۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ایپ ان اف تی چیست؟ معرفی کامل ارز دیجیتال APENFT

apenft ایپ ان اف تی

در روزگاری به سر می‌بریم که شاهد رشد توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) هستیم. همراه با این رشد و گسترش، استفاده و جمع‌آوری این گونه دارایی‌ها، رواج پیدا کرده است. اما اطمینان از اعتبار و اصالت یک اثر هنری دیجیتال در قالب توکن‌های غیر مثلی بسیار کار مشکلی است. بنابراین کاربران نیاز به فضایی دارند تا بتوانند به راحتی و اطمینان، آثار هنری دیجیتال را تهیه کرده و به خرید و فروش این دارایی‌ها بپردازند.

پلتفرم ایپ ان اف تی دقیقا به همین منظور ساخته شده است. APENFT یک پلتفرم معاملاتی متاورس، GameFi و NFT است که دارای عملکرد چند زنجیره‌ای است. ماموریت ایپ ان اف تی این است که پُلی بین دنیای NFT و آثار هنری ایجاد کند و پیشگام در حرکت به سمت توکنیزه کردن آثار با کیفیت بالا و دموکراتیزه کردن سرمایه گذاری در آثار هنری دیجیتال باشد.

یکی از پربحث‌ترین و در عین حال جنجالی‌ترین حوزه‌های کریپتو، توکن غیرمثلی (NFT) است. خیلی از افراد به‌دنبال برقراری ارتباط میان شکل سنتی هنر با تکنولوژی بلاک چین هستند. پلتفرم APENFT می‌خواهد بستری فراهم کند که علاوه‌بر انتقال آثار فاخر کلاس جهانی به بلاک چین، هنرمندان بومی این حوزه را پرورش دهد. در این مقاله با معرفی توکن‌ حاکمیتی NFT، بررسی اهداف و نحوه کارکرد،‌ بنیان‌گذار و پروژه‌های مشترک با دیگر شرکت‌ها می‌خواهیم ببینیم پلتفرم APENFT چیست. با هلدینگ سیمیا همراه باشید.‍

ایپ ان اف تی چیست؟

ایپ ان اف تی

ایپ ان اف تی یک پلتفرم چند زنجیره‌ای است که بر روی بلاکچین‌های ترون، اتریوم و بی ان بی چین ساخته شده است. NFT های آن از استانداردهای توکن TRC-721/ERC-721 استفاده می‌کنند و از BitTorrent File System برای ذخیره سازی غیر متمرکز اطلاعات بهره می‌برند. BTFS از شبکه TRON استفاده می‌کند که توان عملیاتی بالای آن BTFS را بسیار کارآمد می‌کند.

ایپ ان اف تی پلتفرمی برای دیجیتالی کردن آثار هنری در قالب توکن‌های غیرقابل تعویض و ذخیره آن‌ها در بلاکچین است. Apenft با ماموریت ثبت آثار هنری در سطح جهانی به عنوان توکن‌های غیر قابل تعویض در بلاکچین، ایجاد پُلی بین هنرمندان و بلاکچین و کمک به محبوبیت NFT در بین همه ایجاد شده است.

در ۲۹ مارس ۲۰۲۱، این پروژه به طور رسمی در سنگاپور به ثبت رسید تا به فرصت‌ها و حل مشکلات در صنعت توکن‌های غیر قابل تعویض بپردازد. این پلتفرم به عنوان یک پروژه مبتنی بر توکن‌های غیر مثلی، فناوری بلاک چین را در دنیای آثار هنری گسترش می‌دهد. پروژه APENFT بیشتر به عنوان خریدار و حفظ کننده آثار هنری سنتی و دیجیتال معروف به دارایی‌های اساسی شناخته می‌شود.

ایپ ان اف تی به سه مورد استفاده اصلیِ صنعت بلاک چین یعنی تبادل ارزش، همکاری و نگهداری سوابق خدمت می‌کند. هدف این پروژه سرمایه‌گذاری بر روی آثار هنری و ترویج هنر سنتی و دیجیتال، با بهره‌گیری از نقاط قوت بلاک چین است.

این پلتفرم به‌دنبال رفع مشکلات موجود در حوزه NFT و ایجاد ارتباط میان شکل قدیمی هنر و تکنولو‍ژی بلاکچین است. یکی از کارهایی که ایپ ان اف تی انجام داده و در سایت خود به آن اشاره کرده، پشتیبانی از آثار هنرمندانی برجسته مانند پابلو پیکاسو است. این پلتفرم از هنرمندانی که در حوزه توکن‌های غیرمثلی فعال هستند (مانند بیپل (Beeple)) نیز استفاده می‌کند، که بتواند عرضه‌ای ایجاد کند که هنرمندان بومی این حوزه پا بگیرند و فعالیت کنند.

شاید سخت باشد که به APENFT یک بازار یا Marketplace بگوییم؛ زیرا این پلتفرم تنها نمایش آثار و خرید و فروش آن‌ها را برعهده ندارد. برای اینکه بیشتر با این پلتفرم آشنا شویم، لیست فعالیت‌های ایپ ان اف تی را در زیر آورده‌ایم. فعالیت اصلی APENFT شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرمایه‌گذاری در آثار هنری و پلتفرم‌های برتر در حوزه توکن‌های یکتا.
 • سرمایه‌گذاری (Incubating) روی هنرمندان پیشتاز در حوزه توکن‌های غیرمثلی برای ایجاد ارتباط میان دنیای NFT و هنرمندان کلاس جهانی.
 • اسپانسرینگ گالری.
 •  سازماندهی رویدادها و نمایشگاه‌های هنری.
 •  پشتیبانی از خلق و نقد هنری از طریق ایجاد سیستم پاداش.
 •  راه‌اندازی کلکسیون‌های هنری.

پلتفرم APENFT با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، به‌دنبال افزایش کاربردهای NFT است. این پلتفرم قصد دارد بستر لازم برای خرید و فروش آثار هنری معروف سنتی را فراهم کند و فقط آثاری که جدیدا خلق می‌شوند به صورت توکن‌های غیرمثلی نباشند.

پلتفرم ایپ ان اف تی چگونه کار می‌کند؟

فعالیت‌های اصلی APENFT شامل سرمایه‌گذاری بر روی پلتفرم‌ها و مجموعه‌های برتر NFT، پرورش هنرمندان برتر برای ایجاد پُلی بین هنرمندان کلاس جهانی و دنیای NFT، حمایت از گالری‌ها، سازماندهی نمایشگاه‌ها یا نشریات هنری و ایجاد جوایز برای حمایت از خلق آثار هنری. با استفاده از فناوری بلاکچین در دنیای توکن‌های غیر قابل تعویض، سرمایه گذاری‌های ایپ ان اف تی موارد استفاده از بلاکچین را گسترش می‌دهد. این پلتفرم به وسیله این سرمایه گذاری‌ها، آثار هنری سنتی و دیجیتال که به عنوان دارایی‌های اساسی شناخته می‌شوند را خریداری می‌کند و به بهبود الگوی معاملات NFT کمک می‌کند. این پروتکل از سازمان‌های دولتی، دانشگاه‌ها و نخبگان صنعت کریپتو در صدور سیاست‌هایی که به توسعه سالم این صنعت کمک می‌کند، حمایت می‌کند.

پلتفرم ایپ ان اف تی، به عنوان یک شرکت پلاک چینی روی آثار هنری سنتی و دیجیتال برجسته سرمایه‌گذاری می‌کند. حتی به کشف استعدادهای جدید در حوزه آثار دیجیتال می‌پردازد و راه را برای رشد این هنرمندان هموار می‌کند. کاربران نیز می‌توانند در این سرمایه گذاری‌ها شرکت کرده و توسط مارکت اختصاصی این پروژه از هنرمندان مورد علاقه خود حمایت کنند.

ارز دیجیتال APENFT و کاربردهای آن

apenft

توکن NFT، ارز بومی پلتفرم ایپ ان اف تی است که بر بستر ترون ساخته شده است. این ارز بعد از همکاری با بلاکچین بی ان بی چین، در این شبکه نیز قابل دسترسی است. البته توکن NFT که اختصار توکن بومی ایپ ان اف تی است با توکن‌های غیر قابل تعویض که NFT خوانده می‌شود متفاوت است.

قیمت ایپ ان اف تی در حال حاضر برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۵۶ دلار است و با مارکت کپ ۱۳۹ میلیون دلاری در رتبه ۲۳۴ ارزهای دیجیتال قرار دارد.

این رمز ارز، توکنی کاربردی در شبکه ایپ ان اف تی است که برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ثبت آثار هنری به صورت دیجیتالی: توکن NFT برای ثبت آثار هنری در سطح جهانی به عنوان توکن‌های غیر مثلی توسعه یافته است تا این پلتفرم را به آرشیوی جهانی برای حفظ و نگهداری آثار هنری تبدیل کند.
 • حق رای در تصمیمات پلتفرم: توکن NFT امکان حق رای در مورد مدیریت آثار هنری در اکوسیستم APENFT DAO، تصمیم گیری در مورد آینده آثار هنری دیجیتال و شرکت در فعالیت‌های پلتفرم در سطوح مختلف را برای کاربران فراهم می‌کند.
 • استیکینگ: دارندگان ارز دیجیتال APENFT می‌توانند با سهام‌گذاری توکن‌های خود، پاداش دریافت کنند.

توکن NFT را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال APENFT را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کنید.

صرافی‌های متمرکز:

 • پولونیکس
 • هیوبی
 • کوکوین
 • اوکی ایکس
 • صرافی سیمیا

صرافی‌های غیرمتمرکزی که این توکن را لیست کرده‌‌اند شامل دکس‌های زیر می‌شوند:

 • پنکیک سوایپ
 • سان سوایپ

پلتفرم APENFT چه اهداف و ایده‌ای دارد؟

پلتفرم APENFT به‌دنبال ارتقاء سطح بازار توکن‌های غیرمثلی است. این پلتفرم قصد دارد با حمایت از نهادهای دولتی، دانشگاه‌ها، وکلا، نخبگان صنعت که به بهتر شدن سیاست‌های حاکمیتی این حوزه کمک کند، استاندارد تجارت NFT را بهبود دهد. 

از دیگر اهداف ایپ ان اف تی، ثبت آثار هنری کلاس جهانی در قالب NFT است و می‌خواهد بهترین‌ها را در مجموعه خود داشته باشد. چشم‌اندازی که APENFT برای خود ترسیم کرده است، تبدیل شدن به یک صندوق بزرگ سرمایه‌گذاری در حوزه NFT و حمایت از رشد هنرمندان بومی NFT است. این پلتفرم بنچمارک خود را ARK Funds (که یک نهاد سرمایه‌گذاری است)، قرار داده است.

پلتفرم APENFT چگونه کار می‌‌کند؟

پلتفرم APENFT مبتنی بر دو بلاکچین ترون و اتریوم فعالیت می‌کند. هنرمندانی که می‌خواهند آثار هنری خود را روی این پلتفرم ثبت کنند، درخواست خود را اعلام می‌کنند. 

پس از تایید و تصمیم‌گیری در سیستم حاکمیتی، آن‌ها به‌صورت توکن‌های غیرمثلی با استانداردهای ERC721 و TRC721 روی شبکه ساخته و در قراردادهای هوشمندبا استاندارد ERC20 و TRC20 ذخیره می‌شوند. علاوه‌بر این، APENFT از بزرگ‌ترین سیستم ذخیره توزیع‌شده یعنی بیت‌تورنت (Bittorrent) برای ذخیره آن‌ها بهره می‌برد.

توصیه‌های ایمنی برای کار با صرافی‌های خارجی

ایپ ان اف تی

صرافی‌های متمرکز در کنار مزایایی که دارند شامل معایبی نیز هستند. در ادامه به معرفی برخی از این معایب می‌پردازیم:

 • احتمال هک و سرقت دارایی‌ها وجود دارد.
 • کارمزد بالا
 • نظارت بر روی همه تراکنش‌ها
 • احتمال بلاک شدن سرمایه وجود دارد.

به دلیل تحریم‌های اعمال شده بر علیه ایران و برخی از کشورها، در صورت مشکوک شدن به تراکنش‌های کاربران، امکان بلاک شدن دارایی‌ها وجود دارد. بنابراین فعالیت در صرافی‌های ایرانی، مطمئن‌تر و ایمن‌تر خواهد بود.

پیش از واریز وجه و استفاده از صرافی متمرکز بهتر است موارد زیر را بررسی کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید:

حجم معاملات صرافی: هر چی حجم معاملات و نقدینگی صرافی بیشتر باشد، خرید و فروش سریع‌تر انجام می‌شود و کاربران اعتماد بیشتری به صرافی خواهند داشت. مخصوصا در صورت اختیار داشتن سرمایه زیاد، این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

لزوم انجام احراز هویت: در برخی از صرافی‌ها انجام احراز هویت الزامی است، ولی در برخی دیگر لزومی ندارد. در صرافی‌هایی که احراز هویت الزامی نیست، معمولا محدودیت‌هایی برای انجام معاملات یا واریز و برداشت برای کاربرانی که هویت خود را احراز نکرده‌اند وجود دارد.

امنیت: قبل از واریز دارایی‌های خود به صرافی، از امنیت آن مطمئن شوید.

کارمزدها: در هنگام انتخاب یک صرافی برای انجام معاملات باید به این نکته توجه کنید که صرافی چه میزان کارمزد برای انجام معاملات دریافت می‌کند.

پشتیبانی: به دلیل نوظهور بودن این بازار، معمولا در حین استفاده از صرافی، کاربران با ابهاماتی مواجه می‌شوند. این مورد مهم است که صرافی‌ای که برای استفاده انتخاب می‌کنید، به سوالات کاربران پاسخ دهد.

معرفی بنیان‌گذار پلتفرم APENFT

استیو لیو (Steve Z. Liu) مدیرعامل APENFT است. او فارغ‌التحصیل دوره لیسانس در رشته مهندسی برق از دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang) و رشته MBA در رشته مالی از دانشکده کسب‌وکار کلمبیا است. 

استیو لو تجربه گسترده‌ای در بازار سرمایه دارد و حدود ۲۰ سال در شرکت‌های بین‌المللی مانند فیدلیتی اینترنشنال (Fidelity International)، سالمون اسمیت بارنی (Salomon Smith Barney)، نومورا اینترنشنال (Nomura International) و گروه مالی انت (Ant Financial Group) کار کرده است. همچنین لو با موفقیت پروژه‌هایی را برای شرکت‌های چینی فعال در حوزه اوراق بهادار راه‌‌اندازی و مدیریت کرده است.

با توجه به سایت APENFT، اکثر اعضای تیم از متخصصان در حوزه هنر هستند. آن‌ها در فضای سنتی و در موسسات هنری معروف مانند کریستیز (Christie’s) و ساتبی (Sotheby’s) فعالیت کرده‌اند. علاوه‌بر این اعضای فنی این پروژه از مهندسین باتجربه در شرکت‌های پیشرو اینترنتی مانند BAT هستند.

محصولات پلتفرم APENFT چیست؟

برای اینکه بهتر بدانیم پلتفرم APENFT چیست، به معرفی محصولات آن می‌پردازیم. همان‌طور که گفتیم، مجموعه‌ای از آثار فاخر و مجموعه توکن‌های غیرمثلی دیگر در این پلتفرم وجود دارد.

آثار مختلفی در این پلتفرم وجود دارد؛ یک تابلو از پابلو پیکاسو به ارزش ۲۰ میلیون دلار، سه تصویر پرتره از اندی وارهول (Andy Warhol) به قیمت دو میلیون دلار و سه اثر از هنرمند کریپتویی بیپل (Beeple) که یکی از آن‌ها به نام OCEAN FRONT معادل۶ میلیون دلار قیمت گذاری شده است. همچنین یک مجموعه NFT به نام Cube از پک (Pak) آثاری هستند که پلتفرم APENFT به‌عنوان NFT آن‌ها را عرضه کرده است.

یکی از سرویس‌های APENFT مربوط به مسائل خیریه است و با نام ApeAvatar NFT Charity Event فعالیت می‌کند. این سرویس با مشارکت بایننس اجرا می‌شود. APENFT با کمک بایننس NFT، صندوق‌های رازآلود را در سپتامبر (شهریور ماه ۱۴۰۰) راه‌اندازی کردند. آواتارهای ۵۰ فرد مشهور ساخته شده‌اند که شخصیت و حرفه آنها در انتخاب رنگ تاثیرگذار است. نقاشی‌های موجود در جعبه‌های رمزآلود، از “مونالیزا” اثر لئوناردو داوینچی و “داوود” اثر میکل آنژ الگوبرداری شده است.

سرویس دیگر این پلتفرم، صندوق سرمایه‌گذری Art Dream Fund نام دارد. این صندوق درباره موضوعات مختلف فراخوان ارسال آثار می‌دهد و از آن‌ها حمایت می‌کند و به برندگان جایزه خواهد داد. این صندوق اخیرا طی یک فراخوان از هنرمندان خواست که آثار خود را با موضوع «زندگی دوم» در جهان موازی دیجیتال ارسال کنند. این جهان موازی ارتباط نزدیکی با متاورس دارد.

معرفی نقشه راه ایپ ان اف تی

تیم APENFT نقشه‌ها و برنامه‌های خود را به‌صورت فازبندی و مرحله‌ای در سند جامع اطلاعاتی (وایت پیپر) خود منتشر کرده، اما برای آن‌ها زمان مشخصی را اعلام نکرده است. این برنامه‌ها به چهار فاز تقسیم می‌شوند که در ادامه به هر کدام از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • فاز اول: ایجاد زیرساخت‌های قوی

برای بهره‌مندی از بهترین امکانات و انطباق هرچه بیشتر با استاندارهای ERC721 و TRC721، پلتفرم APENFT سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زیرساخت‌های خود انجام داده و خواهد داد. 

 • فاز دوم: دستیابی به گردش قوی توکن NFT

لیست شدن در صرافی‌های بزرگ و پیشرو یکی از برنامه‌های APENFT است. طرح‌هایی مانند رای‌گیری، ماینینگ و پاداش‌دهی در ازای مشارکت در سیستم علاوه‌بر گسترش سیستم دموکراتیک و حاکمیت این پلتفرم، پذیرش ارز NFT را نیز افزایش می‌دهد. 

 • فاز سوم: قوی ساختن APENFT 

پلتفرم APENFT برای گسترش مرزهای کسب‌وکار خود، خلق و بازآفرینی آثار هنری درجه یک را ترویج خواهد داد. این پلتفرم برای برترین هنرمندان امتیاز خاصی در نظر دارد. در آینده APENFT مشتقات متنوعی از مجموعه‌های فعلی منتشر می‌کند و به جامعه اجازه بیشتر برای مشارکت در اکوسیستم داده خواهد شد.

 • فاز چهارم: گسترش استفاده از بلاکچین

تیم APENFT قصد دارد با تمرکز روی کسب‌وکار خود، بزرگ‌ترین بازار تریلیون دلاری دنیای دیجیتالی آینده را راه‌اندازی کند و به نودهای مشارکت‌کننده ارزش بی‌نهایتی بدهد. 

پلتفرم APENFT با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

پلتفرم APENFT در اوایل شروع به کار خود،‌ با بزرگ‌ترین نهادهای برگزارکننده حراج مانند کریستیز (Christie’s)، ساتبی (Sotheby’s) و نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway) همکاری خود را شروع کرده است. علاوه بر این با هنرمندانی مانند بیپل (Beeple) همکاری داشته است. در ادامه به همکاری‌های APENFT اشاره خواهیم کرد.

Tron Cool Cats: در ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) بنیاد APENFT در توییتر خود اعلام کرد که یک همکاری استراتژیک با Tron Cool Cats آغاز کرده است. صندوق NFT از توسعه و بهره‌برداری این مجموعه توکن‌های بی‌همتا پشتیبانی می‌کند و با این کار به ارزش و جریان نقدینگی آن کمک می‌کند. مجموعه Tron Cool Cats با استاندارد TRC721 ساخته می‌شود و ۱۰ هزار عدد از آن عرضه خواهد شد.

وینک (Wink): در همکاری APENFT با بلاک چین بازی وینک قرار است یک محصول با نام Win NFT Horse ارائه شود. لازم به‌ذکر است که توکن بومی وینک WIN نام دارد. این محصول ویژگی‌های «جعبه اسرار‌آمیز + NFT + بازی + ماینینگ» را در یک محصول جای داده است. بازیکنان می‌توانند اسب‌های مسابقه خود را پرورش دهند، با آن‌ها مسابقه دهند و به خرید و فروششان بپردازند. شبکه نیز با توجه به مشارکتشان، به بازیکنان پاداش خواهد داد.

علاوه‌بر موارد گفته شده، پلتفرم APENFT با سه مجموعه توکن‌های غیرمثلی دیگر به نام‌های Tpunk ،Meetbits و BAYCTron برای پشتیبانی از پروژ‌ه‌های آن‌ها همکاری می‌کند.

آینده پلتفرم ایپ ان اف تی

بازار NFT ها با ارزش ده‌ها میلیارد دلار در حال رشد است و طبق پیش بینی‌ها این ارزش در سال ۲۰۲۳ بیشتر خواهد شد. ایپ ان اف تی با ثبت آثار هنری در سطح جهانی بر بستر بلاکچین، امکان فعالیت کاربران علاقمند را در این حوزه مهیا کرده است. حتی آثار پابلو پیکاسو نقاش بزرگ در این پلتفرم در قالب توکن‌های غیر قابل تعویض موجود است که توسط آثار اصلی و فیزیکی این هنرمند پشتیبانی می‌شود. این پلتفرم به کاربران و هنرمندان کمک می‌کند به صنعت NFT نزدیک‌تر شده و بتوانند از قابلیت‌های آن بهره‌مند شوند.

بنابراین کارشناسان آینده درخشانی برای این پلتفرم متصور هستند. زیرا با رشد بازار NFT، امکان جذب کاربران و هنرمندان بیشتری به این پلتفرم وجود دارد و در کنار آن، موقعیت ایپ ان اف تی و رمز ارز NFT بهبود می‌یابد.

جمع‌بندی:

جذابیت دنیای توکن‌های غیرمثلی افراد مختلفی را به فعالیت در این حوزه ترغیب می‌کند. در این مقاله درباره اینکه پلتفرم APENFT چیست صحبت کردیم. برای آشنایی بیشتر با آن اهداف و ایده‌ها، محصولات، نحوه کارکرد، بنیان‌گذار آن و توکن حاکمیتی NFT را بررسی کردیم.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا