۱۴۰۳/۳/۱
Search
Close this search box.

تایم فریم چیست؟ بررسی مفهوم بازه زمانی در معاملات و تحلیل‌ها

Time Frame تایم فریم

تایم فریم (Time Frame)، یک بازه زمانی است که در آن تغییرات قیمت اتفاق می‌افتاده را بررسی می کنیم. از این بازه در تعیین روند قیمت در انواع نمودار تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود.

توانایی درک مفهوم تحرکات نمودارها، در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی بسیار مهم است. وقتی قیمت دارایی به صورت دقیقه به دقیقه در حال افزایش و کاهش است، باید بتوان آن را به واحدهای کوچک تقسیم کرد. با این حال، اگر می‌خواهید تمرکز خود را روی تغییرات قیمت در طول یک هفته بگذارید، این تغییر روندهای دقیقه به دقیقه چندان اهمیتی ندارند.

تایم فریم (Time Frame) دوره‌ای زمانی است که تغییرات قیمت در آن بازه بررسی می‌گردد. این بازه زمانی می‌تواند از چند ثانیه تا چند هفته و حتی چندین سال باشد؛ به عنوان مثال، هنگامی که برای خرید تتر، حرکت قیمتی این دارایی را در چند دقیقه پیگیری می‌کنید، در حقیقت تایم فریم یک دقیقه‌ای را به کار می‌برید. اگر در انتخاب تایم فریم دقت زیادی داشته باشید و یک Time Frame مناسب انتخاب کنید، می‌توانید سود قابل توجهی به دست بیاورید.


مولتی تایم فریم، یعنی برای تحلیل نمودار یک دارایی از چند تایم فریم و بازه زمانی استفاده کنید. تایم فریم‌های مختلف، نمودار قیمتی متفاوتی دارند؛ بنابراین استفاده از چند Time Frame این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا پیش بینی بهتری از روند قیمتی نمودار داشته باشند.

اینجاست که موضوع تایم فریم در معاملات مطرح می‌شود. در واقع تایم فریم به شما کمک می‌کند تا بر مبنای استراتژی معاملاتی خود، تحلیلی مناسب‌تر از تحولات بازار داشته باشید. در این مقاله از هلدینگ سیمیا، همه آنچه که باید در مورد بازه زمانی بدانید را بررسی کرده‌ایم.

تایم فریم چیست؟

TimeFrame

تایم فریم به دوره زمانی می‌گویند که تغییرات قیمت در آن بازه بررسی می‌شود. تایم فریم یا بازه زمانی می‌تواند از چند ثانیه یا یک دقیقه تا چند هفته یا حتی چندین سال باشد. به عنوان مثال، وقتی حرکت قیمت یک دارایی را در عرض چند دقیقه پیگیری می‌کنید، به این معنی است که از «تایم فریم دقیقه‌ای» استفاده می‌کنید.

استفاده از تایم فریم‌ها در معاملات برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد قدرت و جهت روندها ضروری است؛ چراکه تایم فریمی که برای تحلیل در نظر می‌گیریم باید با بازه زمانی‌ای که برای سرمایه‌گذاری خود در نظر گرفته‌ایم، هماهنگ باشد. درواقع، هدف این است که مشخص شود آیا در بازه زمانی مد نظر ما برای سرمایه‌گذاری، خط روند و تحرکات قیمت نقطه مناسبی را برای معامله به ما نشان می‌دهند یا خیر . بنابراین اگر بازه زمانی مد نظر شما روز است و ترید روزانه هستید، حرکات دقیقه به دقیقه کمکی به شما نخواهد کرد.

حالا که متوجه شدیم تایم فریم چیست، به سراغ بررسی انواع آن می‌رویم.

تایم فریم کوتاه مدت چیست؟

تایم فریم

این تایم فریم‌ها عمدتا ۴ ساعت، ۱ ساعت، ۳۰ دقیقه و ۱۵ دقیقه هستند که توسط اکثر معامله‌گران روزانه استفاده می‌شود. صبر نقش کمتری در این بازه‌ زمانی بازی می‌کند، زیرا سیگنال‌های معامله‌ای بیشتر اتفاق می‌افتند.

به همین دلیل معامله‌گرانی که درگیر معاملات هیجانی هستند و نمی‌توانند احساسات خود را در هنگام معامله کنترل کنند، اغلب در بازه‌های زمانی کوتاه مشکلات بیشتری دارند، زیرا فرصت‌های معاملاتی بالقوه بیشتری وجود دارد. از طرفی نوسانات در بازه‌های زمانی کوتاه بیشتر است و البته فرصت‌های بیشتری را نیز ایجاد می‌کند اما امکان گمراهی تریدر هم بیشتر خواهد بود.

بنابراین، انتخاب بازه‌های زمانی مناسب، فراتر از فقط انتخاب بهترین بازه‌ای است که در ابتدا به ذهن شما می‌رسد یا چیزی که معامله‌گران دیگر پیشنهاد می‌کنند؛ بلکه عاملی است که باید با شخصیت و وضعیت روحی شما همسو باشد.

تایم فریم کوتاه مدت برای معامله‌گرانی مناسب است که به‌صورت دائمی در بازار معامله کرده و زمان زیادی را در معامله‌گری سپری می‌کنند. به دلیل بازه زمانی کوتاهی که این تایم فریم‌ها دارند، جزئیات بیشتری از نمودار را نمایش می‌دهند و به این ترتیب، می‌توان سیگنال‌های زیادی از نمودار استخراج کرد. این تایم فریم‌ها معمولا ۱۵ دقیقه‌ای، ۳۰ دقیقه‌ای، ۱ ساعته و ۴ ساعته هستند و اکثر معامله‌گران روزانه از این نوع Time Frame استفاده می‌کنند.

آن دسته از معامله‌گرانی که درگیر معاملات هیجانی هستند و نمی‌توانند احساسات خود را هنگام انجام معامله کنترل کنند، مشکلات بیشتری در بازه‌های زمانی کوتاه مدت دارند. از طرفی دیگر، نوسانات در بازه‌های زمانی کوتاه مدت بیشتر است و فرصت‌های بیشتری نیز ایجاد می‌شود اما باز هم امکان گمراهی تریدرها در این تایم فریم‌ها بیشتر است. سرمایه گذاریی‌هایی که در این بازه زمانی انجام می‌شوند، ریسک کمتری دارند و به عنوان ابزار بهتری جهت کسب درآمد تلقی می‌شوند.

مزایای تایم فریم کوتاه مدت

 • ابزار سریعتر جهت کسب درآمد: از طریق این روش می‌توان با از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری استفاده کرد و به صورت روزانه یا حتی ساعتی، سود کسب کرد.
 • ریسک کوتاه مدت: اگر متوجه شدید که تصمیم اشتباهی در یک معامله گرفته شده است، می‌توانید دارایی سرمایه‌گذاری شده خود را آزاد کرده و دوباره آن را در یک موقعیت جدید سرمایه‌گذاری کنید. در این تایم فریم، دارایی برای مدت کوتاه‌تری در معرض خطر است.

معایب تایم فریم کوتاه مدت

 • نوسان بازار: این احتمال وجود دارد که به دلیل نوسانات موجود در بازارهای مالی، مقدار قابل توجهی از پول را در حین انجام معاملات کوتاه مدت از دست بدهید.
 • استرس: غیرقابل پیش‌بینی بودن بازارهای مالی در بازه‌های کوتاه، تشخیص وضعیت آینده سرمایه شما را دشوار می‌کند. این به نوبه خود سطح استرس شما را افزایش می‌دهد.
 • وقت‌گیر بودن: معاملات کوتاه مدت توجه زیادی را می‌طلبد. برای تصمیم‌گیری در مورد خرید و فروش باید به طور مداوم بازار را بررسی کنید.

تایم فریم بلند مدت چیست؟

در این تایم فریم، معمولاً بازه‌های زمانی، ماهانه و هفتگی هستند. معامله‌گران روزانه از این تایم فریم‌ها تنها برای داشتن یک دید کلی از بازار و شناسایی جهت کلی بازار استفاده می‌کنند. با این حال، معامله‌گرانی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت یا میان‌مدت دارند، بیشتر روی این بازه‌های زمانی متمرکز هستند و به ندرت به تایم فریم های روزانه و ساعتی توجه می‌کنند. اگر فرصت کمی برای انجام معامله دارید، استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت یا میان‌مدت می‌تواند برای شما مناسب‌تر باشد.

بازه زمانی تایم فریم بلند مدت، معمولا هفتگی و ماهانه است. تریدرهایی که به دنبال تحلیل رفتار ارز دیجیتال در بلند مدت هستند، از این تایم فریم استفاده می‌کنند و می‌توانند عملکرد قیمتی آن را به دست بیاورند. معامله‌گرانی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت یا میان مدتی دارند، بر روی این بازه زمانی تمرکز می‌کنند و به ندرت توجهی به تایم فریم‌های روزانه و ساعتی نشان می‌دهند. استرس کمتر، صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در کارمزد، از مزایای استفاده از این تایم فریم‌ها محسوب می‌شود.

البته معاملات بلند مدت به دانش عمیقی نیاز دارد و در بازه زمانی بلند مدت، نمی‌توان با اتکا به نوسانات بازار تصمیم گرفت. معامله‌گرانی که از این بازه زمانی استفاده می‌کنند، به صبر و حوصله زیادی نیاز دارند و باید در مواجه با نوسانات بازار، تصمیمات هیجانی خود را کنترل کنند. ناگفته نماند که بسیاری از تحلیل‌گران بنیادی نیز نیم نگاهی به نمودار قیمت ارز دیجیتال در کنار استفاده از این نوع Time Frame دارند.

باور اشتباهی در بازارهای مالی وجود دارد مبنی بر این که معامله در بازه‌های زمانی بلند آسان‌تر است. این در حالی است که معامله با بازه بلند مدت به مهارت بسیار متفاوتی نیاز دارد. برای معامله‌گرانی که صبر و شکیبایی ندارند، اغلب معامله در بازه‌های زمانی بالاتر که انتظار برای سیگنال‌های ورود ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد، سخت‌ خواهد بود. علاوه بر این، مدیریت معاملات در بازه‌های زمانی طولانی، نیاز به ثبات احساسی دارد زیرا معامله‌گران باید اصلاحات مکرر را در طول معاملات خود بپذیرند و در مقابل آن‌ها، استراتژی‌های حساب‌شده‌ای داشته باشند.

مزایای تایم فریم بلندمدت

 • استرس کمتر: نیازی به دنبال کردن مداوم بازار در معاملات بلندمدت نیست. شما می‌توانید شرایط فعلی بازار را نادیده بگیرید و روی شرایط آینده بازار تمرکز کنید. به زبان ساده، شما نیازی به مراقبت لحظه به لحظه از دارایی خود ندارید.
 • صرفه‌جویی در زمان: می‌توانید در زمانی صرفه‌جویی کرده و به جای پیگیری مداوم بازار، وقت خود را به بررسی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری دیگر و تحقیقات اختصاص دهید.
 • صرفه جویی در کارمزد: معامله در تایم فریم بلندمدت، از تعداد معاملات شما کم می‌کند و در نتیجه کارمزد کمتری می‌پردازید. بیشتر معامله‌گران کوتاه‌مدت باید حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بپردازند، در حالی که معاملات بلندمدت فقط ۵ تا ۱۵ درصد هزینه دارند.

معایب معامله بلندمدت

 • دانش زیاد: سرمایه‌گذاری بلندمدت مستلزم داشتن دانش بیشتر و آشنایی عمیق با حوزه‌ای است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید. سرمایه‌گذاری در بازه طولانی نمی‌تواند صرفا با اتکا به نوسانات بازار انجام گیرد و باید بستر مناسب برای رشد ارزش در دارایی مورد نظر وجود داشته باشد.
 • نیاز به صبر و کنترل احساسات: معامله طولانی مدت نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد و معامله‌گر باید توانایی کنترل تصمیمات هیجانی خود را در مواجهه با نوسانات بازار داشته باشد.

ترکیب تایم فریم‌های مختلف

ترکیبی از تحلیل در بازه بلند و کوتاه مدت توسط بسیاری از معامله‌گران استفاده می‌شود و انجام آن می‌تواند در تعیین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد یک برنامه معاملاتی بسیار مفید باشد.

حداقل یک بار در هفته، یک معامله‌گر باید به بازه‌های زمانی ماهانه و هفتگی خود نگاهی بیندازد تا بفهمد قیمت فعلی در چه وضعیتی قرار دارد یا اینکه آیا قیمت به سطوح حمایت و مقاومت مهم نزدیک می‌شود یا خیر.

استفاده از بازه زمانی بلندمدت همچنین می‌تواند در تشخیص روند غالب بازار کمک کرده و کیفیت معاملات شما را بیشتر کند.

کدام تایم فریم در معامله بهتر است؟

هنگامی که متوجه می‌شوید تایم فریم چیست و با انواع آن آشنا می‌شوید، نوبت به انتخاب بهترین استراتژی می‌رسد. اینکه چه تایم فریمی، بهتر است به دارایی‌هایی که معامله می‌کنید، بستگی دارد. به عبارت دیگر، تایم فریمی که در معاملات فارکس انتخاب می‌کنید با بازار سهام متفاوت است. علاوه بر نوع بازار، استراتژی معاملاتی نیز در انتخاب بازه زمانی مناسب مهم است. به عنوان مثال، تایم فریم یک روزه برای یک تریدر کوتاه‌مدت بهتر از تایم فریم‌های طولانی است و تایم فریم ساعتی برای نوسان‌گیران توصیه می‌شود.

در مقابل، برای یک معامله‌گر روزانه، تایم فریم روزانه مناسب نیست. از آنجایی که باید چندین معامله در طول روز انجام دهند، ممکن است بازه زمانی را انتخاب کنند که ۱۵ دقیقه یا کمتر طول بکشد. هدف این است که از بازه‌های زمانی متناسب با استراتژی معاملاتی خود استفاده کنید.

شما با داشتن اطلاعاتی که از تایم فریم بدست می‌آورید و همچنین اطلاعات استخراج شده از تحلیل آنچین یا تحلیل تکنیکال، می توانید دید آگاهانه‌تری از روند قیمت دارایی در آینده به دست آورید.

بهترین تایم فریم‌ها برای معامله

time frame

در اینجا بهترین بازه‌های زمانی برای انواع مختلف معاملات را مرور می‌کنیم:

استراتژی معاملاتبهترین تایم فریمزمان بررسی قیمت
معاملات اسکالپینگدقیقه/ساعتهر ۱ تا ۱۵ دقیقه
معاملات روزانه (به عنوان مثال رمزارزها)هر ساعت/ هر چهار ساعت یک بارهر ۶۰ دقیقه برای معاملات اصلی همچنین می‌توان از تایم فریم کوتاه ۱۵ تا ۶۰ دقیقه‌ای استفاده کرد.
معاملات سوئینگساعتی/ روزانههر چهار ساعت
معاملات پورزیشنروزانه/هفتگیهر روز (قیمت شروع/پایان)
+ در یک بازه زمانی چند هفته ای

بهترین تایم فریم برای اسکالپینگ

اسکالپینگ از یک تایم فریم کوتاه مدت استفاده می‌کند. هدف اسکالپرها معمولا انجام معاملات در هر چند دقیقه یکبار است؛ چراکه در این معاملات از بازه‌های زمانی مختلف از هر ۱ تا ۱۵ دقیقه استفاده می‌کنند. بهترین تایم فریم اسکالپینگ و بیشترین استفاده اسکالپرها ۱ تا ۲ دقیقه است.

بهترین تایم فریم برای معاملات روزانه

استفاده از بازه زمانی ۱۵ دقیقه‌ای برای معامله‌گران روزانه مفید است زیرا هدف آن‌ها ورود و خروج چندین بار در روز است. روند بازار اولیه را می‌توان با استفاده از بازه‌های زمانی ۶۰ دقیقه‌ای دریافت و سپس می‌توان از چارچوب‌های زمانی ۱۵ دقیقه‌ای برای ایجاد روندهای کوتاه مدت استفاده کرد.

بهترین تایم فریم برای معاملات ارز دیجیتال

بازار کریپتو تغییرات و کاهش‌هایی دارد که بسته به ارز دیجیتالی که خریداری می‌کنید، بسیار متفاوت است. توکن‌ها ممکن است طبق الگوی دیگری معامله شوند. کسی که به دنبال زمان‌بندی خرید ارز دیجیتال است، باید تاریخچه انواع سرمایه‌گذاری خاص را به‌طور کامل بررسی کند.

به دلیل نوسانات زیاد در بازار ارز دیجیتال، عده زیادی از معامله‌گران طرفدار معاملات روزانه و نوسان‌گیری در این بازار هستند. اما باید این نکته را در نظر داشت که معامله در بازه‌های کوتاه‌مدت، نیازمند دانش کافی در زمینه تحلیل و تکنیک‌های معامله‌گری است. علاوه بر این شما باید مهارت تصمیم‌گیری درست و صحیح در زمان کوتاه و همچنین مهار احساسات در مواجهه با نوسانات بازار را داشته باشید. بنابراین این استراتژی معامله به افراد تازه‌کار توصیه نمی‌شود.

در صورتی که قصد معامله بلندمدت در این بازار را دارید اما باید به تحلیل بنیادی و بررسی پایه و اساس پروژه‌های کریپتویی آشنا باشید. بیشتر پروژه‌های کریپتویی ماهیت استارتاپی دارند و به همین دلیل، به همان اندازه که امکان رشد آن‌ها وجود دارد، ممکن است زمین بخورند و ارز توکن آن‌ها نیز افت کرده و بی‌ارزش شود. پس توصیه می‌کنیم که پیش از سرمایه‌گذاری بلندمدت بر روی ارزهای دیجیتال، تیم پروژه، اهداف، کاربرد سرویس‌ها و برنامه‌های آینده پروژه را بررسی کنید تا دید آگاهانه‌تری نسبت به آینده آن‌ها پیدا به دست آورید.

بهترین تایم فریم برای معاملات سوئینگ

معامله‌‌گران نوسان‌گیر از روندهای کوتاه مدت و میان مدت کسب سود می‌کنند. بهترین بازه زمانی برای نوسان‌گیری، بازه کوتاه مدت است که معمولا براساس حرکت قیمت دارایی در هر چهار ساعت انجام می‌شود. نمودارهای چهار ساعته را می‌توان همراه با بازه‌های زمانی طولانی‌تر (معمولاً روزها) به منظور ایجاد یک نمای کلی از روند قیمت استفاده کرد.

بهترین تایم فریم برای معاملات پوزیشن

بهترین بازه زمانی برای یک معامله‌گر پوزیشن (Position Trader)، زمانی است که به دنبال استراتژی بلندمدت باشید. هدف از معاملات موقعیت، یافتن و سرمایه‌گذاری روی دارایی‌ای است که ارزش آن به مرور افزایش. بنابراین، بهترین بازه‌های زمانی برای این نوع معاملات، معمولاً در طول ماه یا هفته است. به طور کلی، می‌توانید به قیمت‌های هفتگی نگاهی بیندازید و سپس با مشاهده تغییرات قیمت در بازه ماهانه، دید کلی بهتری داشته باشید.

عوامل تاثیر گذار در تشخیص بهترین تایم فریم

انتخاب مولفه‌های اصلی در تشخیص بهترین تایم فریم معاملات اهمیت دارد؛ به همین دلیل چندین مولفه برای تشخیص بهترین تایم فریم را ذکر می‌کنیم:

 • افق زمانی سرمایه گذاری
 • مدیریت سرمایه
 • روش تحلیل
 • تفکرات فرد
 • قیمت ورودی و قیمت هدف در دسترس سرمایه گذاران
 • نوسانات بازار در دوره زمانی مدنظر
 • سطح توقف بازار

بهترین تایم فریم برای ارز دیجیتال

انتخاب درست بازه زمانی در طول معاملات باعث کسب سود مناسبی خواهد شد. نوسان‌گیری یکی از راه‌های محبوب در بازار ارز دیجیتال است که بسیاری از تریدرهای کوتاه مدت و بلند مدت از این روش استفاده می‌کنند. به‌طور دقیق نمی‌توان بهترین تایم فریم برای ارز دیجیتال را تعیین کرد؛ اما نوسان‌گیری بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی و بورسی به بهترین Time Frame نیاز دارد. طی معاملات بلندمدت در بازار ارزها، تایم فریم ۱ ماهه گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

البته بهتر است تریدرها در دوران نوسان‌گیری و در طی معاملات لحظه‌ای از تایم فریم‌های کوتاه مدت مانند تاریم فریم‌های ۵ دقیقه‌ای، ۱۵ دقیقه‌ای یا ۳۰ دقیقه‌ای استفاده کنند. اغلب تایم فریم‌های کوتاه مدت برای تصیم‌گیری سریع و بازارهایی که ریسک بالای دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود؛ چراکه با در نظر گرفتن تغییرات نوسانی، می‌توان دوره‌های زمانی را بررسی کرد.

نحوه استفاده از تایم فریم‌های متعدد در معاملات

معاملات به صورت همزمان انجام می‌شوند و اگر فقط بر روی یک نمودار زمانی متمرکز شوید، ممکن است باعث شود که اطلاعات زیادی که برای سبک معاملاتی شما مفید است را از دست بدهید. از سوی دیگر، یک استراتژی چند زمانه به شما امکان می‌دهد تا نه تنها به مهم‌ترین بازه‌های زمانی دارایی‌ای که معامله می‌کنید نگاه کنید، بلکه دوره‌های دیگر را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک معامله‌گر سوئینگ می‌تواند چارچوب‌های زمانی کوتاه مدت را به عنوان تمرکز اصلی خود در نظر بگیرد، اما باید روندهای اولیه (طولانی) و ثانویه (میانگین) بازار را نیز لحاظ کند.

با استفاده از تجزیه و تحلیل چند بازه زمانی می‌توانید یک نمای کلی از روند قیمت دارایی به دست آورید و بر اساس استراتژی معاملاتی خود تصمیم درستی بگیرید.

جمع بندی:

در این مطلب بررسی که TimeFrame چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد. انتخاب بهترین تایم فریم برای ترید تا حد زیادی به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. بنابراین، نمی‌توان تایم فریم مشخصی را برای ترید انتخاب کرد. با تهیه دوره آموزشی تحلیل تکنیکال کلینیک سرمایه، هر آنچه را که باید درباره انتخاب TimeFrame در معامله‌گری بدانید، فراخواهید گرفت.

سوالات متداول:

+تایم فریم چیست؟

تایم فریم، دوره‌ای زمانی است که تغییرات قیمت در آن بازه بررسی می‌گردد و این بازه زمانی می‌تواند از چند ثانیه تا چند هفته و حتی چندین سال باشد.

+بهترین Time Frame برای ارز دیجیتال چیست؟

به‌طور دقیق نمی‌توان بهترین TimeFrame برای ارز دیجیتال را تعیین کرد اما اغلب تایم فریم‌های کوتاه مدت برای تصیم‌گیری سریع و بازارهایی که ریسک بالای دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

+Time Frame در معاملات ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد؟

تحلیل‌گران با استفاده از TimeFrame، می‌توانند بهترین زمان را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال تعیین کنند و مقدار ریسک معامله را مشخص نمایند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا