۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

ماتیک چیست؟ معرفی ارز دیجیتال متیک (MATIC)

matic ماتیک متیک

پالیگان که پیشتر با نام شبکه ماتیک یا متیک (Matic Network) شناخته می‌شد، یک پروژه ارائه راه‌حل‌های مقیاس پذیری است که امکان اجرای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را روی خود با هزینه کمتر، سرعت بیشتر و تعامل متقابل با بلاک چین اتریوم فراهم می‌کند. شبکه پالی گان دارای توکن بومی خود به نام ماتیک با نماد MATIC است.

شبکه بلاکچین اتریوم به واسطه پشتیبانی از ویژگی‌های جذابی نظیر قراردادهای هوشمند و توکن‌های غیرمثلی (NFT) به سرعت توجه کاربران این حوزه را به سمت خود جلب کرد. هرچند که در ابتدای کار افزایش روزافزون کاربران این شبکه یک اتفاق مثبت و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسید؛ اما به مرور رشد تعداد تراکنش‌های اتریوم باعث ایجاد دردسرهایی نظیر جهش وحشتناک هزینه گس شد. از طرفی افزایش تعداد درخواست‌ها، سرعت تأیید هر تراکنش را نیز به طرز قابل توجهی کاهش داده بود. با شدت گرفتن این مشکلات، پروژه‌های مختلفی برای حل آن دست‌به‌کار شدند. یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها در این زمینه، بلاکچین پالیگان و توکن بومی آن به نام ماتیک بود.

در این مقاله به صورت کامل به بررسی این پروژه و اهداف آن پرداخته و ارز دیجیتال متیک با نگاهی دقیق مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بلاکچین Polygon: راه‌حل نجات‌بخش اتریوم

شبکه پالیگان (Polygon) یک راهکار مقیاس‌پذیری لایه دو است. این دسته از راهکارها با اصطلاح ساید چین (sidechain) نیز شناخته می‌شوند. هدف اصلی این پروژه، کاهش هزینه‌های تراکنش بر روی شبکه اتریوم و افزایش سرعت تأیید آن‌ها است. پالیگان به عنوان یک شبکه بلاکچین موازی در کنار اتریوم فعالیت می‌کند. برای استفاده از ویژگی‌های این شبکه، می‌توانید بخشی از دارایی‌های خود را از روی شبکه بلاکچین به پالیگان متصل کرده و از خدمات طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای موجود بر روی آن استفاده کنید.

این شبکه از مکانیزم اجماع اثبات سهام (proof-of-stake) استفاده می‌کند. برای تأیید هر بلوک از تراکنش‌ها، لازم است کاربران آن مقداری از توکن بومی این شبکه یا همان ارز دیجیتال ماتیک را قفل کنند. در واقع سپرده‌گذاری بخشی از دارایی‌ها در این شبکه، حق تأیید یا رد تراکنش‌ها را در اختیار کاربران آن قرار می‌دهد. در عوض به ازای تأیید هر کدام، کاربران به ازای مقدار سپرده‌گذاری خود پاداش را دریافت می‌کنند. اصلی‌ترین قابلیت‌های این پروژه که با هدف رفع محدودیت‌های شبکه اتریوم ایجاد شده، شامل موارد زیر است:

 • گسترش شبکه بلاکچین موجود و ایجاد شبکه‌های سفارشی
 • ایجاد ارتباط بین اتریوم و سایر بلاکچین‌ها
 • کمک به شبکه‌های موجود برای سازگاری کامل با اتریوم و قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز آن

تاریخچه شبکه پالیگان (ماتیک سابق)

تاریخچه پالی گان در سال ۲۰۱۸، زمانی که جیناتی کانانی (Jaynati Kanani)، سندیپ نیوال (Sandeep Naiwal) و آنوراگ آرجون (Anurag Arjun) تصمیم به رفع مشکل مقیاس پذیری و قابلیت استفاده درون شبکه اتریوم گرفتند، آغاز شد. در آن زمان، این ایده پیرامون ساخت یک شبکه لایه دوم (ساید چین) قرار داشت که می‌توانست برای مدیریت بار بالای تراکنش‌های شبکه اتریوم استفاده شود.

در ابتدای امر، متیک (که نام این پروژه در آن زمان بود)، با ترکیب قدرت پلاسما (Plasma) و ساختار نودهایی که در کنترل یک ساید چین بودند، دستیابی به تمام این موارد را در سر می‌پروراند. بدین ترتیب، کل عملیات دی‌اپ‌ها قابلیت انتقال به ساید چین ماتیک را داشتند و اثر آن روی شبکه اتریوم نیز از طریق پلاسما به داخل بلاک‌ها منتقل می‌شد.

فعالیت‌های توسعه شبکه متیک پس از جذب سرمایه ۴ میلیون دلاری دو برابر شد و در ماه می ۲۰۱۹ (اردیبهشت و خرداد ۹۸)، ممیزی قرارداد هوشمند این شبکه توسط نامیک لبز (Nomic Labs) انجام گرفت. این ممیزی شرکت نامیک به حساب‌رسی پیشین صورت‌گرفته توسط Quanstamp که هدف آن بازنگری اسمارت کانترکت پلاسما بود، اضافه شد. در نتیجه این ممیزی و تامین سرمایه اولیه این پروژه، ماتیک در نهایت توانست در ۱۹ می ۲۰۲۰ (۳۰ اردیبهشت ۹۹)، اولین بلاک را درون ساید چین خود راه‌اندازی کند.

با این وجود، پروژه متیک در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) نام خود را به پالیگان (Polygon) تغییر داد، اما نام MATIC را برای توکن خود حفظ کرد. در آن زمان پالی گان یک نقشه راه جدید را با هدف پذیرش فناوری‌های جدیدی نظیر رول‌آپ‌ها و والادیوم (Valdium) که بهبود تجربه کار با شبکه را برای کاربران به ارمغان می‌آورد، برای عموم منتشر کرد.

ماتیک

برای درک بهتر عملکرد پروژه، پالیگان را یک قطار سریع‌السیر در نظر بگیرید. این قطار در واقع در همان ریل قطارهای عادی حرکت می‌کند؛ با این حال توقف‌های کمتر آن باعث شده تا در زمان سریع‌تری، به مقصد مورد نظر خود برسد. این موضوع دقیقاً در مورد Polygon و نحوه استفاده آن از شبکه اتریوم (به عنوان ریل‌های قطار در این مثال) مشاهده می‌شود. پالیگان بخشی از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و سایر ویژگی‌های محبوب اتریوم را به شبکه خود منتقل کرده است. در نتیجه اگر کاربری قصد بهره‌مندی از این ویژگی‌ها را داشته باشد، می‌تواند به جای استفاده از شبکه شلوغ و گران‌قیمت اتریوم، از این بلاکچین به عنوان یک راه‌حل موازی استفاده کند.

در حال حاضر شبکه Polygon طیف گسترده‌ای از خدمات نظیر صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب، پروتکل‌های اعطای وام نظیر Aave، بازارهای NFT مانند OpenSea و حتی بازی‌های سودآور و بدون زیان مانند Pooltogether را در یک بستر واحد تحت پوشش خود قرار داده است. این شبکه کاربردی و محبوب، از یک توکن اختصاصی به نام ماتیک استفاده می‌کند. در بخش‌های بعدی این مقاله، به صورت کامل به معرفی این ارز دیجیتال پرداخته شده است.

مزایا و معایب شبکه Polygon

پس از آشنایی با ماهیت کلی پروژه، بد نیست نگاهی دقیق‌تر به مزایا و معایب آن داشته باشید. به‌ویژه اگر قصد خرید یا تحلیل متیک را دارید، آشنایی با این نکات می‌تواند دید بهتری برای شما فراهم کند. ابتدا نگاهی به مزایای آن می‌اندازیم:

 • پردازش سریع تراکنش‌ها: پالیگان به لطف مکانیزم اجماع و در کنار هم قرار دادن تراکنش‌ها در یک بلوک، زمان مورد نیاز برای پردازش هر تراکنش را به شدت کاهش می‌دهد. متوسط زمان پردازش هر تراکنش در این شبکه حدود ۲٫۱ ثانیه است.
 • هزینه تراکنش پایین: برای انجام تراکنش نیازی به پرداخت هزینه بالایی نخواهید داشت و با حدود ۰٫۰۱ دلار می‌توانید انتقال مورد نظر خود را انجام دهید. پرداخت این هزینه با استفاده از توکن ماتیک صورت می‌گیرد.

با این حال برای دستیابی به یک نتیجه منصفانه، لازم است با روی دیگر این شبکه نیز آشنا شویم. مهم‌ترین نقاط ضعف پالیگان شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم استقلال: پالیگان یک راهکار لایه دو بوده و بر بستر شبکه اتریوم بنا شده است. درنتیجه اگر روزی به هر دلیلی آن دچار اختلال شده یا وجود نداشته باشد، Polygon نیز بی‌ارزش خواهد بود.
 • استفاده‌های محدود ارز دیجیتال ماتیک: توکن Matic برای کنترل ایمن‌سازی فضای شبکه طراحی شده و هزینه‌های تراکنش با استفاده از آن پرداخت می‌شود؛ اما بر خلاف اغلب ارزهای دیجیتال مهم، این توکن برای خریدهای روزمره و خارج از شبکه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

همان‌طور که مشخص است، رمز ارز متیک نقش مهمی در اکوسیستم Polygon ایفا می‌کند. در ادامه با جزئیات بیشتری به این توکن بومی پرداخته‌ایم.

متیک

ارز دیجیتال ماتیک چیست؟

به طور خلاصه، متیک (MATIC) توکن بومی شبکه بلاکچین Polygon به شمار می‌رود. این ارز کاربردهای مختلفی نظیر پرداخت هزینه‌های تراکنش شبکه، استفاده برای استیکینگ و سپرده‌گذاری و همچنین حق رای (برای شرکت در نظرسنجی‌ها و تصمیم‌گیری‌های اساسی شبکه) دارد. در واقع نام این توکن، اشاره به مراحل اولیه توسعه شبکه دارد. در اکتبر سال ۲۰۱۷ و زمانی که این بلاکچین فعالیت خود را آغاز کرد، از آن با نام ماتیک نتورک (Matic Network) یاد می‌شد؛ اما در نهایت در سال ۲۰۱۷ نام آن به Polygon تغییر کرد.

همان‌طور که اشاره شد، شبکه بلاکچین پالیگان از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. در نتیجه توکن‌های جدید از طریق استیکینگ (staking) به دست می‌آیند. در این حالت کاربران با سپرده‌گذاری دارایی خود برای تأیید تراکنش‌های شبکه، مقداری ماتیک جدید به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در این مکانیزم، کاربران متعهد به اتصال تمام‌وقت یک رایانه به اینترنت و تضمین عملکرد صحیح گره خود هستند. در نتیجه اگر خطایی در روند تأیید تراکنش‌ها مرتکب شده یا مشکلی در اتصال به اینترنت به وجود آید، روند استیکینگ با شکست مواجه شده و پاداشی به کاربر نخواهد رسید.

برای جلوگیری از این مشکلات، اغلب سپرده‌گذاران این شبکه ترجیح می‌دهند تا از نرم‌افزارهای اعتبارسنج قابل اعتماد برای استیکینگ استفاده کنند. در این حالت مشکلاتی نظیر قطعی اینترنت مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما همچنان برخی اقدامات مخرب و خطاها ممکن است باعث از دست رفتن کل توکن‌های قفل‌شده شود.

matic

خرید توکن Matic

ویژگی‌های کاربردی شبکه بلاکچین Polygon به سرعت توجه کاربران را به سمت رمز ارز ماتیک جلب کرد. همین موضوع باعث شد تا این توکن در کنار استفاده در اکوسیستم پالیگان، به یک روش برای حفظ و افزایش سرمایه نیز تبدیل شود. تقاضای بالای کاربران برای خرید این ارز، صرافی‌های بزرگ دنیا را مجاب به پذیرش و ارائه آن کرد.

در حال حاضر اغلب صرافی‌های معتبر جهان مانند کوین بیس (Coinbase)، کراکن (Kraken) و همچنین صرافی بایننس (Binance) قابلیت خرید این توکن را فراهم کرده‌اند. با این حال برای خرید از این صرافی‌ها، نیازمند استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی و ابزارهای لازم برای تغییر IP و عبور از تحریم‌ها هستید. با این حال در صورت تمایل به خرید Matic، می‌توانید از صرافی سیمیا استفاده کنید. خرید از این صرافی هم به صورت ریالی و هم به صورت تتری امکان‌پذیر بوده و قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌شوند. همچنین در این روش نیازی به نگرانی در مورد تحریم‌ها و قفل شدن دارایی‌های خود نیز نخواهید داشت.

کاربردهای توکن متیک

MATIC در خود شبکه پالیگان ۳ کاربرد اصلی دارد:

 • شرکت در اجماع اثبات سهام: سایدچین‌های شبکه Polygon با استفاده از لایه اثبات سهام که در آن افراد با استیکینگ توکن متیک در شبکه به اعتبارسنج تبدیل می‌شوند، اجماع را به ارمغان می‌آورد.
 • پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه: کارمزد تراکنش‌های ساید چین‌های شبکه پالی گان به صورت توکن‌های MATIC است. هرچه کاربران بیشتری از برنامه‌های غیر متمرکز این شبکه استفاده کنند، حجم تراکنش‌ها و در نتیجه کارمزدها بالاتر می‌رود. از توکن ماتیک همچنین برای پرداخت پاداش استیکینگ به سهام‌گذاران استفاده می‌شود.
 • حمایت از پروژه‌ها:‌ شبکه Polygon با الهام از شبکه “Livepeer” و مدل «تخصیص بودجه آن به اکوسیستم خود»، قصد دارد تا مکانیسم استیکینگ جداگانه‌ای را برای پشتیبانی و حمایت از پروژه‌های این اکوسیستم فعال کند. این امر امکان ایجاد صندوق بودجه‌ای حاصل از «پاداش بلاک‌ها» را فراهم می‌کند که به حمایت از توسعه‌دهندگان مشغول به کار روی ویژگی‌ها و DAppهای لازم در شبکه کمک خواهد کرد. بودجه این مکانسیم از طریق بازگشت درصدی از کارمزد تراکنش‌ها به داخل پروتکل جهت پشتیبانی از پروژه‌های در حال ساخت روی اکوسیستم پالی گان تامین می‌شود.

معرفی چند برنامه غیر متمرکز مهم در پالیگان

در حال حاضر چندین DApp روی شبکه پالیگان در حال توسعه‌اند تا در کنار کارمزد پایین‌تر تراکنش، تجربه کاربری بهتری نیز فراهم شود.

 • دیسنترالند (Decentraland): قرار است مارکت‌پلیس دارایی‌های دیسنترالند (DCL) به همراه کارمزدهای پایین و تجربه کاربری خوب روی شبکه ماتیک سابق ساخته شود. با افزایش محبوبیت این دنیای واقعیت مجازی، تیم توسعه این شبکه نیز انتظار دارد تا حجم معاملات و تراکنش‌ها به صورت نمایی روی این بازار افزایش یابد.
 • کریپتواستا (Cryptostaw): اپلیکیشن ونمو که از استیبل کوین دای (DAI) استفاده می‌کند.
 • پاکت فول آو کورترز (Pocketful of Quarters): بازی که از طریق Republic.co به جمع‌آوری سرمایه پرداخته است.
 • چین بریکرز (Chainbreakers): بازی ساخته شده روی دنیای دیسنترالند.

بهترین کیف پول‌ها برای ارز دیجیتال ماتیک

برای ذخیره‌سازی رمز ارز متیک گزینه‌های فراوانی پیش روی شما خواهد بود. این توکن توسط انواع کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پشتیبانی می‌شود. برخی از بهترین کیف پول‌های Matic عبارت‌اند از:

 • کیف پول‌های نرم‌افزاری: کوین بیس، متامسک، تراست ولت
 • کیف پول‌های سخت‌افزاری: لجر نانو ایکس، ترزور Model One، سیف‌پال

شما می‌توانید بسته به هدف، میزان دسترس‌پذیری مورد نظر و همچنین میزان ارزش توکن‌های ذخیره شده، کیف پول مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر ارزش سرمایه‌گذاری شما به اندازه قابل توجهی بوده و قصد تأمین امنیت کامل دارایی‌های خود در برابر هر خطر ممکنی را دارید، کیف پول‌های سخت‌افزاری گزینه بهتری برای شما خواهند بود. در غیر این صورت با استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری و رایگان، همواره به دارایی‌هایتان در هر زمان و مکانی دسترسی داشته باشید.

ماتیک

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال Matic سال‌های آینده

در صورتی که ویژگی‌ها و اهداف پروژه متیک به اندازه کافی برای شما جذاب بوده و قصد سرمایه‌گذاری دارید، بهتر است نیم‌نگاهی به پیش‌بینی تحلیل‌گران از قیمت آینده آن داشته باشید. در ادامه قیمت مورد انتظار این ارز دیجیتال در پایان هر سال میلادی را به شما ارائه کرده‌ایم.

 • پیش‌بینی قیمت در سال ۲۰۲۳: در سال میلادی جاری شاهد افزایش و کاهش شدیدی در بازار ارزهای دیجیتال نبودیم. پیش‌بینی می‌شود که در پایان سال میلادی فعلی، ارز دیجیتال ماتیک در بازه ۱.۲۵ الی ۱.۴۱ دلار معامله شود.
 • پیش‌بینی قیمت در سال ۲۰۲۴: تجزیه و تحلیل قیمت Matic به صورت تاریخی، نشان می‌دهد که این دارایی سال آینده را در سطح حداقل ۱.۷۵ و حداکثر ۲.۱۲ دلار به پایان برساند. متوسط قیمت مورد انتظار برای این توکن، ۱.۸۱ دلار خواهد بود.
 • پیش‌بینی قیمت در سال ۲۰۲۵: در صورتی که شبکه پالیگان موفق به حفظ کیفیت ارائه خدمات خود شود، رشد توکن آن نیز ادامه خواهد یافت. تحلیل‌گران برای سال ۲۰۲۵، انتظار قیمت ۲.۶۱ الی ۳.۰۵ دلاری را از این توکن دارند. همچنین قیمت مورد نظر برای آن ۲.۶۹ دلار خواهد بود.

در حالت کلی در صورتی که شبکه پالیگان دچار تغییرات گسترده‌ای نشده و بازار ارزهای دیجیتال با روند عادی به مسیر خود ادامه دهند، پیش‌بینی قیمت Matic در انتهای هر سال میلادی به صورت زیر خواهد بود.

سالحداقل قیمت ($)حداکثر قیمت ($)قیمت مورد انتظار ($)
۲۰۲۴۱.۷۵۲.۱۲۱.۸۱
۲۰۲۵۲.۶۱۳.۰۵۲.۶۹
۲۰۲۶۳.۶۵۴.۴۸۳.۷۶
۲۰۲۷۵.۲۷۶.۳۰۵.۴۶
۲۰۲۸۷.۹۴۹.۲۱۸.۲۶
۲۰۲۹۲۲.۳۳۲۳.۵۸۱۱.۶۳
۲۰۳۰۱۶.۲۷۱۹.۵۵۱۶.۷۴
۲۰۳۱۲۴.۲۰۲۸.۱۳۲۵.۰۳
۲۰۳۲۳۵.۰۲۴۲.۲۴۳۶.۰۲

البته بازار ارزهای دیجیتال در طول تاریخ خود همواره با اتفاقات غیرمنتظره بسیاری همراه بوده است. این پیش‌بینی قیمت بر اساس معیارهای مختلفی نظیر ظرفیت‌های شبکه و نمودار تاریخی قیمت توکن رمز ارز متیک توسط کارشناسان این حوزه ارائه شده است. درنتیجه توصیه می‌کنیم پیش از سرمایه‌گذاری، حتماً از وضعیت لحظه‌ای توکن مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید. تحلیل‌های فنی و بنیادی هر توکن می‌توانند به شما در پیش‌بینی روند قیمت آن در آینده کمک کنند.

پیشرفت در سایه اتریوم

دستاوردهای شبکه پالیگان و ارز دیجیتال متیک در کاربردی‌تر کردن شبکه اتریوم به هیچ وجه قابل چشم‌پوشی نیست. سرمایه‌گذاران هوشمند و حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال نیز به خوبی این موضوع را درک کرده و Matic را به عنوان یک ارز دیجیتال با آینده درخشان در نظر می‌گیرند. در صورتی که روند خوش فعلی برای شبکه بلاکچین اتریوم و پالیگان حفظ شود، رشد سریع ارزش این توکن دور از انتظار نخواهد بود. البته همان‌طور که اشاره شد، این شبکه و توکن، کاملا به اتریوم وابسته هستند؛ اما با توجه به روند فعلی، بعید است خطری ادامه حیات شبکه بزرگ و محبوب اتریوم را تهدید کند.

جمع بندی:

شبکه پالیگان امکانات و کاربردهای گسترده‌ای دارد. این شبکه ایده افزایش مقیاس دی‌اپ‌ها را در سر دارد، همیشه به قدرت محاسباتی اتریوم وابسته است و سازگاری خود را با آن حفظ می‌کند. این ویژگی‌ها بسیاری از توسعه‌دهندگان را به استفاده از پالی گان ترغیب کرده است.

مثلا به لطف پالیگان، اتصال سیستم‌های پرداخت، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، بازارسازهای خودکار (AMM) و دیگر اپلیکیشن‌های دیفای روی اتریوم به یکدیگر بسیار ارزان شده است. پروژه‌هایی مانند آوه (AAVE)، کرو (Curve)، کوئیک سواپ (QuickSwap)، وان اینچ (۱inch)، اسپورت ایکس (SportX)، بیفی فایننس (Beafy Finance)، پول‌توگدر (Pooltogether)، آگور (Augur)، اوشن پروتکل (Ocean Protocol)، کلوور فایننس (Clover Finance) و بسیاری دیگر هم‌اکنون در حال استفاده از قدرت شبکه پالی گان برای انجام عملیات خود هستند. این یعنی سیستم‌های پرداخت، AMMها، DEXها، استخرهای نقدینگی، ییلد فارمینگ و وام‌های فوری (فلش لون‌ها)، برای انجام کارکردهای خود با سرعت بالا و هزینه پایین، به توانایی‌های پروژه پالیگان وابسته‌اند.

در پایان باید گفت که در مقایسه با رقبا، شبکه پالیگان (متیک) یک راه حل لایه دومی قوی است که می‌تواند به بلاک چین‌هایی مانند اتریوم کمک کند تا در کنار حفظ عنصر تمرکز زدایی، سطح مقیاس پذیری خود را به شیوه‌ای کاملا امن افزایش دهند.

سوالات متداول:

+ماتیک چیست و چه ارتباطی با پالیگان دارد؟

متیک (MATIC) توکن بومی پروژه پالیگان است و گاهی اوقات از نام ماتیک هم برای آن استفاده می‌شود. نام خود پروژه هم در ابتدا متیک بود، اما در ادامه به پالیگان تغییر نام پیدا کرد، اما اسم ارز دیجیتال بومی پروژه همان ماند.

+شبکه پالیگان چه ویژگیهایی دارد؟

شبکه پالیگان یک سایدچین برای افزایش سطح مقیاس پذیری در بلاک چین‌هایی مانند اتریوم است که در این مقاله در مورد مهم‌ترین ویژگی‌های آن (شامل توان عملیاتی بسیار بالا) توضیحات کاملی را ارائه کرده‌ایم.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا