۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

مونرو چیست؟ معرفی کامل ارز دیجیتال monero یا XMR Coin

monero مونرو XMR

شفافیت همان ویژگی منحصربه‌فردی است که برخلاف بانک‌های سنتی و متمرکز، در بلاکچین بسیار مهم است. اما اگر کسی نخواهد به واسطه این شفافیت رصد شود، آن‌وقت تکلیف چیست؟ اینجاست که پای شبکه‌های خصوصی همچون مونرو (Monero) به ماجرا باز می‌شود. برخی از افراد به هر دلیلی تمایلی ندارند که تمام تراکنش‌ها و اقدامات‌شان در معرض دید سایر کاربران شبکه باشد.

حفظ حریم خصوصی، همیشه یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های بسیاری از کاربران و سرمایه‌گذاران است. ارز مونرو و شبکه آن را می‌توان یکی از شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین شبکه‌هایی دانست که به همین دلیل ایجاد شده است. این پروژه به حدی در زمینه حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از درز اطلاعات مشتریان، موفق عمل کرده که بسیاری از صرافی‌ها حاضر به پشتیبانی از آن نیستند، چرا که مونرو نوعی پرایویسی کوین به‌حساب می‌آید که نمی‌توانند نظارتی بر تراکنش‌های آن داشته باشند.

ازآنجایی‌که بسیاری از فعالان بازارهای ارز دیجیتال اطلاعات کافی در مورد این ارز و شبکه آن ندارند، تصمیم گرفتیم در این مقاله توضیحات جامعی را درباره این ارز با شما به اشتراک بگذاریم.

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز Monero پروژه‌ای متن‌باز است که در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان فورکی از ارز دیجیتال بایت کوین باهدف حفظ حریم خصوصی کاربران راه‌اندازی و فعالیت خود را آغاز کرد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شبکه موجب محبوبیت و خاص بودن آن شده است. توسعه‌دهندگان برای تولید این ارز، از پروتکلی به نام کریپتونوت استفاده کردند.

این بلاکچین برخلاف سایر بلاکچین‌ها که باهدف شفافیت راه‌اندازی شده‌اند، برای جلوگیری از افشای اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و مخفی نگه‌داشتن اطلاعات کاربران طراحی شده است. ارز مونرو برای این کار از فناوری‌های متعدد بهبوددهنده (مثل کریپتونوت) استفاده می‌کند تا از ناشناس ماندن کاربرانش اطمینان حاصل کند. به بیان ساده شما نمی‌توانید بین هیچ تراکنشی در این شبکه ارتباط برقرار کنید و یا مبدأ و مقصد آن را تشخیص دهید.

مونرو (Monero) یک ارز دیجیتال متن باز در حوزه حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. این شبکه به واسطه مشخصات منحصربه‌فرد خود، در دنیای رمزارز به عنوان یک اکوسیستم جذاب، خاص و البته جنجالی شناخته می‌شود. هرگاه که صحبتی از پرایوسی کوین‌ها به میان بیاید، نام مونرو قطعا در میان گزینه‌ها به چشم می‌خورد.

بلاکچین Monero بر تراکنش‌های مقاوم در برابر سانسور و همچین حریم خصوصی تمرکز و تاکید ویژه‌ای دارد. اما چرا؟ دلیل این امر آن است که اکثر رمزارزها از جمله بیت کوین و اتریوم، بلاکچین‌هایی شفاف دارند؛ این همان مسئله‌ای است که به مذاق همه خوش نمی‌آید. شفافیت باعث می‌شود که هر کسی بتواند تراکنش‌ها و اعمال انجام شده روی این بلاکچین‌ها را ردیابی کند؛ یعنی اگر کسی رد آدرس‌های ارسال و دریافت تراکنش‌ها را در دنیای بلاکچین بگیرد، به هویت‌هایی در دنیای واقعی می‌رسد.

اما در سمت دیگر این دنیا، مونرو را داریم که در مسیری مخالف حرکت می‌کند. رمزارز Monero از فناوری‌های بهبوددهنده حریم شخصی متنوعی بهره می‌برد تا از ناشناس ماندن کاربرانش مطمئن شود.

Monero رمزارزی است که بر اساس اصول پیوندناپذیری (Unlinkable) و غیرقابل ردیابی بودن ساخته شده است. واژه Monero در زبان اسپرانتو به معنی پول است. Esperanto زبانی قراردادی برای آسان کردن روابط بین‌المللی با گرامر بسیار ساده است که با الفبای لاتین نوشته می‌شود. افراد زیادی در جهان با این زبان ابداعی صحبت می‌کنند و یادگیری آن تقریبا آسان است. ویژگی غیرقابل ردیابی بودن Monero به آن معناست که شما نمی‌توانید بین دو تراکنش ارتباط برقرار کنید و همچنین نمی‌توانید مبدا یا مقصد وجوه را تعیین کنید.

از آنجا که هر تراکنش در اکوسیستم مو نرو خصوصی است، قابل ردیابی هم نیست. این ویژگی باعث می‌شود که این کوین، به یک ارز معاوضه‌پذیر تبدیل شود. افرادی که مونرو را می‌پذیرند، دیگر نگرانی‌ای بابت لیست سیاه ندارند. بلاک چین مونرو عمدا به شیوه‌ای مبهم و غیرشفاف تنظیم شده است و با مخفی کردن آدرس‌ها، جزئیات تراکنش‌ها را ناشناس نگه می‌دارد. 

افراد برای استخراج مو نرو می‌توانند به استخر‌های استخراج بپیوندند و یا خود به تنهایی اقدام به استخراج کنند. ماینینگ مونرو را می‌توان بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و به سخت‌افزار خاصی برای انجام این کار نیاز نیست. مو نرو بر روی همه سیستم‌عامل‌های مهم مانند ویندوز، اندروید و غیره قابل راه‌اندازی است.

روش‌های مختلف به‌دست‌آوردن مونرو

مونرو

اگر شما قصد به‌دست‌آوردن این ارز دیجیتال را دارید توسعه‌دهندگان آن دو راه را پیشروی شما قرار داده‌اند:

 • پیوستن به استخرهای استخراج
 • ماینینگ این ارز با استفاده از کامپیوترهای شخصی

بررسی اهداف ایجاد ارز مونرو

اصلی‌ترین هدف ارز دیجیتال مونرو را می‌توان حفظ حریم خصوصی و غیرقابل‌ردیابی بودن دانست که دلیل محبوبیت آن نیز به‌حساب می‌آید. این ارز نیز مانند سایر کریپتوکارنسی‌ها از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کند با این تفاوت که با ایجاد تغییراتی در رمزنگاری، میزان تراکنش‌ها، فرستنده و گیرنده را مخفی می‌کند. از دیگر اهداف این پروژه می‌توان به عدم تمرکز و امنیت اشاره کرد.

بررسی شبکه مونرو و معماری آن

اصلی‌ترین ویژگی این شبکه که بسیاری از متخصصان را دچار سردرگمی کرده نوع معماری این شبکه است. این شبکه منحصربه‌فرد و پیچیده برای حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از درز اطلاعات کاربران، فناوری مخفی‌سازی خاص خود را با عنوان امضای حلقوی (Ring Signature) برای مخفی‌کردن مسیر نقل‌وانتقال ایجاد کرده است. امضای حلقوی پروتکلی است که در لایه مرکزی قرار دارد و شبکه برای انجام تراکنش‌ها از آن استفاده می‌کند. این پروتکل کاملاً مستقل از لایه بیرونی که مربوط به بخش‌های امنیتی و تشکیل بلاک است، عمل می‌کند.

کاربر برای انتقال و تأیید تراکنش در یک مقصد جدید، باید از کلید خصوصی خود که با نام Private Spend Key شناخته می‌شود استفاده کند. پس از استفاده از این کلید، مولفه‌ای برای تراکنش کاربر با نام  Ring Size یا سایز حلقه ایجاد می‌شود که متناسب با میزان ارز مشخص شده برای انتقال است.

به طور مثال اگر قصد انتقال ۱۰۰۰۰ ارز مونرو را داشته باشید حلقه‌ای با سایز ۱۰۰۰۰ تولید می‌شود. بر اساس این سایز و برای پیچیده‌شدن مسیر انتقال، Outputهای مختلف با تراکنش شما ادغام می‌شود. به بیان ساده هرکدام از ارزهایی که قصد انتقال آن را دارید از مسیر مجاز در شبکه جابه‌جا می‌شوند.

جالب است بدانید پیچیدگی آدرس‌های ایجاد شده به حدی زیاد است که تأییدکننده‌ها و ماینرها نیز قادر به تشخیص مبدأ و مقصد تراکنش نیستند. آن‌ها فقط می‌توانند دسته‌بندی‌های ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان را مشاهده کنند تا در صورت استفاده از کلید خصوصی، تراکنش‌ها را تأیید کنند.

توسعه‌دهندگان برای بالابردن امنیت و جلوگیری از تقلب در شبکه، قابلیت دیگری با نام کلید مشاهده را نیز به این شبکه اضافه کردند که شباهت زیادی به فناوری استفاده شده در زی کش دارد. این قابلیت به این منظور در نظر گرفته شده تا در صورت صلاحدید شما، نهادهای قانون‌گذار به جزئیات تراکنش دسترسی داشته باشند. البته این جزئیات فقط شامل تاریخچه انجام تراکنش است و هیچ‌چیز دیگری قابل‌مشاهده نیست.

سازوکارهای امنیت مونرو چیست؟

monero

شبکه Monero برای افزایش امنیت تراکنش‌های انجام شده به‌وسیله ارز مونرو، از ساختار رمزنگاری غیرمتقارن استفاده می‌کند که شامل دو کلید است:

کلید خصوصی (Private Key)

کلیدهای خصوصی متعددی در شبکه مونرو تولید می‌شود که وظیفه آن‌ها، امضا داده‌ها و رمزگشایی است. یکی از اصلی‌ترین آن‌ها کلید روت (Root) است که سایر کلیدها نیز از آن مشتق می‌شوند. کلیدهای مشتق شده از روت، کلید خرج‌کردن و مشاهده هستند. برای تأیید تراکنش به کلید خرج‌کردن و برای مشاهده خصوصی تراکنش‌های ورودی به کلید مشاهده نیاز دارید. تمام کلیدهای ساخته شده یکبار مصرف هستند.

کلید عمومی (Public Key)

کلید عمومی از کلید خصوصی ساخته می‌شود و هدف اصلی آن اشتراک‌گذاری اطلاعات، تأیید امضا و رمزنگاری داده‌ها است. اگر فرایند تولید این کلید به‌درستی انجام شود به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان کلید خصوصی را از طریق این کلید بازیابی کرد. نتیجه اجرای درست مراحل تولید، افزایش امنیت شبکه است.

کاربردهای ارز دیجیتال Monero چیست؟

به‌طورکلی این ارز توسط کسانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که می‌خواهند تراکنش‌های خود را به‌صورت کاملاً محرمانه انجام دهند. در ادامه به‌دور مورد از رایج‌ترین کاربردهای مونرو اشاره می‌کنیم.

 • ارز دیجیتال Monero یکی از محبوب‌ترین روش‌های پرداخت در دارک وب به‌حساب می‌آید؛ زیرا هیچ شخص یا نهادی قادر به ردگیری آن نیست.
 • یکی از اصلی‌ترین کاربردهای این ارز پرداخت هزینه کالا و خدمات است. با استفاده از این ارز، ردیابی خریدهای شما برای شرکت‌های تبلیغاتی غیرممکن می‌شود.

معرفی تیم توسعه‌دهنده مونرو

XMR

منحصربه‌فرد بودن پروژه مونرو را می‌توان به تیم توسعه‌دهندگان آن نیز تامیم داد؛ زیرا آن‌ها علاقه بسیار زیادی به مخفی ماندن هویت خود دارند. از این تیم فقط می‌توان به نام و اطلاعات دو نفر از آن‌ها دسترسی داشت. اولی ریکاردو اسپاگنی که به‌عنوان سرپرست پروژه و بنیان‌گذار اولیه مونرو شناخته می‌شود و فرد دوم‌شخصی به نام دیوید لاتاپیا است که از توسعه‌دهندگان این پروژه به‌حساب می‌آید.

البته لازم به ذکر است که مونرو از چندین گروه کاری تشکیل شده است که همگی برای توسعه این شبکه تلاش می‌کنند. در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • تیم هسته
 • گروه کاری جامعه
 • گروه توسعه‌دهندگان
 • گروه وب‌سایت
 • گروه بومی‌سازی
 • گروه سیاست‌گذاری

معرفی کیف پول‌های سازگار با کوین XMR

بسیاری از کیف پول‌های موجود در بازار به دلیل اینکه نمی‌توانند نظارتی بر تراکنش‌های انجام شده با ارز مونرو داشته باشند از آن پشتیبانی نمی‌کنند. به همین دلیل توسعه‌دهندگان این ارز مجبور به راه‌اندازی کیف پولی اختصاصی برای نگهداری مونرو شدند. البته باتوجه‌به استقبال کاربران، رفته‌رفته کیف پول‌های بیشتری از این ارز پشتیبانی می‌کنند؛ اما توصیه ما به شما این است که از کیف ساخته شده توسط توسعه‌دهندگان، برای نگهداری دارایی‌های خود استفاده کنید. در ادامه به برخی از کیف پول‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند اشاره می‌کنیم.

 • لجر نانو اس
 • ترزور
 • لجر نانو ایکس
 • تراست ولت
 • فدر
 • کیک والت

کدام صرافی‌ها از ارز دیجیتال Monero پشتیبانی می‌کنند؟

صرافی‌های کمی امکان خریدوفروش این ارز را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. دلیل این امر محدودیت‌های قانونی است که برخی از دولت‌ها برای نقل‌وانتقال این ارز ایجاد کرده‌اند. با به‌روزرسانی‌های جدید و امکان انتشار کلیدهای عمومی، این حساسیت‌ها کمتر شده و تعداد صرافی‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند در حال افزایش است. از مهم‌ترین صرافی‌هایی که کاربران می‌توانند در آن اقدام به خریدوفروش ارز مونرو کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بایننس
 • کوکوین
 • کراکن
 • گیت

مزایا و معایب کوین XMR

monero

همانند سایر ارزهای ایجاد شده بر بستر بلاک چین، کوین XMR نیز دارای مزایا و معایبی است. برای اینکه با آگاهی کافی اقدام به سرمایه‌گذاری روی این شبکه داشته باشید، در ادامه به مزایا و معایب آن اشاره می‌کنیم.

مزایا:

 • استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های پیشرفته و به‌روز
 • امکان انجام تراکنش به‌صورت ناشناس
 • استخراج آسان
 • امنیت بالا
 • استفاده از سیستم غیرمتمرکز

معایب:

 • سرعت پایین در مقایسه با سایر شبکه‌ها
 • نبود اطلاعات کافی در مورد توسعه‌دهندگان
 • مخالفت نهادهای قانون‌گذار و محدودکردن آن

نقشه راه Monero

در این بخش، نگاهی به نقشه راه مو نرو می‌اندازیم تا ببینیم که این شبکه تاکنون چه گام‌هایی را پیموده است و قصد دارد در ادامه چه مواردی را پیاده‌سازی کند.

۲۰۱۴

 • شروع به کار مو نرو در بیت کوین تاک
 • تغییر نام از Bitmonero‌ به Monero
 • بازیابی پس از یک حمله اسپم
 • انتشار مقالات ۲ و ۱ Monero Research Lab
 • انتشار مقاله ۳ Monero Research Lab
 • انتشار نسخه ۰.۸.۸.۶

۲۰۱۵

 • انتشار مقاله ۴ Monero Research Lab

۲۰۱۶

 • راه‌اندازی نسخه Hydrogen Helix ۰.۹.۰
 • انتشار مقاله ۵ Monero Research Lab
 • ارتقای شبکه به حداقل سایز حلقه ۳ روی تمام تراکنش‌ها
 • انتشار Wolfram Warptangent نسخه ۰.۱۰.۱
 • انتشار رابط کاربری گرافیکی رسمی بتا ۱

۲۰۱۷

 • ارتقای شبکه برای فعال کردن تراکنش‌های RingCT
 • انتشار Wolfram Warptangent نسخه ۰.۱۰.۲
 • انتشار Wolfram Warptangent نسخه ۰.۱۰.۳.۱
 • ارتقای شبکه برای تنظیم حداقل سایز بلوک و الگوریتم کارمزد پویا
 • طراحی دوباره وب‌سایت
 • انتشار Helium Hydra ۰.۱۱.۰.۰
 • پیاده‌سازی Fluffy Blocks به عنوان راهی برای ذخیره پهنای باند در هنگام ارسال بلاک‌های جدید در شبکه
 • اتمام نسخه بتای GUI
 • ارتقای شبکه برای افزایش حداقل سایز حلقه به ۵ و نیازمندی به تراکنش‌های RingCT
 • انتشار GUI ۰.۱۱.۰.۰ Helium Hydra
 • 0MQ/ZeroMQ؛ کتابخانه زبان برنامه‌نویسی C که کلاینت‌ها از آن برای اتصال به سرویس Daemon مونرو استفاده می‌کنند (Daemon برنامه‌ای است که در پشت‌زمینه اجرا می‌شود و اعمال کمکی را بدون درخواست کاربر انجام می‌دهد.)
 • آدرس‌های فرعی
 • انتشار مقاله ۶ Monero Research Lab
 • انتشار نسخه ۰.۱۱.۱.۰ Helium Hydra
 • انتشار رابط کاربری گرافیکی Helium Hydra نسخه ۰.۱۱.۱.۰
 • عملکرد چندامضایی (Multisig)

۲۰۱۸

 • انتشار نسخه ۰.۱۲.۰.۰ Lithium Luna
 • انتشار رابط کاربری گرافیکی Lithium Luna نسخه ۰.۱۲.۰.۰
 • نسخه دوم CryptoNight (یک تابع Hard Hash حافظه) برای گواه اثبات کار
 • ارتقای شبکه برای افزایش حداقل سایز حلقه به ۷، ادغام چندامضایی، آدرس‌های فرعی و تغییر الگوریتم PoW
 • بومی‌سازی سایت Getmonero.org به زبان‌های فرانسه و لهستان
 • انتشار Lithium Luna نسخه ۰.۱۲.۱.۰
 • پشتیبانی از کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر
 • انتشار Lithium Luna نسخه ۰.۱۲.۲.۰
 • انتشار Lithium Luna نسخه ۰.۱۲.۳.۰
 • انتشار رابط کاربری گرافیکی Lithium Luna نسخه ۰.۱۲.۳.۰
 • انتشار Kovri  آلفا (یک پیاده‌سازی ++C)
 • آغاز به کار Moneropedia در Getmonero.org برای بومی‌سازی
 • بومی‌سازی Getmonero.org به زبان عربی
 • انتشار هاردفورک Beryllium Bullet نسخه ۰.۱۳.۰.۲
 • انتشار رابط کاربری گرافیکی Beryllium Bullet نسخه ۰.۱۳.۰.۳
 • نسخه جدید CryptoNight (V3) گواه اثبات کار
 • پیاده‌سازی Bulletproofs برای کاهش اندازه‌ تراکنش. Bulletproofs نوعی از گواه دانش صفر غیرتعاملی است که جایگزین RingCT در تراکنش‌ها شد تا مقدار دارایی ارسالی را غیرشفاف کند.
 • ارتقای شبکه برای افزایش حداقل سایر حلقه به ۱۱، ادغام Bulletproofها، به‌روزرسانی الگوریتم محاسبه کارمزدها و تغییر الگوریتم گواه اثبات کار
 • انتشار Beryllium Bullet نسخه ۰.۱۳.۰.۴
 • انتشار مقالات ۹ و ۸ Monero Research Lab
 • انتشار رابط گرافیکی Beryllium Bullet نسخه ۰.۱۳.۰.۴
 • انتشار مقاله ۷ Monero Research Lab
 • انتشار مقاله ۱۰ Monero Research Lab
 • پیاده‌سازی سیستم پیام‌رسانی مونرو (MMS) برای خودکارسازی تبادل اطلاعات کیف پول‌های چندامضایی

۲۰۱۹

 • اضافه شدن زبان آلمانی به سایت Getmonero.org
 • انتشار Boron Butterfly نسخه ۰.۱۴.۰.۰: Boron Butterfly یک نسخه از نرم‌افزار مو نروست.
 • انتشار رابط کاربری گرافیکی Boron Butterfly نسخه ۰.۱۴.۰.۰
 • جایگزینی  سیستم جدید تامین مالی جمعی جامعه مو نرو (CCS) با سیستم تامین مالی فروم مونرو (FFS)
 • انتشار Boron Butterfly نسخه ۰.۱۴.۰.۲
 • نسخه جدید CryptoNightR برای گواه اثبات کار
 • افزودن زبان‌های برزیلی-پرتغالی و هلندی به سایت
 • DLSAG:‌ تراکنش‌های بازیابی وجود غیرتعاملی برای کانال‌های پرداخت تعاملی در مونرو
 • Pruning بلاکچین که به اپراتورهای گره اجازه ذخیره دو سوم فضا را می‌دهد؛ در حالی که تاریخچه کاملی از تراکنش‌ها نگهداری نیز نگهداری می‌کند.
 • پشتیبانی از مدل T ترزور
 • پشتیبانی از لجر نانو ایکس
 • سیستم پیام‌رسانی چندامضایی
 • بومی‌سازی تغییر پلتفرم از Pootle به Weblate
 • پرداخت سیستم‌های ارائه سرویس با استفاده از ماینینگ (RPC-Pay)
 • پشتیبانی از IPv6
 • عدم پشتیبانی از شماره پرداخت‌های طولانی
 • GUI کشف خودکار نودهای ریموت و گزینه‌های تعویض
 • الگوریتم جدید گواه اثبات کار با نام RandomX

۲۰۲۰

 •  قابلیت ترجمه وب‌سایت رسمی مو نرو روی Weblate
 • انتشار GUI نسخه ۰.۱۵.۰.۴
 • انتشار رابط خط فرمان نسخه ۰.۱۵.۰.۵
 • پیاده‌سازی پروتکل ++Dandelion
 • انتشار GPU و CLI نسخه ۰.۱۶.۰.۰
 • افزایش سرعت اسکن کیف پول
 • امضاهای گروهی ناشناس و ناگهانی مختصر با قابلیت ارتباط و اتصال به یکدیگر (CLSAG)
 • انتشار GUI و CLI نسخه ۰.۱۷ Oxygen Orion که نسخه‌ای از نرم‌افزار مو نرو است.

۲۰۲۱

 • آدرس‌ Onion برای سایت رسمی مو نرو. منظور از Onion‌ آدرسی است که تنها از طریق مرورگر تور قابل دستیابی است.
 • تراکنش اتمیک مو نرو و بیت کوین
 • راه‌اندازی استخر ماینینگ P۲Pool

۲۰۲۲

 • راه‌اندازی GUI و CLI نسخه ۰.۱۸ Flourine Fermi
 • ارتقای هاردفورک شبکه

برنامه‌های آینده

 • Haveno
 • Seraphis و Jamtis؛ Seraphis پروتکل ترجمه نسل بعدی است و Jamtis یک رویکرد آدرس‌دهی جدید است.
 • OSPEAD
 • افزایش سایز حلقه به بیش از ۱۰۰
 • Triptych یا امضای حلقوی قابل اتصال با سایز لگاریتمی با برنامه
 • تراکنش اتمیک مو نرو و اتریوم
 • ++Bulletproofs
 • پشتیبانی از آدرس‌های فرعی سرور کیف پول سبک
 • آدرس‌های بازگشت
 • راهکارهای لایه دو برای سرعت و مقیاس‌پذیری

دلیل نگرانی قانون‌گذاران درباره مونرو

دولت‌ها و نهادهای قانون‌گذار همواره به دنبال راه‌هایی هستند تا تبادلات مالی که در سراسر جهان انجام می‌شود را رصد و کنترل کنند. به همین دلیل به‌شدت با استفاده از ارز مونرو مخالف هستند. به دلیل پیچیدگی این شبکه، تراکنش‌های انجام شده به‌هیچ‌عنوان قابل‌ردیابی نیست و قانون‌گذار نمی‌تواند مبدأ و مقصد این تراکنش‌ها را شناسایی کند. در نتیجه همواره به دنبال راه‌حلی است که استفاده از آن را محدود کند.

بررسی چشم‌انداز و آینده ارز مونرو

به دو دلیل می‌توان آینده این ارز را روشن دانست اول اینکه توسعه‌دهندگان همواره به دنبال راه‌حل‌هایی هستند تا نواقص شبکه را کاهش دهند و دوم استقبال کاربران از این شبکه است. بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند دارایی‌ها و تراکنش‌های مالی خود را از دید نهادهای نظارتی مخفی کرده تا مالیات کمتری پرداخت کنند. پس اگر شما قصد استفاده از این دو مزیت را دارید، استفاده از ارز مونرو می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

جمع‌بندی:

رمزارزهای حریم خصوصی همیشه به شکلی خاص توسط کاربران دنبال می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نمونه‌های این حوزه، شبکه مو نرو است که به آن پرداختیم. در این مقاله توضیح دادیم که  دلیل محبوبیت مونرو چیست و چطور کار می‌کند.

در ادامه به فناوری‌های مورد استفاده در بلاکچین مونرو پرداختیم و ساختار آدرس‌ها را با هم بررسی کردیم. ناشناس ماندن تراکنش‌ها و حفظ حریم شخصی، همان ویژگی مهمی است که رمزارز XMR آن را به خوبی ارائه می‌کند؛ چرا که می‌تواند آدرس‌های ورودی و خروجی و همچنین مبلغ تراکنش را مخفی نگه دارد. قانون‌گذاران نیز به همین خاطر سخت‌گیری‌های فراوانی روی این کوین داشته‌اند.

سوالات متداول:

+ارز دیجیتال مو نرو چیست؟ 

یکی از رمزارزهای حریم خصوصی است که اطلاعات مبدا و مقصد و همچنین میزان تراکنش را پنهان می‌کند. به این ترتیب تراکنش‌ها در آن قابل ردیابی نیستند.

+ارز XMR چیست؟

کوین شبکه مو نرو XM R نام دارد که می‌توان آن را خرید و فروش و هولد کرد.

+آیا مو نرو غیرقانونی است؟ 

رمزارز Mon ero غیرقانونی نیست؛ اما به دلیل حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن تراکنش‌ها در آن، برای کارهای غیرقانونی هم از آن استفاده می‌شود.

+درآمد استخراج مو نرو چقدر است؟

در حال حاضر پاداش استخراج هر بلوک در مو نرو برابر با ۰.۶ XMR است.

+استخراج ارز مو نرو با گوشی و لپ تاپ چگونه است؟

در تلفن‌های اندروید می‌توان با نصب نرم‌افزار Termux اقدام به استخراج مونرو کرد. در لپتاپ هم با استفاده از کارت گرافیک (GPU) می‌توان این عمل را انجام داد.

+چقدر طول می‌کشد تا یک مو نرو استخراج شود؟

استخراج یک کوین XMR تقریبا در حدود دو دقیقه طول می‌کشد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا