۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

رمز ریال چیست؟ نحوه استفاده از ریال دیجیتال چگونه است؟

رمز ریال

سر و صداهای راه‌اندازی رمز ارز ایرانی از پاییز سال ۱۴۰۰ شروع شد و حالا با توجه به اخبار و اطلاعیه‌های مختلف، بسیاری از افراد به شناخت خوبی از آن رسیده‌اند. رمز ریال چیست؟ رمز ریال یک نوع رمز ارز و حتی یک واحد پول نیز محسوب می‌شود که از امکان برنامه‌نویسی و برنامه‌ریزی نیز برخوردار است.

شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که رمز ریال چیست؟ و از آن چه استفاده‌هایی می‌شود کرد؟ رمز ریال در واقع یک نوع واحد پول یا رمز ارز بوده که از امکان برنامه ریزی و برنامه‌ نویسی برخوردار است. دقت داشته باشید رمز ریال، به گونه‌ای نسخه الکترونیکی اسکناس‌های رایج در ایران و ارز دیجیتال بانک مرکزی است. البته ارزش این رمز ارزها با ارزش ریال سنتی کاغذی برابر بوده و همچنین به آن متصل هستند.

ریال دیجیتال یا رمز ریال را می‌توان به عنوان مکمل پول نقد نیز در نظر گرفت که به افزایش سرعت انجام مبادلات مالی و پولی در کشور، کمک زیادی می‌کند. رمز ریال یکی از مهم ترین موضوعاتی است که برای خیلی از افراد فعال در حوزه بازارهای مالی، ابهامات و پیچیدگی‌هایی دارد.

رمز ریال یکی از آن موضوعاتی است که برای بسیاری از افراد و فعالان حوزه بازارهای مالی ابهامات زیادی دارد. به همین دلیل در این مقاله از هلدینگ سیمیا به بررسی رمز ریال و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

ریال دیجیتال یا رمز ریال چیست و با چه هدفی ایجاد شد؟

رمز ریال یکی از جدیدترین ابزارهای پرداخت به حساب می‌آید که می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور و کاهش تورم ایفا کند. وقتی این ایده کاربردی اجرا شود رمز ریال جای ریال اسکناسی که در دست مردم است را می‌گیرد. این موضوع را با عنوان هوشمند کردن پول ملی کشور به حساب می‌آورند.

رمز ریال به عنوان یکی از جدیدترین و مهم ترین ابزارهای پرداخت، می‌تواند نقش مفیدی در کاهش تورم و اقتصاد کشور داشته باشد. زمانی که این ایده کاربردی به مرحله اجرا برسد، رمز ریال جای ریال اسکناسی را خواهد گرفت. این موضوع با نام هوشمند کردن پول ملی شناخته می‌شود.  

در واقع اصلی ترین هدف بانک مرکزی از ایجاد کردن رمز ریال، کم نمودن اسکناس موجود در دست مردم بوده که اهمیت زیادی دارد. دقت داشته باشید سرعت گردش پول و چاپ اسکناس، مسئله مهمی بوده که ذهن اکثر اقتصاددانان را به خود مشغول کرده و موجب شده ضربه‌های سنگینی به اقتصاد کشورمان وارد شود.

در حال حاضر افراد زیادی به طور صحیح نمی‌دانند که رمز ریال چیست؟ و خیلی با این رمز ار آشنایی ندارند.‌ دولت جهت ارائه رمز ریال، هدف‌های مختلفی دارد که یکی از مهم ‌ترین آن‌ها، دور زدن تحریم‌های سخت است. به طور معمول کشورهایی مانند روسیه و ایران که تحت تحریم واقع شده‌اند، فعالیت بیشتری در توسعه ارزهای دیجیتال دارند.

از این رو بهتر است بدانید کشور روسیه نیز قصد دارد در سال ۲۰۲۳، پول دیجیتال ملی خود را راه اندازی کند. البته کشور چین هم در این امر قدم‌هایی برداشته و تصمیمات مهمی دارد. در کل این سیستم منحصر به فرد می‌تواند به خود بانک مرکزی جهت مقابله کردن با تحریم‌ها، کمک شایانی کند. 

در نظر داشته باشید که این سیستم هم اکنون در مراحل اولیه توسعه خود قرار گرفته و هنوز به شکل کامل آن را وارد چرخه اقتصاد کشور نکرده‌اند. رمز ریال با این که از دفتر کل توزیع شده استفاده می‌نماید اما دارای ساختار متفاوتی است که آن را از غیر متمرکز بودن خارج کرده و همچنان متمرکز نگه می‌دارد.  

ویژگی مهم رمز ریال چیست؟

ویژگی مهم آن به قانونی بودن رمز ریال مربوط می‌شود. روی این ابزار پرداختی سیاست‌ها و قانون‌گذاری‌های خاص هر کشوری وجود دارد. چرا که راه‌اندازی آن به عهده نهادهای مالی هر کشوری است و قوانین مهمی را برای آن تدوین می‌کنند.

رمز ریال از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار بوده که از جمله مهم ترین این ویژگی‌ها می‌توان قانونی بودن آن را نام برد. بر روی این ابزار پرداختی، قانون گذاری و سیاست‌های خاص هر کشوری وجود دارد زیرا راه‌ اندازی آن بر عهده نهادهای مالی هر کشوری بوده و قوانین مهمی را برای آن در نظر گرفته‌اند.

بانک مرکزی نگران بوده که اگر استفاده از ارزهای دیجیتال به حداکثر خودشان برسند، امکان دارد نظارت روی سیستم‌های پرداخت و عرضه پول با مشکلاتی مواجه شود. به همین خاطر هم سعی می‌کنند به سمت ایجاد رمز ریال حرکت نمایند. هوشمند کردن ریال از جمله اهداف مهم و با اهمیت بانک مرکزی و نهادهای مالی در کشور بوده که به رشد اقتصادی و همچنین کاهش دادن مشکلات ناشی از آن کمک بسیار زیادی می‌کند.

معرفی انواع رمز ریال 

بعد از این که متوجه شدید رمز ریال چیست؟ بهتر است با انواع آن هم آشنا شوید. به طور کلی ۲ نوع رمز ریال وجود دارد و هر یک کاربردها و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که در ادامه مطلب به بررسی دقیق‌تر آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • رمز ریال عمده ‌فروشی 

رمز ریال‌ عمده فروشی نظیر ذخایر سنتی بانک مرکزی عمل می‌کند و از مؤسسات مالی و بانکی جهت انجام تراکنش‌ها و همچنین تسویه‌شان بهره می‌گیرند. رمز ریال‌های عمده فروشی می‌توانند کمک زیادی به افزایش سرعت انتقال بین مرزی کنند. از این نوع رمز ریال‌ برای پرداخت‌های بین بانکی هم می‌توان استفاده کرد.

  • رمز ریال خرده ‌‌فروشی

یکی دیگر از انواع رمز ریال، رمز ریال‌های خرده فروشی بوده که در کنار پرداخت بین بانکی، انتقال مستقیم ارز دیجیتال که تحت حمایت بانک مرکزی هستند را نیز به مصرف کنندگان بر عهده دارند. از این جهت نیز با کمک‌شان کاهش وجوه سپرده گذاران، عدم نقد شوندگی مؤسسات بانکی و ریسک واسطه‌ها از بین خواهد رفت.

دقت داشته باشید که رمز ریال‌های خرده ‌فروشی نیز در ۲ نوع؛ دسترسی به حساب یا رمز ریال رمز عبور و پول نقد یا رمز ریال دسترسی مبتنی بر ارزش تقسیم بندی می‌شوند. پول نقد یا رمز ریال دسترسی مبتنی بر ارزش را می‌توانید از طریق کیف ‌پول‌های دیجیتالی برای گیرندگان بفرستید. توسعه این سیستم بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از دسترسی مبتنی بر توکن است.

دسترسی به حساب یا رمز ریال رمز عبور نیز تقریبا شبیه به دسترسی حساب بانکی بوده و از این طریق یک واسطه احراز هویت گیرنده، مسئولیت نظارت بر پرداخت‌های غیر قانونی و فعالیت‌ها را بر عهده دارد. این سیستم دارای حریم خصوصی و امنیت بسیار بهتری است و تمام اطلاعات تراکنش‌های شخصی، توسط مقام‌های دولتی و تجاری حفاظت می‌شود.‌ 

همان طور که متوجه شدید، در ارائه رمز ریال جنبه‌های مختلفی مورد توجه قرار گرفته تا در نتیجه این سیستم بتواند جایگاه ویژه‌ای به عنوان یک ارز ملی پیدا نماید. در واقع با شناخت انواع رمز ریال، بهتر می‌توانید بفهمید که کاربرد و ماهیت رمز ریال چیست؟ و چگونه باید از آن استفاده کرد.

نحوه استفاده از رمز ریال  

کارت‌های هوشمند بانکی، تحول بزرگی در سیستم مالی کشور ایجاد کرده‌اند و افراد با کمک آن‌ها می‌توانند خیلی راحت و سریع، پرداخت‌های‌ خود را انجام دهند. در صورتی هم که اتفاق خاصی برای بانک مورد نظر بیفتد، امنیت پول به شکل قابل قبولی نزد بانک حفظ خواهد شد.

دقت داشته باشید در حالت عادی، بانک‌ها نقش یک واسطه را دارند که وظیفه انتقال وجوه برعهده آن‌ها است. اما این نقش واسطه‌ای، در خصوص رمز ریال حذف شده و پول به شکل مستقیم همان شکلی که هست، به صورت الکترونیکی به کیف پول اختصاصی شخص انتقال داده می‌شود.

اگر زمانی سرقت یا هک صورت بگیرد، امکان پیگیری آن وجود دارد و می‌توانید به سادگی آن را ردیابی کنید. به طور معمول شما می‌توانید از روش‌ها و راهکارهای متفاوتی برای نگهداری از دارایی‌های تان بهره بگیرید. رمز ریال نیز به عنوان یکی از بهترین و مفید ترین روش‌ها جهت ذخیره دارایی به شمار می‌رود‌.

این ذخیره معمولا در کیف پول الکترونیکی انجام می‌شود و برای این کار نیاز است حتما به بانک مراجعه نمایید. البته جهت یادگیری طرز دقیق کارکرد ارز ریالی لازم است ابتدا با مفهوم این ارز، قیمت ارز دیجیتال و دیگر موارد ضروری در این زمینه آشنا شوید.

ارز ریالی مانند یک پول الکترونیکی بوده که می‌توان آن را همیشه همراه داشت و بدون واسطه سوم یا همان بانک، مورد استفاده قرار داد. استفاده کردن از رمز ریال اصلا پیچیده نبوده و اگر زمانی این رمز ارز جای پول‌های کاغذی را بگیرد، تمام افراد می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده نمایند.

هدف بانک مرکزی برای ایجاد رمز ریال چیست؟

هدف ایجاد رمز ریال کم کردن اسکناس موجود در دست مردم یک جامعه است. سرعت گردش پول یکی از موضوعاتی است که ذهن بسیاری از اقتصاددان‌ها را به خود مشغول کرده است. سرعت گردش پول و از طرف دیگر چاپ اسکناس ریالی باعث شده که ضربه‌های سنگینی به اقتصاد کشور زده شود.

رمز زیال

کاملا مبرهن و واضح است دلیل اینکه نگرانی بانک مرکزی در مورد ارز دیجیتال چیست. در واقع بانک مرکزی نگران است که اگر استفاده از ارزهای دیجیتال به حداکثر خود برسد، ممکن است نظارت روی عرضه پول و سیستم‌های پرداخت با مشکل مواجه شود.

به همین دلیل به طرف ایجاد رمز ریال حرکت می‌کند. هوشمند کردن ریال یکی از اهداف مهم بانک مرکزی و نهادهای مالی در کشور است. این کار به رشد اقتصادی و کاهش مشکلات ناشی از آن کمک زیادی می‌کند.

تفاوت ارز دیجیتال جهانی با رمز ریال چیست؟

اولین سؤالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند این است که چه فرقی بین رمز ریال با ارز دیجیتال جهانی وجود دارد؟ ارز دیجیتال بانک مرکزی به دلیل ماهیت، اهداف و ویژگی‌های خاصی که دارد متفاوت از ارز دیجیتال جهانی است. این تفاوت‌ها به شرح زیر هستند:

  • ارزهای دیجیتال جهانی را می‌توانید استخراج کنید، اما رمز ریال از قابلیت استخراج برخوردار نیست.
  • دولت‌ها نظارتی بر ارز دیجیتال جهانی ندارند، اما رمز ریال زیر نظر دولت‌ و قوانین آن‌ قرار دارد.
  • رمز ریال محبوبیت زیادی ندارد، اما دیگر ارزهای دیجیتال از شهرت جهانی برخوردار هستند و کمتر کسی است که حداقل نام پنج رمز ارز جهانی را نداند.
  • رمز ریال را به دلیل جدید بودن هنوز به صورت دقیق بررسی نکرده‌اند. این در حالی است که معامله‌گران شناخت کاملی از ارزهای دیجیتال جهانی دارند.
  • خرید رمز ارزهای خارجی آسان است، اما ممکن است فرایند دریافت رمز ریال با پیچیدگی‌های زیادی همراه شود.

مزایای ریال دیجیتال یا رمز ریال چیست؟

ramzrial digital currency

از آنجایی که رمز ریال با هدف و برنامه قبلی راه‌اندازی می‌شود، مزایای مهمی دارد. کاربردی بودن آن و نقشی که در اقتصاد کشور و سازندگی آن ایفا می‌کند باعث شده که بسیاری از افراد علاقه زیادی به رمز ریال پیدا کنند. مزیت‌ها و کاربردهای مهم رمز ریال به شرح زیر هستند:

کاهش تقاضا برای پول نقدی

با وجود کارت‌های بانکی، مردم استفاده زیادی از پول نقد می‌کنند. اما با روی کار آمدن رمز ریال میزان تقاضا برای پول نقد به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

ارزش‌گذاری بر طبق ریال

مهم‌ترین ویژگی مثبت رمز ریال چیست؟ مهم‌ترین ویژگی آن به ارزش‌گذاری رمز ریال مربوط می‌شود. به این ترتیب که هر ارز ریال را برابر با یک ریال محاسبه می‌کنند. این نشان می‌دهد که قیمت آن می‌تواند زیر حمایت‌های قانونی و اقتصادی کشور از ثبات بیشتری برخوردار باشد.

افزایش ارزش پول ملی

یکی از اهداف مهمی که باعث شده رمز ریال به وجود آید به وضعیت پول ملی مربوط می‌شود. در صورتی که افراد از رمز ریال استفاده کنند، این موضوع ارزش پول ملی را بیشتر خواهد کرد. از این رو ریال دیجیتال نقش مهمی در توسعه اقتصاد دیجیتالی کشور ایفا می‌کند.

دریافت ساده

مهم‌ترین ویژگی رمز ریال چیست؟ هنوز مشخص نیست که خرید این ارز چگونه خواهد بود. اما این‌طور به نظر می‌رسد که دریافت آن به سادگی صورت بگیرد و نظر بسیاری را به خود جلب کند. از آنجایی که انتقال رمز ریال به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد، مرحله تسویه بین بانکی حذف می‌شود و فرایند نقل و انتقال روند ساده‌ای به خود می‌گیرد.

رمز ریال

خرید در فروشگاه‌های مختلف

افراد می‌توانند با داشتن رمز ریال در فروشگاه‌های مختلف خرید خود را انجام دهند. میزان تبادل پول فیزیکی با این روش به شدت کاهش پیدا می‌کند. هر تراکنشی که به صورت رمز ریال صورت می‌گیرد، صاحبان کسب و کارها می‌توانند در همان لحظه وجه مورد نظر خودشان را از مشتری دریافت کنند. پرداخت وجوه با سرعت بالا صورت می‌گیرد و معطلی ندارد. دقیقا مثل کارت‌های بانکی که با سرعت زیادی می‌توانید خرید خود را ثبت کنید.

استفاده از هایپر لجر فابریک (Hyperledger Fabric)

رمز ریال توسط هایپر لجر فابریک ایجاد شده است. این پلتفرم امکانات ویژه‌ای برای سازمان‌های مختلف دارد. به این ترتیب که سازمان‌ها می‌توانند برای اعمال تغییرات دیجیتال بزرگ از آن استفاده کنند. پشتیبانی از قرارداد هوشمند و رویکردهای منعطف برای حفظ حریم خصوصی از جمله مزایای هایپر لجر فابریک است.

کمک به مشاغل برای پرداخت‌ها

رمز ریال کمک زیادی به کسب و کارهای مختلف می‌کند. صاحبان مشاغل می‌توانند با کمک رمز ریال کلیه پرداخت‌ها و نقل و انتقالات خود را انجام دهند. رمز ریال می‌تواند امکان نقل و انتقال برون مرزی را نیز برای کسب و کارهای مختلف فراهم کند. این موضوع با سرعت زیادی انجام می‌شود و سرعت برای مشاغل بزرگ و شرکت‌های تجاری اهمیت زیادی دارد.

خدمات بانک بدون واسطه با رمز ریال

از ویژگی‌های مهمی که رمز ریال دارد دسترسی گسترده به خدمات بانک مرکزی است. به این ترتیب که افراد می‌توانند از این خدمات بدون واسطه بهره ببرند و این موضوع می‌تواند برای بسیاری از افراد جذابیت داشته باشد. رمز ریال از طریق تلفن‌های هوشمند، کارت‌ها و رایانه قابل استفاده خواهد بود.

مبارزه با پول‌شویی

رمز ریال نقش مهمی در مبارزه با پول‌شویی ایفا خواهد کرد. به این ترتیب که بانک مرکزی می‌تواند از جزئیات دقیق هرگونه جابه‌جایی پول با خبر شود. پول‌شویی نقش مهمی را در به هم خوردن نظم اقتصادی و مشکلات مالی در هر کشوری ایفا می‌کند.

معایب رمز ریال چیست؟

این پروژه، یعنی دیجیتالی شدن پول ملی در کشورهای مختلفی به صورت آزمایشی اجرا شده است. برخی دیگر از کشورها نیز مرحله آزمایشی آن را پشت سر گذاشته‌اند. اما همه می‌دانند که حتی در این پروژه نیز می‌تواند معایبی وجود داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

عدم استقبال مردم از رمز ریال

حتی کشورهایی نیجریه و باهاما (The Bahamas) که این طرح در آن‌ها اجرا شده است نیز نتوانستند آن‌طور که باید در این زمینه به موفقیت برسند. دولت این کشورها هنوز در تلاش برای گسترش این طرح هستند. عدم موفقیت به عدم استقبال مردم برمی‌گردد. همین موضوع، تردیدها در مورد رمز ریال، موفقیت و تاثیرگذاری آن را بیشتر می‌کند.

عدم امکان سرمایه‌گذاری در رمز ریال

برخی از افراد تصور می‌کنند که رمز ریال همان ارز دیجیتال است که این دیدگاه درستی نیست. معامله‌گران روی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند و طبق آن معاملات یا خرید و فروش خود را انجام می‌دهند. امکان سرمایه‌گذاری روی رمز ریال وجود ندارد. این رمز را برای اینکه بتواند جایگزین خوبی برای اسکناس باشد، ایجاد کرده‌اند.

چطور می‌توان از رمز ریال استفاده کرد؟

کارت‌های بانکی تحول عظیمی در سیستم مالی کشور به وجود آوردند. افراد به جای اینکه پول نقد همراه داشته باشند با یک کارت الکترونیکی پرداخت‌های خود را انجام می‌دهند. اگر اتفاق خاصی برای بانک بیفتد، امنیت پول افراد نزد بانک حفظ می‎شود.

در حالت عادی بانک نقش واسطه را ایفا می‌کند که وظیفه انتقال وجوه را به عهده دارد. این نقش واسطه‌ای در رمز ریال حذف می‌شود. پول به صورت مستقیم و همان‌طوری که هست به صورت الکترونیکی به کیف پول اختصاصی فرد منتقل می‌شود. مهم‌ترین نکته مربوط به ردیابی کردن آن است. در این صورت اگر هک یا سرقتی صورت بگیرید، به راحتی قابل پیگیری خواهد بود.

همان‌طور که می‌دانید افراد می‌توانند از روش‌های مختلفی برای نگهداری دارایی‌هایشان استفاده کنند. رمز ریال نیز یکی از روش‌های مفید برای ذخیره دارایی‌هایتان محسوب می‌شود. این ذخیره در کیف پول الکترونیکی صورت می‌گیرد که برای این کار باید به بانک مراجعه کنید.

کیف پول رمز ریال چیست؟ کیف پول‌ها به صورت شخصی یا تجاری هستند. از این رو امکان ذخیره مقدار مشخصی در هر یک از این کیف پول‌ها وجود دارد.

ریال

آینده رمز ریال چگونه است؟

به طور کلی آینده رمز ریال ارتباط مستقیمی با پذیرش آن از سوی مردم دارد. در واقع باید از زیرساخت مناسبی برخوردار باشد تا بتواند به پذیرش عمومی برسد.

فراموش نکنید که بانک مرکزی انتشار رمز ریال را به عهده دارد. وقتی افراد آن را تهیه کنند، این‌طور نیست که یک سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند. رمز ریال به عنوان یک ابزار مهم مبادله شناخته می‌شود که بیشتر در حوزه پرداخت کاربرد دارد و این فرایند را ساده‌تر می‌کند.

به طور کلی بهتر است بدانید که آینده رمز ریال، ارتباط مستقیم و زیادی با پذیرش آن از طرف مردم دارد و اگر مردم به خوبی از آن استقبال کنند، قطعا آینده درخشانی خواهد داشت. در واقع باید از زیرساخت مطلوبی و مناسبی برخوردار باشد تا بتواند خیلی راحت توسط تمام مردم پذیرفته شود. 

بانک مرکزی به طور معمول وظیفه دارد که رمز ریال را انتشار دهد و زمانی که مردم آن را تهیه کنند، این گونه نیست که یک سرمایه ‌گذاری سودآور را انجام دهند. رمز ریال به عنوان ابزاری مهم جهت مبادله شناخته شده و کاربرد آن بیشتر در حوزه پرداخت  است. در واقع این رمز ارز فرایند پرداخت را راحت‌‌تر می‌کند و کاربران می‌توانند از طریق آن به مزایای زیادی برسند.

پیش بینی می‌شود طی چندین سال آینده از رمز ریال به عنوان بهترین و مناسب ترین روش جهت پس انداز پول ایرانی کمک گرفته خواهد شد اما در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی ایران، استفاده از این نوع ارز، در بین غول‌های بزرگ ارز دیجیتال جهان، چندان کار هوشمندانه و مناسبی نیست.  

طبق آخرین آمار و اطلاعات به دست آمده از منابع مختلف می‌توان گفت حدود ۴۴ میلیون دلار، هزینه به سیستم بازار ارز داخلی وارد شده است تا بتوان به زودی، خرید رمز ریال را برای تمام کاربران ایرانی نیز فعال کرد. 

با توجه به این که قرار است در چند ماه یا حتی چند سال آینده این رمز ارز وارد بازار مالی بین المللی شود، هنوز خبر دقیق و تعیین شده‌ای از روش‌های خرید یا پرداخت آن وجود ندارد و همچنین پیش بینی کردن چیزی که رخ نداده هم کار صحیحی نیست.

فراموش نکنید که هنوز رمز ریال، در مرحله بررسی و گفتگو بوده و به مرحله آزمایش یا تست هم نرسیده است. به همین خاطر برای خرید آن لازم است مقداری صبر کنید و منتظر خبرهای تکمیلی از منابع و مراکز معتبر باشید.

آیا امکان استخراج رمز ریال وجود دارد؟

با توجه به این که عرضه رمز ریال توسط بانک مرکزی صورت می‌گیرد، طبیعتاً استخراج کردن آن امکان پذیر نیست و بانک مرکزی به هر اندازه که لازم باشد، به شکل نامحدود و برنامه ریزی شده، جهت عرضه بیشتر این رمز ارز دیجیتالی اقدام می‌کند.

به همین دلیل هم رمز ریال را نمی‌توان همچون بیت ‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیر متمرکز، حساب کرد. بلکه صرفاً همان پول یا ریال کاغذی سنتی بوده که آن را به شکل الکترونیکی عرضه می‌کنند تا بتوانند مبادلات مالی کشور را از حالت سنتی خارج نمایند و دقت و سرعت بیشتری نیز به آن ببخشند. 

پس نباید از رمز ریال عرضه شده توسط بانک مرکزی انتظار داشته باشید که مانند یک ارز دیجیتال غیر متمرکز عمل کند. ارزهای دیجیتال غیر متمرکز در کل با این رمز ارز تفاوت‌های زیادی دارند و کاربران می‌توانند با کمک سیگنال ارز دیجیتال و یک‌سری ابزارهای دیگر، تحلیل دقیقی بر روی آن‌ها داشته باشند و از این طریق هم سود زیادی کسب نمایند.

سخن پایانی

اکثر ارزهای دیجیتال دارای ماهیت غیر متمرکزی هستند و توسط هیچ مرکز یا حکومتی کنترل نمی‌شوند. این در حالی بوده که ارزهای رایج هر کشور، توسط بانک مرکزی و دولت آن کشور ارائه و مدیریت می‌شوند. به همین دلیل بیشتر دولت‌ها در مقابل ارزهای دیجیتال مشکل داشتند.

البته با توسعه فناوری بلاک‌چین و گسترش یافتن کاربرد آن‌ها، بیشتر کشورها تلاش کردند تا ارزهای‌شان را در نسخه‌های قابل برنامه نویسی و الکترونیکی عرضه کنند. این مسئله در کشور ما نیز تحت عنوان رمز ریال صورت گرفت و بیشتر کسانی که می‌دانند رمز ریال چیست؟ منتظر نهایی شدن تصمیم آن هستند. 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا