌های (Slippage هنگامی رخ می‌دهد که معامله با قیمتی متفاوت نسبت به قیمت مورد انتظار یا قیمت درخواستی انجام می‌شود.) رخ داده توسط پلتفرم Paraswap جمع آوری می‌شود، در حالی که نیمی دیگر بین کاربران توزیع می‌شود. این مورد یکی از بهترین مزیت‌های این پروتکل برای کاربران است.

برای هر معامله، پارا سواپ نرخ تمام DEX های پشتیبانی شده را تجزیه و تحلیل می‌کند و سپس تنظیمات اضافی را برای به دست آوردن بهترین نرخ ممکن انجام داده و حتی گاهی اوقات از بازارها هم بهتر عمل می‌کند. تنها چیزی که به عنوان یک کاربر جدید برای استفاده از ParaSwap نیاز دارید، یک کیف پول اتریوم مانند متامسک است. لازم به ذکر است که متامسک یک راه حل شخص ثالث به حساب می‌آید که با API پارا سواپ ارتباط دارد و همچنین می‌تواند به خدمات این صرافی دسترسی داشته باشد.

در ParaSwap، کاربران قادر هستند خلاصه مفیدی از تراکنش‌ هایی که انجام داده‌اند از جمله هزینه تقریبی، تاثیر قیمت و حداقل توکن‌ های دریافتی را مشاهده کنند. همچنین، جزئیات مسیریابی هم نمایش داده می‌شود تا به تریدر کمک کند مسیر توکن‌ های خود را پیدا کرده و از سردرگمی جلوگیری شود. به عبارتی دیگر، ParaSwap به عنوان یک واسطه بین کاربران دیفای و خدمات آن عمل می‌کند. همچنین این صرافی، نقدینگی بیش از ۲۰ صرافی غیرمتمرکز را مقایسه می‌کند و همه عملکردها را برای حداکثر راحتی کاربر در یک پورتال منحصر به فرد می‌آورد.

سرمایه گذاران بزرگ مختلفی از پروتکل پارا سواپ پشتیبانی می‌ کنند. این کمپانی در طول دور اخیر سرمایه گذاری خود، حمایت شرکت‌های معتبری مانند CoinFund، Blockchain Capital و Arrington XRP Capital را به دست آورد. بد نیست بدانید هدف ParaSwap تبدیل شدن به جمع‌ کننده ترجیحی DEX در اتریوم و فعال کردن سریع‌ ترین معاملات با بهترین نرخ است. به غیر از اتریوم، پاراسواپ از Polygon، Avalanche و Binance Smart Chain هم پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم Paraswap چگونه کار می‌کند؟

paraswap

درست مانند سایر تجمیع‌کنندگان دکس موجود در فضای دیفای، پارا سواپ نیز تقریبا شبیه به آن‌ها کار می‌کند.

 • مرحله یک: کاربر مقدار توکنی را که می‌خواهد معامله کند را تعیین می‌کند.
 • مرحله دو: پلتفرم Paraswap بهترین نرخ معاملاتی را در بین تمام DEXهای پشتیبانی شده پیدا می‌کند.
 • مرحله سه: سپس پارا سواپ اطلاعات دقیق و تمام مسیرهای معاملاتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 • مرحله چهار: کاربر مناسب‌ترین قیمت و دکس را انتخاب می‌کند و تراکنش را شروع می‌کند.
 • مرحله پنجم: سپس تبادل انجام می‌شود و توکن خریداری شده برای کاربر ارسال می‌شود.

معمولا تجمیع کننده‌ها تلاش می‌کنند تا بهترین قیمت را به کاربران ارائه دهند. این دکس نیز به منظور دستیابی به بهترین قیمت‌ها، روش‌های مختلفی را اجرا می‌کند مانند:

 • بهینه سازی اجرای سفارشات: پلتفرم Paraswap ممکن است تراکنش کاربر را به چندین سفارش در چندین DEX تقسیم کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید پانصد ETH را به DAI تبدیل کنید، تراکنش شما به چهار قسمت تقسیم می شود: ۵۰ درصد استخر پارا سواپ، ۲۲ درصد کایبر، ۱۵ درصد سوشی سواپ و ۱۰ درصد یونی سواپ.
 • تراکنش اضافی: گاهی اوقات تراکنش مستقیم بهترین گزینه نیست. به عنوان مثال کاربر اگر بخواهد sUSD را به ETH تبدیل کند، بهترین راه خرید USDT و سپس خرید ETH بوسیله USDT است. با استفاده از این روش که به صورت خودکار انجام می‌شود، تبادل با کمترین میزان کارمزد انجام می‌شود.
 • بهینه‌سازی‌های کارمزد: این پروتکل هنگام یافتن مسیر معاملاتی، هزینه کارمزد را در نظر می‌گیرد و با اجرای راه‌حل‌های متعدد، مانند پیاده‌سازی توکن گاز GST2، به پایین آمدن کارمزد کمک می‌کند.
 • تراکنش‌های مجاز ساده: با تأیید یک توکن در پلتفرم Paraswap، می‌توانید آن را در هر DEX پشتیبانی شده توسط پروتکل، تبادل کنید. نیازی نیست چندین بار این روند را طی کنید.

این صرافی غیرمتمرکز به کاربران نهایی خود یک مسیر ایده‌ آل و قیمت موثر از طریق یک سری مکانیسم‌ های مسیریابی داخلی می‌دهد. در واقع، با آسان کردن مقایسه قیمت و بهینه سازی استراتژی‌های معاملاتی، به کاربران کمک می‌کند در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنند.

هنگامی که کاربر وارد صرافی می شود، ParaSwap بهترین نرخ را با کمک یک تجمیع کننده قیمت گذاری که قیمت‌های خارج از زنجیره را بازیابی کرده، شناسایی می‌ کند. سپس مبادله را با استفاده از یک قرارداد هوشمند برای واریز کارمزد به کیف پول اجرا می‌کند. اگر مقرون به صرفه‌ترین روش باشد، این فرآیند ممکن است شامل شکستن یک سفارش واحد به مبادلات مختلف باشد.

ویژگی‌های پارا سواپ

یکی از ویژگی‌های ParaSwap، استخر نقدینگی آن یا ParaSwapPool به حساب می‌آید. جمع‌کنندگان DEX معمولا هیچ نقدینگی را از خود نگهداری یا ذخیره نمی‌کنند. در مقابل، استخر پارا سواپ به کاربران اجازه می‌دهد تا به استخر خصوصی بازارسازان ParaSwap به عنوان منبع نقدینگی مالی غیرمتمرکز (DeFi) دسترسی داشته باشند و فرصت‌ هایی برای مسیریابی کارآمد و بهینه سازی تراکنش‌ ها ایجاد کنند.

پارا سواپ تضمین می‌کند که تمام معاملات مربوطه از طریق این استخر برای دستیابی به بهترین نرخ‌ها هدایت می‌شوند. ParaSwapPool مجموعه‌ای از سرمایه گذاران حرفه‌ای نقدینگی است که با استفاده از سیستم RFQ یا همان درخواست قیمت، قابل دسترسی هستند. با این حال، این صرافی قصد دارد یک جایگزین غیرمتمرکزتر و قابل دسترس در آینده ایجاد کند.

MultiPath یا پروتکل چند مسیره، مسیریابی‌ ای به شمار می‌آید که توسط ParaSwap طراحی شده است. کارکردهای آن شامل کشف چندین مسیر مبادله توکن در طول معامله است. MultiPath همچنین می‌تواند با سازندگان بازارساز خودکار (AMM) و پلتفرم‌های وام دهی دیفای تعامل داشته باشد. با MultiPath، تراکنش‌های کاربران پاراسواپ را می‌توان به طور یکپارچه از طریق پروتکل‌های بزرگ دیفای مانند Compound و Aave هدایت کرد.

پروتکل MultiPath می‌تواند تراکنش‌ها را در صرافی‌های مختلف تقسیم کرده و توکن‌های واسطه‌ای را تسهیل کند تا در صورت لزوم، نرخ‌های بهتری مذاکره شود. اگر یک جفت معاملاتی مستقیم هنگام معامله و مبادله توکن وجود نداشته باشد، MultiPath می‌تواند تراکنش را در چندین بازارساز خودکار (AMM)، DEX و پروتکل‌های نقدینگی دیفای پردازش کند. علاوه بر این، هزینه‌های کارمزد (گس فی) و متغیرهای نوسان قیمت در طول معامله در نظر گرفته می‌شوند. MultiPath همچنین می‌تواند مسیرهای معاملاتی غیرمستقیم را با دو یا چند پرش بین پروتکل‌ها برای یک تجربه کاربری روان‌تر تسهیل کند.

مزایا و معایب پارا سواپ

با تقسیم سفارشات بین DEX های مختلف، پلتفرم ParaSwap می‌تواند نرخ‌های رقابتی را برای هر سواپ ارائه دهد. کاربر به سادگی، دو ارز دیجیتال که قصد معامله آن‌ها را دارد انتخاب می‌کند و پارا سواپ مابقی کار را انجام می‌دهد. به طور خلاصه این پروتکل با ارائه بهترین قیمت، معامله را برای کاربران بهینه می‌کند. همچنین در صورتی که معامله مورد نظر کاربر در معرض خطر تغییر قیمت ناگهانی قرار بگیرد، هشدار می‌دهد و کاربر را مطلع می‌کند.

هزینه گس توصیه شده توسط پلتفرم ParaSwap در زمان معامله به‌صورت بهینه محاسبه می‌شود. با این حال کاربر در نهایت، کنترل و اختیار کامل در انتخاب هزینه گس را دارد. این انتخاب کاربر ممکن است راحت به نظر برسد، اما هزینه گس پایین عواقبی نیز خواهد داشت. در صورتی که هزینه گس انتخاب شده توسط کاربر بسیار کم باشد، ماینرها هرگز تراکنش را برای تایید انتخاب نمی‌کنند.

یکی از معایب استفاده از صرافی‌های غیر متمرکز این است که به کاربر اجازه نمی‌دهد مستقیماً ارزهای دیجیتال را خریداری کنند. علاوه بر این، پلتفرم ParaSwap تنها امکان تبادل رمزارزها را فراهم می‌کند و کاربر نمی‌تواند با ارزهای فیات مانند یورو یا دلار خرید انجام دهد.

معرفی توکن PSP و کاربردهای آن

توکن PSP، رمز ارز بومی پارا سواپ است که بر بستر بلاک چین اتریوم لانچ شده است. توکن پلتفرم Paraswap دو کاربرد مهم دارد: نقش حاکمیتی که کاربران به واسطه آن می‌توانند در تصمیمات مهم شبکه ابراز نظر کنند و استیکینگ که کاربران به وسیله سهام‌‎گذاری، قادر به کسب سود از پلتفرم خواهند بود.

این توکن در نهایت به تعداد دو میلیارد عدد ضرب خواهد شد که در حال حاضر ۴۰۹ میلیون از آن در گردش است.

پارا سواپ

نحوه توزیع توکن‌ها به صورت زیر است:

 • ۵۱ درصد برای اکوسیستم پارا سواپ
 • ۱۷.۶ درصد برای تیم اصلی پروژه
 • ۱۴ درصد برای سرمایه‌گذاران بذری
 • ۱۰ درصد برای برنامه‌ها و آپدیت‌های آینده
 • پنج درصد برای اعضای آینده تیم
 • ۲.۴ درصد نیز برای مشاوران و سرمایه‌گذاران ثانویه

در ایردراپی که بسیار جنجالی و پرحاشیه بود نیز ۷.۵ درصد از توکن‌های اختصاص داده شده به اکوسیستم، بین کاربران پخش شد.

تاثیر قیمت و ParaSwap

تاثیر قیمت همان نوسان مشاهده شده بین توکن‌های اولیه مبادله شده در هنگام ورود و کل توکن های دریافت شده در مقصد است. زمانی که معامله با توکن‌هایی با نقدینگی بالا و توکن‌هایی با نقدینگی کمتر انجام می‌شود، اندازه‌گیری تاثیر قیمت بسیار آسان‌تر است. تاثیر قیمت با مقدار معاملات افزایش می‌یابد و این صرافی قصد دارد آن را تحت کنترل نگه دارد.

از آنجایی که ارزهای دیجیتال در بازار آزاد که قیمت‌ها در آن نوسانات قابل توجهی دارد، کار می‌کنند، اسلیپیج (slippage) رخ می‌دهد. اصطلاح اسلیپیج  یا “لغزش” به معنای تفاوت بین مقدار پیش بینی شده و مقدار بدست آمده است. اسلیپیج زمانی اتفاق می‌افتد که پس از ارسال اولین درخواست تراکنش، ارزش آن تراکنش از مقداری که باید می‌بود پایین‌تر می‌آید.

خرید توکن PSP

توکن پارا سواپ PSP را نمی‌توان مستقیما با ارز فیات خریداری کرد. با این حال، می‌توانید توکن‌های USDT را با پول فیات خریداری کنید و آنها را با کوین‌ های PSP مبادله کنید. چهار مرحله‌ی ساده برای به دست آوردن PSP از طریق تبادل وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مرحله اول: ابتدا یک حساب کاربری در صرافی مانند Bybit ایجاد کنید. معمولا باید جزئیات اولیه مانند نام، شماره تلفن، شناسه ایمیل و آدرس محل سکونت خود را تکمیل کنید.

مرحله دوم: اگر USDT ندارید، باید توکن‌های USDT را از طریق انتقال بانکی، کارت نقدی یا کارت اعتباری خریداری کنید.

مرحله سوم: سپس می‌توانید تراکنش خود را با قیمت دلخواه با استفاده از یک سفارش محدود تکمیل کنید. به سادگی قیمت سفارش خود را به USDT و مقدار PSP مورد نظر خود را وارد کنید. اگر قیمت به مقدار مشخص شده شما برسد، سفارش شما پردازش شده و توکن‌های PSP در حساب شما اضافه می‌شود.

آیا استفاده از پارا سواپ ایمن است؟

استفاده از این سیستم برای انجام تراکنش‌ ها و تجارت توکن‌ های بومی برای اتریوم کاملا ایمن است. به عنوان یک تجمیع کننده DEX، پارا سواپ با ترکیب نقدینگی از بسیاری از پلتفرم‌ های غیرمتمرکز در یک تجمیع‌ کننده، راهی سریع و مطمئن برای انجام معاملات ارائه می‌دهد. ParaSwap هیچ کارمزد تراکنشی تحمیل نمی‌کند و کاملا رایگان است. علاوه بر این، این پلتفرم به عنوان یکی از صرافی‌ های برتر برای ارائه بهترین نرخ و نقدینگی بازار در نظر گرفته می‌شود.

ParaSwap یک پلتفرم غیرمتمرکز است و به راحتی می‌توانید کیف پول نرم افزاری غیرحضوری خود را به آن متصل کنید. در حالی که این امر به شما امکان کنترل کامل بر رمزارزهای خود را می‌دهد، دارایی شما را از تهدیدات سایبری در امان نگه می‌دارد. دلیل این اتفاق آن است که کیف پول‌ هایی مانند کیف پول‌ های نرم افزاری یا کیف پول‌ های داغ، روی سیستم رایانه شما اجرا می‌شوند و به اینترنت متصل می‌مانند، بنابراین کیف پول شما را در معرض هک و سرقت‌های احتمالی قرار می‌دهند.

کاربرد پاراسواپ در لجر

همانطور که گفتیم پاراسواپ یک پلتفرم کاملا غیرمتمرز است که شما کاربران عزیز میتوانید بدون هیچگونه نگرانی نرم افزار کیف پول غیر حضانتی خود را به آن متصل نمایید.با استفاده از این کیف پول های غیر حضانتی نه تنها میتوانید به صورت کاملا حرفه ای دارایی های خود را مدیریت کنید بلکه کوین هایتان از حملات سایبری در امان هستند. چرا که کیف پول های نرم افزاری یا به اصطلاح گرم به اینترنت متصل هستند و نتیجتا در معرض حملات سایبری و هکرها قرار میگیرند.


حال این پلتفرم به تازگی اعلام کرده است که با کیف پول لجر ادغام شده و رابط کاربری صرافی خودش را مستقیما بر روی اپلیکیشن لجر لایو فعال کرده است.بنابراین کاربران کیف پول لجر به راحتی میتوانند کوین های ذخیره شده در لجر خود را از طریق این صرافی مبادله نمایند. مزیت این فرآیند هم این است که کلیدهای خصوصی شما همچنان بر روی کیف پول لجرتان که هیچگاه به اینترنت وصل نمیشود ذخیره شده است.

برای انجام این فرآیند کافیست گام های زیر ر به ترتیب انجام دهید:

 • کیف پول لجر خود را به رایانه شخصی خود وصل کرده و اپلیکیشن لجر لایو را باز کنید.
 • به قسمت “Discover” رفته و بر روی ParaSwap کلیک کنید.
 • دارایی هایی که قصد سواپ یا معامله آن ها را دارید به ParaSwap در اپلیکیشن لجر لایو وارد کنید.
 • جزئیات تراکنش مد نظرتان را دوباره چک کنید و در نهایت برای تایید تراکنش دکمه های موجود بر روی کیف پول لجر خود را فشار دهید.

آینده پلتفرم پارا سواپ و توکن PSP

PSP

کاربران DeFi مطمئناً از آن‌چه این پروتکل ارائه می‌دهد قدردانی می‌کنند. با پلتفرم ParaSwap، کاربران می‌توانند با تجمیع معاملات خود در یک تراکنش، در هزینه‌های گس صرفه جویی کنند. اگرچه اتریوم بستر اصلی تراکنش‌ها در این پروتکل است، اما این صرافی از سایر ارزهای دیجیتال نیز پشتیبانی می‌کند و امکان انتقال با چندین پروتکل دیفای را فراهم می‌کند.

به تازگی پارا سواپ مارکت اختصاصی NFT خود را راه اندازی کرده است و طبق اطلاعات نقشه راه پروژه، قصد ارتباط با بلاکچین‌های دیگر را نیز دارد. بنابراین در آینده به دکسی مولتی چین تبدیل می‌شود که باعث جذب کاربران بیشتری خواهد شد. همین گسترش اکوسیستم بر رشد پارا سواپ و توکن PSP تاثیر خواهد گذاشت.

جمع بندی:

از طریق مکانیسم‌های چندجانبه ردیابی، ParaSwap می‌تواند انتخاب خوبی برای کاربران دیفای باشد که هدفشان پیدا کردن بهترین قیمت ممکن در هنگام مبادله توکن‌ها است.

تجربه کنونی که از دیفای وجود دارد موارد مطلوب زیادی را برای گفتن باقی می‌گذارد، اما از میان نرم افزارها و محصولات واسطه‌ای، این مجموعه در حال بررسی راه حل‌هایی برای ایجاد نوآوری‌های مختلف در جهت منفعت مشتری است. با ورود محصولات میان‌افزاری مانند پاراسواپ به بازار، وضعیت دیفای و میزان پذیرش کاربران جدید نسبتاً خوش‌بینانه است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا