۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

فارم ماینینگ چیست؟ آشنایی با سازوکار مزرعه استخراج ارز دیجیتال

فارم ماینینگ

وقتی که صحبت از مزرعه استخراج ارز دیجیتال یا فارم ماینینگ به میان می‌آید، احتمالاً تصویر یک انبار یا مکانی بزرگ در ذهنتان تداعی می‌شود. فارم ماینینگ در دنیای واقعی هم دقیقاً مشابه همین تصور است و شامل یک مکان (مثل اتاق یا خانه) با تجهیزات سخت‌افزاری برای استخراج ارزهای دیجیتال می‌شود. اندازه مزارع استخراج ارزهای دیجیتال به نسبت اهدافی که تیم‌های استخراح‌کننده در نظر دارند، متغیر است. بعضی افراد یک ساختمان بزرگ و جداگانه برای این کار راه‌اندازی کرده‌اند و چندین ماینر در آن برای به‌دست آوردن اهداف در کنار هم فعالیت می‌کنند.

فارم ماینینگ معمولاً نیازمند منابع تغذیه و دستگاه‌های تهویه برای خنک کردن سخت‌افزارهاست. تراکنش‌های مربوط به استخراج ارز دیجیتال باید توسط اشخاص تایید شوند تا بتوان آن را به یک حساب عمومی و به نام شبکه بلاک چین اضافه کرد. برای اطلاع بیشتر در مورد این موضوع جالب در صرافی سیمیا زیرمجموعه هلدینگ سیمیا با ما همراه شوید.

مروری بر تعاریف ماینینگ و ماینر

ماینینگ (mining) یا استخراج کردن، فرایندی است که طی آن یک تراکنش مربوط به ارزهای دیجیتال مورد تایید قرار می‌گیرد. ثبت تمامی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین (btc) با استفاده از دفاتر عمومی توزیع‌شده انجام می‌شود و هر تراکنش جدید به تراکنش قبلی مربوط است. هرباری که تراکنش جدیدی اتفاق می‌افتد، یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین آن ارز دیجیتال اضافه می‌شود؛ به این عملیات ماینینگ گفته می‌شود و شخصی که این فعالیت را برعهده می‌گیرد، ماینر (Miner) نام دارد.

از آنجایی که دفتر کل توزیع‌‎شده، عمومی است، برای جلوگیری از بروز تراکنش‌های جعلی، هر تراکنش باید اعتبارسنجی شود. اعتبارسنجی (Validation) شامل حل مسائل پیچیده ریاضی است که حل کردن آن‌ها دشوار است. در بعضی از حالات، شبکه‌ای از رایانه‌های قدرتمند با عنوان Cryptominers برای حل این مسائل پیچیده با یکدیگر رقابت می‌کنند. شخص استخراج‌کننده یا همان ماینر زمانی که مسئله پیچیده را حل می‌کند، حق ارسال تراکنش به دفتر کل توزیع‌شده را به‌دست می‌آورد و نهایتاً یک پاداش مالی هم دریافت می‌کند. این پاداش در قالب ارز دیجیتال پرداخت می‌شود و معمولاً معادل همان ارز دیجیتالی است که ماینر در شبکه بلاک چین آن فعالیت می‌کند.

برای خلق فارم ماینینگ نیاز است تا مجموعه‌ای از ماینرها و با هدف فعالیت‌های پیرامون استخراج ارزهای دیجیتال در کنار هم جمع شوند. گرچه هر شخصی می‌‎تواند ماینر شود و ارز دیجیتال به‌دست بیاورد، اما هزینه تهیه سخت‌افزارهای تخصصی و تهیه انرژی برق لازم برای حل این مسائل می‌تواند بزرگترین مانع تلقی شود. جدا از مفهوم فارم ماینینگ، ماینرها به‌صورت شخصی می‌توانند یک بات (bot) از بازار سیاه به‌کار بگیرند، اما راه حل صحیح این است که مسئله ماینینگ و فارم ماینینگ با استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن انجام شوند.

استخراج رمز ارز چیست؟

فارم ماینینگ یکی از روش‌های استخراج رمزارز است. استخراج رمزارز به تنهایی، یکی از روش‌های جدید کسب درآمد به حساب می‌آید و در سال‌های اخیر، عده زیادی به این کار روی آورده‌اند. برای اینکه شروع به فارم ماینینگ کنید، باید با مفاهیم ابتدایی، مانند مفهوم شبکه بلاک چین، رمزارزها و نحوه استخراج آشنا باشید.


انجام تاییدیه تراکنش‌ها و افزودن زنجیره جدید به شبکه بلاک چین، توسط دستگاه‌هایی به نام ماینر انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وظیفه دارند تا با حل معادلات پیچیده و دشوار، تراکنش‌ها را تایید کنند. به علت زمان‌بر بودن و دشواری بسیار بالای این محاسبات، حل آنها از توان انسان خارج بوده و نیاز به یک ماشین دارید. سختی تایید تراکنش‌ها باعث شده تا این کار را به کار در معدن یا ماینینگ تشبیه کنند و از این رو، به این کار ماینینگ رمزارز گفته می‌شود.


البته در نظر داشته باشید در صورتی که بتوانید یک فارم ماینینگ موفق احداث کنید، به سود بسیار خوبی دست پیدا می‌کنید و به راحتی می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید.
مزرعه‌های استخراج، به مکانی گفته می‌شود که تعداد زیادی از دستگاه‌های استخراج مانند ایسیک، در حال استخراج بیت کوین هستند. عمل استخراج بیت کوین، به صورت شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته انجام می‌شود تا سود بیشتری نصیب فرد شود. در حقیقت این دستگاه‌ها هیچ وقت خاموش نمی‌شوند. خرابی یا خاموشی این دستگاه‌ها می‌تواند هزینه زیادی برای صاحبان مزرعه در بر داشته باشد.


قدرت پردازشی بالا و عملکرد ۲۴ ساعته دستگاه‌های استخراج، انرژی زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، گرمای تولید شده توسط این دستگاه‌ها نیز بسیار زیاد است. بهترین کار در چنین مواقعی، احداث مزرعه استخراج است. این مزرعه‌ها به طور معمول در بیرون از شهر احداث می‌شوند.

مفهوم فارم ماینینگ به زبان ساده

فرایند استخراج ارز دیجیتال از جمله روش‌هایی است که بسیاری از معامله‌گران با استفاده از آن، ارز دیجیتال به دست می‌آورند. به‌عبارت ساده‌تر شما می‌توانید بدون ورود به دنیای معاملات و تنها با استخراج یا ماینینگ، ارز دیجیتال به دست بیاورید. برای مثال، هر ماینری که در شبکه بلاک چین بیت کوین فعالیت می‌کند، به ازای اضافه کردن یک بلاک جدید و استخراج بیت کوین، ۱۲/۵ واحد BTC به‌عنوان پاداش به‌دست می‌آورد.

فارم ماینینگ

مزرعه استخراج (Farm Mining) در ابعاد تخصصی‌تر و بزرگتر گاهی شامل یک زیرزمین یا انبار بزرگ است که در آن چندین دستگاه مدرن ASIC برای استخراج ارزهای دیجیتال قرار گرفته‌اند. در مزارع استخراج ارز دیجیتال معمولاً فن‌های تهویه بزرگ برای خنک کردن دستگاه‌های ASIC تعبیه شده‌اند و تمامی این تجهیزات نیازمند یک منبع عظیم برقی برای تغذیه هستند. معمولاً بیش از یک نفر نیروی متخصص روی این مجموعه کار می‌کند و لازم است تا در مورد فعالیت‌های ماینینگ، همه‌چیز با اطلاعات به‌روز پیش برود.

استخراج ارز دیجیتال بسیار گران است و علاوه بر استفاده مقدار زیاد انرژی برق، باید کامپیوترهای ماینینگ مرتباً تعویض شوند. با توجه به همه این اوصاف، بدیهی است که برای ساختن یک فارم ماینینگ، حفظ و گسترش آن باید مقدار قابل توجهی سرمایه در اختیار داشته باشید.

با توجه به اینکه دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال بسیار داغ می‌شوند، بهتر است مزارع استخراج را به محیط‌هایی انتقال دهید که دمای آنها همواره پایین است. برای مثال، قسمت‌های جغرافیایی قرار گرفته در مناطق سردسیر همواره گزینه‌ای مناسب برای راه‌اندازی مزرعه‌های استخراج ارز دیجیتال محسوب می‌شوند.

تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه استخراج بیت کوین

فارم ماینینگ اختصاصی برای استخراج بیت کوین معمولاً با دو دستگاه ASIC یا با انباری بزرگ و مملو از ده‌ها دستگاه GPU و ASIC راه‌اندازی می‌شود. مزارع استخراج ارز دیجیتال در واقع استخرهای (Pool) کوچکی هستند که ماینرها در آن جمع می‌شوند تا به‌صورت متمرکز فعالیت کنند. در حالت کلی، ماینرها ۱۴۰۰ تراکنش در روز را به پایان می‌رسانند و این در حالی است که هر بلاک جدید برای هر تراکنش، یک مگابایت حجم خواهد داشت.

اجرای فارم ماینینگ

همان‌گونه که گفته شد، فارم ماینینگ یا استخراج مزرعه‌ای، تنها یکی از روش‌های استخراج رمز ارز است. این راه هرچند بهترین و پرسودترین روش محسوب می‌شود، اما نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارد. در تمامی روش‌های استخراج بیت کوین نیاز دارید تا قدرت پردازشی دستگاه خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار دهید. 


امروزه استخراج رمزارز از طریق پردازنده‌های کامپیوتر، پردازنده‌های گرافیکی کامپیوتر و گوشی‌های همراه امکان‌پذیر است. هر یک از این روش‌ها، دارای معایبی هستند که استخراج توسط آنها را سودده نشان نمی‌دهد. به دلیل افزایش توان دستگاه‌های خاص، پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی کامپیوترها، توانایی رقابت با دیگر دستگاه‌ها را نخواهند داشت و در طولانی مدت می‌توانند دچار آسیب شوند.


بهترین راه، استفاده از دستگاه‌های مخصوص استخراج است که با نام ایسیک شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها به طور مخصوص برای استخراج رمزارز ساخته شده‌اند و بهینه‌تر از دیگر دستگاه‌ها عمل می‌کنند. با استفاده از دستگاه‌های استخراج، به دو صورت انفرادی و گروهی می‌توانید عمل استخراج را انجام دهید. در روش انفرادی، تنها یک یا تعدادی سیستم شخصی برای عمل استخراج استفاده می‌شود.


در مقابل، استخراج گروهی که به فارم ماینینگ نیز معروف است، باید از تعداد زیادی دستگاه مخصوص استخراج استفاده کنید. برای دستیابی به این مهم نیز باید توان خرید تعداد زیادی دستگاه به همراه لوازم جانبی را داشته باشید.

مزایای احداث مزرعه استخراج چیست؟

مزیت‌های فارم ماینینگ باعث شده تا آن را به عنوان محبوب‌ترین روش استخراج بشناسیم. اولین مزیتی که این روش دارد، سود دهی بالای آن است. به کارگیری تعداد زیادی دستگاه و افزایش قدرت پردازشی، به طور حتم شانس شما در حل مسائل و دریافت پاداش بلوک بلاک چین را افزایش می‌دهد.


از طرف دیگر، همان‌ طور که گفته شد، دستگاه‌های استخراج گرمای زیادی تولید می‌کنند و فن درون دستگاه، جواب‌گوی گرمای آنها نخواهد بود؛ پس بهتر است از این دستگاه‌ها در محیط‌های خاص و از پیش مهندسی شده استفاده شود. مزرعه‌‌های استخراج به طور معمول دارای تعداد زیادی دستگاه خنک کننده و فن قدرتمند هستند که دمای درون سوله یا مزرعه استخراج را پایین نگه می‌دارند؛ از این رو ریسک خرابی یا آتش گرفتن دستگاه‌های استخراج بسیار کاهش می‌یابد.


استفاده از تعداد زیادی دستگاه برای تکمیل فرایند استخراج، نیازمند انرژی زیادی است. تامین این انرژی از طریق برق شهری امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر مزارع استخراج در مناطق برون شهری احداث می‌شوند تا توانایی استفاده از منابع برقی قدرتمند را داشته باشند. صدای بسیار زیاد دستگاه‌ها، یکی دیگر از دلایلی است که احداث مزرعه در بیرون شهر را به امری مهم مبدل می‌سازد.

چگونه یک مزرعه استخراج بیت کوین بسازیم؟

استخراج بیت کوین برای ماینرها بسیار سودمند و ارزشمند است. اگر کارمزد تراکنش‎هایی که برای تایید شدن دریافت می‌شوند را هم به پاداش ۱۲/۵ واحدی بیت کوین اضافه کنیم، می‌توان یک فارم ماینینگ حرفه‌ای را گسترش داد و از آن کسب درآمد داشت. در حال حاضر ابزارهای لازم برای شروع مزرعه استخراج بیت کوین شامل موارد زیر هستند:

  • یک کیف پول بیت کوین: کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه موبایلی، سخت‌افزاری یا یک برنامه تحت وب است که واحدهای بیت کوین در آن ذخیره‌سازی و نگهداری می‌شوند.
  • یک برنامه نرم‌افزاری برای ماینینگ: ماینرهای BTC miner و CG miner از جمله برنامه‌های استخراج بیت کوین هستند که از دستگاه‌های ASIC پشتیبانی می‌کننند.
  • عضویت در یک استخر استخراج ارز دیجیتال: ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای تکمیل بلاک‌های جدید بیت کوین به کار می‌گیرند. زمانی که ماینرها در یک استخر استخراج ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، سرعت این فعالیت بسیار افزایش خواهد یافت.
  • سکوی ماینینگ: ماینرهای حرفه‌ای از دستگاه‌های ASIC برای استخراج استفاد می‌کنند و این دستگاه‌ها به‌صورت ویژه با ریگ ماینینگ (mining rig) یا سکوی استخراج ارتباط دارند.
  • منبع برق: برای راه‌اندازی یک فارم ماینینگ حداقل هزار کیلووات برق برای هر هفته نیاز است.
  • فن خنک‌کننده حرفه‌ای: برای خنک کردن تجهیزات و همچنین محیط کاری خود باید از یک فن تهویه‌کننده استفاده کرد.
Mining Farm

بررسی اصطلاحات کاربردی و مهم فارم ماینینگ

برای اینکه بتوان مفهوم درست استخراج ارزهای دیجیتال را درک کرد، لازم است تا با یک طیف تخصصی از مفاهیم و عبارات آشنا شوید. در ادامه به همه سه مفهوم اساسی مزرعه استخراج ارز دیجیتال اشاره کرده‌ایم.

سختی استخراج (Mining Difficulty)

یکی از دلایلی که باعث شده است، ماینرها دیگر از تجهیزات CPU و GPU استفاده نکنند، سختی استخراج است. سیستم شبکه بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده است که هر بلاک جدید بیت کوین تنها در عرض ۱۰ دقیقه تکمیل شود. با توجه به تمامی این اوصاف، تمامی مسائل پیچیده ریاضی که ۵ سال پیش توسط پردازنده‌های گرافیکی حل شده بودند، حالا به اندازه‌ای سخت شده‌اند که تنها می‌توان آنها را با استفاده از دستگاه ASIC حل کرد.

یک دستگاه ASIC دارای سرعت محاسباتی بسیار بالاتری نسبت به یک ابزار کامپیوتری CPU است. ضمناً دستگاه ASIC دارای یک تراشه مهندسی‌شده است که مسئله‌های ریاضی مورد نیاز برای تایید تراکنش‌ها را با ظرفیت میلیاردها هش ریت در ثانیه حل خواهد کرد. با تکیه بر سرعت بسیار بالای این دستگاه‌ها می‌توان برای انجام تراکنش‌هایی آماده شد که در حالت عادی باید چندین‌سال برای آنها زمان صرف کرد.

مصرف برق (Power Consumption)

تجهیزات فارم ماینینگ برای استخراج بیت کوین انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند، به‌نحوی که یک دستگاه ASIC به‌تنهایی بیش از ۱۵۰ دلار هزینه برق ماهیانه برای آمریکایی‌ها به‌دنبال خواهد داشت. در کل، یک دستگاه ASIC خوب باید دارای قدرت محاسباتی بالا و مصرف انرژی بسیار پایین باشد. اگر می‌خواهید فارم ماینینگ خود را با چندین دستگاه ASIC راه‌اندازی کنید، باید بیش از ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه برق بپردازید. هرچند که در حال حاضر هیچ قانونی این اجازه را در ایران فراهم نمی‌کند که شما بتوانید این حجم از برق مصرفی را به‌صورت یکجا استفاده کنید.

ارزش بیت کوین

دقیقاً شبیه به همه ارزهای دیجیتال موجود در دنیای کریپتوکارنسی، ارز و قیمت بیت کوین هم دائماً در حال نوسان است. در حال حاضر یعنی در اواخر اکتبر سال ۲۰۲۲، قیمت هر واحد BTC حدوداً ۱۹۰۰۰ دلار معامله می‌شود. اگر قیمت هر واحد بیت کوین به مثلاً ۵ هزار دلار کاهش پیدا کند، تمام برنامه‌ریزی‌ها و پلن‌های سودآوری شما دچار آسیب می‌شوند و ممکن است که فارم ماینینگ با شکست بزرگی مواجه شود.

مزایا و معایب راه‌اندازی مزرعه استخراج

جدول زیر شامل دو مورد از برجسته‌ترین مزایای راه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال است:

دریافت پاداش از نرم‌افزارهانرم‌افزارهای مربوط به استخراج ارز دیجیتال دارای یک سیستم برای اهدای جایزه به شرکت‌کنندگان و فعالان هستند. برای مثال، اگر شما به‌عنوان ماینر، بیت کوین استخراج می‌کنید، یک نرم‌افزار این‌چنینی می‌تواند هم امکانات در اختیارتان بگذارد و هم برای میزبانی از ما پاداش بپردازد.
سودآوریاگرچه به‌نظر می‌رسد که قیمت یک ارز دیجیتال نسبت به استخراج آن بالاتر است، ماینینگ فرایندی است که می‌تواند سود بسیار کلان‌تری را برای شما فراهم کند. افرادی که در زمینه ماینینگ قدرتمند هستند، در مقایسه با معامله‌گران هم‌سطح خود از درآمد بیشتری بهره‌مند می‌شوند.

جدول زیر هم ۳ مورد از معایب و دردسرهای مربوط به فارم ماینینگ را نشان می‌دهند:

هزینه بسیار بالاهزینه راه‌اندازی یک مزرعه استخراج بسیار بالاست. زمانی که کامپیوترهای مربوط به ماینینگ برای ساعات طولانی در حال استخراج باشند، باید منتظر قبوض سنگین برق بود.
طول عمر کارت گرافیکماینینگ باعث کاهش طول عمر کارت گرافیک می‌شود. فرایند استخراج ارز دیجیتال نیازمند پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند است و فعالیت طولانی‌مدت این پردازنده‌ها باعث استهلاک می‌شود.
ریسک خطرناک و کُشندهاز آنجایی که بازار ارز دیجیتال نوسانی است، سرمایه‌گذاری ماینرها برای راه‌اندازی یک فارم ماینینگ، ریسک بالایی دارد. برای ورود به این کار باید انتظار اوج و فرودهای ناگهانی در عرض چند ساعت را داشته باشید که احتمالاً به ضرر منجر می‌شونند. برای مثال، فرض کنید در حال استخراج ارز دیجیتال شیبا اینو هستید و ناگهان قیمت آن کاهش می‌یابد. در این وضعیت به‌جای کسب پول کلان باید نظاره‌گر از دست رفتن سرمایه‌تان باشید.

تخمین هزینه‌ها و سوددهی یک فارم ماینینگ

در حال حاضر قیمت دستگاه‌های ماینر ASIC موجود در بازار بین ۴۰ تا ۳۷۰ میلیون تومان و بالاتر متغیر است. همچنین برای تهیه یک کارت گرافیک قدرتمند هم باید چیزی حدود ۷ تا ۴۰ میلیون و بالاتر تخمین زده می‌شود. ریگ یا سکوی ماینینگ هم معمولاً با ارزشی برابر با حداقل ۴۰ و حداکثر ۱۸۰ میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. دستگاه‌های خنک‌کننده هم بسته به نوع برندی که آنها را تولید کرده است، قیمت‌گذاری می‌شوند؛ برای مثال یک برند معمولی، محصولات خود را از ۱۲ تا ۲۸ میلیون تومان برای فروش گذاشته است.

Mining Farm

اگر همه این هزینه‌ها را در نظر بگیریم و فرض کنیم که شما مکان مورد نظر برای فارم ماینینگ را هم دارید، احتمالاً باید یک سرمایه اولیه بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومانی را در نظر داشته باشید. البته این را هم در نظر بگیرید که با توجه به آماری که توسط رسانه Cryptonews ارائه شده، یک مزرعه استخراج بیت کوین به‌طور متوسط ماهانه ۱۱۰ هزار دلار درآمد خواهد داشت. این یعنی اگر همه‌چیز خوب پیش برود، شما می‌توانید حدوداً ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان (با احتساب دلار ۳۰ هزار تومانی) به‌صورت ماهانه کسب کنید.

کسب درآمد از راه استخراج رمزارز چگونه است؟

یکی از سوالات افرادی که به تازگی با این حوزه آشنا شده‌اند، نحوه کسب درآمد از طریق استخراج رمزارز است. همان‌ طور که گفته شد، دستگاه‌های ماینر اقدام به حل مسائل پیچیده ریاضی می‌کنند. این مسائل، برای تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها انجام می‌شود.

با حل مسائل و تایید تراکنش‌ها، یک بلوک از شبکه بلاک چین ارز مربوطه، استخراج خواهد شد.
شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال به نحوی طراحی شده تا بعد از اتمام استخراج یک بلوک، به دستگاه‌های ماینر پاداش دهد. این پاداش به صورت مقداری از همان رمز ارز خواهد بود و پاداش حل مسائل سخت ریاضی است. حال برای اینکه بتوانید این پاداش را دریافت کنید، باید اولین نفری باشید که توانسته مسائل را حل کند.

به طور حتم، با پیشرفت تکنولوژی استفاده شده در پردازنده‌ها، امکان حل این مسائل توسط انسان امکان‌پذیر نیست. در این رقابت، سرعت و قدرت پردازشی دستگاه‌های شما حرف اول را می‌زند.

چرا استخراج رمزارز سود زیادی دارد؟

در ابتدا لازم است به این نکته بپردازیم که از بین هزاران ارز دیجیتال موجود، تعدادی از آنها قابلیت ماین یا استخراج دارند. منطقی است که برای کسب درآمد بیشتر، ارزی را انتخاب کنید که ارزش بیشتری دارد. بیت کوین به عنوان معروف‌ترین و ارزشمندترین ارز دیجیتال، به عنوان بهترین رمزارز برای استخراج شناخته می‌شود؛ از این رو اکثر افراد به استخراج بیت کوین، از طریق فارم ماینینگ می‌پردازند.


دلیل سوددهی بالای استخراج یا فارم ماینینگ رمزارزهایی مانند بیت کوین، ارزش بالای آنها است. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، از نظر دلاری، قیمت بسیار زیادی دارند و با تبدیل این رقم به ارز رایج ایران، شاهد سود بسیار زیادی خواهید بود؛ پس برای اینکه سود بیشتری از طریق فارم ماینینگ به دست آورید، بهتر است به استخراج رمزارزهای باارزش و گران‌قیمت مانند بیت کوین بپردازید.

فارم ماینینگ؛ روش کسب درآمد در طولانی مدت

فارم ماینینگ یا دیگر روش‌های بهینه استخراج رمز ارز، به عنوان یکی از راه‌های بلند مدت برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند؛ پس نیازی نیست نگران از دست رفتن سرمایه خود باشید. اگر رمز ارزی را انتخاب کنید که استخراج آن مدت زیادی ادامه خواهد داشت، به طور حتم پشیمان نخواهید شد. بیت کوین به عنوان یکی از رمزارزهای معروف بازار است و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا تمامی بیت کوین‌های موجود استخراج شود. 


فرایند هاوینگ، یکی از فرایندهایی است که باعث افزایش ارزش و امنیت بیت کوین می‌شود. به فرایند نصف شدن پاداش استخراج بلوک‌های بیت کوین، هاوینگ گفته می‌شود. هاوینگ بیت کوین، پس از استخراج ۲۱۰ هزار بلوک انجام می‌شود. در ابتدا، پاداش داده شده برای استخراج هر بلوک، ۵۰ بیت کوین بود که در طی سال‌ها، این پاداش توسط فرایند هاوینگ، کاهش یافته است. در آخرین هاوینگی که در سال ۲۰۲۰ انجام شده، پاداش استخراج هر بلوک به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده است.


پیش بینی می‌شود که توسط فرایند هاوینگ، استخراج تمام بیت کوین‌ها تا سال ۲۱۴۰ ادامه یابد. پس اگر می‌خواهید وارد صنعت فارم ماینینگ یا استخراج بیت کوین شوید، باید خیال‌تان راحت باشد. علاوه بر این، برای تایید واکنش‌های خرید و فروش نیز نیاز به ماینر است و از این رو، عملکرد دستگاه‌های ماینر تمام نخواهد شد.

در فارم ماینینگ، ارز دیجیتال بکارید!

مزرعه استخراج ارز دیجیتال یک مجموعه نسبتاً بزرگ است که شامل همه تجهیزات تخصصی لازم برای ماین کردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محبوب می‌شود. در این مقاله از هلدینگ سیمیا به چگونگی ساخت این مزارع و برآورد تخمینی هزینه‌ها پرداختیم. بدیهی است که برای راه‌اندزای یک همچین مجموعه‌ای باید سرمایه اولیه قابل توجهی داشت و از بهترین دستگاه‌های ماینر رمزارز بهره گرفت.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا