۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ولیدیتور چیست؟ نقش Validator ارز دیجیتال در شبکه‌های بلاکچینی

ولیدیتور بلاکچین

ولیدیتور(Validator) در ارز دیجیتال؛ بخش مهمی از مکانیسم اجماع اثبات سهام(POS)! چیزی درباره این مفهوم شنیدین؟ اصلا می دونین ولیدیتور چیست؟ انتخاب بهترین ولیدیتور برای استیکینگ و کسب درآمد از ارزهای دیجیتال چگونه است؟ ولیدیتور چه ویژگی های مهمی داره؟ تجهیزات لازم برای تبدیل شدن به ولیدیتور چیست؟ اعتبارسنجی در بازار ارزهای دیجیتال چه چالش هایی داره؟ ولیدیتورها چجوری کار می کنند؟

دنیای کریپتوکارنسی یا بازار ارزهای دیجیتال، فقط به معاملات معمولی یا سرمایه‌گذاری در دنیای NFTها محدود نمی‌شود. یکی از فرآیندهایی که مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است، استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) نام دارد که مشخصاً با قرار دادن سپرده دیجیتال و مشارکت در تامین امنیت شبکه به سودآوری می‌رسد. یکی از مهم‌ترین مولفه‌های استیکینگ ارز دیجیتال، ولیدیتور (validator) یا اعتبارسنج است. وظیفه و نقش یک validator در شبکه‌های بلاکچین، چیزی شبیه به نقش یک بانک‌دار است. ولیدیتورها، تراکنش‌های ورودی یک شبکه بلاکچین را تایید می‌کنند تا بلاک جدید به شبکه اضافه شود و معامله شکل بگیرد.

نکته مهم در استیکینگ ارز دیجیتال، برخورداری شبکه بلاکچین مورد نظر از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است. هر شبکه بلاکچین مبتنی بر الگوریتم PoS، از بیش از یک اعتبارسنج که بنا به نیازهای سیستم تشکیل شده‌اند، تشکیل می‌شود. اما تعریف کامل و جامع یک ولیدیتور چیست و چگونه می‌توان بهترین آن را برای معاملات استیکینگ ارز دیجیتال انتخاب کرد؟ در ادامه این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

بررسی مفهوم و کاربرد ولیدیتور

طبق تعریفی که در سایت Coinmarketcap.com ارائه شده، اعتبارسنج یا validator بخشی مهم از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Satke) است که اصلی‌ترین وظیفه آن، تایید بلاک‌های جدید برای کسب پاداش محسوب می‌شود. ماهیت غیرمتمرکز فناوری شبکه‌های بلاکچین، مفهوم اعتبارسنجی را پررنگ‌تر کرده و انتظار می‌رود که افراد بیشتری به دسته اعتبارسنج‌ها بپیوندند. هر بلاکچین، دارای بلاک‌های مختلف و متعددی است که اصطلاحاً گره یا نود (node) نامیده می‌شوند. مسئولیت گره‌ها نگهداری از داده‌ها و اطلاعات است. البته این داده‌ها باید در ابتدا در شبکه بلاکچین مورد تایید قرار بگیرند. اینجاست که یک ولیدیتور یا تاییدکننده که به آن اعتبارسنج هم می‌گویند، وارد عمل می‌شود.

به‌طورکلی، دو الگوریتم اعتبارسنجی رایج برای شبکه‌های بلاکچین وجود دارند که عبارتند از:

 • الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW)
 • الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS)

یک تراکنش در سیستم شبکه بلاکچین، زمانی به تکامل می‌رسد و به مجموعه بلاک‌های قبلی اضافه می‌شود که صحت‌وسقم قانونی آن مورد بررسی قرار بگیرد. مسئولیت بررسی قانونی ساختار یک بلاک جدید هم بر عهده یک validator است. در مکانیزم یا الگوریتم اجماع اثبات سهام، اعتبارسنج تعیین می‌کند که آیا تراکنش مورد نظر با قوانین معتبر شبکه تطابق دارد یا خیر. این فرایند باعث می‌شود تا شبکه‌های بلاکچین در دنیای کریپتوکارنسی، ایمن‌تر و شفاف‌تر عمل کنند.

ولیدیتور یا Validator مسئولیت تایید تراکنش های یه بلاک چین رو بر عهده داره. تراکنش ها بعد از تایید به دفتر کل توزیع شده اضافی میشن. در سیستم هایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می کنند، مثل بیت کوین، ولیدیتورها به عنوان ماینر شناخته میشن. ماینرها باید محاسبات پیچیده ریاضی انجام بدن تا حق تایید تراکنش ها و دریافت پاداش رو در ازای اضافی کردن بلوک ها به زنجیره اصلی به دست بیارن.

جالب اینجاست که بدونین یکی از روش های کسب درآمد در بازار کریپتو، کسب سود از طریق اعتبارسنجی تراکنش و مشارکت در ساخت بلاک های جدید هست. کسی که این مسئولیت رو بر عهده می گیره، ولیدیتور نام داره، ولی از اونجایی که لازمه تبدیل شدن به یه ولیدیتور، سپرده گذاری یا استیک مقدار زیادی دارایی دیجیتال هست، این کار برای همه افراد امکان پذیر نیست. بنابراین، راه جایگزین این هست که مقداری ارز دیجیتال رو به یه ولیدیتور واگذار کنین و در پاداش های دریافتی اون شریک بشین.

نحوه عملکرد یک اعتبارسنج در شبکه بلاکچین

ولیدیتور Validator

اعتبارسنجی در شبکه‌های تعامل‌پذیر (interoperable networks) مثل اوالانچ، باعث حفظ کارایی سیستم، مشارکت در رای‌گیری و تشکیل بلاک‌های جدید در بلاکچین می‌شود. بلاک‌های جدید توسط اعتبارسنجی‌ها انتخاب می‌شوند تا با رای‌گیری چندمرحله‌ای توسط ولیدیتور به سیستم ثابت شبکه اضافه شوند. اعتبارسنج، زمانی حق اضافه کردن یک بلاک جدید را به‌دست می‌آورد که بلاک او توسط دو سوم یا بیشتر اعتبارسنج‌های شبکه رای آورده باشد.

نقش ولیدیتور در شبکه، اجرای کامل یک گره و مشارکت در اجماع شبکه و همچنین رای دادن است. اعتبارسنج‌هایی که برای اضافه شدن بلاک‌های جدید فعالیت می‌کنند، هم بابت تامین امنیت و هم بابت استیکینگ ارز دیجیتال، درآمد به‌دست می‌آورند.

هر شبکه بلاکچین مبتنی بر مکانیزم یا الگوریتم PoS، روش‌های انگیزشی خاص خود را برای تشویق و بهبود عملکرد اعتبارسنج‌ها در نظر گرفته است. برای مثال، یک اعتبارسنج در شبکه کازماس (cosmos) باید توکن باندی (bonded token) داشته باشد تا فعالیت او رنگ‌وبوی انگیزشی به‌خود بگیرد. این اعتبارسنج‌ها وظبفه دارند که با رای دادن به پیشنهادها در مدیریت هرچه‌بهتر سیستم بلاکچین سهیم شوند. میزان پاداش و سودی که یک ولیدیتور به‌دست می‌آورد، بسته به سهام یا سرمایه‌ای که در شبکه قفل می‌کند، اندازه‌گیری می‌شود.

مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) در برابر الگوریتم اثبات کار (PoW)

validator in blockchain

سیستم اضافه شدن بلاک‌های جدید در شبکه‌های بلاکچین، با توجه به مکانیزم‌های اجماع انجام می‌شود. برای مثال، در شبکه‌های بلاکچین مبتنی بر الگوریتم PoW، ماینرها (Miners) باید مسائل پیچیده ریاضی را حل کنند تا به سود یا پاداش برسند. ماینرها در این روش، عملاً مسئولیت اعتبارسنجی بلاک‌های جدید شبکه را بر عهده می‌گیرند.

اما مشکل سیستم PoW چیست؟ ماینینگ (mining) یا استخراج ارز دیجیتال، به‌دلیل الزامات و نیازمندی‌هایی که دارد، بهترین راه‌حل نیست. شما به‌ عنوان یک ماینر، باید سخت‌افزاری تخصصی و گران‌قیمت و همچنین تخصص کافی را برای توان محاسباتی فرمول‌های پیچیده داشته باشید. از این‌ گذشته، ماینینگ ارز دیجیتال، انرژی برق بسیار زیادی مصرف می‌کند و از لحاظ هزینه‌ها و مسائل زیست‌محیطی، اصلاً مقرون‌ به‌ صرفه نیست.

از طرف دیگر، مکانیزم اجماع اثبات سهام و استیکینگ ارز دیجیتال هیچ نیازی به سخت‌افزار یا دانش تخصصی ندارد. این روش، با تعیین مشارکت ولیدیتور به‌جای ماینر پیش می‌رود و انرژی خاصی هم مصرف نمی‌کند. در چنین سیستمی، بخشی از کارمزد تراکنش‌ها به‌عنوان پاداش ولیدیتور در نظر گرفته می‌شود تا او انگیزه کافی برای ادامه فعالیت داشته باشد. در اصل، هر دو مکانیزم اعتبارسنجی، یک هدف مشخص و واحد را دنبال می‌کنند. با تمامی این اوصاف، مکانیزم اجماع اثبات سهام، ایمن‌تر و کارآمدتر از مکانیزم اجماع اثبات کار تلقی می‌شود.

تفاوت بین ماینر و اعتبارسنجی چیست ؟

تمامی بسترهای بلاکچینی برای اعتبارسنجی اطلاعات بلاک چین به ولید یتورها نیاز دارند. ولیدیتورها در بلاک چین برای پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که آیا ماینرها و ولیدیتورها یکی هستند. برای پاسخ به این سوال در ابتدا به این نکته توجه کنید که ماینر نیز در واقع ولیدیتور است ولی تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد که در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کاربرد ولید یتور در الگوریتم اثبات سهام: با توجه به این‌که بلاکچین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند به نودهای اعتبارسنج خود ولید یتور می‌گویند بنابراین کلمه ولیدیتور بیشتر برای بلاکچین‌های اثبات سهام به‌کار می‌رود. از طرفی دیگر ولید یتورها در بلاکچین‌های با الگوریتم اثبات کار با نام ماینر شناخته می‌شوند.
 • تفاوت در هزینه تجهیزات: ماینرهای اثبات کار باید کامپیوترهایی با قدرت پردازشی بالا برای حل پازل‌های پیچیده ریاضی داشته باشند و هزینه‌هایی از قبیل تعمیر و نگهداری و مصرف انرژی را نیز برای فعالیت در شبکه در نظر بگیرند. علاوه بر این در بلند مدت ماینینگ نسبت به هزینه‌هایی که دارد، در بیشتر موارد به‌صرفه نیست. اما ولیدیتورهای بلاکچین‌های اثبات سهام نیازی به تجهیزات گران‌قیمت ماینینگ ندارند.
 • تأثیر بر محیط زیست: دستگاه‌هایی که برای ماین یا استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند انرژی زیادی مصرف می‌کنند. بنابراین بر روی محیط زیست تأثیرات مخربی دارند. در حالی‌که ولیدیتورهای اثبات سهام به محیط زیست آسیبی نمی‌زنند.
  • ماینرها نیازی به استیک ندارند: افرادی که می‌خواهند به عنوان ولیدیتور در بلاکچین‌های اثبات سهام فعالیت کنند باید مقدار مشخصی ارز دیجیتال را در شبکه استیک کنند. یعنی به‌جای هزینه کردن برای تأمین دستگاه‌های ماینر گران‌قیمت که به محیط زیست نیز آسیب می‌زنند، برای اعتبارسنجی در بلاک چین می‌توانند ارز دیجیتال استیک کنند. اما ماینرها برای اعتبارسنجی یا استخراج به استیک ارز دیجیتال نیاز ندارند.

چگونه به یک Validator ارز دیجیتال تبدیل شویم؟

ولیدیتور

 هرکسی می‌تواند به یک بلاکچین عمومی بپیوندد و به یک Validator تبدیل شود. این در حالی است که سایر افراد برای ورود به بلاکچین‌های خصوصی، نیاز به اخذ مجوز دارند. رایج‌ترین مکانیزم توافقی که تاکنون در دنیای کریپتوکارنسی پیاده‌سازی شده، الگوریتم PoS است که اعتبارسنجی در آن به‌صورت تصادفی رخ می‌هد و اعتبارسنج‌ها نمی‌توانند نوبت خود را از قبل پیش‌بینی کنند. گره‌های انتخاب‌شده به‌عنوان تاییدکننده (validator) یا تولیدکننده بلاک (block producer)، تعهد و تمایل خود را با سپرده‌گذاری یا استیکینگ کوین‌هایی که به‌عنوان دارایی دارند، نشان می‌دهند.

نحوه انتخاب اعتبارسنج‌ها بسته به میزان سپرده‌ای است که در شبکه قفل می‌کنند. وقتی‌که یک اعتبارسنج انتخاب شود و آفلاین باشد، فرصت اعتبارسنجی به گره بعدی (که به ‌صورت تصادفی انتخاب شده است) واگذار می‌شود. ولیدیتور در صورتی پاداش می‌گیرد که بلاک تولیدشده توسط او به‌صورت کامل به بلاکچین اضافه شود.

برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج حرفه‌ای در بلاکچین، باید اصطلاحاً یک تراکنش اعلام نامزدی (declare candidacy transaction) با چند جزئیات مهم ارائه شود. جزئیات این تراکنش عبارتند از:

 • Validator Pubkey (حساب مورد استفاده برای اعتبارسنجی)
 • نام و توضیحات اعتبارسنج (اجباری نیست)
 • تعیین نرخ کمیسیون اولیه (به‌ازای اضافه کردن هر بلاک جدید)
 • تعیین حداکثر کمیسیون دریافتی
 • تعیین نرخ تغییر کمیسیون (حداکثر میزان روزانه)
 • تعیین حداقل مقدار خودپیوند (minimum self-bond amount)
 • تعیین مقدار خودپیوند اولیه (initial self-bond amount)

چه تضمینی برای خطرناک نبودن اعتبارسنجی وجود دارد؟

شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که چرا یک ولیدیتور باید سپرده خود را با خیال راحت در شبکه قرار دهد؟ یا اگر اعتبارسنجی با توجه به بلاک تعیین‌شده انجام نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟ طبق قوانینی که در شبکه‌های بلاکچین مبتنی بر الگوریتم PoS وجود دارند، اعتبارسنجی و استیکینگ ارز دیجیتال باید با توجه به آن‌چیزهایی که از قبل تعیین شده‌اند، انجام بگیرند.

برای مثال، اگر اعتبارسنجی با توجه به بلاکی که از قبل انتخاب نشده است، صورت بگیرد، سپرده امنیتی برابر با پاداش بلاک، از دست می‌رود. این فرآیند، تضمینی برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده در شبکه‌های بلاکچین است. یک ولیدیتور، با توجه به چنین قوانینی می‌تواند مطمئن باشد که هیچ‌چیزی در خطر نیست.

معیارهای اعتبار یک ولیدیتور ارز دیجیتال چیست؟

validator in blockchain

پس از فرآیند رای‌گیری، اعتبارسنج انتخاب‌شده برای پیشنهاد بلاک جدید شبکه معرفی می‌شود. طبق قوانین سیستم شبکه‌های بلاکچین، اعتبارسنج‌های منتخب، با عنوان پیشنهاددهنده (Proposer) نامیده می‌شوند. هرچقدر که سهام یا سرمایه دیجیتال یک ولیدیتور بیشتر باشد، شانس او برای انتخاب شدن به‌عنوان پیشنهاددهنده هم بالاتر است.

به‌طورکلی، مسئولیت اعتبارسنج‌ها در شبکه‌های بلاکچین مبتنی بر PoS شامل این دو مورد است:

 • نسخه صحیح نرم‌افزار را به‌صورت مداوم و با استفاده از سرورهای شبکه اجرا کنند و کلیدهای خصوصی را در مکانی امن نگه دارند.
 • با رای دادن به هر پیشنهاد و مشارکت فعال در شبکه، در اداره سیستم سهیم شوند و امنیت آن را تامین کنند.

در صورتی‌ که یک اعتبارسنج، صداقت را در تصمیمات خود در نظر نگیرد یا فعال نباشد، مجازات می‎شود. رایج‌ترین مجازاتی که برای اعتبارسنج‌های خاطی در نظر گرفته می‌شوند، عبارتند از:

اسلشینگ (slashing): عملیاتی که در آن، درصد مشخصی از سهام اعتبارسنج هدر می‌رود و میزان سهام او کاهش پیدا می‌کند.

از دست دادن قدرت اعتبارسنجی: در این وضعیت، اعتبارسنجی‌ها به استفاده از اختیارات شخصی ولیدیتور محدود می‌شوند و از بقیه حقوق خود مثل تصمیم‌گیری یا رای دادن محروم می‌شود.

از دست دادن اعتبار و شهرت: در این مجازات، اعتبارسنج، شهرت و اعتبار خود را در شبکه از دست می‌دهد و شانس رای‌گیری برای او حدود دو سوم کم می‌شود. وقتی اعتبارسنج، شهرت خود را از دست دهد، فرصت انتخاب شدن او به‌عنوان پیشنهاددهنده به صفر می‌رسد.

از دست دادن حق رای: رفتار نادرست و غیرحرفه‌ای اعتبارسنج‌ها باعث می‌شود تا حق رای دادن آن‌ها برای مدت‌زمان کوتاه یا حتی برای همیشه توسط ناظران سیستم سلب شود.

عدم توانایی برای پیشنهاد بلاک‌های جدید: گاهی، اعتبارسنج با از دست دادن قدرت پیشنهاد بلاک‌های جدید مجازات می‌شود.

بلاک شدن دائمی: در بدترین شرایط، اگر ولیدیتور دچار اشتباهات فاحش (مثل رفتارهای متقلبانه) شود، امکان دسترسی او به شبکه برای همیشه از بین می‌رود و بلاک می‌شود. این در حالی است که پس از بلاک شدن اعتبارسنج، تمامی سهام او هم از دست می‌رود.

نقش اعتبارسنج در تامین امنیت داده‌های بلاکچین

ولیدیتور در بلاکچین

اعتبارسنجی داده‌ها یا Data Validation، فرآیندی برای بررسی صحت‌وسقم، یک‌دست بودن و کیفیت داده‌ها یا اطلاعات یک بلاکچین است. در این پروسه، باز هم یک اعتبارسنج، مسئولیت کار را برعهده می‌گیرد تا تمامی اطلاعات مهم از قبیل متون خاص، آدرس‌های کیف پول دیجیتال، تاریخ‌ها و موارد دیگر در امنیت کامل قرار داشته باشند.

داده‌ها و اطلاعات، اساس و پایه تمامی روش‌های کاربردی در شبکه‌های بلاکچین را تشکیل می‌دهند. برای مثال، در فضای فناوری Web3، برای بهبود عملکرد توسعه‌دهندگان، در ارتقای دانش تحلیل‌گران و شرکت‌کنندگان در شبکه‌های بلاکچین می‌توان حضور موثر اطلاعات و داده را به‌ وضوح مشاهده کرد. در این میان، حضور ولیدیتور برای جلوگیری از بروز هرگونه خطا، ناسازگاری و به‌خطر افتادن یکپارچگی پروژه‌ای کریپتوکارنسی بسیار مهم است.

اعتبارسنجی در کریپتوکارنسی چه چالش‌هایی دارد؟

با توجه به این‌که اجرای فرآیندهای مهم بین شبکه‌ای و تراکنش‌های درون‌شبکه‌ای بلاکچین‌ها به اعتبارسنجی و همگام‌سازی داده‌ها نیاز دارد، چالش‌هایی هم در این رابطه به‌وجود می‌آیند. اعتبارسنجی برای یک ولیدیتور، پیچیده‌تر از آن‌چیزی است که شما هم‌اکنون در حال مطالعه آن هستید. ساده‌ترین روش برای پیاده‌سازی صحیح اعتبارسنجی در شبکه‌های بلاکچین، استفاده از یک سرور متمرکز به‌نحوی است که فقط یک نهاد در راس تصمیم‌گیری قرار بگیرد. این روش، به ارتقای عملکرد شبکه و افزایش سرعت آن کمک می‌کند و نیاز به اجماع را در سرتاسر سیستم از بین می‌برد.

با تمامی این اوصاف، سیستم متمرکز در اعتبارسنجی هم دارای شکاف‌های قابل توجهی است که باعث بروز خطا و سوء استفاده می‌شود. از طرفی، اگر فرآیند اعتبارسنجی متمرکز باشد، بدان معناست که هیچ انگیزه‌ای برای سایرین به‌عنوان یک ولیدیتور وجود ندارد. ضمناً، چنین شرایطی باعث می‌شود زمینه هک شدن اطلاعات و کنترل کامل سیستم توسط هکرها ایجاد شود. در حالت کلی، اگر هکرها بیش از ۵۰ درصد از کل سیستم را در اختیار بگیرند، می‌توانند بر شبکه احاطه داشته باشند؛ این اتفاق در دنیای اصطلاحات کریپتوکارنسی با عنوان حمله ۵۱ درصدی (%۵۱ attack) شناخته می‌شود.

اگر شبکه بلاکچین که از گره‌های مختلف تشکیل شده، از بروز خطاهای اعتبارسنجی و هرگونه سوگیری ولیدیتور جلوگیری کند، زمینه فعالیت هکرها از بین می‌رود. به‌ طور کلی، مهم‌ترین مسئله در مورد فعالیت اعتبارسنج‌ها این است که آن‌ها هیچ فعالیت خلاف قانونی انجام ندهند و حتی یک بار هم دچار مجازات نشوند.

اعتبارسنجی، استیکینگ و کسب درآمد بالا

اعتبارسنج، یکی از مهم‌ترین تعاریف معاملات استیکینگ ارز دیجیتال محسوب می‌شود. مسئولیت یک اعتبارسنج در شبکه‌های بلاکچین مبتنی بر الگوریتم PoS، تامین امنیت شبکه، تایید بلاک‌های جدید و مشارکت در رای دادن به پیشنهادهایی است که توسط سایر اعتبارسنج‌ها ارائه می‌شود. با شناسایی تعاریف و اصول فعالیت Validatorها می‌توان به یک اعتبارسنج موفق تبدیل شد و با سرمایه‌گذاری در استیکینگ ارز دیجیتال به سود قابل توجهی دست یافت.

سپرده گذاری یا استیکینگ، جوامع غیرمتمرکز رو قدرتمند می کنه. یه جامعه آگاه بستر این توانمندسازی هست. شبکه های اثبات سهام جوامع منبع بازی هستن که نوظهور و غیرمتمرکز هستن. یعنی ولیدیتورهای مختلفی وجود دارن و بنابراین، دسته ای از معیارها در زمان تصمیم گیری می تونه به شما در انتخاب ولیدیتور خیلی کمک کنه. ۴ فاکتوری که باید در زمان انتخاب ولیدیتور در نظر بگیریم عبارت هستن از:

 • هزینه های
 • عملکرد
 • امنیت
 • ویژگی ها

کدام ولیدیتورها پاداش دریافت می کنند؟

همه اعتبارسنج ها یا ولیدیتورها پاداش دریافت نمی کنند. اگه می خواهین به عنوان نماینده پاداش به دست بیارین، باید عضو یه مجموعه فعال از ولیدیتورها باشین. تعداد ولیدیتورهای این مجموعه بسته به زنجیره معمولا بین ۵۰ تا ۱۵۰ هست. البته سایر فناوری های اثبات سهام عملکرد متفاوتی دارن و هزاران ولیدیتور رو هم مجاز می دونن. ولیدیتورهای یه مجموعه فعال بر اساس تعداد نماینده های اون ها مشخص میشن.

این یعنی نماینده ها کنترل می کنند که چه افرادی باید در مجموعه فعال قرار بگیرن و چه افرادی نباید از وزن نماینده های خودشون استفاده کنند. برای کمک به یه ولیدیتور غیرفعال میشه رمزارزها رو در اختیار اون قرار داد تا از این طریق وارد یه مجموعه فعال بشه.

جمع بندی:

ما سعی کردیم در مقاله ولیدیتور در ارز دیجیتال چیست؟ اطلاعاتی در مورد ولیدیتور به شما ارائه کنیم و به بررسی انواع ولیدیتورها در بازار کریپتو بپردازیم و نحوه انتخاب بهترین ولیدیتور برای استیکینگ رو به شما یاد بدیم. البته موضوع عرضه اولیه ولیدیتورها هم در بازار مطرح هست که بعد به آن خواهیم پرداخت.. همونطور که گفتیم، ولیدیتورها در یه بلاک چین مثل یه بانکدار عمل می کنند که هر تراکنش ورودی رو تایید می کنند. تراکنش فقط زمانی در بلاک چین تکمیل میشه که توسط ولیدیتور تایید بشه. همچنین ولیدیتور وظیفه داره تا از قانونی بودن یا نبودن تراکنش ها اطمینان حاصل کنه.

سوالات متداول:

+چگونه یک ولیدیتور معتبر را پیدا کنیم؟ 

ولید یتورها دارای مشخصه‌هایی هستند که با آنها می‌توانیم ولیدیتور مناسب خود را انتخاب کنیم. این موارد شامل زمان فعالیت و عدم قطعی (Uptime)، میزان کمیسیون، قدرت رای‌دهی، خودنمایندگی (Self Delegation)، مشارکت در بلاکچین، مشارکت در کامیونیتی، رای‌گیری حاکمیتی، قابل اطمینان بودن، به‌روزرسانی‌های مکرر و کارمزدهای غیرصفر است.

+نحوه انتخاب ولید یتور در تراست ولت چگونه است؟

انتخاب ولید یتور در تراست ولت نیز درست مانند بقیه جاها، نیازمند دقت به مشخصه‌های خاصی است. این ویژگی‌ها را در این مقاله توضیح داده‌ایم. اگر یک ولیدیتور این ویژگی‌ها را داشت، می‌توانید با اطمینان بالایی کوین‌های خود را با آن استیک کنید.

+مدت زمان استیکینگ با ولید یتورها چقدر است؟

مدت‌زمان مشخصی برای این کار وجود ندارد؛ شما می‌توانید تا هر زمانی که خواستید، کوین‌های خود را به یک ولیدیتور دلیگیت کنید و سود خود را دریافت کنید. البته استیکینگ با برخی ولیدیتورها، دارای زمان‌های گرم کردن (Warmup) یا آرام شدن (Cool Down) است، که در این زمان‌های کوتاه هیچ پاداشی به شما تعلق نمی‌گیرد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا