۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

جنسیس بلاک (Genesis Block) چیست؟ داستانی از آفرینش بلاکچین

genesis block جنسیس بلاک

جنسیس بلاک (Genesis Block) اولین بلاکی است که در شبکه بلاک چینی مورد نظر خود ثبت شده است. گاها به این بلاک به عنوان Block 0 یا Block 1 اشاره می شود. وقتی بلاکی به داخل بلاک چین انتشار یافت، آن به بلاک قبلی ارجاع داده می شود. اما در مورد جنسیس بلاک، هیچ بلاک قبلی برای رجوع موجود نیست.

به همین دلیل، بلاک های پیدایش معمولا در نرم افزار ثابت شده و قابل تغییر نیستند. در مورد بیت کوین، جنسیس بلاک در سوم ژانویه ۲۰۰۹ بود. این بلاک دارای پاداش ۵۰  بیت کوین بود که برای همیشه غیر قابل خرج کردن است. مشخص نیست که آیا پاداش جنسیس بلاک عمدا غیر قابل خرج تعیین شد یا نه و ساتوشی ناکاموتو هیچ توضیحی در این رابطه نداده است.

امروزه کوین‌های ارز دیجیتال بیت کوین در هر صرافی ارز دیجیتال از جمله صرافی سیمیا لیست شده و قابل معامله است. یکی از عبارت‌های متداولی که درباره ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین آنها به گوش ما آشنا است، بلاک آفرینش یا جنسیس بلاک است. حتما سوالات زیادی درباره این بلاک در ذهن شما هم نقش بسته است.

Genesis Block چیست؟ بلاک اولیه چیست؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. جنسیس بلاک یا Genesis Block نامی است که برای اولین بلاک یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین استخراج شده است. یک بلاک چین شامل مجموعه‌ای از اصطلاحاً بلاک‌هایی است که برای ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که در شبکه بلاک چین رخ می‌دهد استفاده می‌شود. هر یک از بلاک‌ها حاوی یک هدر منحصربه‌فرد است و هر بلاک ازاین‌قبیل با هش هدر بلاک خود به‌صورت جداگانه شناسایی می‌شود.

این بلاک‌ها لایه‌بندی می‌شوند؛ یکی روی دیگری که پایه آن بلاک جنسیس است و تا زمانی که به انتهای زنجیره بلاک رسیده و توالی کامل شود، ارتفاع می‌دهند. لایه‌ها و تاریخچه عمیق هر دنباله یکی از مواردی است که یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را بسیار ایمن می‌کند.

جنسیس بلاک بیت کوین اولین نمونه از سیستم بلاک چین اثبات کار بود و الگوی تمام بلاک‌های دیگر در بلاک چین آن است. در سال ۲۰۰۹، توسعه‌دهنده بیت کوین، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، جنسیس بلاک را ایجاد کرد که تولد ارزهای دیجیتال بود و تا امروز نیز ادامه دارد. در ادامه این مقاله از هلدینگ سیمیا به معرفی جنسیس بلاک و موضوعات پیرامون آن خواهیم پرداخت.

معرفی جنسیس بلاک

block چیست؟ بلاک‌ها عملاً کانتینرهای دیجیتالی هستند که داده‌های مربوط به تراکنش‌های شبکه به طور دائم در آنها ثبت می‌شود. یک بلاک، برخی یا همه آخرین تراکنش‌های بیت کوین را که هنوز وارد هیچ بلاک قبلی نشده‌اند، ثبت می‌کند؛ بنابراین، یک بلاک مانند یک صفحه از یک دفتر کل یا دفتر ثبت است. هر بار که یک بلاک تکمیل می‌شود، جای خود را به بلاک بعدی در بلاک چین می‌دهد؛ بنابراین یک بلاک یک ذخیره دائمی از سوابقی است که پس از نوشتن، قابل تغییر یا حذف نیستند.

Genesis Block چیست؟ جنسیس بلاک که با نام بلاک صفر نیز شناخته می‌شود، اولین بلاکی است که بلاک‌های اضافی در یک بلاک چین به آن اضافه می‌شود. جنسیس بلاک در واقع جد بزرگی است که هر بلاک دیگری می‌تواند نسب خود را به آن برساند، زیرا هر بلاک به بلاک قبل از خود ارجاع می‌دهد. این فرایند، شروع تراکنش‌های بیت کوین و معرفی بیت کوین‌های جدید است.حال سؤال پیش می‌آید که بلاک اولیه چیست؟ بلاک بعدی که به بلاک ۱ یا بلاک اولیه معروف است تا شش روز پس از بلاک جنسیس استخراج نشد. این امر عجیب به نظر می‌آید، زیرا میانگین فاصله تمپ زمانی بین بلاک‌ها ۱۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

genesis block

چند تئوری در مورد این تأخیر شش‌روزه وجود دارد: برخی این نظریه را مطرح کرده‌اند که ناکاموتو شش روز را صرف استخراج بلاک اصلی کرده تا سیستم بیت‌کوین را آزمایش کند تا از پایداری آن مطمئن شود و بعد تاریخ آن را به عقب برگرداند، درحالی‌که برخی معتقدند که ساتوشی قصد داشته است تا پس از آفرینش جهان در شش روز، داستان استراحت خداوند را بازسازی کند.

مروری بر مبانی بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال مبتنی بر سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است که توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه‌یافته است. Bitcoin با B بزرگ، به سیستم و مفهوم پلتفرم معاملاتی اشاره دارد و bitcoin با b کوچک به سکه مجازی یا کوینی که معامله می‌شود اشاره دارد. هیچ کوین واقعی وجود ندارد، بنابراین بیت یا رقم دودویی، اساسی‌ترین واحد داده در محاسبات قبل از کوین وجود دارد.

پاسخ دیگر به سؤال block چیست؟ این است که در دنیای ارز دیجیتال، بلاک‌ها فایل‌هایی هستند که داده‌های مربوط به شبکه بیت کوین و تراکنش‌های آن به‌صورت دائمی ثبت می‌شوند. هر بار که یک بلاک تکمیل می‌شود، یعنی پر از تراکنش‌های بیت کوین می‌شود، جای خود را به بلاک بعدی در بلاک چین می‌دهد. تنها راه برای عرضه ارزهای دیجیتال جدید در گردش، استخراج است؛ بنابراین، استخراج بیت کوین به معنای ثبت و استخراج هر بلاک است.

بیت کوین همچون طلا است و آن را نمی‌توان خودسرانه ایجاد کرد. طلا باید از زمین استخراج شود و بیت کوین (BTC) باید از طریق ابزارهای دیجیتال استخراج شود. علاوه بر این، بنیان‌گذار بیت کوین تصریح کرده است که عرضه بیت کوین نیز همچون طلا باید محدود باشد. در کل فقط ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج است. هنگامی که ماینرها این تعداد بیت کوین را استخراج کردند، عرضه آن به پایان می‌رسد، مگر اینکه کسی پروتکل بیت کوین را تغییر دهد تا امکان عرضه بیشتر را فراهم کند.

هش جنسیس بلاک ( (۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۹d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f) منحصر به فرد است و محتوی دو صفر هگزای برجسته اضافی به نسبت بلاک های اولیه دیگر است. پاداش ۵۰ بیت کوین جنسیس بلاک به آدرس۱A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa  فرستاده شد و در سوم ژانویه ۲۰۱۹، این آدرس کلا محتوی ۶۶.۹۱۲ بیت کوین بود و کلا ۱۴۸۶ تراکنش را دریافت کرده است. پاداش بلاک ۵۰ بیت کوین برای همیشه غیر قابل خرج باقی می ماند و افرادی که بیت کوین های خود را به این آدرس ارسال کرده اند هرگز قادر به بازیابی وجوه ارسال شده نمی باشند.

راز جنسیس بلاک چیست؟

باتکیه‌بر این واقعیت که نام ساتوشی ناکاموتو خود یک نام مستعار است، جنسیس بلاک و تأسیس بیت کوین همچنان پر از رمز و راز است. مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی بیت کوین، شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو از روی زمین ناپدید شد و به‌سختی اثری از خود بر جای گذاشت. این رویداد یک اتفاق خجسته برای کسانی بود که همواره می‌خواهند ساتوشی یک راز ابدی باقی بماند.

۵۰ بیت کوین اول را نمی‌توان خرج کرد!

در آغاز جنسیس بلاک نکته ظریفی وجود دارد که بدانیم آیا کدی که جنسیس بلاک را عملاً غیر قابل معامله می‌کرد، به‌صورت تعمدی از جانب ناکاموتو نوشته شده است یا سهواً بوده است؟

اگرچه جنسیس بلاک به یک آدرس وب که در کد آن نوشته شده است، اشاره می‌کند، اما این پیوند هنگام فعال‌شدن یک پیام خطا نشان می‌دهد. این سیستم نتوانست اولین تراکنش ۵۰-BTC را در پایگاه داده خود پیدا کند و تراکنش مخارج رد شد؛ بنابراین، تراکنش جنسیس بلاک توسط مشتری اصلی بیت کوین یک تراکنش واقعی در نظر گرفته نمی‌شود.

اما چرا این‌طور شده است؟ آیا ناکاموتو می‌خواسته که اولین بیت کوین غیر قابل معامله باشد؟ یا خطایی در کار بوده است؟ این مسئله باعث بحث‌های زیادی در بین طرفداران بیت کوین شد.  بااین‌حال از آنجا که بسیاری ناکاموتو را فرد بسیار دقیقی می‌دانند، احتمال خطا را رد می‌کنند. ناکاموتو احتمالاً کد جنسیس بلاک را همان‌طور که می‌خواسته نوشته است. دلیل این مسئله عجیب تا وقتی خود ناکاموتو پیدا شود، به‌صورت راز باقی می‌ماند.

جنسیس بلاک

پیام محرمانه جنسیس بلاک بیت کوین

یکی دیگر از جنبه‌های گیج‌کننده بلاک جنسیس، پیام مخفی است که ناکاموتو در داده‌های خام بلاک القا کرد: «(تایمز ۳ ژانویه ۲۰۰۹) صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها است.»

اگرچه ناکاموتو هرگز در مورد معنای این متن اظهارنظر نکرد، اما اغلب معتقدند که این متن به‌عنوان یک بیانیه مأموریت برای خود بیت کوین عمل می‌کند.

این متن عنوان مقاله‌ای در نسخه ۳ ژانویه ۲۰۰۹ روزنامه [لندن] تایمز در مورد شکست دولت بریتانیا در تحریک اقتصاد پس از بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ است. ناکاموتو از ایده مؤسسات مالی خیلی بزرگ برای شکست متنفر بود و می‌خواست بیت کوین در این زمینه متفاوت باشد. اکثر مردم فکر می‌کنند که اشاره ناکاموتو به مقاله در کد جنسیس بلاک اشاره‌ای به این بود که بیت کوین چگونه با بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگی که در سال ۲۰۰۸ به کمک‌های مالی دولتی نیاز داشتند متفاوت است.

پیام مخفی

در خلال جنسیس بلاک بیت کوین، پیامی برای همیشه توسط ساتوشی در تاریخ نگاشته شد. در خلال پارامتر coinbase به همراه داده های بلاک عادی، پیام زیر داخل شد که سرتیتر روزنامه تایمز بود.

روزنامه تایمز تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: “صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها”

این پیام احتمالا به عنوان یک برچسب زمانی داخل شد تا ثابت کند که این بلاک قبل از سوم ژانویه ایجاد نشده است. همچنین سرتیتر انتخاب شده ارتباط محکمی با دلیل ایجاد بیت کوین در وهله اول دارد.

برچسب های زمانی

بعد از جنسیس بلاک بیت کوین، بلاک بعدی در بلاک چین دارای یک برچسب زمانی است که شش روز بعد ثبت شده است.

  • Block 0: 2009-01-03 18:15:05
  • Block 1: 2009-01-09 02:54:25

دلیل دقیق پشت این قضیه در حال حاضر مشخص نیست اما گمان می شود که ساتوشی یا در این میان استراحتی کرده و یا قصد داشته است که آن را به حکایت کتاب مقدس از پیدایش جهان در شش روز مرتبط کند.

میراث حقیقی Genesis Block

فرایند استخراج و عرضه بیت کوین، واسطه‌ها را از بین می‌برد. هیچ شخص ثالث و هیچ نهاد و شرکتی بین BTC و مصرف‌کننده وجود ندارد. شبکه بیت کوین خود را به طور مداوم از طریق مسائل پیچیده ریاضی که ابتدا توسط رایانه‌ها و سپس توسط استخراج‌کنندگان انسانی بیت کوین حل می‌شود، بررسی می‌کند. تا زمانی که معمای ریاضی اعتبارسنجی نشده باشد، نمی‌توان به تجارت بیت کوین پرداخت. خطر دیگر این است که ازآنجایی‌که همه تراکنش‌ها برای همیشه ذخیره می‌شوند، می‌توان اقدامات ماینرها را همیشه ردیابی کرد که این امر، پنهان کردن هرگونه شواهدی مبنی بر تخلف را غیرممکن می‌کند.

در نوامبر ۲۰۱۳، حامیان ناکاموتو، مؤسسه ساتوشی ناکاموتو (SNI) را برای آموزش مردم در مورد تاریخچه و چشم‌انداز ایجاد بیت کوین تشکیل دادند. در میان جزئیات جالب دیگر، SNI یکی از بزرگ‌ترین بقایای موجودیت آنلاین ناکاموتو را در خود جای‌داده است که در آن فهرست گسترده‌ای از پست‌های انجمن به دسته‌های موضوعی تقسیم شده‌اند. این پست‌ها برای زمانی است که خالق بیت کوین درحالی‌که هنوز روی پروژه کار می‌کرد، نوشته است.

برخی از طرفداران بیت کوین، برای جنسیس بلاک نوعی احترام فرقه‌گونه قائل هستند، همان‌طور که برای خالق ناشناس آن این احترام را قائل‌اند. این طرفداران به ساختار محرمانه و واژگان خاص بیت کوین با شور و شوق فردی که به یک بازی آرکید پیچیده وسواس دارد، جذب می‌شوند.

کدام ارزهای دیجیتال جنسیس بلاک دارند؟

از نظر فنی، رمز ارزهای دارای بلاک چین اختصاصی نظیر بیت کوین، اتریوم، سولانا و بسیاری دیگر، بلاک اولیه و پیداش دارند. همانطور که گفتیم، از اسامی دیگری نظیر بلاک پایه، صفر یا یک، اولین بلوک و موارد دیگر هم برای آن استفاده می‌شود. علاوه بر این، حتی ارزهای فورک‌شده نظیر لایت کوین، بیت کوین کش (BCH) و نمونه‌های مشابه نیز دارای بلاک نخستین هستند که در واقع اولین بلوک ساخته‌شده برای زنجیره آن‌ها محسوب می‌شود.

با این وجود، هنگام جستجوی توکن‌های ERC20 و رمز ارزهای ساخته‌شده روی یک بلاک چین میزبان مانند شیبا اینو (روی اتریوم) در یک اکسپلورر نظیر Blockchain.com، با عبارت “Genesis Block Date” روبرو می‌شوید، اما همانند دیگر ارزها نظیر بیت کوین و اتریوم، اطلاعاتی نظیر “Latest Blocks” را برای آن پیدا نخواهید کرد. علت آن است که اینگونه توکن‌ها با فناوری قرارداد هوشمند کار کرده و برای آن‌ها عملا بلاک اختصاصی ساخته نمی‌شود. به همین خاطر، عبارت «تاریخ جنسیس بلاک» به معنای زمان آغاز به کار توکن است و قبل از آن رمز ارز مربوطه در هیچ بلوک دیگری پیدا نمی‌شود.

بنابراین، این یعنی همه ارزهای دیجیتال کارشان را از یک نقطه زمانی خاص آغاز کرده‌اند که قبل از آن هیچ بلوک دیگری ارزهای مربوطه را در خود ندارد. در ادامه، برخی از شبکه‌های دارای Genesis Block روی بلاک چین اختصاصی‌شان را معرفی می‌کنیم.

فیرو (Firo) ؛ زی کوین (Zcoin) قدیم

با اینکه بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، اما امروزه رقبای زیادی پیدا کرده است. پروژه فیرو که پیشتر با نام زی کوین شناخته می‌شد، یکی از آلت کوین‌های نسبتا قدیمی بازار و نوعی پرایوسی کوین است که با پیاده‌سازی پروتکل MTP به تامین امنیت بالا برای رمز ارزها می‌پردازد.

هدف فیرو رفع مشکل امنیت و حریم شخصی بیت کوین بوده است. با اینکه به باور برخی ذات تراکنش‌های بیت کوین ناشناس و نامشخص است، اما هیچ مکانیزم حریم خصوصی برای این رمز ارز وجود ندارد. فیرو همچنین قادر به جلوگیری از دابل اسپندینگ است؛ اتفاقی که احتمال رخداد آن در بیت کوین وجود دارد.

جنسیس بلاک زی کوین (firo.ccore.online/block/1) با نام «بلاک ۱» به‌همراه پیام زیر در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶ (۷ مهر ۹۵) ساخته شد:

Times 2014/10/31 Main Judge Says Nurse Must Follow Ebola Quarantine for Now

ترجمه: مجله تایمز ۲۰۱۴/۱۰/۳۱ قاضی ایالت Main می‌گوید پرستار باید قرنطینه بیماری ابولا را رعایت کند

داستان از این قرار است که در اواخر سال ۲۰۱۴، پرستاری به‌نام کسی هیکاکس (Kaci Hickox) که بیماران ابولایی را در آفریقای غربی درمان کرده و پس از بازگشت به ایالات متحده از رعایت قوانین قرنطینه در ایالت نیوجرسی و مین سر باز زده بود، پس از یک ماه محل زندگی خود را ترک کرد.

تکراکوین (TecraCoin)

تکرا کوین فورکی از کوین حریم شخصی فیرو مبتنی بر پروتکل MTP است. هدف استارتاپ لهستانی پشتیبان این شبکه به‌نام Tecra Ltd، توکنیزه کردن حقوق ثبت روی بلاک چین خود است که با استفاده از قراردادهای هوشمند و ارائه پلتفرمی غیر متمرکز برای اتصال دانشمندان و سرمایه گذاران، حقوق مالکیت معنوی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

هدف اصلی این پروژه، حذف واسطه‌ها، کاهش هزینه‌ها و تسریع فرآیند ورود ایده‌های پیشرفته به بازار بوده است. در حال حاضر ۴ حق ثبت اختراع روی این شبکه ثبت شده است. بلاک پایه تکرا کوین (explorer.tecracoin.io) تحت عنوان «بلاک ۰» با پیام زیر در در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۷ مهر ۹۷) منتشر شد:

The NY Times 2018/07/12 It Came From a Black Hole, and Landed in Antarctica

ترجمه: مجله نیویورک تایمز ۲۰۱۸/۰۷/۱۲ از یک سیاه چاله بیرون و در قطب جنوب فرود آمد

داستان این پیام مربوط به انتشار اولین تصویر مستقیم از سیاه چاله‌ای به نام *Sagittarius A (سَجیتاریِس اِی استار) در میانه کهکشان راه شیری توسط تلسکوپ ایونت هورایزن (Event Horizon) در سال ۲۰۱۸ است.

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین اولین فورک شبکه بیت کوین است که با هدف ارائه پرداخت‌های سریع، امن و کم‌هزینه با استفاده از فناوری بلاک چین در سال ۲۰۱۱ ساخته شد. این رمز ارز ابتدا توسط یک کلاینت متن باز در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ در گیت‌هاب منتشر شد و ۵ روز بعد در ۱۳ اکتبر به‌صورت رسمی کار خود را آغاز کرد. از آن زمان تا کنون، این ارز دیجیتال از نظر کاربرد و پذیرش با استقبال عمومی روبرو بوده است و توانسته خود را به جمع ۲۰ رمز ارز برتر بازار برساند.

بلاک اولیه و پیدایش لایت کوین (Blockchair.com) تحت عنوان «بلاک ۰» به‌همراه پیام زیر در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ (۱۵ مهر ۹۰) ساخته شد

@NY Times 05/Oct/2011 Steve Jobs, Apple’s Visionary, Dies at 56

ترجمه: نیویورک تایمز ۲۰۱۱/اکتبر/۰۵ استیو جابز، رویاگرای اپل، در سن ۵۶ سالگی درگذشت

همانطور که مشخص است، این پیام در جنسیس بلاک لایت کوین به خبر درگذشت استیو جابز فقید، موسس شرکت اپل، مربوط می‌شود.

دنیای کریپتوکارنسی، قلمروی به‌یاد ماندنی ساتوشی

در این مقاله از هلدینگ سیمیا در پاسخ به این سؤال که Genesis Block چیست؟  اشاره کردیم که جنسیس بلاک نام اولین بلاک بیت کوین است که تاکنون استخراج شده است. در سال ۲۰۰۹، توسعه‌دهنده‌ای به نام ساتوشی ناکاموتو جنسیس بلاک را ایجاد کرد. جنسیس بلاک پایه و اساس سیستم معاملات بیت کوین را تشکیل می‌دهد و نمونه اولیه تمام بلاک‌های دیگر در بلاک چین بیت کوین است. نسخه‌های فعلی سیستم بیت‌کوین، پایگاه‌های داده بلاک و معاملات را متفاوت از سیستم اصلی مدیریت می‌کنند، بنابراین تراکنش جنسیس بلاک اکنون فقط یک مورد خاص عجیب در کد است.

جمع بندی:

جنسیس بلاک، اولین بلاک در یک بلاک چین است. بلاک چین مجموعه‌‌ای از بلاک‌ها را شامل می‌شود که هر کدام از آنها، اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در خود ثبت کرده‌اند. این بلاک‌ها را ماینرها تولید یا اصطلاحا استخراج می‌کنند. اما نحوه تولید اولین بلاک در بلاک چین، با سایر بلاک‌ها تفاوت دارد. ساتوشی ناکاموتو این بلاک را به‌صورت دستی (هارد کد) در بلاک چین بیت کوین تولید کرد.

سوالات متداول:

+جنسیس بلاک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

جنسیس بلاک، اولین بلاک در یک شبکه بلاکچینی است و بدون ارجاع به بلاک‌های قبلی ثبت می‌شود. این بلاک معمولا به عنوان بلاک صفر یا بلاک ۱ شناخته می‌شود.

+چه پیامی در جنسیس بلاک بیت کوین وجود دارد؟

در جنسیس بلاک بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو پیام «روزنامه تایمز تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها» را نوشته است. این پیام به عنوان برچسب زمانی عمل می‌کند تا نشان دهد که جنسیس بلاک قبل از سوم ژانویه ایجاد شده است و همچنین ارتباطی با دلیل ایجاد بیت کوین دارد.

+چند بیت کوین در Genesis Block وجود دارد؟

Genesis Block اولین بلاک در بلاک چین بیت کوین است. ناکاموتو با استخراج آن این زنجیره را ایجاد کرد. این بلوک که با نام بلوک ۰ شناخته می‌شود، ۵۰ بیت کوین به عنوان پاداش به ناکاموتو برای استخراج آن پرداخت کرد.

+پیامی که در بلوک آفرینش رمزگذاری شده بود چه بود؟

«صدر اعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها» ساتوشی این رشته را به عنوان مهر زمانی برای بلوک Genesis درج کرده است و آن را به ۳ ژانویه ۲۰۰۹ مرتبط می‌کند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا