۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ارز BICO چیست؟ آشنایی با پروژه بیکونومی و رمزارز Biconomy

bico بیکونومی biconomy

وب ۳ نسل جدید اینترنت شناخته می‌شود که بر روی بستر بلاکچین ساخته شده است. کاربران با داشتن یک حساب کاربری می‌توانند به صورت یکپارچه از پلتفرم‌ها برای خرید، سرگرمی، مرور اطلاعات و مواردی از این قبیل استفاده کنند. BICO پروژه‌ای قدرتمند و نسبتا جدید است که سعی دارد استفاده آسان از وب ۳ را با ارائه خدمات کاربردی و به کمک رابط، برای تمام کاربران فراهم کند. این پلتفرم دارای ارز BICO است و برای انجام پرداختی‌های شبکه و گسترش آن از این ارز استفاده می‌کند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که ارز دیجیتال BICO چیست و چه خصوصیاتی دارد.

با افزایش تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPP)‌ و افزایش تعداد کاربران در شبکه اتریوم، سرعت تراکنش‌ها به شدت کاسته شد و کارمزد شبکه بسیار بالا رفت. شبکه‌های مختلف بلاک چینی در راستای حل این مشکل ایجاد شدند و هر کدام راه‌ حلی را پیشنهاد دادند. با اضافه شدن شبکه‌های مختلف، DApp‌های مختلف نیز روی این شبکه‌ها گسترش یافتند. این امر باعث شد کاربران بین شبکه‌های مختلف بلاک چین سرگردان شوند و مسیر دشواری را برای استفاده از آن‌ها پیش روی خود ببیند.

پروتکل Biconomy با هدف مدیریت و کاهش هزینه تراکنش‌ها در شبکه‌های مختلف بلاک چین ایجاد شد. پروتکل بیکونومی در تلاش است تا کاربران با مراجعه به آن بتوانند در DApp‌های شبکه‌های مختلف به راحتی سرمایه‌گذاری کنند و از محیط کاربری ساده این پلتفرم بهره‌مند شوند.

معرفی بنیانگذاران Biconomy و شرکای آن

Biconomy Team

برای آشنایی با رمزارز Biconomy لازم است ابتدا شبکه آن را به‌خوبی بشناسید. Biconomy یک شبکه قدرتمند است که توسط یک تیم بین‌المللی از کارآفرینان بلاکچین تاسیس و راه‌اندازی شد. احمد البلاغی (Ahmed Al-Balaghi) یکی از اصلی‌ترین بنیانگذاران پروژه، در دانشگاه کوئین مری فارغ التحصیل شده است. احمد البلاغی سابقه فعالیت بیشتر از سه سال در صنعت بلاکچین را در کارنامه خود دارد. محل کار البلاغی در کشورهای چین، بریتانیا و امارات متحده عربی بوده است. علاوه‌بر این، البلاغی در شرکت Viewfin که یک شرکت پیشرو در صنعت بلاکچین است نیز کار کرده است.

دو بنیانگذار دیگر شبکه Biconomy دو مهندس از کشور هندوستان هستند که به‌عنوان کارآفرین صنعت بلاکچین نیز شناخته می‌شوند. نفر اول ساچین تومار (Sachin Tomar) است که مدرک مهندسی نرم‌افزار دارد. نفر دوم آنیکت جیندال (Aniket Jindal) نام دارد که قبلا در پروژه‌های بلاکچین موجود در امارات متحده عربی مشارکت داشته است. برای این که بدانید تفاوت شبکه‌های دیگر با شبکه قدرتمند BICO چیست، تعدادی از شرکای این شبکه را به شما معرفی می‌کنیم. این پروژه هم اکنون توسط چندین سرمایه گذار بزرگ و ریسک‌پذیر همچون Coinbase Ventures، Binance Launchpad، Mechanism Capital و Huobi Ventures پشتیبانی می‌شود.

بررسی همکاری‌های پلتفرم Biconomy 

سرمایه‌گذارن مطرحی در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 • Mechanism Capital یک شرکت سرمایه گذاری است که در صنعت ارزهای دیجیتال با تمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi سرمایه گذاری می کند. 
 • صرافی Binance این صرافی یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتال است که در بسیاری از پروژه‌های بزرگ بلاک چینی سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • Eden Block یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی، مستقل و پژوهش‌محور در کشور انگلستان است که در پروژه‌های وب ۳ سرمایه‌گذاری می‌کند. 
 • Coinbase Ventures بازوی سرمایه گذاری صرافی Coinbase است که هدف آن سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های ارزهای دیجیتال و بلاک چین در مراحل اولیه است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و در ایالت کالیفرنیا کشور آمریکا مستقر است.
 • True Ventures یک شرکت سرمایه‌گذاری بر روی ایده‌ها و پروژه‌های نوین و کاربردی است که با شناسایی پروژه‌های بزرگ در مراحل اولیه، درآن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.

شبکه BICO چیست؟

bico

Biconomy یک شبکه اجرایی چند زنجیره‌ای بر بستر بلاکچین اتریوم است که با هدف بهبود تجربه کاربری و تراکنش‌ها در برنامه‌های غیر متمرکز(DApps) راه‌اندازی شد. این شبکه قصد دارد محصولات وب ۳ را به گونه‌ای طراحی کند که تمام کاربران بتوانند همچون محصولات وب ۲ از آن استفاده کنند. بایکونومی برای این منظور خدمات زیر را به کاربران ارائه می‌دهد:

 • کاربران می‌توانند بدون پرداخت کارمزد از این شبکه استفاده کنند.
 • کاربران می‌توانند هزینه گس (Gas fee) را با توکن انتخابی خود بر حسب ERC-20 پرداخت کنند.
 • تراکنش‌ها با سرعت بالایی تایید می‌شود.
 • کاربران نیاز نیست با پیچیدگی‌های بلاکچین از جمله تغییر شبکه روبرو شوند.

در حالت کلی شبکه Biconomy بر روی مدیریت تراکنش‌ها و کاهش هزینه گس تمرکز می‌کند. این شبکه با ساز و کاری که دارد قادر است هزینه‌های گس را تا ۴۰ درصد کاهش دهد. BICO برای رسیدن به اهداف خود از تراکنش‌های متا استفاده می‌کند. در واقع این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد که تراکنش‌های خود را با هزینه گس صفر ارسال کرده و به جای آن کارمزد تراکنش را برای یک شخص دیگر بپردازند. بایکونومی با راه‌اندازی یک شبکه چند زنجیره‌ای و کارآمد قادر است که این کار را برای کاربران بیشتر و با مقیاس‌پذیری بالا انجام دهد.

شبکه Biconomy چگونه کار می‌‌کند؟

Biconomy یک شبکه قدرتمند چندزنجیره‌ای است که برای مدیریت زیر ساخت‌های شبکه از اجراکننده‌ها (executors) و تاییدکننده‌ها (validators) استفاده می‌کند. اجرا کننده‌ها وظیفه اجرای گره‌های رله و مدیریت تراکنش‌های متا را بر عهده دارند. این در حالی است که تاییدکننده‌ها وظیفه تایید تراکنش‌ها و ایمن سازی شبکه را بر عهده می‌گیرند. اجراکننده‌ها پس از دریافت تراکنش‌ها، آن‌ها را انتقال داده و هزینه گس مورد نیاز را برای افزودن تراکنش به بلاکچین پرداخت می‌کنند. آن‌ها برای پرداخت هزینه‌ها از ارز بومی بلاکچین مقصد استفاده می‌کنند و برای هر تراکنش کارمزدی را به‌عنوان حق بیمه دریافت می‌کنند. علاوه‌بر این، اجراکنندگان پس از تایید تراکنش‌ها، پاداشی را از شبکه Biconomy دریافت می‌کنند.

سرویس‌های شبکه Biconomy چیست؟

در حال حاضر دو سرویس متفاوت در پروتکل Biconomy موجود است که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

سرویس Hyphen

این سرویس به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را بین شبکه‌های سازگار با EVM و راه‌حل‌های لایه دوم شبکه اتریوم منتقل کنند. این سرویس به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را به صورت سریع و با کارمزد کمتر از لایه اول اتریوم به لایه‌های دوم انتقال دهند. سرویس Hyphen تمامی راه‌حل‌ها و شبکه‌های منطبق بر ماشین مجازی اتریوم را به صورت یکپارچه درآورده و کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را توسط این سرویس به راحتی به شبکه‌های دیگر منتقل کنند. در حال حاضر کاربران می‌توانند در شبکه‌های اتریوم، آوالانچ و پالیگان توکن‌های ETH, USDT, USDC خود را بین این شبکه‌ها جابه‌جا کنند. 

سرویس Gasless

این سرویس برای ساخت DApp‌هایی منطبق با پلتفرم Biconomy طراحی شده است. توسعه‌دهندگان می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را بر بستر این سرویس ارائه دهند. با ارائه برنامه‌های مختلف بر بستر Gaslees کاربران از فرایندهای سخت و پیچیده و پرداخت کارمزد در هر مرحله استفاده از اپلیکیشن‌هایی که اکنون موجود هستند، رهایی پیدا می‌کنند. با توسعه و ساخت DApp‌های مختلف در شبکه بیکونومی تجربه کاربری راحت‌تر و ارزان‌تر برای کاربران مهیا می‌شود و توسعه‌دهندگان این برنامه‌ها نیز می‌توانند از طیف بسیار زیادی از کاربران بهره ببرند.

توکن BICO چیست؟

BICO ارز بومی شبکه بایکونومی است که از آن برای پرداخت هزینه‌های شبکه، حاکمیت شبکه و همچنین تشویق (پرداخت پاداش) مشارکت‌کنندگان استفاده می‌شود. BICO یک توکن با استاندارد ERC20 است که بر روی بستر بلاکچین اتریوم ضرب شده است. تعداد توکن‌هایی که برای عرضه BICO در نظر گرفته شده است به ۱ میلیارد توکن محدود می‌شود و قابلیت ضدتورمی دارد. از این رو می‌توان گفت این توکن ارزش زیادی دارد و تریدرها می‌توانند قبل از اتمام عرضه BICO روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

biconomy

بیکو توکن بومی پلتفرم Biconomy است که در حال حاضر در شبکه اتریوم و بر اساس استاندارد ERC20 موجود است. این توکن کاربردهای متفاوتی در شبکه بیکونومی دارد که به بیان آن‌ها می پردازیم:

 • پرداخت کارمزد شبکه: مجریان و اعتبارسنج‌ها برای ثبت هرگونه اطلاعات در شبکه بیکونومی باید هزینه آن را توسط توکن بیکو پرداخت کنند. همچنین آن‌ها متناسب با کاری که انجام می‌دهند از شبکه توکن بیکو پاداش می‌گیرند.
 • پاداش‌دهی به نودهای شبکه (اعتبار‌سنج‌ها و مجریان): مجریان و ولیدیتورها برای شروع به کار در پلتفرم Biconomy باید توکن Bico استیک کنند. آن‌ها نسبت به مشارکت و سهم توکن BICO‌ خود که استیک کرده‌اند از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. همچنین نودهایی که در شبکه رفتار‌های مخرب انجام می‌دهند جریمه می‌شوند و از سهم آن‌ها کاسته می‌شود.
 • پاداش‌دهی به نمایندگان: کاربرانی که توکن بیکو خود را در شبکه استیک می‌کنند، به نسبت سهم توکن‌های BICO خود از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.
 • پاداش‌دهی به تامین‌کنندگان نقدینگی: کاربرانی که دارایی خود را در استخرهای پلتفرم Biconomy سپرده‌گذاری می‌کنند، از شبکه به عنوان پاداش توکن بیکو دریافت خواهند کرد.
 • استفاده به عنوان توکن حاکمیتی: دارندگان تون بیکو می‌توانند در تصمیماتی که در شبکه بیکونومی اتخاذ می‌شود شرکت داشته و رای دهند. همچنین آن‌ها می‌توانند پیشنهادات خود را از قبیل تغییرات در کدهای شبکه، افزودن خدمات، تصمیم‌گیری در مورد پرداخت پاداش و غیره ارائه دهند و در رشد و توسعه پلتفرم Biconomy تاثیر‌گذار باشند.

 تعداد کل توکن‌های BICO یک میلیارد واحد است که به شرح زیر توزیع می‌شود:

 • ۶ درصد پیش‌فروش شد.
 • ۶.۳۸ درصد در مراحل اولیه به فروش رسید.
 • ۱۲ درصد در فروش خصوصی به فروش رسید.
 • ۰.۵ درصد متعلق به سرمایه‌گذاران استراتژیک است.
 • ۵ درصد در فروش عمومی فروخته شد.
 • ۲۲ درصد متعلق به تیم سازنده و مشاوران است.
 • ۱۰ درصد برای توسعه و گسترش شبکه در نظر گرفته شده است.
 • ۳۸.۱۲ درصد به عنوان پاداش در بین جامعه پلتفرم Biconomy توزیع می‌شود.

به گزارش صرافی سیمیا عرضه کل این رمز‌ارز ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۵۸,۶۳۰,۳۲۱.۰۷ واحد BICO در گردش است. در زمان نگارش این مقاله قیمت BICO برابر با ۴.۶۳ دلار است. توکن BICO از نظر ارزش بازار، رتبه ۲۴۰ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۱۸۶ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۹۵ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۹ آذر ۱۴۰۰ کمترین قیمت خود یعنی ۳.۰۹ دلار و در تاریخ ۱۱ آذر ۱۴۰۰ بیشترین قیمت خود یعنی ۲۱.۴۵ دلار را ثبت کرده است.

کاربردهای ارز دیجیتال BICO

توکن‌های BICO کاربرد بسیار زیادی دارند و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بخش بررسی می‌کنیم که کاربرد ارز دیجیتال BICO چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد. به‌طور کلی کاربرد ارز بایکو شامل موارد زیر است:

پرداخت هزینه‌های شبکه Biconomy

برای تایید و تسویه فعالیت‌هایی که داخل شبکه بایکو و همچنین بلاکچین‌های مرتبط انجام می‌شود، از توکن BICO استفاده می‌کنند. در واقع تمام اعتباردهندگان، مجریان و عواملی که برای این شبکه کار می‌کنند، پرداختی خود را به صورت BICO دریافت خواهند کرد.

ارائه پاداش و گسترش شبکه BICO

شبکه BICO از مجریان، توسعه‌دهندگان، نمایندگان، اعتبارسنج‌ها و ارائه‌دهندگان نقدینگی استقبال می‌کنند. این شبکه برای این که این افراد را راضی نگه دارد، پاداش‌ها را تحت عنوان BICO به آن‌ها پرداخت می‌کند. این موضوع باعث گسترش شبکه بایکو و همچنین به‌گردش درآمدن توکن‌های BICO می‌شود.

سرمایه‌گذاری و کسب درآمد

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای ارز بایکو برای تریدرها، امکان سرمایه‌گذاری و کسب درآمد است. با توجه به پتانسیل بالای ارز BICO و همچنین شبکه قدرتمندی که دارد، می‌توان انتظار رشد خوبی از این ارز داشت که تریدرها را به درآمد خوبی می‌رساند.

بیکونومی

مشارکت در حاکمیت و بهبود شبکه BICO

افرادی که دارای توکن BICO هستند، می‌توانند موضوعاتی که بر آینده شبکه و حاکمیت آن تاثیر می‌گذارد را پیشنهاد دهند. همچنین این افراد می‌توانند به پیشنهادهای ارائه شده رای دهند. در نهایت پیشنهادها توسط توسعه دهندگان شبکه ارزیابی می‌شود و آن‌هایی که بیشترین رای را کسب کرده‌اند اجرا خواهند شد.

کیف پول های رمزارز BICO

قبل از این که ارز دیجیتال BICO را خریداری کنید، لازم است بدانید که کدام کیف پول‌ها از این ارز پشتیبانی می‌کنند. در صورتی که بخواهید این ارز را هولد (hold) کنید به کیف پول های BICO نیاز خواهید داشت. در حال حاضر کیف پول‌های متنوعی از این ارز پشتیبانی می‌کنند. این موضوع نشان دهنده اعتبار و محبوبیت ارز Biconomy است. به طور کلی بهترین کیف پول های BICO عبارت‌اند از:

 1. تراست ولت (Trust Wallet)
 2. متا مسک (MetaMask)
 3. مای اتر ولت (MyEtherWallet)
 4. اتمیک ولت (Atomic Wallet)

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال BICO

پس از این که متوجه شدیم ارزدیجیتال BICO چیست و چه مزایایی دارد، نوبت به آشنایی با نحوه خرید این توکن و سرمایه‌گذاری روی آن می‌رسد. بایکو یک ارز محبوب و منحصر‌به‌فرد در دنیای ارزهای دیجیتال است، به‌همین جهت اغلب صرافی‌های مطرح دنیا از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. برای خرید و فروش ارز BICO کافی است در یکی از این صرافی‌ها، حساب کاربری باز کنید و سپس معاملات خود را انجام دهید. با مراجعه به سایت کوین مارکت کپ و صفحه این ارز، می‌توانید لیست صرافی‌هایی که از ارز دیجیتال BICO پشتیبانی می‌کنند را مشاهده کنید. به‌طور کلی بهترین و معتبرترین صرافی‌هایی که از رمزارز BICO پشتیبانی می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • صرافی بایننس (Binance)
 • کوکوین (Kucoin)
 • کوین بیس (Coinbase)
 • هیوبی (Huobi)
 • کراکن (Kraken)
 • صرافی جمینای  (Gemini)
 • صرافی یونی سواپ (Uniswap)
 • بای بیت (Baybit)
 • Mexc
 • کوینکس (Coinex)
 • صرافی سیمیا (Simia Exchange)

حال که با صرافی‌های پشتیبان رمزارز بایکو آشنا شدید، می‌توانید به راحتی فرآیند خرید و فروش را آغاز کنید. هر یک از این صرافی‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و برای خرید و فروش BICO مناسب هستند. اما باید دقت داشته باشید که صرافی‌های خارجی، کاربران ایران را تحریم کرده و هر لحظه ممکن است حساب شما را به دلیل ایرانی بودن مسدود کنند. پس روش ایمن‌تر این است که نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال BICO در صرافی‌های داخلی یا غیرمتمرکز را دنبال کنید.

نقشه راه پلتفرم BICONOMY چیست؟

پلتفرم بیکونومی برنامه وسیعی برای ساخت و راه‌اندازی برنامه‌های مختلف بر بستر شبکه خود دارد. در ادامه نقشه راه این شبکه را بررسی می‌کنیم:

 • ۳ ماه دوم سال ۲۰۱۹

راه‌اندازی پلتفرم Biconomy

 • ۳ ماه سوم سال ۲۰۱۹

افزودن شبکه پالیگان

 • ۳ ماه آخر سال ۲۰۱۹

راه اندازی نسخه آلفا سرویس Gasless

 • ۳ ماه اول سال ۲۰۲۰ 

جذب سرمایه‌گذار‌ان جدید

 • ۳ ماه دوم سال ۲۰۲۰

راه‌اندازی عمومی نسخه بتا بیکونومی در شبکه اتریوم

 • ۳ ماه سوم سال ۲۰۲۰

راه اندازی پلتفرم بیکونومی در شبکه‌های پالیگان، بایننس اسمارت چین و XDai

 • ۳ ماه پایانی سال ۲۰۲۰

جذب سرمایه ۱.۵ میلیون دلاری

 • ۳ ماه اول سال ۲۰۲۱

راه‌اندازی بیش از ۳۰ برنامه، ۲۹۰.۰۰۰ تراکنش و گردش ملی ۷ میلیون دلاری در پلتفرم Biconomy

 • ۳ ماه دوم سال ۲۰۲۱

اجرای بیش از ۳.۵ میلیون تراکنش در شبکه بیکونومی

 • ۳ ماه پایانی سال ۲۰۲۱

دستیابی به ۸ میلیون تراکنش در شبکه اصلی Biconomy

آینده ارز BICO

در این مقاله بررسی کردیم که BICO چیست و چه خصوصیاتی دارد. این ارز منحصر‌به‌فرد در اواخر سال ۲۰۲۱ به بازار کریپتوکارنسی معرفی شد و در همان ابتدا رشد خیره کننده‌ای را تجربه کرد. اما متاسفانه نتوانست این روند صعودی را حفظ کند و همراه با ریزش بازار، دچار افت شدید قیمت شد. اکثر ارزهای کریپتو در حال حاضر در کف قیمتی خود قرار دارند و ارز Biconomy از این قضیه مستثنا نیست. از طرفی تیم توسعه دهنده رمزارز BICO در طی این مدت کوتاه برنامه‌ریزی‌های خوبی را انجام داده و با راه‌اندازی پروتکل رله (relayer) چندزنجیره‌ای و ادغام با بلاکچین‌ فانتوم، سولانا و نئون سعی بر ارتقای شبکه این ارز دارد.

ارز bico

ارز بایکو با گذشت زمان شاهد پشتیبانی صرافی‌های مطرح از جمله بایننس، کوین بیس و سایر صرافی‌های معتبر بوده است. این رمزارز در حال حاضر قیمت مقرون‌به‌صرفه ای دارد و پتانسیل بالای آن سبب شده است که تریدرهای زیادی از خرید ارز BICO استقبال کنند. اگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این ارز با موفقیت انجام شود، آینده BICO بسیار درخشان خواهد بود و می‌تواند به یکی از غول‌های بازار کریپتو تبدیل شود.

جمع بندی:

با توجه به گسترش روز‌افزون شبکه‌های بلاک چینی و برنامه‌های غیر‌متمرکزی که در بستر هر کدام از این شبکه‌ها توسعه داده می‌شوند، نیاز به یک پلتفرم جامع برای دسترسی به صورت یکپارچه و در قالب یک پلتفرم به تمامی شبکه‌ها، برنامه‌ها و خدمات مختلف در این شبکه‌ها حس می‌شود. پلتفرم Biconomy با شناسایی این نیاز سعی در ساخت پلتفرمی جامع که تمامی شبکه‌ها و پروژه‌های بلاک چینی را در‌بر بگیرد دارد.

این پلتفرم زیرساخت‌های لازم برای جابه‌جایی توکن‌های مختلف بین شبکه‌های مختلف و زیرساخت گسترش انواع برنامه‌ها را، برای توسعه‌دهندگان این حوزه فراهم کرده است. در این مقاله به این پرداختیم که پروتکل Biconomy چیست، چه اهداف و ایده‌هایی دارد، چگونه کار می‌کند، چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد، نقشه راه آن چیست، با چه پروژه‌هایی همکاری داشته، توکن BICO چیست، از کجا می‌توان این توکن را خرید و چه کیف پول‌هایی برای نگهداری از آن مناسب است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا