بایننس اسمارت چین یا زنجیره هوشمند بایننس (BSC) چیست؟

binance smart chain بایننس اسمارت چین زنجیره هوشمند بایننس bsc

مقیاس‌پذیری اتریوم، مشکلی است که باعث شده است رقبای زیادی پا به میدان بگذارند و علاوه بر تراکنش‌های ارزان‌تر، امکان تعامل کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر با برنامه‌های غیرمتمرکز را هم فراهم کنند.

یکی از این رقبا بایننس است که بعد از راه‌اندازی صرافی خود به شدت مورد توجه گرفت. به همین دلیل سریعاً وارد دنیای غیرمتمرکز شد و شبکه بلاکچینی خود را راه‌اندازی کرد و خیلی زود توکن آن یعنی BNB در هر صرافی ارز دیجیتال بزرگی لیست شد.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران دیفای، هزینه‌های زیاد کارمزد و سرعت پایین بلاک چین اتریوم است. همین موضوع باعث شده است بسیاری از پروژه‌ها به دنبال بلاکچین جایگزین اتریوم باشند. صرافی بایننس (Binance)، بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) را به عنوان یک راه حل جدید به کاربران دیفای معرفی کرد. با توجه به این که این شبکه بلاک چینی روز به روز در حال رونق است در این مقاله از هلدینگ سیمیا به معرفی زنجیره هوشمند یا BSC می‌پردازیم.

تاریخچه بایننس

بایننس در سال 2017، توسط چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) معروف به CZ تاسیس شد و به سرعت تبدیل به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال دنیا شد. علت اصلی رشد این صرافی، تعهد به عرضه توکن‌های متنوع، ایجاد پلتفرم کاربر پسند و ارائه کاربردهای خلاقانه برای کاربران بود. بایننس از یک صرافی متمرکز تبدیل به اکوسیستمی فراگیر شد که خدمات مختلفی مانند معامله‌های اسپات، انواع قراردادهای آتی، سپرده‌گذاری رمزارزهای مختلف و عرضه اولیه توکن‌های مورد تایید (IEO) معروف به Launchpad را ارائه می‌داد.

تاریخچه بایننس

در سال 2019، بایننس شبکه بلاکچینی خود به نام زنجیره بایننس Binance Chain را راه‌اندازی کرد تا بتواند بر معاملات و تراکنش‌های غیرمتمرکز تمرکز کند. این کمپانی در ادامه برای دسترسی به فضای سیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi)، به موازات شبکه بایننس، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) را راه‌اندازی کرد.

بایننس چین یا شبکه بایننس چیست؟

بایننس چین (Binance Chain) بلاکچینی است که برای تسهیل انجام تراکنش‌های سریع و ایمن ارزهای دیجیتال مختلف به وجود آمد. بر خلاف بایننس اسمارت چین (BSC)، بایننس چین از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) پشتیبانی نمی‌کند. 

تمرکز اصلی بایننس چین بر تراکنش‌های همتا به همتا و انتقال دارایی‌هاست. این شبکه به عنوان راهکاری برای تجربه معاملات یکپارچه و موثر  در اکوسیستم باینسس طراحی شد.

بایننس اسمارت چین یا  BSC چیست؟

بایننس اسمارت چین

بایننس در حوزه بلاک چین با ارائه خدمات نوآورانه، دنیای کریپتوکارنسی را همواره با شگفتی روبرو می‌کند. یکی از آخرین خدمات این صرافی معرفی شبکه بایننس(BEP2) بود.

 اما صرافی بایننس از مدت‌ها قبل به دنبال این بود که با معرفی یک سیستم جایگزین بلاک چین اتریوم بتواند وارد حوزه دیفای شود. بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت بایننس چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) در مصاحبه‌های خود بارها اعلام کرده است که دیفای یک ایده قوی است و بایننس به دنبال اجرای پروژه‌های بزرگ در این زمینه است.

 در سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود که این صرافی بین‌المللی با معرفی بایننس اسمارت چین نشان داد که در دنیای کریپتو به دنبال اهداف جدیدی است. مهم‌ترین هدف Binance Smart Chain، افزایش سرعت معاملات دیفای است. از طرف دیگر قصد دارد که هزینه معاملات را به کم‌ترین میزان ممکن برساند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای BSC انجام قراردادهای هوشمند است.

توکن‎‌هایی که بایننس اسمارت چین از آن‌ها پشتیبانی می‌کند توکن‌‌های BEP2 و BEP8 وتوکن‌هایی با استاندارد ERC-20 هستند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله کیف پول بایننس(تراست ولت) را مطالعه کنید.

تفاوت اسمارت چین با بایننس چین

زنجیره هوشمند بایننس پس از زنجیره بایننس به عنوان یک بلاک چین ایجاد شد. برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بایننس چین و بایننس اسمارت چین مشابه یکدیگر هستند؛ این در حالی است که عملکرد هر دو بلاک چین با یکدیگر متفاوت است. بایننس چین یک سیستم نرم افزاری است که با هدف تشکیل یک بازار غیرمتمرکز ایجاد شده است اما دارای برخی از محدودیت‌ها است. به همین دلیل BSC با هدف حل مشکلات تجارت غیرمتمرکز راه اندازی شد. به عنوان مثال BSC با قرارداد هوشمند سازگار است، در حالی که BC سازگار نیست. از مهم‌ترین ویژگی‌های Binance Smart Chain می‌توان به امکان راه اندازی سریع و بدون دردسر توکن‌ها اشاره کرد. 

زنجیره هوشمند بایننس چگونه کار می‌کند؟

اجماع

اجماع در شبکه‌های بلاکچینی، مکانیزمی است که توسط آن مشارکت‌کنندگان به هماهنگی می‌رسند. در واقع از آن‌جا که در بلاکچین با اطلاعات توزیع شده سر و کار و داریم، باید الگوریتمی وجود داشته باشد که به وسیله آن صحت اطلاعات تایید شود. این مکانیزم در شبکه هوشمند بایننس، ترکیبی از اثبات سهام نیابتی (DPoS) و اثبات اعتبار (PoA) است که به PoSA شناخته می‌شود. 

اجماع در بایننس اسمارت چین، نیاز به یک حد نصاب دارد. این بلاکچین 21 نود تایید کننده (Validator) دارد که هر 24 ساعت توسط سپرده‌گذاران شبکه انتخاب می‌شوند، اما تنها نودهایی که به 21 رتبه نخست در بین سپرده‌گذاران تعلق دارند به عنوان ولیدیتور انتخاب خواهند شد. 

زنجیره هوشمند بایننس

در این پلتفرم، Epoch یا دوره زمانی وجود دارد که در آن مجموعه ولیدیتورها در صورت نیاز می‌توانند بایننس اسمارت چین را بروزرسانی کنند. هر Epoch از 240 بلاک تشکیل شده است که حدود 20 دقیقه زمان می‌برد.

این شبکه، هم‌چنان طرحی به منظور تنبیه هم برای افراد خرابکار پیاده‌سازی کرده است تا از مسئله دوباره خرج کردن (Double Spending) و تایید تراکنش‌های اشتباه جلوگیری کند. این طرح از آن جهت اجرا شده است که مهاجم برای انجام عمل مخرب خود با هزینه سنگینی روبه‌رو باشد.

تعامل میان زنجیره‌ای

زنجیره هوشمند بایننس، به عنوان یک سیستم مستقل و در عین حال مکمل برای زنجیره بایننس در نظر گرفته شد. از معماری دو زنجیره‌ای بایننس به این شکل استفاده می شود که کاربران می‌توانند به طور یکپارچه دارایی ها را از یک بلاک چین به دیگری منتقل کنند. به این ترتیب، می توان از معاملات سریع در BNB Chain لذت برد، در حالی که برنامه های غیرمتمرکز قدرتمند را می توان بر روی BSC ساخت. با این قابلیت، کاربران در معرض اکوسیستم جامعی قرار می‌گیرند که می‌تواند نیازهای بی‌شماری را برآورده کند.

دلایل استفاده از بایننس اسمارت چین در پروژه‌ها

پس از معرفی بایننس اسمارت چین بسیاری از پروژه‌ها به سمت استفاده از این بلاکچین جدید رفتند. برخی از دلایل مهمی که اسمارت چین به شبکه بلاک چینی محبوب این پروژه‌ها تبدیل شده است عبارتند از:

 • سرعت بالا
 •  امنیت
 •  تجربه کاربری خوب
 •  کنترل کامل روی منابع مالی
 •  سیستم پرداخت منصفانه‌تر
 • حفظ حریم خصوصی در اکوسیستم رمزنگاری شده

اسمارت چین بایننس در مقابل اتریوم

زنجیره هوشمند بایننس در مقابل اتریوم

BSC در عین حال که شباهت‌های زیادی با بلاکچین اتریوم دارد، برخی تفاوت‌های بسیار مهم نیز دارد. یکی از مهم‌ترین این تفاوت‌ها مربوط به مکانیسم اجماع بایننس اسمارت چین است. این مکانیسم باعث می‌شود تا کاربران بتوانند معاملات خود را سریع‌تر و بسیار ارزان‌تر انجام دهند.

تیم توسعه دهنده اسمارت چین بایننس برای بهبود کارایی و عملکرد خود به صورت مداوم در حال انجام بروزرسانی‌ هستند. به همین دلیل است که از نظر بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال اسمارت چین بایننس قاتل اتریوم خواهد بود.

کاربردهای بایننس کوین در زنجیره هوشمند

binance smart chain

بایننس کوین با نام اختصاری BNB توسط صرافی بایننس عرضه شده است. مهم‌ترین هدف از عرضه بایننس کوین جذب سرمایه و کمک به توسعه صرافی بایننس بود. دارندگان این رمزارز می‌توانند از بایننس کوین برای ترید یا پرداخت کارمزد در صرافی ارز دیجیتال بایننس استفاده کنند.

پلتفرم بایننس برای زنجیره هوشمند بایننس، توکن جدیدی معرفی نکرد و از توکن بایننس برای پرداخت‌ کارمزدهای شبکه استفاده خواهد شد. همین موضوع باعث شده است تا تقاضا برای این رمزارز افزایش پیدا کند و قیمت BNB نیز رشد صعودی داشته باشد.

انتقال توکن BNB  از بایننس چین به اسمارت چین 

انتقال توکن BNB از بایننس چین به اسمارت چین با هزینه بسیار کمی امکان پذیر است. همین ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا از ویژگی‌های هر دو بلاک چین استفاده کنند. به عنوان مثال کاربران می‌توانند در حالی که از سرعت بایننس چین بهره‌مند می‌شوند از قابلیت‌های اسمارت چین برای ساخت برنامه‌های غیر متمرکز نیز استفاده کنند.

انتقال توکن BNB بین دو بلاک چین به این دلیل است که بایننس موفق به توسعه یک پروتکل انتقال بین بلاک چینی شده است. این پروتکل مانند یک پل بین بایننس اسمارت چین به زنجیره هوشمند عمل می‌کند. 

استانداردهای توکن‌های شبکه اسمارت چین

همان‌طور که در شبکه اتریوم استانداردهایی مانند ERC-20 و ERC-721 برای توکن‌ها طراحی شده است، در شبکه هوشمند بایننس از استاندارد Bep-20 (که مشابه ERC-20 است) و در زنجیره بایننس از استاندارد Bep-2 استفاده می‌شود.

استاندارد Bep-2 که بر روی زنجیره بایننس (BC) کار می‌کند از طراحی استاندارد مشابهی بهره می‌برد  که توکن بومی BNB استفاده می‌کند. این توکن‌ها برای اهداف خاصی در اکوسیستم بایننس استفاده می‌شوند و بر روی  Binance DEX قابل معامله هستند.

اما توکن‌های Bep-20 روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) فعال هستند که بلاکچین جداگانه‌ای است و توسط بایننس توسعه داده شده است. BSC به نحوی طراحی شده است که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است به این معنا که قادر است از قراردادهای هوشمندی که روی شبکه اتریوم پیاده سازی شده‌اند، پشتیبانی کند. استاندارد Bep-20 مشابه استاندارد Erc-20 در شبکه اتریوم است و برای طیف بزرگی از برنامه‌های آن مانند پروژه‌های دیفای، بازی‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه هوشمند بایننس

شاید بتوان ادعا کرد که جذاب‌ترین ویژگی شبکه هوشمند بایننس، کارمزد پایین و سرعت بالای انجام تراکنش‌هاست. کارمزد شبکه  بایننس به شکل Gwei (مانند آنچه در اتریوم اتفاق می‌افتد) محاسبه می‌شود و هر Gwei معادل 0.000000001BNB است. کاربران می‌توانند قیمت گس (Gas price) را برای کنترل هزینه کارمزد جهت تعامل با شبکه انتخاب کنند. 

کارمزد تراکنش موجب تامین امنیت، پایداری و پردازش موثر خواهد شد و به طور چشم‌گیری در مقایسه با شبکه‌های اتریوم و بیت کوین مبلغ پایین‌تری است. به همین دلیل این شبکه یکی از شبکه‌های محبوب و پرکاربرد مارکت محسوب می‌شود.

برترین برنامه‌های غیرمتمرکز زنجیره هوشمند بایننس

PancakeSwap

بدون شک محبوب‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌ها بر روی شبکه BSC صرافی غیرمتمرکز Pancakeswap است. این پلتفرم که از بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند یکی از بزرگترین و پر کاربردترین صرافی‌های حال حاضر مارکت کریپتو محسوب می‌شود و کاربران زیادی روزانه در حال تبادل توکن‌های خود از طریق آن می‌باشند. هم‌چنین کاربران از طریق تامین نقدینگی استخرهای مختلف می‌توانند درآمد انفعالی کسب کنند.

پنکیک سواپ زنجیره هوشمند بایننس

Venus

این پروتکل هم به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های دیفای شبکه هوشمند بایننس به شمار می‌آید. Venus پروتکل وام‌دهی این شبکه است که می‌توان آن را نمونه مشابه Aave در اتریوم نامید. از طرف دیگر این پروتکل با مینت کردن استیبل کوین VAI به پشتوانه صندوقی از ارزهای دیجیتال، خدماتی مشابه MakerDao و Compound را هم ارائه می‌دهد.

ونوس بایننس اسمارت چین

Stargate

تمرکز پروژه Stargate بر راهکارهای میان‌زنجیره‌ای و پل‌هاست. این پروژه به کاربران و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) اجازه می‌دهد دارایی‌های بومی بلاکچین‌های مختلف به همدیگر منتقل شوند. این پروژه در تلاش است نیاز به Wrapped Tokenها را از بین ببرد و امکان انتقال دارایی و نهایی شدن آن‌ها در تراکنش‌های میان زنجیره‌ای را فراهم کند.

stargate binance smart chain

بایننس کوین (BNB) چیست؟

BNB توکن بومی و کاربردی اکوسیستم بایننس است که در هر دو شبکه زنجیره بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) مورد استفاده قرار می‌گیرد. BNB به منظور پرداخت کارمزد تراکنش‌های بر روی BC و BSC، پرداخت کارمزد صرافی‌های غیرمتمرکز، سپرده‌گذاری، انتقال دارایی‌ها و اجرا کردن قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

توکن BNB جایگزینی برای بایننس توکن (Binance Token) محسوب می‌شود که سابقا در این شبکه استفاده می‌شد. عرضه کلی BNB را باید از مجموع عرضه BNBهای شبکه بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) محاسبه کرد. این تعداد که در مجموع 200 میلیون توکن است همگی premint شدند. به این معنا که تمام این تعداد توکن پیش از آن‌که شبکه اصلی راه‌اندازی شود، مینت شدند و به نسبتی که در وایت پیپر به آن اشاره شده است بین گروه‌های مختلف توزیع شده‌اند. در مورد توکن BNB این سهم‌بندی به شکل زیر بوده است:

 • 40 درصد از توکن‌ها یعنی معادل 80 میلیون BNB به تیم این شبکه اختصاص داده شد.
 • 10 درصد از توکن‌ها معادل 20 میلیون BNB به سرمایه‌گذار شبکه اختصاص داده شد.
 • 50 درصد باقیمانده که معادل 100 میلیون BNB است هم برای فروش عمومی در سال 2017 کنار گذاشته شد که امکان خرید بایننس کوین با قیمت ۰.۱۵ دلار را برای کاربران فراهم کرد.

سوزاندن توکن

بایننس قصد دارد تعداد توکن‌های خود را از ۲۰۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون کاهش دهد بنابراین برنامه‌ای ضدتورمی برای آن در نظر گرفته است. برای این منظور دو مکانیزم برای سوزاندن توکن‌های خود در نظر گرفته است:

سوزاندن توکن بایننس
 • مکانیزم خودکار سوزاندن BNB:

این مکانیزم به این شکل طراحی شده است که هر ۳ ماه تعدادی از توکن‌ها بر اساس قیمت توکن و تعداد بلوک‌های ساخته شده، سوزانده می‌شود. این روش علاوه بر شفافیت، قابلیت پیش‌بینی خوبی به جامعه این توکن اعطا می‌کند.

تا به حال (زمان نگارش این مقاله) 24 دوره از سوزاندن توکن‌های شبکه با موفقیت انجام شده است و بیش از 48 میلیون BNB از گردش خارج شده‌اند. 

 • مکانیزم سوزاندن کارمزد‌ها:

بر اساس طرح Bep95، نرخ ثابتی از کارمزد‌های گس (Gas fee) دریافت شده در هر بلاک سوزانده می‌شود. این نرخ توسط ولیدیتورهای BSC انتخاب می‌شود. تا به حال (زمان نگارش این مقاله) بیش از 188 هزار BNB از این طریق این شیوه سوزانده شده است. 

مکانیزم سوزاندن کارمزدها بایننس

برای مشاهده لحظه‌ای تعداد توکن‌های سوزانده شده می‎توانید به وبسایت https://www.bnbburn.info مراجعه کنید.

سپرده‌گذاری

هولدرهای BNB می‌توانند توکن‌هایشان را در استخرهای مخصوص سپرده‌گذاری کنند. به این ترتیب از آن‌جا می‌توانند این توکن‌ها را به ولیدیتورهای منتخب خود بسپارند. ولیدیتورهای منتخب هم کارمزدهای دریافت شده را بین این افراد توزیع می‌کنند. پاداش‌های بلاک سریعا بین ولیدیتورها توزیع نمی‌شود، در عوض تمام پاداش‌ها در یک قرارداد جمع‌آوری می‌شود و در ساعتی مشخص توزیع می‌گردد.

در حال حاضر سپرده‌گذاری BNB توسط Binance Wallet، Ledger، Trust Wallet و Enjin پشتیبانی می‌شود.

پاداش‌ها

برای دریافت پاداش به صورت BNB از طریق نیابتی یا ولیدیتور شدن، شرایطی می‌بایست برآورده شود. به عنوان مثال برای دریافت BNB از طریق نیابتی (Delegator) حداقل 1BNB نیاز است و می‌باید حداقل 7 روز قفل شود. از طرف دیگر برای ولیدیتور شدن نیاز به 10،000 BNB به مدت حداقل 7 روز زمان قفل شدن است. اطلاعات و ماشین حساب برای محاسبه نرخ بازگشت را در سایت https://www.stakingrewards.com/earn/binance-smart-chain می‌توانید مشاهده فرمایید.

حاکمیت

حاکمیت در بایننس

حاکمیت یا Governance یکی از مهم‌ترین کاربردهای توکن BNB است. کاربران می‌توانند طرح‌هایی را برای پارامترهای شبکه، مقدار تنبیه، کارمزد انتقال میان زنجیره‌ای و …پیشنهاد دهند. میزان قدرت هر هر رای متناسب با مقدار BNB سپرده‌گذاری شده است.

لازم به ذکر است، افرادی که توکن‌های خود را به صورت نیابتی سپرده‌گذاری می‌کنند شخصاً قادر به رای دادن نیستند. بلکه تنها راه رای دادن تبدیل شدن به ولیدیتور است. بنابراین سپردن توکن‌ها به ولیدیتور قدرت رای او را افزایش می‌دهد.

ثبت هر پروپوزال نیاز به 1000 BNB دارد که در صورت مورد قبول واقع شدن آن این مقدار به ولیدیتور بازگردانده می‌شود. در غیر این صورت مبلغ بین مجموعه ولیدیتورها توزیع می‌شود. در دیاگرام زیر این پروسه کاملا مشخص شده است:

پنج پروتکل‌ برتر زنجیره هوشمند بایننس

bsc

پروتکل‌های زیادی هستند که در بایننس اسمارت چین معرفی شده است، در ادامه به معرفی پروتکل‌هایی می‌پردازیم که به نظر دارای آینده روشنی هستند و تا به امروز هم توانسته‌اند تا حد زیادی به موفقیت دست پیدا کنند.

پروتکل زیرو سواپ (ZeroSwap)

پروتکل زیروسواپ به سرمایه‌گذارانی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستند این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه کارمزدی پرداخت کنند از استخرهای تجاری غیرمتمرکز استفاده کنند. زیروسواپ یک پروتکل تجاری چند زنجیره‌ای و درون زنجیره‌ای است که با هدف ارائه ارتقای تجربه کاربری دیفای، تصمیم دارد تا از شبکه اتریوم و اسمارت چین بایننس پشتیبانی کند.

پروتکل کریم فایننس (Cream finance) 

کریم فایننس یک پروتکل چند منظوره است که قصد دارد با کمک گرفتن از گزینه‌های موجود، پروتکل‌های بهتری را ایجاد کند. یکی از مهمترین ویژگی‌های این پروتکل، داشتن قابلیت‎های بسیار زیاد است. البته با گذشت زمان به تعداد این قابلیت‌ها نیز اضافه می‌شود و می‌توان گفت تقریبا در هر هفته یک بار شاهد معرفی قابلیتی جدید هستیم. ارائه خدمات غیرمتمرکز دریافت و پرداخت وام از مهم‌ترین ویژگی‌های کریم فایننس است.

پروتکل اسپارتان (Spartan)

پروتکل اسپارتان یک سازنده بازار خودکار (AMM) است که تمرکز خود را روی استخرهای نقدینگی و ایجاد انگیزه برای به وجود آوردن سرمایه عمیق در استخرهای نقدینگی معطوف کرده است. این پروتکل در معرفی خود ادعا می‌کند که در زنجیره هوشمند بایننس، اولین پروژه نقدینگی بزرگ به شمار می‌رود.

پروتکل فورتیوب (ForTube) 

پروتکل فورتیوب که قبل‌تر با عنوان پروتکل فورس شناخته می‌شد یک پلتفرم وام‌دهی است که به دارندگان رمزارزها این امکان را می‌دهد تا به صورت غیرمتمرکز وام دریافت کنند یا به دیگران وام دهند. در واقع می‌توان گفت تمرکز این پروتکل روی بازار اوراق قرضه رمزارزها است و قصد دارد از این طریق خدمات مالی غیرمتمرکز را در دسترس تمام مردم قرار دهد.

پروتکل باونس (Bounce)

پروتکل باونس پنجمین و آخرین پروتکل از این لیست است. باونس یک پلتفرم برگزار کننده حراج غیرمتمرکز است که می‌توان گفت نقش خانه حراج را برای توکن‌های NFT بازی می‌کند. دو ویژگی هزینه پایین و انجام معاملات با سرعت بالا دلیل اصلی پشتیبانی باونس از زنجیره هوشمند بایننس است.

 توکن‌های راه‌اندازی شده روی شبکه بایننس اسمارت چین

شبکه بایننس اسمارت چین

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بایننس اسمارت چین، راه اندازی سریع و غیر متمرکز توکن‌ها است. برخی از توکن‌های موفق روی این شبکه عبارتند از:

سیف مون (SAFEMOON)

سیف مون یک توکن ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه BEP20 است که در زنجیره هوشمند بایننس راه اندازی شده است. با توجه به این که کارمزدهای این شبکه کم است، توانسته است جایگاه خوبی را در بازار رمزارزها به دست آورد.

بیبی دوج (Baby Doge Coin)

بیبی دوج یک توکن نسبتاّ جدید است که روی شبکه بایننس اسمارت چین اجرا می‌شود. توسعه‌دهندگان این رمزارز، قرار گرفتن در فهرست معاملات صرافی‌های برتر ارز دیجیتال را بخش مهمی از نقشه راه خود اعلام کرده‌اند.

ددی دوج (Daddy Doge)

رمز ارز Daddy Doge از دوج کوین الهام گرفته شده است و یکی از میم کوین‌های معروف است. این رمزارز پس از حمایت‌های ایلان ماسک رشد قابل توجهی را تجربه کرد. ددی دوج روی شبکه هوشمند بایننس راه اندازی شده است.

شیبا اینو (Shiba Inu)

شیبا اینو یک میم کوین معروف است که توانسته است خود را به فهرست ده ارز دیجیتال برتر از نظر سرمایه در گردش برساند. تعداد واحدهای در گردش شیبا اینو ۵۴/۹۰۶ تریلیون است و تعداد کل واحدهای آن ۵۸/۹۷۴ تریلیون خواهد بود. 

مشخصات درون شبکه (On-chain) بایننس اسمارت چین

بعد از شناخت زنجیره هوشمند شبکه بد نیست سری هم به وب‌سایت DeFillama بزنیم  و اتفاقات درون شبکه BSC را مرور کنیم.

ارزش قفل شده در شبکه (TVL)

همان‌طور که در نمودار پیداست میزان ارزش قفل شده در این شبکه از ماه می سال 2021 تا امروز در حال کاهش بوده به طوری که از حدود 22 میلیارد دلار به حدود 3 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. البته نوسان قیمت BNB هم در این نمودار تاثیرگذار بوده اما به هر جهت اتفاقات سال 2022 و زمستان کریپتو تاثیر زیادی بر TVL این شبکه گذاشته است.

ارزش کل قفل شده بایننس

حجم معاملات (Volume)

حجم معاملات هم از زمان سقف تاریخی‌اش یعنی ۶.۷ میلیارد دلار در روز (۱۹ می ۲۰۲۱) به ۳۳۹ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.

حجم معاملات بایننس

توسعه‌دهندگان (Core Developers)

اما این کاهش شدید در حجم معاملات و TVL باعث نشده است که توسعه‌دهندگان هم از این شبکه ناامید شوند. بلکه همان‌طور که در چارت مشخص است تعداد توسعه دهندگان در هر ماه با رشد همراه بوده است.

توسعه دهندگان بایننس

آینده بایننس اسمارت چین

ویژگی‌های بایننس اسمارت چین باعث شده است تا کاربران زیادی جذب این شبکه شوند و یک رقیب جدی برای بلاکچین اتریوم به شمار می‌رود. از طرف دیگر رمزارز بایننس به دلیل توکن سوزی‌های متعدد و امکان پذیرش قراردادهای هوشمند رشد بسیار خوبی دارد و می‌توان آینده خوبی را برای این رمزارز نیز پیش بینی کرد.

البته افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و پروتکل‌های مبتنی بر شبکه بایننس چین را دارند باید آموزش لازم در این حوزه را ببینند.

معرفی کیف پول‌های شبکه بایننس اسمارت چین

 کیف‌پول‌ها بدون شک مهم‌ترین بخش رابطه میان کاربر و بلاکچین هستند. به طور کل می‌توان کیف‎ها را به دو دسته سرد (آفلاین) و گرم (آنلاین) تقسیم کرد. تفاوت اصلی این دو دسته در امنیت و سهولت استفاده از آن‌هاست. در واقع مزیت کیف پول‌های گرم راحتی کاربر در استفاده و نقطه قوت کیف‌پول‌های سرد در تامین امنیت بیشتر است. 

کیف پول بایننس اسمارت چین

برای آشنای بیشتر با کیف‌پول‌ها می‌توانید مقاله معرفی کامل کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال را مطالعه نمایید.

کیف پول‌های گرم:

این کیف‌پول‌ها که عمدتا اپ‌های گوشی و دسکتاپ و یا افزونه‌های مرورگرها هستند، بیشتر زمانی استفاده می‌شوند که کاربر نیاز به تعامل بیشتری با بلاکچین دارد. از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین کیف‌پولهای این دسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متامسک (Metamask):

کیف‌ پول متامسک محبوب از شبکه‌های بلاکچینی زیادی پشتیبانی می‌کند و با اعمال تغییراتی مختصر می‌توان آن را به شبکه هوشمند بایننس متصل کرد. این کیف‌پول، هم به صورت اپ در گوشی‌های اندروید و IOS قابل استفاده است و هم می‌توان آن را به عنوان افزونه به مرورگرهای Firefox و Chrome اضافه کرد.

 • تراست ولت TrustWallet:

تراست ولت هم از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های حال حاضر محسوب می‌شود. این کیف‌پول رابط کاربری ساده‌ای دارد و به صورت اپ بر روی گوشی‌های اندروید و IOS قابل نصب است.

 • سیف پل SafePal:

این کیف‌پول هم از شبکه‌های بلاکچینی زیادی پشتیبانی می‌کند و امکانات مختلفی را برای کاربر فراهم می‌کند. کیف‌پول سیف‌پل به صورت اپ بر روی گوشی‌های اندرویدی و IOS قابل نصب می‌باشد.

کیف پول‌های سرد:

این کیف‌پول‌ها که کلید خصوصی کاربر را به صورت آفلاین نگهداری می‌کنند امنیت بسیار بالاتری را ارائه می‌دهند. این کیف‌پول ها که شبیه یک فلش مموری هستند بهترین گزینه برای افرادی محسوب می‌شوند که قصد هولد کردن ارزهای دیجیتال را دارند. از معروف‌ترین و معتبرترین کیف‌پول‌های این دسته می‌توان به لجر (Ledger)، ترزور (Trezor) و سیف‌پل (Safepal) اشاره کرد.

مزایا و معایب زنجیره هوشمند بایننس

مزایا

 • تراکنش‌های سریع با کارمزدهای کم
 • پذیرش سریع توسط عموم به دلیل کارمزدهای کم‌هزینه
 • امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند
 • سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

معایب

 • بزرگترین نگرانی در مورد BSC، غیرمتمرکز نبودن آن است.
 • ساده بودن توسعه قرارداد هوشمند که به کلاهبردان اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال اسکم را به راحتی عرضه کنند.
 • هم‌بستکی بسیار زیاد با شرایط بازار 

‌جمع‌بندی:

سرمایه‌گذاری بر روی هر دارایی، از ارز دیجیتال گرفته تا مسکن نیاز به اطلاعات کافی نسبت به آن دارایی و بازار آن دارد. اما در بازار ارزهای دیجیتال به علت پیچیدگی‌های این تکنولوژی و مسائل مالی دخیل در بازار آن کار کمی سخت‌تر هم می‌شود. در واقع در این مقاله سعی شد نسبت به توکن BNB و شبکه هوشمند بایننس به مخاطب دید مناسبی داده شود تا قادر باشد با اطلاعات درست تصمیم به سرمایه‌گذاری در این توکن کند.

سوالات متداول:

بایننس اسمارت چین در تاریخ یکم سپتامبر ۲۰۲۰ توسط صرافی بایننس راه‌اندازی شد. هدف بایننس اسمارت چین اجرای برنامه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند است.  BSC یک راه حل جدید به کاربران دیفای و جایگزین برای بلاک چین اتریوم است.

بایننس چین یک سیستم نرم افزاری است که با هدف تشکیل یک بازار غیرمتمرکز ایجاد شده است. با توجه به این که بایننس چین انعطاف زیادی ندارد بایننس اسمارت چین با هدف حل مشکلات تجارت غیرمتمرکز راه اندازی شد.

برخی از دلایل مهمی که اسمارت چین به شبکه بلاک چینی محبوب این پروژه‌ها تبدیل شده است: سرعت بالا، امنیت، تجربه کاربری خوب، کنترل کامل روی منابع مالی، سیستم پرداخت منصفانه‌تر و حفظ حریم خصوصی از اکوسیستم رمزنگاری شده است.

پلتفرم بایننس برای زنجیره هوشمند بایننس، توکن جدیدی معرفی نکرد و از توکن بایننس برای پرداخت‌ کارمزدهای شبکه استفاده خواهد شد. توکن بایننس توسط صرافی بایننس در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد.

ویژگی‌های اسمارت چین باعث شده است تا کاربران زیادی جذب این شبکه شوند و یک رقیب جدی برای بلاکچین اتریوم به شمار می‌رود. اما هرگونه سرمایه‌گذاری در این حوزه باید پس از کسب دانش کافی انجام شود.

0 0 رای
امتیازدهی
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
اسکرول به بالا
هلدینگ سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های هلدینگ سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها