۱۴۰۳/۳/۱
Search
Close this search box.

میم کوین bonk چیست؟ معرفی اولین میم کوین سولانا

bonk meme coin بنک

میم کوین bonk یک پروژه جدید در بلاکچین سولانا است. به طور کلی، میم کوین‌ها نقشی طولانی مدت در بازار ارزهای دیجیتال ندارند ولی میم کوین بنک در روزهای اخیر به دلیل رشد قیمت چشمگیری که داشت، تمام توجه‌ها در بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد. همچنین، در مدت زمان بسیار کوتاه، محبوبیت و مقبولیت خوبی را به دست آورد.

برای اکثر ما بونک (BONK) نامی تازه است که اگر دل خوشی از پروژه‌های کریپتویی با بنیاد ضعیف نداشته باشیم، می‌گوییم این هم یک شت کوینِ فرصت طلب دیگر است. من هم از این قاعده مستثنی نیستم. ولی بیایید این بار از زاویه دست‌اندرکاران پروژه بونک آن را ببینیم؛ هر چند که تغییر زاویه ممکن است نتیجه کار را تغییر ندهد.

«دست‌اندرکاران بونک (BONK)، از توکنومیک‌های سمی آلامدایی خسته شدند و تصمیم گرفتند یک میم کوین سرگرم‌کننده بسازند. میم کوینی که همه از آن سهم داشته باشند.» این جملات روایت دو خطی تیم بونک برای بیان داستانی غم‌انگیز و در عین حال الهام‌بخش برای معرفی بونک است.

بلاکچین سولانا برای نجات خود از سقوط، میم کوین بنک را معرفی کرد. میم کوین بنک توانست در مدت زمان کوتاهی رشد کند و سرمایه‌های از دست رفته سولانا را تا حدودی بازگرداند. در ادامه این مقاله، به معرفی این میم کوین و تاثیرات آن بر روی قیمت سولانا می‌پردازیم.

منظور از میم کوین چیست؟

میم کوین (Meme coin) یا کوین میمی، نوعی از ارز دیجیتال است که با استفاده از شوخی، مزاح، یا تصاویر شناخته شده روی اینترنت و رسانه های اجتماعی مانند میم ها، ایجاد شده است. به عبارت دیگر، این ارز دیجیتال با استفاده از تصاویر معروف و پرطرفدار، به عنوان یک وسیله پرداخت ایجاد شده است.

معمولاً این ارزها از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنند و برخی از مثال های این دسته از ارزهای دیجیتال عبارتند از: Dogecoin (DOGE)، Shiba Inu (SHIB)، Safemoon (SAFEMOON) و البته Bonk (BONK) نیز یکی از ارزهای میمی است. بعضی افراد این نوع ارزهای دیجیتال را به دلیل مبنای شوخی و بازی یک بازی فانتزی می دانند و به آنها اعتباری نمی دهند، اما این ارزها در سال های اخیر به دلیل رشد قیمت آنها، مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران و توجه رسانه ها قرار گرفته اند.

معرفی میم کوین bonk

Bonk Inu

به طور خلاصه، میم کوین‌ها، ارزهای دیجیتالی هستند که طی مدت زمان کوتاهی به شهرت رسیده‌اند. این میم کوین‌ها اغلب مربوط به یک بلاکچین خاص هستند و طراحان آن، برای تبلیغ از اینفلوئنسرها کمک می‌گیرند. از معروف‌ترین میم کوین‌ها می‌توان به شیبا اینو (Shiba Inu) بر بستر بلاکچین اتریوم و دوج کوین (DogeCoin) اشاره کرد.

اگر مثل من از طرفداران سولانا نیستید، احتمالا تا پیش از دسامبر ۲۰۲۲ نام BonkDAO را نشنیده‌اید. بونک دائو، سازمانی غیرمتمرکز و محل تولد بونک اینو (Bonk Inu) یا توکن بونک/ بانک (BONK) است. بونک را می‌توان اولین میم کوین شبکه سولانا دانست که در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ با الهام از دوج کوین متولد شد. وایت پیپر پروژه بونک که BONK Paper نام دارد، این پروژه را [توکنی] از طرف مردم و برای مردم توصیف می‌کند.

به‌نظر می‌رسد که تیم توسعه به خوبی توانسته این ایدئولوژی را در ایردراپ خود پیاده‌سازی کند. چون ۵۰ درصد از عرضه ۱۰۰ تریلیونی توکن BONK بین جامعه سولانا ایردراپ شده است. قرار بر این است که توکن بانک در اکثر Dappهای بزرگ شبکه کاربرد داشته باشد. این پروژه هم‌اکنون در بیش از ۵۰ پروژه شبکه سولانا کاربرد دارد. از این پروژه‌های اکوسیستم سولانا می‌توان به SOLEND و SOLSEA اشاره کرد.

Bonk Inu چیست؟

 بنک اینو (Bonk Inu) یک میم کوین جدید مبتنی بر بلاکچین سولانا است. مراحل اولیه راه اندازی این میم کوین در اواسط سال ۲۰۲۲ آغاز و در نهایت، در ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۲ راه اندازی شد. از شروع فعالیت میم کوین بنک، هنوز یک ماه هم نگذشته که به تیتر اصلی اخبار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. فعالیت میم کوین bonk سبب شد تا هزاران کاربر به بلاکچین سولانا (Solana) بازگردند. با توجه به رشد میم کوین بنک، پیش‌بینی می‌شود که آینده بسیار خوبی نسبت به دیگر میم کوین‌ها داشته باشد.

bonk meme coin

هدف راه اندازی میم کوین bonk

توسعه دهندگان میم کوین بنک یک وایت پیپر (White paper)مختصر از این پروژه را منتشر کردند که در آن چشم انداز آینده از این پروژه و هدف از راه اندازی آن بیان شده است. البته، وایت پیپر میم کوین بنک، کامل نیست و باید صبر کنیم تا نسخه کامل‌تری از آن منتشر شود. طبق توضیحات موجود در وایت پیپر، هدف از راه اندازی میم کوین بنک، بهبود بلاکچین سولانا است. در واقع، تیم توسعه دهنده بنک، این کوین را روی بلاکچین سولانا راه اندازی کردند تا به نجات سولانا بیاید و آن را از سقوط نجات دهد. 

در سه ماه آخر سال ۲۰۲۲، اکوسیستم سولانا با یک دوره پرتلاطم همراه با فروپاشی FTX روبه رو شد. از این رو، کاربران و توسعه دهندگان زیادی، به دلیل ارتباط سولانا با FTX به عنوان یک سرمایه گذار اولیه، سولانا را ترک کردند. بسیاری از کاربران، همچنان نگران فروپاشی سولانا یا تبدیل شدن آن به یک کلاهبرداری به دلیل همکاری سم بنکمن فراید (Sam Bankman Fried) از FTX بودند. در نهایت این ترس‌ها و بی اعتمادی‌ها، افراد زیادی از جمله کاربران فردی و پروژه‌های NFT از سولانا خارج شدند.

پس از این اتفاق، توسعه دهندگان به فکر راهی برای نجات سولانا بودند تا اینکه، میم کوین bonk با هدف احیای سولانا طراحی و راه اندازی شد. البته، این هدف برای یک میم کوین، هدف بسیار بزرگی است. ولی نتایج نشان می‌دهد که میم کوین بنک سبب افزایش مشارکت‌های پلتفرم‌های مبتنی بر سولانا شده است. در نهایت، هر چه این مشارکت‌ها با اکوسیستم سولانا افزایش یابد، محبوبیت و مقبولیت میم کوین بنک نیز در میان کاربران بیشتر می‌شود.

قیمت سولانا در دو هفته گذشته (از زمان نگارش این مطلب در ۱۷ دی ۱۴۰۱) به پایین‌ترین حد خود از فوریه سال ۲۰۲۱ رسیده بود. قیمت ارز دیجیتال SOL در هفته‌های گذشته به دلایل متعددی ناپایدار بوده است. یکی از مهم‌ترین دلایل آن ارتباط نزدیک اکوسیستم با سم بنکمن فرید و شرکت‌های پیشروی توکن NFT که این شبکه را ترک می‌کنند، عنوان شده است. همچنین صرافی غیرمتمرکز سروم بسته شدن خود را اعلام کرد و کیف پول فانتوم ولت اختصاصی سولانا) پالیگان و اتریوم را به فهرست شبکه‌های مورد پشتیبانی خود افزوده است.

علاوه‌بر این‌ها، کلکسیون‌های بزرگ NFT همچون DeGods و y00ts هم پروژه‌هایی بودند که سولانا را به مقصد اتریوم و پالیگان ترک کردند. حدود ۶۴۳ میلیون دلار سولانا نیز در جریان ورشکستگی آلامدا ریسرچ، تحت نظارت قضایی ماجرای انحلال این شرکت است. همه این‌ها باعث می‌شود سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها از سولانا فاصله بگیرند یا حداقل تمام سرمایه خود را به پای این شبکه نریزند. 

 براساس وایت پیپر Bonk، دلیل اصلی راه‌اندازی بانک زدودن نگاه‌های منفی پیرامون سولانا و بازگرداندن نقدینگی به صرافی‌های غیرمتمرکز ساخته شده در شبکه بود. رمزارز بومی شبکه سولانا از زمان جریان فروپاشی صرافی FTX حدود ۹۷ درصد ارزش خود را از دست داد. از این رو زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه بونک برای بالا بردن قیمت سولانا طراحی شده است به گوش می‌خورد. ویتالیک بوترین هم با انتشار توییتی در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ حمایت خود را از توسعه‌دهندگان اکوسیستم سولانا نشان داد و اعلام کرد که خروج سرمایه‌گذاران فرصت طلب منجر به پیشرفت سولانا خواهد شد.

درست پیش از کریسمس امسال بونک متولد شد تا به کسانی که از بلاکچین سولانا حمایت می‌کنند، تعلق گیرد. پس از نزدیک به ۹ روز کاهش متوالی ارزش که قیمت SOL را در روز جمعه (۱۶ دی ۱۴۰۱) به حدود ۸ دلار رساند، قیمت سولانا نیز طی هفت روز گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

bonk meme coin

تاثیر عرضه میم کوین bonk بر قیمت سولانا

به طور کلی، پس از معرفی میم کوین بنک، جامعه ارزهای دیجیتال واکنش مثبت و خوبی به آن نشان داده‌اند. از ۲۵ دسامبر که میم کوین bonk معرفی شد، تاکنون به حجم معاملات درون زنجیره‌ای بیش از ۱۹ میلیون دلار، ۸۵۰۰۰ سرمایه گذار همراه با ارزشی معادل با ۹۳ میلیون دلار در بازار رسیده است. طبق آمار به دست آماده، تنها در هفته گذشته، بیش از ۵۰۰۰۰۰ تراکنش با استفاده از میم کوین‌های بنک توسط کاربران انجام شده است.

پس از تمام این اتفاقات برای بنک، سولانا در حال حاضر به ارزش ۱۳.۵۹ دلار رسید. این موضوع نشان می‌دهد که انتشار بنک، سبب افزایش ۱.۰۲ درصدی سولانا شده و این یک موفقیت خوب برای پروژه میم کوین bonk سولانا است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بنک، امکان ایردراپ‌های رایگان آن توسط سلبریتی‌ها و کلکسیونرهای NFT است که باعث می‌شود تا محبوبیت بنک، بالاتر رود و نقش مهم‌تری را در افزایش قیمت توکن سولانا ایفا کند. همه این موارد، نشان می‌دهد که میم کوین بنک در نجات سولانا موفق بوده و می‌تواند در آینده بهترین میم کوین بازار ارزهای دیجیتال باشد.

بررسی توکن BONK

bonk inu

نیمی از عرضه کل رمزارز بونک به کامیونیتی سولانا ایردراپ شده است. نحوه توزیع ایردراپ به صورت زیر است:

 • ۲۰ درصد به کلکسیون‌های NFT (که شامل حال ۲۹۷۰۰ توکن بی‌همتا خواهد شد.)
 • ۱۵ درصد به کاربران اولیه صرافی غیرمتمرکز Openbook (اوپن بوک یک صرافی غیرمتمرکز تازه تاسیس در سولانا است که عنوان جایگزینی صرافی سروم را به دوش می‌کشد.)
 • ۱۰ درصد به هنرمندان و کلکسیونرهای سولانا
 • ۵ درصد توسعه‌دهندگان سولانا
 • ۲۰ درصد به مشارکت‌کنندگان اولیه (افرادی که در راه‌اندازی بونک نقش داشتند)
 • ۵ درصد توسعه‌دهندگان آتی
 • ۱۵ درصد BankDAO
 • ۵ درصد توزیع نقدینگی اولیه
 • ۵ درصد بازاریابی

پس از تکمیل ایردراپ، ۵۰ تریلیون از عرضه BONK برای خرید توسط سایر کاربران موجود خواهد شد. به گزارش صرافی سیمیا و به نقل از کوین مارکت کپ میزان عرضه کل توکن BONK حدود ۹۹,۸۶۷,۶۵۷,۴۱۷,۶۶۸ دلار عنوان شده است. قیمت BONK در ۱۷ دی ۱۴۰۱ حدود ۰.۰۰۰۰۰۲۱۵۴ دلار است. ارزش کل بازار ارز دیجیتال بونک ۱۲۰,۷۶۷,۲۹۹ دلار و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹,۲۷۴,۴۵۶ دلار است.

دلیل رشد ناگهانی ارز دیجیتال Bonk

اصلی ترین دلیل رشد ناگهانی ارز دیجیتال Bonk، همانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، جذب سرمایه گذاران و جامعه ارزهای دیجیتال به آن است. به دلیل اینکه ارز دیجیتال Bonk یک ارز دیجیتال نوپا بوده و توانسته است با توجه به ارائه خدمات و ویژگی های منحصر به فرد خود، جذابیت و استقبالی را در بین کاربران و سرمایه گذاران پیدا کند.

علاوه بر این، برخی از جوامع ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که ارز دیجیتال Bonk قابلیت هایی مانند افزایش سرعت و کاهش هزینه های تراکنش را دارد که می تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای ارزهای دیجیتال دیگر در آینده شناخته شود.

بعلاوه، تأیید و استفاده از ارز دیجیتال Bonk توسط برخی افراد و شرکت ها، همچنین می تواند به رشد ناگهانی این ارز دیجیتال کمک کند. به طور کلی، رشد ناگهانی ارز دیجیتال Bonk، به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف، از جمله ویژگی های خاص آن، جامعه ارزهای دیجیتال، و تأیید و استفاده از آن توسط برخی از افراد و شرکت ها بوده است.

عملکرد قیمت توکن BONK

قیمت بونک از ۰.۰۰۰۰۰۰۱۰۷۸ دلار در در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ به ۰.۰۰۰۰۰۴۸۹۲ دلار در ۵ ژانویه ۲۰۲۳ رسید که رشد عظیم ۴۴۳۸ درصدی را شامل می‌شد. برای درک این موضوع باید بگویم که برخی از توسعه‌دهندگان برنامه سولانا در ۲۵ دسامبر ۵ میلیارد بونک دریافت کردند. در آن زمان ارزش این ایردراپ کمتر از ۱۰۰۰ دلار بود. با این حال پیک قیمتی هفته گذشته، ارزش دریافتی آن‌ها را به ۱۲۲ هزار دلار رساند. اما قیمت ارز دیجیتال BONK پس از گذشت ۲۴ ساعت در ۶ ژانویه ۲۰۲۳ با بیش از ۵۶ درصد ریزش به ۰.۰۰۰۰۰۱۵۱۲ دلار رسید. در تصویر زیر می‌توانید میزان پامپ و دامپ توکن BONK را در ۷ روز گذشته مشاهده کنید.

BONK TOKEN

یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت توکن بانک هیاهوی پیرامون ایردراپ بود. چون تقریبا کل جامعه سولانا مقدار بسیار زیادی از بانک را در کیف پول خود مشاهده کردند. این اتفاق با توکن‌ سوزی‌های عظیم بونک ترکیب شد. برای مثال، شبکه سولانا از توکن‌سوزی بیش از یک میلیارد بونک در ۳ ژانویه خبر داد. روز بعد پروژه اعلام کرد که تمام توکن‌های اختصاص داده شده به پروژه‌هایی که سولانا را ترک می‌کنند هم سوزانده خواهند شد.

در همین راستا ۵۰۰ میلیارد توکن اختصاص داده شده به پروژه DeGods برای همیشه از بین خواهند رفت. در نهایت روز جمعه ۶ ژانویه (۱۶ دی ماه) پروژه اعلام کرد که ۵ تریلیون توکن بانک متعلق به تیم سوزانده خواهد شد. این را می‌توان از دلایل افزایش گسترده قیمت BONK دانست. 

دیدگاه تحلیلگران درباره میم کوین بنک و آینده آن

در حال حاضر، خرید و فروش یا سرمایه گذاری در میم کوین بنک، توصیه نمی‌شود. این میم کوین باید میزان سودمندی بالاتری را ایجاد کرده و یک برنامه بلند مدت دقیق از فعالیت آینده خود منتشر کند. فعلا تنها یک پروژه در حد یک رویداد بازاریابی است. البته، بسیاری از تحلیلگران به پیشرفت آینده میم کوین bonk، شک دارند و معتقند که بیشتر میم کوین‌ها تنها برای مدتی فعالیت خوب دارند. با همه این تفاسیر، بنک تاکنون فعالیت خوبی داشته و تقریبا سولانا را از سقوط نجات داده است. این موضوع به افزایش ثروت سولانا در آینده نیز کمک می‌کند. ولی با این حال، سولانا همچنان برنامه‌ای برای بازگردانی سرمایه گذاران از دست رفته در سال ۲۰۲۳ نداده است.

پاسخ به این سؤال با توجه به پویایی بازار ارز دیجیتال و عدم قطعیت در مورد روند قیمتی آینده، دشوار است. با این حال، برخی از مواردی که می تواند تاثیر بگذارد و در آینده توسعه توکن BONK را تضمین کند، شامل موارد زیر می شود:

 • توسعه فعالیت های تجاری مبتنی بر بلاکچین: توکن BONK به عنوان یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، با استفاده از قابلیت های بلاکچین می تواند در توسعه فعالیت های تجاری بسیاری مؤثر باشد. توسعه بیشتر برنامه های کاربردی مبتنی بر BONK، می تواند به رشد آن کمک کند.
 • معرفی پروتکل های جدید: توسعه پروتکل های جدیدی که از قابلیت های بلاکچین برای ایجاد شبکه های توزیع شده استفاده می کنند، می تواند توسعه BONK را تسریع کند و باعث رشد قیمت آن شود.
 • رشد کاربران: رشد تعداد کاربرانی که از توکن BONK استفاده می کنند، می تواند باعث رشد قیمت آن شود. با تبلیغات و توسعه بیشتر ارتباطات اجتماعی، تعداد کاربران BONK ممکن است افزایش یابد.

با این حال، باید توجه داشت که بازار ارز دیجیتال پویاست و هیچ کس نمی تواند با اطمینان کامل پیش بینی کند که چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد. به همین دلیل، خرید و نگهداری ارز دیجیتال همیشه با خطراتی همراه است و باید به دقت اقدام کرد.

کیف پول‌های سازگار با رمزارز BONK

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم BONK روی شبکه سولانا است. بنابراین باید از کیف پول‌های سازگار با شبکه سولانا برای نگهداری آن استفاده کنید. کیف پول‌های فانتوم، Backpack و HeyWallet از این ولت‌‌ها هستند.

توکن BONK را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال بونک در صرافی‌‌های غیرمتمرکز ریدیوم (Raydium)، اورکا (Orca) و ژوپیتر (Jupiter) و صرافی‌های متمرکز هیوبی (Huobi)، گیت، Bybit، Bitget، LBank، کوینکس، هات بیت و دیجی فینکس (DigiFinex) فهرست شده است. لیست کامل و به‌روز صرافی‌ها را می‌توانید از بخش Markets سایت کوین مارکت کپ و Integrations سایت بونک مشاهده کنید. 

سخنی با کاربران هلدینگ سیمیا

آیا توکن BONK بخریم یا نخریم؟ واقعیت این است که هیچکس نمی‌تواند شما را از خریدن بونک منع کند. اما اگر نگاهی به رویدادهای مرتبط با بازار در چند ماه گذشته بیاندازید، می‌بینید که با کیسه شن نمی‌توان به جنگ با سیل رفت. در سالی که گذشت شاهد نابودی رمزارزها، شرکت‌ها، صرافی‌ها و اشخاص بسیاری بودیم. بنابراین پیش از خرید یا تصمیم به سرمایه‌گذاری کلان در BONK از خودتان بپرسید که اگر سولانا محکوم به مرگ باشد، آیا یک دوج کوین می‌تواند آن را نجات دهد؟

جمع‌بندی:

ارز دیجیتال بونک (BONK) میم کوینی در بستر شبکه سولانا است. این توکن در راستای تشویق جامعه حمایتگر سولانا طراحی شده و حدود ۵۰ درصد از عرضه کل خود را بین کامیونیتی سولانا ایردراپ کرده است. طبق وایت پیپر پروژه، دلیل اصلی راه‌اندازی توکن بانک تغییر نگاه‌های منفی نسبت به اکوسیستم سولانا و بازگرداندن نقدینگی به برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه عنوان شده است.

سوالات متداول:

+ارز دیجیتال BONK چیست؟

بونک یا بانک (BONK) میم کوینی در بستر شبکه سولانا است. ۵۰ درصد از عرضه کل این رمزارز به کاربران و حامیان شبکه سولانا عرضه شده است. افزایش قیمت سولانا را می‌توان از اهداف غیرمستقیم این پروژه برشمرد.

+آیا در BONK سرمایه‌گذاری کنیم؟

بونک (BONK) یک میم کوین است و بزرگترین پشتوانه آن توجه اعضای جامعه سولانا و اخبار پیرامون آن است. سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که بنیان فنی ضعیفی دارند را به شما توصیه نمی‌کنیم.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا