هلدینگ سیمیا نمادی از قدرت و نفوذ در دنیای تجارت

میدسیف چیست؟ معرفی ارز دیجیتال MAID

maidsafe میدسیف MAID

ارز دیجیتال MaidSafe میدسیف (MAID)، کوین بومی پروژه‌ای با همین نام است که به منظور تمرکززدایی اینترنت در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان این پروژه ادعا دارند که ایده اولیه میدسیف زمانی طرح شد که هنوز بیت‌کوینی وجود نداشت. محتوایی که در شبکه میدسیف توزیع می‌شود بر اساس یک شبکه همتا‌به‌همتا (P2P) است و ما در ادامه این مطلب قصد داریم بیشتر درباره میدسیف و  ارز MAID صحبت کنیم.

معرفی ارز دیجیتال میدسیف

ارز میدسیف در ۲۲ آوریل سال ۲۰۱۴ توسط دیوید اروین در اسکاتلند ارائه گردید. او پیش از این وظایف مختلفی را در شرکت‌های گوناگون مانند Ayrsoft Ltd ،Alba Networks (در نقش مدیرعامل) و Ayrshire (به عنوان مشاوره تجاری) ایفا کرده است.

میدسیف کوین با استفاده از الگوریتم اثبات منع (مشابه اثبات کار بیت کوین)، در تلاش برای حفظ زیر ساخت‌های اینترنت است تا از این روش در ازای به کارگیری توان محاسباتی کاربران، به آنها پاداش دهد. در واقع این پروژه می‌خواهید اینترنتی غیرمتمرکز با نام «شبکه SAFE» را به وجود آورد و این کار را با توان محاسباتی غیر فعال به منظور انجام عملیات معمول سرورهای اینترنتی انجام می‌دهد. پروژه میدسیف را حتی می‌توان یک سیستم انتقال و ذخیره‌سازی داده توزیع‌شده هم درنظر گرفت که با کمک حامیان مالی خود، توسعه یافته و پیشرفت می‌کند.

در حال حاضر ارز دیجیتال میدسیف در هر دو پروتکل لایه اومنی (MAID) و ERC-20 اتریوم (eMAID) در دسترس است.

عملکرد پلتفرم میدسیف کوین MaidSafeCoin

می توان گفت پروژه میدسیف کوین MaidSafeCoin از اولین پلتفرم های می باشد، که در زمینه وب۳ و ذخیره سازی اطلاعات به صورت غیرمتمرکز فعالیت داشته است. مشکل موجود در سرویس های اینترنتی فعلی آن است که پایگاه داده اطلاعات و سرور آن ها مستعد سرقت اطلاعات هستند.

اما در این پلتفرم شیوه کار به این ترتیب است که داده‌ های آپلود شده در شبکه به بخش های کوچک تری تقسیم می‌ شوند، سپس رمزگذاری می‌ شوند و به ‌طور تصادفی بین نودها توزیع می ‌شوند، که این نودها باید قبل از دریافت پاداش، این داده‌ ها را به ‌طور قابل ‌اطمینانی در مدت زمان طولانی ذخیره و ارائه کنند و سپس مجاز به دریافت پاداش می شوند.

این پاداش ها از جنس ارز Safe می باشد. در نهایت شبکه Safe یک شبکه امن، مستقل، داده محور و همتا به همتا به عنوان جایگزینی برای مدل سرورهای فعلی می باشد. این شبکه از دو رکن اصلی کاربران و ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی تشکیل شده است. کاربران دسترسی به ویژگی های مختلف این شبکه را دارند، علاوه بر آن امکان ذخیره و جا به جایی دارایی ها و استفاده از اطلاعات ذخیره شده برای آن ها فراهم است.

از طرفی ارائه دهندگان فضا، کسانی هستند که فضای ذخیره سازی را در اختیار شبکه قرار می دهند و از فایل هایی که روی سخت افزار آن ها ذخیره می شود مراقبت می کنند و به ازای آن پاداش دریافت می کنند.

شبکه Safe به صورت ۳ لایه از شبکه OSI روی اینترنت فعلی قرار می گیرد که امکان ذخیره سازی و شبکه سازی مستقل داده ها را فراهم می کند. برای درک بهتر این موضوع از تصویر زیر استفاده کنید:

اما در ادامه به طور کامل بررسی می کنیم که این شبکه چگونه کار می کند.

 ابتدا انتقال داده ها در این شبکه را بررسی می کنیم. زمانی که یک فایل را در شبکه آپلود می کنید، مانند یک عکس، به تکه های زیادی تقسیم می شود، سپس هش و رمزنگاری می شود. بعد داده ها به صورت تصادفی در سراسر شبکه توزیع می شوند. چندین کپی‌ اضافی از داده‌ ها نیز ایجاد می‌شوند تا اگر شخصی که فایل شما را ذخیره می ‌کند رایانه خود را خاموش کرد، شما همچنان به داده‌ های خود دسترسی داشته باشید.

در نظر داشته باشید این داده ها رمزنگاری شده اند و کسی که این داده ها را ذخیره می کند، نمی تواند آن ها را بخواند و از آن سوء استفاده کند. خوب است بدانید این شبکه قابلیتی دارد که به صورت خودکار نسخه های بیشتری را از داده هایی را ایجاد می کند که تقاضای بیشتری برای آن ها وجود دارد. این امر باعث می شود به جای کاهش سرعت مانند سیستم فعلی، سرعت بیشتری برای ارائه سرویس ها وجود داشته باشد.

در نظر داشته باشید شبکه safe از الگوریتم Proof Of Resource برای اعتبار سنجی نودها استفاده می کند. برای تبدیل شدن به نود در این شبکه نیاز است نرم افزار vault را روی سیستم خود اجرا کنید، کسانی که این کار را انجام دهند به اصطلاح farmer نام گذاری شده اند. برای تبدیل شدن به یک farmer ابتدا باید برای تیم این پلتفرم یک درخواست همکاری ارسال کنید.

سپس یک درخواست Proof Of Resource از تیم پشتیبان برای شما ارسال می شود، این درخواست برای آن است تا بسنجند که آیا پهنای باند و قدرت کافی CPU را در اختیار دارید یا نه. اگر پذیرفته شوید چندین داده برای فعال سازی برای شما ارسال می شود، بعد از نصب آن ها فضای هارد باقی مانده و قدرت پردازش شما در اختیار شبکه قرار می گیرد.

از طرفی کاربران برای استفاده از اطلاعات باید ارز Safe پرداخت کنند. این ارز به عنوان پاداش به اولین farmer تعلق می گیرد که سریع تر از همه بتواند اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهد. برای درک بهتر از الگوریتم Proof Of Resource به تصویر زیر رجوع کنید:

خوب است بدانید اگر فایل های ذخیره شده توسط شما بیشتر شود و بتوانید به خوبی آن ها را ذخیره کنید سطح شما افزایش می یابد. سطح تمامی کاربران از یک شروع می شود، همچنین بنا به سن فعالیت هر نود، در سطح نودها تاثیر خواهد داشت. اما اگر نتوانید فایل ها را به درستی ذخیره کنید سطح شما کاهش می یابد. بالاترین درجه در سطح ها Elder Vault می باشد که اختیارات و ویژگی هایی مانند: مدیریت تراکنش ها، رای دادن و تصمیم گیری در ذخیره دادها را امکان پذیر می سازد.

اگر یک farmer سیستم خود را خاموش کند و یا مورد حمله هکرها قرار بگیرد، farmer نزدیک به آن در زنجیره می تواند آن اطلاعات را بازیابی و ذخیره کند. همچنین خطر دوبار خرج کردن (Double Spending) در این شبکه وجود ندارد زیرا برای انجام یک تراکنش باید تمامی نودها به یک اجماع برسند. برای مثال اگر شما همزمان یک دارایی را برای دو نفر همزمان بفرستید، اگر بخشی از نودها یکی از آن را تایید و بخش دیگری از نودها تراکنش دیگر را تایید کنند. این تراکنش انجام نمی شود، زیرا تمامی نودها باید روی یک تراکنش اتفاق نظر داشته باشند.

نکته جالب درباره این پروژه آن است که شبکه Safe از بلاکچین استفاده نمی کند و بستری را روی اینترنت فعلی پیاده می کند تا به واسطه آن از ظرفیت اضافی دستگاه های متصل به اینترنت روزمره برای تشکیل یک لایه شبکه داده مستقل استفاده می کند که امکان ارتباطات و ذخیره سازی غیرمتمرکز، ایمن و حفظ حریم خصوصی را برای کاربران فراهم می کند.

نحوه کار شبکه SAFE

شبکه SAFE به وسیله گره‌های عادی که اجرای آن در دست کاربران معمولی است، از امکان خود مدیریتی و خود اصلاحی برخوردار است. هر چه حجم شبکه SAFE بیشتر شود، این شبکه می‌تواند اموری را که بر عهده‌اش است را به صورت مستقل‌تر انجام دهد. در واقع این سیستم هیچگاه باعث توقف بهینه‌سازی خود نشده و همواره رمزنگاری می‌شود.

میدسیف

ویژگی‌های پروژه MaidSafe

کسانی که مسئولین مدیریت پروژه میدسیف را بر عهده دارند، برخی ویژگی‌های خاص را برای آن به وجود آورده‌اند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. خود رمزنگاری:‌ فایل‌هایی که در شبکه MaidSafe قرار می‌گیرند همگی رمزگذاری شده و تبدیل به قطعات مختلفی می‌شوند. هیچ کسی نمی‌تواند به اطلاعات این فایل‌ها به غیر از مالک آن‌ها دسترسی پیدا کند و برای همین محتواهای آن‌ها برای سایر کاربران غیر قابل خواندن هستند.

۲. سیستم غیر متمرکز:‌ فایل‌هایی که در شبکه میدسیف هستند، قابلیت ذخیره‌سازی روی همه دستگاه‌ها در تمام نقاط دنیا را دارند. در واقع امکان به خطر افتادن فایل‌ها در این شبکه وجود ندارد و شما در MaidSafe شاهد یک سیستم کاملا ایمن هستید.

۳. در دسترس بودن داده ها:‌ کپی‌های تکراری که در شبکه وجود دارند، همواره محافظت شده و از بین نمی‌روند. با آفلاین شدن کاربرها، شبکه MaidSafe این داده‌ها را به جای دیگر می‌برد و برای همین داده‌ها و اطلاعات تا همیشه حفظ می‌شوند.

 • کسب درآمد با استفاده از فضای خالی هارد که کاربران در اختیار شبکه قرار می دهند.
 • کاربران تنها یک بار برای ذخیره فایل مبلغی را پرداخت می کنند و سپس برای مرور و دانلود آن هزینه نمی پردازند.
 • با بیشتر شدن کاربرانی که فضا در اختیار شبکه قرار می دهند، سرعت بیشتر می شود. این در حالی است که هیچ هزینه ای برای زیر ساخت ها نمی شود.
 • از آن جایی که این پلتفرم بدون بلاکچین کار می کند، هزینه تراکنشی هم ندارد و همچنین مشکل مقیاس پذیری نیز حل شده است.
 • انتقال فایل ها بین سرویس ها و برنامه ها با سرعت بالایی امکان پذیر است.
 • تمامی برنامه ها تنها با استفاده از رمز عبوری که در زمان ایجاد حساب ایجاد کرده اید قابل دسترسی است. این دسترسی بسیار ایمن است.
 • با استفاده از این پلتفرم دیگر اطلاعات شما روی سرورهای شرکتی ذخیره نمی شود و تنها خودتان کنترل این اطلاعات را بر عهده دارید.
 • در این شبکه شما به صورت کاملا آزاد و ناشناس می توانید فعالیت داشته باشید.
 • ذخیره داده ها به صورت بخش های کوچک تر و رمزنگاری شده است، که باعث امنیت بیشتر و همچنین جلوگیری از هک شدن و سرقت اطلاعات می شود.
 • تمامی اطلاعات موجود در شبکه یکسان رفتار می کنند. یعنی دسترسی همه به این اطلاعات یکسان است.
 • از آن جایی که این شبکه کاملا مستقل است و توسط مردم اداره می شود، نمی توان آن را خاموش و مسدود کرد.
 • اداره شبکه به صورت مستقل و غیرمتمرکز.
 • و در آخر ایجاد آزادی بیان، کنترل داده های شخصی، ارتباطات ایمن و ضد سانسور.

الگوریتم میدسیف کوین چیست؟

MaidSafeCoin از الگوریتم اثبات منبع (مشابه اثبات کار) استفاده می کند. این شرکت در راه دریافت جایزه برای استفاده از توان محاسباتی در حفظ زیرساخت های اینترنت است. هدف MaidSafeCoin ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز به نام “شبکه SAFE” با استفاده از توان محاسباتی غیرفعال برای انجام کارهای معمول سرورهای اینترنتی (به عنوان مثال httpd ، ssh ، scp ، ftp ، smtp ،pop3 ، imap و غیره) است.

MaidSafe یک سیستم انتقال و ذخیره سازی داده توزیع شده جالب است و در اسکاتلند ثبت شده است و پروژه خود را با حمایت حامیان مالی توسعه می دهد.

مزیت‌های MaidSafe چیست؟

در ادامه به برخی از مهمترین مزیت‌های میدسیف می‌پردازیم:

 • قابلیت استفاده از شبکه به شکلی ناشناس
 • داشتن ارتباطات قوی در مقابل سانسور
 • دارا بودن داده‌هایی بدون سرور
 • هزینه معاملات پایین و صفر
 • داده محور
 • خودمختار
 • امنیت بالا

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال میدسیف کوین MAID

امروزه صرافی های خارجی و ایرانی بسیاری را مشاهده می کنید که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می نمایند. شما باید برای خرید و فروش رمز ارز مورد نظر، صرافی را انتخاب کنید که از ارز شما پشتیبانی کند و همچنین از امنیت کافی برخوردار باشد. در نظر گرفتن امنیت صرافی، نکته مهمی است که به هیچ وجه نباید از آن چشم پوشی کرد.

برای خرید و فروش رمز ارز میدسیف کوین در صورتی که قصد استفاده از صرافی های خارجی را داشته باشید، می توانید از صرافی هایی همچون بیترکس Bittrex و HitBTC استفاده نمایید. البته باید بررسی نمایید که صرافی های مورد نظر به کاربران ایرانی، خدمات ارائه می دهند یا خیر.

امنیت پلتفرم میدسیف کوین MaidSafeCoin

مید سیف

متاسفانه قراردادهای هوشمند این پروژه توسط هیچ نهادی ممیزی دریافت نکرده است. اما از نظر امنیت خود پلتفرم، می توان این پلتفرم را ایمن تصور کرد. زیرا تمامی اطلاعات به صورت رمزنگاری شده ثبت می شود که تنها خود کاربر به آن ها دسترسی دارد و از طرفی کاربری که هارد خود را در اختیار شبکه قرار می دهد نیز نمی تواند به آن ها دسترسی داشته باشد. همچنین شبکه این پلتفرم کاملا غیرمتمرکز می باشد و به صورت خودمختار و مستقل اداره می شود. از دیگر نکات امنیتی ناشناس بودن کاربران فعال در این شبکه و حفظ حق مالکیت می باشد.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال میدسیف کوین MAID

تا اینجای مقاله با رمز ارز میدسیف کوین MAID، تاریخچه، بنیان گذاران، عملکرد پلتفرم MaidSafeCoin و … آشنا شدید. حال وقت آن رسیده است تا در ارتباط با روند قیمت این ارز دیجیتال نیز اطلاعاتی را کسب نمایید.

رمز ارز میدسیف کوین MAID در ابتدا با قیمت ۰.۰۱۳۶۱ دلار به بازار عرضه شد وسپس در ابتدای سال ۲۰۱۵ قیمت آن کمی افزایش یافته و به سطح قیمت ۰.۰۵۲۲۵ دلار رسید. در اواسط سال ۲۰۱۵ یعنی در تاریخ ۲۱ ژوئن، قیمت رمز ارز میدسیف کوین کمی کاهش یافته و برابر با ۰.۰۱۷۹۵ دلار بود. در سال ۲۰۱۶ قیمت این ارز دیجیتال به سطح قیمت ۰.۰۱۸۹ دلار رسید و حدود سه ماه بعد یعنی در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۶ قیمت رمز ارز میدسیف کوین کمی افزایش یافته و برابر با ۰.۰۹۰۹۳ دلار بود.

ارز دیجیتال میدسیف کوین سال ۲۰۱۷ را با قیمت ۰.۰۹۱۴۵ دلار آغاز کرد و در اواسط سال با یک رشد قیمت خوبی همراه بوده که در تاریخ ۲۰ ژوئن قیمت آن برابر با ۰.۵۴۵۳ دلار بود. رمز ارز میدسیف کوین سال ۲۰۱۷ را با قیمت ۱.۰۲۵۵ دلار به پایان رساند. سال ۲۰۱۸ برای این رمز ارز سال خوبی به نظر می رسید زیرا در ابتدای سال با یک افزایش قیمت چشمگیری همراه بوده و در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ قیمت آن برابر با ۱.۰۷۲ دلار بود.

در اواسط سال ۲۰۱۸ قیمت رمز ارز میدسیف کوین کاهش یافته و تا سال ۲۰۱۹ با نوساناتی همراه بوده است. همانطور که بر روی نمودار مشاهده می شود، در ابتدای سال ۲۰۱۹ قیمت میدسیف کوین برابر با ۰.۱۴۵۱ دلار بوده است و تا آخر ماه ژوئن همان سال قیمت آن به سطح قیمت ۰.۲۳۸۵ دلار رسید. در ابتدای سال ۲۰۲۰ قیمت رمز ارز میدسیف کوین برابر با ۰.۰۷۸۱ دلار بود و در اواخر سال به سطح قیمت ۰.۲۹۳ دلار رسید.

ارز دیجیتال میدسیف کوین در تاریخ ۱۲ آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین سطح قیمت خود که ۱.۳۸ دلار بوده است، رسیده است. در تاریخ ۲۴ مِی قیمت این رمز ارز کاهش یافته و برابر با ۰.۳۴۰۴ دلار بود. در ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت میدسیف کوین برابر با ۰.۴۰۵ دلار بود و در تاریخ ۵ ژوئن به محدوده ۰.۱۶۲۳ دلار رسید. شایان ذکر است که این ارز دیجیتال سال ۲۰۲۲ را با قیمت ۰.۰۹۰۳۹ دلار به پایان رساند. در تصویر زیر روند قیمت رمز ارز میدسیف کوین MAID بر روی نمودار قابل مشاهده می باشد.

کیف پول های ارز دیجیتال میدسیف

اگر قصد ذخیره‌سازی ارز دیجیتال MaidSafe را دارید برای این منظور می‌توانید کیف پول‌های Trezor One و Trezor Model T را که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند تهیه کنید. همچنین در حال حاضر ارز MAID در برخی صرافی های قابل خرید و فروش و ذخیره است که از بین آنها می‌توان به کیف پول صرافی‌های Bittrex ،HitBTC و P2PB2B هم اشاره کرد.

maidsafe

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال میدسیف کوین MAID

maid

همانطور که در قسمت قبلی مقاله مطالعه نمودید، صرافی های ارز دیجیتال به منظور خرید و فروش رمز ارزها مورد استفاده قرار می گیرند. کاربران ایرانی به دلیل تحریمات موجود، امکان استفاده از بعضی از صرافی های خارجی را ندارند. و یا اینکه در صورتی که قادر به استفاده از صرافی های خارجی باشند، باید در ابتدا مقدار مبلغ مورد نظر خود را به تتر یا یکی از استیبل کوین ها تبدیل نمایند و سپس به رمز ارز میدسیف کوین تبدیل کنند. لازم به ذکر است که افراد می توانند از امکانات داخلی کیف پول ها همچون سواپ و صرافی داخلی برای خرید و فروش استفاده کنند.

آینده ارز دیجیتال میدسیف

علی رغم نوآوری‌های MaidSafe، هم‌اکنون چالش‌های زیادی پیش روی این پروژه وجود دارد که از بین آنها می‌توان به تشویق به پیشرفت برنامه، حل مشکلات فنی و … اشاره کرد. اما بنیانگذار این پروژه، دیوید اروین و تیمش، بارها ثابت کرده‌اند که می‌توانند چالش‌های پیش‌رو را به خوبی از بین برد. با این حال از پروژه ارز دیجیتال میدسیف‌ که در مسیر تمرکززدایی نظام مالی قدم برداشته، می‌توان به عنوان یک نوآوری با چارچوبی غیر متمرکز نام برد که احتمالاً در آینده شاهد رشد هرچه بیشتر آن خواهیم بود.

این پلتفرم توانسته بدون استفاده از بلاکچین یک بستر ایمن و غیرمتمرکز برای ذخیره سازی اطلاعات ایجاد کند. خوب است بدانید فضای ذخیره سازی اطلاعات یکی از مهم ترین بخش هایی می باشد که در آینده بسیار به آن توجه می شود. این نکته وقتی مهم تر می شود که در آپدیت جدید اتریوم، دیگر داده ها در بلاکچین برای همیشه ذخیره نمی شود و از یک شخص سوم برای ذخیره این اطلاعات اضافه می شود.

به نظر می رسد با توجه به نیازهای بلاکچین ها برای ذخیره اطلاعات و همچنین ویژگی های منحصربه فردی که پلتفرم safe network دارد، بتواند در آینده رشد خوبی را تجربه کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
هلدینگ سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها