۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

تورنادو کش چیست؟ معرفی پلتفرم Tornado cash و ارز دیجیتال Torn

tornado cash تورنادو کش torn

پروتکل تورنادو کش Tornado Cash به کاربران شبکه اتریوم اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های آن‌ها به صورت محرمانه باقی بماند. تراکنش‌ها در پلتفرم تورنادو کش به صورت محرمانه انجام می‌شود و با استفاده از این پلتفرم آدرس گیرنده در شبکه اتریوم ثبت نمی‌شود.

اگر جزو افراد علاقه‌مند و فعال در زمینه ارزهای دیجیتال باشید، احتمالاً تا کنون بارها به دنبال راهی برای بالا بردن امنیت تراکنش‌های خود و ناشناس بودن در آن‌ها بوده‌اید. تورنادو کش به عنوان یک پلتفرم غیر متمرکز یکی از راه‌های مناسب برای حل این مشکل است. این پلتفرم که بر بستربلاک چین اتریوم ساخته شده است با وجود سال‌های کمی که از تأسیس آن می‌گذرد توانسته محبوبیت خود را بین فعالان ارز دیجیتال پیدا کند.

پلتفرم تورنادو کش دارای نوعی توکن حاکمیتی برای خود است. در واقع با خرید ارز تورنادو کش می‌توانید خود را یکی از سهام‌داران این پلتفرم دانسته و در تصمیماتی که برای آن گرفته می‌شود مشارکت کنید. ما در این مقاله سعی داریم تا به سؤالاتی مثل ارز TORN چیست، تورنادو کش چیست و چه کاربردی دارد و … به شکلی جامع و کامل پاسخ دهیم.

تورنادو کش چیست؟

افرادی که به عنوان فعالان ارز دیجیتال شناخته می‌شوند احتمالاً پلتفرمی تحت عنوان تورنادو کش را می‌شناسند و از آن برای حفظ حریم خصوصی حساب شخصی و تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند. در پاسخ به سؤال تورنادو کش چیست می‌توان گفت تورنادو کش  (Tornado cash) در واقع یک پلتفرم از نوع غیرمتمرکز است که بر مبنای بلاک چین اتریوم تشکیل شده است. تیم zcash (یکی از  کوین‌های حریم خصوصی) بر اساس پروژه متن باز یا (open source) سیستم تورنادو کش را توسعه داده است و در کنار آن این امکان برای کاربران فراهم شده است که به وسیله سیستم قرارداد هوشمند، توکن‌های ERC-20 و ETH را انتقال دهند.

tornado cash

لازم به ذکر است که قرارداد هوشمند تورنادو کش به هیچ عنوان قابل تغییر نیست و حتی توسعه دهندگان هم نمی‌توانند هیچ گونه تغییری روی آن ایجاد کنند. در تمام نکاتی که تا کنون به آن‌ها اشاره کردیم، تورنادو کش هم مانند سایر پلتفرم‌هایی که بر مبنای اتریوم کار می‌کنند عمل می‌کرد. اما نکته‌ی مهم در پاسخ به سؤال تورنادو کش چیست این است که زمانی که سپرده‌ای به این پلتفرم واریز می‌شود یا از آن برداشت می‌شود، هیچ ارتباطی بین حساب کاربر ارسال کننده و کاربر دریافت کنند مشخص نخواهد بود.

با توجه به این موارد، کاربران در این پلتفرم می‌توانند بدون اینکه ردی از انجام تراکنش‌های مختلف در این سیستم از خود به جای بگذارند، دارایی‌های خود را به شبکه تورنادو کش و سپس کیف پول غیر حضانتی دیجیتالی خود منتقل کنند. در واقع می‌توان گفت که کاربران این پلتفرم، اختیار کاملی روی دارایی‌های خود دارند. همچنین لازم به ذکر است که این سیستم توسط جامعه آن اداره شده و از تاریخ می ۲۰۲۰، بنیان‌گذاران این پلتفرم تقریباً هیچ کنترلی روی بخش‌های مختلف آن ندارند. به عبارت دیگر تورنادو کش در حال حاضر یک سیستم غیر متمرکز است.

تورنادو کش

ارز دیجیتال تورنادو کش (tornado cash) چیست؟

پس از تعریف کاملی که از پلتفرم تورنادو کش ارائه دادیم، نوبت به ارائه پاسخ برای سؤال ارز دیجیتال tornado cash چیست می‌رسد. این ارز دیجیتال که در واقع یک نوع توکن حاکمیتی است، برای کاربران این پلتفرم مانند یک سهام عمل می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان این گونه گفت که دارندگان این رمز ارز توانایی شرکت در رای‌گیری‌‌های شرکت و قدرت تصمیم گیری در مسائل مهم را برای این پلتفرم دارند و مانند یک سهام‌دار می‌توانند در سرنوشت این سیستم تأثیر گذار باشند.

باید به این نکته اشاره کنیم که این ارز حاکمیتی، نوعی توکن ERC-20 است که ذخیره‌ای ثابت داشته و با نام TORN شناخته می‌شود. جالب است بدانید که کاربران این پلتفرم بر اساس تعداد تراکنش‌ها و تعاملی که با سیستم تورنادو کش دارند، امتیاز برای ناشناس بودن در رتبه‌های بالاتر کسب می‌کنند. در نهایت جمع این امتیازات و رسیدن آن‌ها به حد نصاب باعث می‌شود که بتوانند آن‌ها را به توکن TORN تبدیل کنند.

torn

کل ذخیره این توکن ۱۰ میلیون بوده و در تاریخ فوریه ۲۰۲۱، چیزی حدود ۵ درصد از آن که شامل پانصد هزار توکن بود ایردراپ شد. این ایردراپ باعث شد تا ارزش توکن TORN به طور ناگهانی تا ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و به ۴۳۶ دلار برسد. اما این افزایش قیمت خیلی پایدار نبود و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه دوباره قیمت ارز دیجیتال تورنادو کش سقوط کرد و به چیزی حدود ۵۰ دلار رسید. در حال حاضر نیز ارزش این توکن معادل تقریباً ۳۷.۸۲ دلار است.

آشنایی بیشتر با TORN 

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، ارز دیجیتال بومی پروتکل تورنادو کش توکن TORN نام دارد. تقسیم بندی مقدار کل ذخیره شده این توکن در پلتفرم تورنادو کش به تفکیک شامل موارد زیر است:

 • ۵۵ درصد معادل ۵.۵ میلیون ارز دیجیتال TORN در خزانه این سازمان خودگردان غیرمتمرکز توزیع می‌گردد که طی یک دوره پنج ساله آزادسازی خواهد شد.
 • ۳۰ درصد معادل ۳ میلیون رمز ارز تورن در بین توسعه‌دهندگان موسس و حامیان اولیه این شبکه توزیع می‌شود.
 • ۱۰ درصد معادل یک میلیون ارز قرار است در بین استخراج‌کنندگان ناشناس توزیع شود.
 • ۵ درصد معادل ۵۰۰ هزار ارز دیجیتال TORN در قالب ایردراپ به صورت رایگان بین کاربران اولیه این شبکه توزیع شد.

در همان ابتدای کار پلتفرم تورنادو کش، افرادی مثل ویتالیک بوترین ادعا داشتند که پروژه‌ای مثل تورنادو کش می‌تواند خیلی موفقیت‌آمیز باشد. دلیل این ادعای او این بود که به عقیده‌ی او این سیستم‌ها و پلتفرم‌ها تنها ابزارهایی برای استفاده مردم هستند و به تنهایی نمی‌توانند یک اکوسیستم باشند. او معتقد بود که دنیای ارز دیجیتال و فعالان آن به ابزارهای متنوع بیشتری در این زمینه نیاز دارند.

لازم به ذکر است که در زمان ایردراپ تورنادو کش و ارائه ۵ درصد از ذخیره توکن خود به بازار، بسیاری از مردم نسبت به ارزش این توکن حاکمیتی شک داشتند و از قیمت آن مطمئن نبودند. زیرا تا قبل از آن اتفاق، تورنادو کش تنها مانند یک ابزار خوب برای انجام تراکنش‌های ارزی عمل می‌کرد.

بنیان گذاران پلتفرم تورنادو کش

افرادی با نام رومن استورم (roman storm) و رومن سمنوف (roman Semenov) به عنوان دو فردی که پلتفرم تورنادو کش را راه اندازی کردند شناخته شده‌اند. رومن استورم که از سال ۲۰۱۱ با عنوان شغلی توسعه دهنده نرم افزار کار می‌کند در سال‌های قبل برای شرکت آمازون کار می‌کرد و در تشکیل قراردادهای ICO و نوشتن برنامه ارزهای ERC-20 مشغول به فعالیت است. همچنین رومن سمنوف به عنوان یک کارآفرین، متخصص آمار کوانتمی نیز بوده و تا قبل از تأسیس تورنادو کش، به عنوان یکی از افراد بنیان گذار Viking studio مشغول به فعالیت بوده است.

سپرده گذاری در تورنادو کش

سپرده گذاری در تورنادو کش در ابتدا نیاز به ایجاد رمز توسط کاربر برای خود دارد. بعد از آن باید هش خود را همراه با مبلغی که به عنوان سپرده قصد دارید به این پلتفرم واریز کنید، به قرارداد هوشمند آن ارسال کنید. این سیستم قرار داد هوشمند است که در این مرحله، بعد از پذیرفتن سپرده، تعهد را به لیست سپرده‌ها اضافه خواهد کرد. به این ترتیب امنیت اتریوم و سیستم تورنادو کش در کنار هم می‌توانند شرایطی ایده‌آل برای انجام تراکنش‌های شما فراهم کنند.

ارز دیجیتال TORN

بررسی حریم خصوصی تورنادو کش

پیوندهای زنجیره‌ای که بین دو آدرس مبدأ و مقصد در یک تراکنش هستند، در سیستم تورنادو کش شکسته شده و باعث بهبود حریم خصوصی در آن تراکنش می‌شود. کوین اتریوم و سایر رمز ارزها به کمک سیستم قرارداد هوشمند در این پلتفرم، از آدرس یک کاربر پذیرفته شده و سپس امکان‌ پذیرفته شدن آن در آدرسی دیگر فراهم می‌شود.

تورنادو کش در سال ۲۰۲۱ یا به عبارتی خرداد ماه ۱۴۰۰، شبکه‌های بلاک چینی و زنجیره‌های جانبی دیگری را علاوه بر بلاک چین اتریوم به سیستم خود اضافه و قراردادهای هوشمند خود را در آن‌ها مستقر کرد. به این ترتیب کاربران این پروتکل توانستند تا از آن در شبکه‌های دیگر نیز استفاده کنند؛ بنابراین در حال حاضر پلتفرم تورنادو کش در شبکه‌های مختلفی قابل استفاده بوده که به ترتیب شامل موارد زیر است:

 • بلاک چین اتریوم
 • زنجیره بایننس
 • شبکه پالیگان
 • شبکه Gnosis
 • شبکه آوا لانچ
 • شبکه لایه ۲ optimism
 • شبکه لایه ۲ arbitrum

چرا بلاک چین اتریوم برای تورنادو کش انتخاب خوبی است؟

پلتفرم تورنادو کش از سال ۲۰۱۹ فعالیت خود را بر مبنای بلاک چین اتریوم شروع کرد. بنابراین انتقال توکن‌های زیر به کمک این پروتکل برای کاربران آن امکان‌پذیر است:

 • ETH
 • USDC DAI
 • WBTC
 • Cdai
 • تتر

سرمایه گذاری روی اتریوم و پلتفرم‌هایی که بر مبنای آن ساخته می‌شوند به دلیل امنیت بالایی که دارند، کاری عاقلانه است. این امنیت بالا به دلیل همان سیستم قرارداد هوشمندی است که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم. در این سیستم می‌توانید تراکنش‌هایی با امنیت بالا و خیالی مطمئن انجام دهید.

به طور کلی با کمی دقت و بررسی متوجه می‌شوید که اتریوم یکی از بلاک چین‌های محبوب در بین فعالان ارز دیجیتال است. این موضوع دلایل زیادی دارد که در قسمت‌های قبل به چند مورد از آن‌ها اشاره کردیم. اتریوم سیستمی برنامه‌ریزی‌شده است و این عبارت می‌تواند یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن باشد.

همچنین امکان انجام تراکنش‌های خصوصی در آن باعث می‌شود تا در صورت هک اتریوم، دیگر هیچ کاربری نگران فاش شدن اطلاعات تراکنش خود نباشد. برخی دیگر از ویژگی‌های مثبت بلاک چین اتریوم که باعث شده انتخاب مناسبی برای انجام تراکنشات باشد به ترتیب شامل موارد زیر است:

 • آزاد بودن آن
 • پشتیبانی گسترده‌ی آن
 • اجرای سریع و آسان
 • قابلیت همکاری و اشتراک
 • سرمایه گذاری از طریق ارز دیجیتال تتر

استخرهای تورنادو کش

قرارداد هوشمندی که در پروتکل تورنادو کش قرار گرفته است مانند یک استخر نقدینگی عمل کرده و بعد از ترکیب تمام ارزهای دیجیتال واریز شده به یک آدرس، آن‌ها را در استخر واریز می‌کند. حال زمانی که یک کاربر، اموال و دارایی‌های خود را به عنوان سپرده در یک استخر قرار می‌دهد، یک یادداشت خصوصی یا private note که حکم کلید خصوصی را دارد برای او ایجاد می‌شود. در واقع کاربر با استفاده از این کلید خصوصی می‌تواند هر زمان که خواست، به رمز ارزهای خود دسترسی داشته باشد.

نکته‌ی مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که میزان امنیت پلتفرم تورنادو کش با میزان واریزی‌های استخر و تعداد کاربران آن ارتباط مستقیم دارد. در واقع می‌توان این گونه گفت که هر چه تعداد افراد بیشتری ارز خود را به این استخر واریز کنند، امنیت این پلتفرم بالا می‌رود و دلیل این موضوع این است که با افزایش تراکنش‌های انجام شده در استخر، امکان ردیابی یک تراکنش به نسبت آن سخت‌تر می‌شود.

با تمام این موارد باز هم یک سری نکات کلی وجود دارد که رعایت آن برای حفظ حریم شخصی و ناشناس ماندن حین انجام تراکنش ضروری است. این نکات به تفکیک شامل موارد زیر است:

 • صبر کردن بین عملیات واریز و عملیات برداشت
 • پرداخت کارمزد تراکنش برای برداشت به کمک relayer
 • صبر کردن برای مخلوط شدن دارایی‌های خود با ارزهای دیگران

چند روش برای بالا بردن امنیت در تورنادو کش

همان‌طور که احتمالاً تا کنون متوجه شده‌اید، تورنادو کش به عنوان یک پلتفرم غیر متمرکز به شما کمک می‌کند تا حریم خصوصی خود را برای حساب کاربری‌تان حفظ کنید. اما در نهایت این شما هستید که با رعایت برخی نکات ساده می‌توانید این امنیت و حریم شخصی را برای خود چند برابر کنید. در ادامه‌ی این متن به بررسی کامل و دقیق این نکات می‌پردازیم.

استفاده از VPN

ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) این قابلیت را دارند تا شما را با یک آدرس IP شناسایی کنند؛ بنابراین برای جلوگیری از این شناسایی باید از VPN یا یک مرورگر TOR برای انجام تراکنش‌های خود استفاده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از وی پی ان‌های رایگان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ زیرا این نرم افزارها این قابلیت را دارند که داده‌های شما را ذخیره کنند و حتی ممکن است آن‌ها را بفروشند.

ذخیره یادداشت خصوصی

باید توجه داشته باشید که برای برداشت ارزهای دیجیتال خود از همان استخر تورنادو کش، شما به یادداشت خصوصی خود نیاز دارید؛ بنابراین با ذخیره‌ی آن در جایی امن، می‌توانید از سوء استفاده افراد سودجو از آن و ایجاد دسترسی به حسابتان برای آن‌ها جلوگیری کنید.

حذف کردن داده‌ها از مرورگر خود

مرورگر شما از هر نوعی که باشد، تمام اطلاعات شما را در خود ذخیره کرده و به عبارتی می‌توان گفت که یک منبع اطلاعات کامل برای صفحه‌هایی است که شما به عنوان کاربر از آن استفاده می‌کنید؛ بنابراین باید توجه داشته باشید که بعد از هر عملیات برداشت یا واریز، اطلاعات خود را از مرورگرتان حذف کنید. اگر این عملیات‌ها با کوکی‌های شبیه به هم انجام شود، امکان ردیابی آن دو تراکنش برای برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید وجود دارد.

صبور بودن

همان‌طور که در چند قسمت قبل اشاره کردیم، فاصله بین دو تراکنش واریز و برداشت باید رعایت شود. زیرا در صورتی که پشت سر هم این دو عملیات را در تورنادو کش انجام دهید، امکان شناسایی شما افزایش پیدا می‌کند. بنابراین هرچه انتظار بیشتری بکشید، امنیت شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از آدرس‌های مختلف

اگر قصد خارج کردن دارایی‌های خود از تورنادو کش را دارید بهتر است که این کار را در چند مرحله مختلف انجام دهید. همچنین باید دقت داشته باشید که بهتر است برداشت وجه از حسابتان هر بار از آدرسی مختلف باشد تا امکان پیگیری و شناسایی IP شما به صفر برسد.

بررسی برنامه ماینینگ ناشناس بودن (Anonymity Mining)

برنامه ماینینگ ناشناس یا anonymity mining در تورنادو کش تنها یک سال اجرا شد. در واقع این برنامه در تاریخ هجده دسامبر ۲۰۲۰ آغاز و در تاریخ هجده دسامبر ۲۰۲۱ پایان یافت. حال برای اینکه با تعریف این برنامه آشنا شوید، توضیح مختصری درباره آن به شما ارائه می‌دهیم.

این برنامه در واقع یک روش برای افزایش انگیزه کاربران درباره بالا بردن امنیت و حفظ حریم خصوصی آن‌ها است. کاربران مختلف می‌توانند دارایی‌های خود را از هر نوعی که هست در نوعی استخر ذخیره کرده و در ازای آن امتیاز ناشناس بودن یا anonymity points یا AP دریافت می‌کنند. در نهایت با جمع کردن این امتیازها می‌توانند در ازای آن توکن TORN دریافت کنند.

آینده از آن پروژه‌های متمرکز بر حریم خصوصی

با توجه به اینکه تورنادو کش سیستم کار خود را بر مبنای بلاک چین اتریوم بنا کرده و یکی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز مطمئن برای انجام تراکنش‌های ارزی است، شناخت و آشنایی کامل با آن برای افراد فعال در این زمینه امری ضروری است. همچنین بسیاری از افراد حرفه‌ای می‌دانند که برای حفظ امنیت دارایی‌های خود و حفظ حریم خصوصی حسابشان باید از پلتفرم‌هایی مثل تورنادو کش استفاده کنند. ما در این مقاله سعی کردیم تا به تعریف و بررسی این پلتفرم و پاسخ به سؤالاتی مثل ارز TORN چیست بپردازیم.

جمع بندی:

حفظ حریم خصوصی یکی از اهداف اولیه پیدایش بلاکچین است. شبکه‌های بسیاری در ساختار خود از این قابلیت بهره می‌برند و تراکنش‌های کاربران را به طور کامل و به صورت ناشناس انجام می‌دهند؛ اما در بسیاری از شبکه‌ها بلاکچینی نیز اطلاعات تراکنش‌ها و آدرس‌های مبدا و مقصد به صورت عمومی قابل مشاهده هستند. پروتکل Tornado Cash با هدف حفظ حریم خصوصی در تراکنش‌های شبکه اتریوم ایجاد شد و اکنون از چندین شبکه مختلف پشتیبانی می‌کند.

تورنادو کش دارایی‌های افراد در استخرهای خود جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را به آدرس‌های جدید که قابل ردیابی نیستند، ارسال می‌کند. در این مقاله، به این پرداختیم که پروتکل تورنادو کش چیست، چطور کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد و سپس توکن‌ TORN، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌ها، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز‌ TORN را بررسی کردیم.

سوالات متداول:

+پروتکل تورنادو کش چیست؟

حفظ حریم خصوصی افراد و جلوگیری از فاش شدن هویت آنها یکی از اهداف بلاکچین است. در بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی مانند اتریوم، اطلاعات تراکنش‌ها ثبت می‌شود و متخصصان حوزه رمزارزها می‌توانند با ردیابی توالی تراکنش‌های مبدا و مقصد، به هویت افراد دست پیدا کنند. تورنادو کش (Tornado Cash) یک پروتکل غیرمتمرکز است که با حذف زنجیره بین تراکنش‌های مبدا و مقصد، ردیابی تراکنش‌های انجام شده را در شبکه‌های مختلف غیرممکن می‌سازد.

+رمزارز Torn‌ چیست؟

رمزارز تورن توکن بومی پروتکل Tornado Cash است. توکن TORN بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ساخته شده است. کاربرد اصلی این توکن مشارکت در فرایندهای حاکمیتی پروتکل تورنادو کش بوده و کاربران این پروتل می‌توانند با استیک کردن توکن تورن در فرایندهای حاکمیتی تورنادو کش مشارکت داشته باشند.

+آیا ردیابی تراکنش‌ها در تورنادو کش امکان‌پذیر است؟

پروتکل تورنادو کش برای دستیابی به حریم خصوصی، از قرارداد هوشمندی استفاده می‌کند که ارزهای دیجیتال را از یک آدرس دریافت کرده و امکان برداشت آن‌ها را به یک آدرس دیگر فراهم می‌کند. این قرارداد‌های هوشمند به عنوان یک استخر نقدینگی عمل می‌کنند، که تمام رمزارز‌های ارسال شده به یک آدرس را با هم ترکیب کرده و در این استخر واریز می‌کند. پس از ترکیب شدن تمام دارایی‌هایی که به استخرهای تورنادو کش واریز می‌شوند، هنگامی که یک کاربر درخواست برداشت توکن‌های خود را می‌دهد، رمزارزهای او به یک آدرس جدید ارسال می‌شود.

در اینجا پیوند زنجیره‌ای بین مبدا و مقصد تراکنش از بین می‌رود. بنابراین دارایی‌هایی که از تورنادو کش برداشت می‌شوند، کاملا ناشناس هستند؛ بنابراین عملا هیچ راهی برای ردیابی تراکنش‌هایی که از طریق پروتکل تورنادو کش انجام می‌شود، وجود نخواهد داشت.

+آیا استفاده از تورنادو کش قانونی است؟

تا کنون استفاده اکثر افراد از این پروتکل، به منظور پولشویی یا پنهان کردن دارایی‌های سرقتی در نتیجه هک‌‌های مختلف بوده است؛ اما حفظ حریم خصوصی در تکنولوژی بلاکچین یکی از ملزومات گسترش این تکنولوژی به حساب می‌آید و پروتکل تورنادو کش می‌تواند در آینده به منظور انجام معاملات عادی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین استفاده از این پروتکل در حال حاضر غیر قانونی نبوده و افراد می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

+پروتکل تورنادو کش در چه شبکه‌هایی قابل استفاده است؟

تورنادو کش در ابتدا فقط به منظور استفاده در شبکه اتریوم ساخته شده بود؛ اما اکنون کاربران می‌توانند از آن در شبکه‌های بایننس اسمارت چین، پالیگان، آوالانچ و Gnosis و همچنین در شبکه‌های لایه دوم Optimism و آربیتروم استفاده کنند.

+چگونه می‌توان از پروتکل تورنادو کش کسب درآمد کرد؟

کاربران می‌توانند با خرید توکن TORN و استیک کردن آن در پروتکل تورنادو کش ضمن مشارکت در فرایندهای جامعه حاکمیتی آن، از این پروتکل پاداش دریافت کنند. همچنین کاربران می‌توانند به عنوان Relayer در این پروتکل فعالیت داشته و با پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی کاربران پروتکل تورنادو کش، توکن TORN پاداش بگیرند.

+پروتکل تورنادو چگونه کار می‌کند؟

کاربران با ارسال کوین‌های خود به قراردادهای هوشمند Tornado Cash، دارایی‌های خود را به استخرهای این پروتکل واریز می‌کنند. پروتکل تورنادو کش با استفاده از فناوری zk-SNARK کار می‌کند. تورنادو کش به عنوان یک کوین میکسر عمل می‌کند و هنگام برداشت، کوین‌های واریزی به استخرها را به آدرس‌های دیگر انتقال می‌دهد. با استفاده از این روش زنجیره بین آدرس‌ مبدا و آدرس مقصد از بین رفته و تراکنش افراد به صورت ناشناس انجام می‌شود.

+آیا استفاده از تورنادو ایمن است؟

تمامی عملکردهای پروتکل تورنادو توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. قراردادهای هوشمند تورنادو از نوع تغییرناپذیر هستند و توسعه‌دهندگان آن نمی‌توانند آن را دستکاری کرده یا تغییر دهند. همچنین پس از واریز رمزارزها به استخرهای تورنادو، کلید خصوصی برداشت آن‌ها در اختیار خود کاربران قرار می‌گیرد و هیچ راهی برای دسترسی به دارایی افراد در این پروتکل باقی نمی‌ماند. بنابراین استفاده از تورنادو کش ایمن بوده و تهدیدی متوجه دارایی افراد نیست.

+آیا پس از تحریم تورنادو کش، هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد؟

به کمک قرارداد هوشمند تورنادو، تمامی خدمات این پروتکل همچنان قابل استفاده است. همچنین از این طریق می‌توانید تمام دارایی‌هایی را که روی این میکسر دارید، برداشت کنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا