۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ارز AMP چیست؟ معرفی ارز دیجیتال AMP و پروژه آمپ

amp آمپ

ارز دیجیتال آمپ یک دارایی اگنوستیک (مستقل) است. ارز AMP بلاکچین اختصاصی ندارد و بر روی بلاکچین اتریوم راه اندازی شده است. هدف این ارز، انتقال سریع، با امنیت بالا و امکان برگشت ناپذیری تراکنش‌ها است. آمپ برای رسیدن به این اهداف از ویژگی پارتیشن وثیقه استفاده می‌کند.

از این طریق، تمامی معاملات در شبکه به کمک این ارز تضمین می‌شود و تایید تراکنش آن‌ها با سرعت بیشتری به دست می‌آید. در ادامه، توضیح می‌دهیم که پروژه و ارز AMP چیست و چه کاربردهایی دارد.

معرفی ارز دیجیتال AMP و پروژه آن

پروژه آمپ به جهت اطمینان از انتقال دارایی‌ها در ارتباط با شبکه Flexa راه‌اندازی شده است. شبکه بلاکچینی “فلکسا” (Flexa) یک شبکه پرداخت تجاری است که به بسیاری از صرافی‌ها و موسسات مالی مختلف اتصال دارد. این شبکه از روش‌هایی مانند توافق در بلاکچین و وثیقه گذاری برای پرداخت‌های دیجیتال مقرون به صرفه استفاده می‌کند. در واقع، این شبکه کاربران را قادر می‌سازد تا خریدهای خود از بسیاری از فروشگاه‌ها را به صورت دارایی دیجیتال پرداخت کنند.

حالا می‌توان ارتباط میان شبکه Flexa با آمپ را بررسی کرد. ارز AMP چیست؟ برای آشنایی با رمز ارز آمپ باید بگویم، ارز دیجیتال آمپ با نماد”AMP”، همان توکن بومی در شبکه Flexa است که در بلاکچین اتریوم ساخته شده و استاندارد “ERC-20” دارد. این توکن به شما اطمینان می‌دهد که تمامی تراکنش‌ها در شبکه Flexa به صورت ایمن و سریع انجام می‌شود. همچنین، اگر به هر دلیلی تراکنش شما در این شبکه تایید نشد، توکن آمپ به عنوان وثیقه وارد عمل شده و تراکنش شما را تایید می‌کند.

amp

این موضوع در شرایطی است که تراکنش شما پس از تایید، انجام شود. زیرا در صورت انجام نشدن تراکنش، همان میزان توکن آمپ که به عنوان وثیقه عمل کرده بود، به عنوان جریمه یا خسارت خرج می‌شود. در واقع، از اهداف اصلی این پروژه می‌توان به سرعت بخشیدن به معاملات و معاملات بدون بازگشت اشاره کرد. تاریخچه ارز دیجیتال آمپ

آمپ برای اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توسط بنیانگذاران شبکه فلکسا، تایلر اسپالدینگ (Tyler Spalding) و زاخاری کیلگور (Zachary Kilgore) راه اندازی و معرفی شد. این ارز در ابتدای معرفی، ارزشی معادل با ۰٫۰۱ دلار داشت ولی با گذشت یک‌سال، یعنی در سال ۲۰۲۱، به ارزش ۰٫۰۳ دلار رسید. شرکت ConsenSys Diligince، پس از معرفی ارز دیجیتال آمپ، تصمیم گرفت که مسئولیت توسعه دادن و بررسی بر روی قراردادهای هوشمند این پروژه را بر عهده بگیرد.

ویژگی‌های ارز AMP چیست؟

تا به اینجای مقاله، به معرفی ارز دیجیتال AMP پرداختیم و تا حدودی با این ارز دیجیتال آشنا شدیم. حالا باید بدانید که ارز آمپ دارای ویژگی‌های مهمی است که آن را به یک ارز دیجیتال مهم تبدیل کرده است.

امنیت

امنیت از مهم‌ترین ویژگی‌های هر رمزارزی است و تیم توسعه دهنده آن، هر روزه به دنبال راه‌هایی برای افزایش میزان امنیت این پروژه هستند. از آن جایی که پروتکل این پروژه متن بازاست، افراد می‌توانند قراردادهای هوشمند پروژه را مورد بررسی قرار دهند. توسعه دهندگان پروژه آمپ معتقد هستند که این پروژه یک پایگاه مناسب برای تمامی توسعه دهندگانی است که به دنبال امنیت برای پروژه خود هستند. می‌توان برداشت کرد که پروژه آمپ بسیار مقاوم و انعطاف پذیر است.

ارز AMP

ضمانت دارایی

همان‌طور که در معرفی ارز دیجیتال آمپ توضیح دادیم، این ارز ضمانت دارایی‌های دیجیتال و دارایی‌های واقعی شما را در شبکه برعهده دارد. از این رو، شما هر معاملاتی را که بخواهید در شبکه انجام دهید، می‌توانید ارز آمپ را وثیقه گذاشته تا معامله شما به درستی و در سرعت بالایی انجام شود.

قابلیت همکاری

از آن جایی که ارز دیجیتال آمپ بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و دارای استاندارد ERC-20 است، به تمامی اکوسیستم ERC-20 دسترسی دارد. همچنین، اتریوم بزرگترین جامعه DApp یا اولیکیشن‌های غیرمتمرکز بازار را در اختیار دارد که این موضوع، امکان همکاری با تمامی این برنامه‌ها را برای آمپ به وجود می‌آورد. از این رو، آینده ارز AMP بسیار مثبت پیش بینی می‌شود.

تیم توسعه‌دهنده رمز ارز AMP

اگر بخواهید نسبت به آینده ارز دیجیتال AMP آگاهی کافی داشته باشید، باید تیم توسعه‌دهنده آن را نیز بشناسید. همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفتیم، این دارایی دیجیتال توسط شبکه Flexa در سپتامبر سال ۲۰۲۰ ارائه شده است. بنیان‌گذاران این شبکه و ارز دیجیتال AMP نیز این دو فرد هستند:

  • Tyler Spalding
  • Zachary Kilgore

برای این که با سوابق این دو فرد آشنا شوید خوب است بدانید که تایلر اسپالدینگ (Tyler Spalding) از سال ۲۰۱۱ در زمینه توسعه و استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت داشت. او همچنین به عنوان مدیر ارشد فناوری در شرکت Raise فعال بود و به‌طورکلی چیزی حدود ۲۰ سال تجربه در زمینه فناوری دارد. در همین راستا تایلر در طول فعالیت حرفه‌ای خود سه شرکت فناوری مختلف تأسیس کرده است. در طرف دیگر این تیم، زاخاری کیلگور (Zachary Kilgore) قرار دارد که قبل از تأسیس شرکت Flexa، مانند تایلر در شرکت Raise فعالیت داشت. او همچنین با شرکت‌های مختلف دیگری در این زمینه همکاری کرده است.

کامیونیتی و رقبای ارز دیجیتال آمپ

یکی از مواردی که در آینده ارز دیجیتال AMP تأثیر زیادی دارد، رقبای آن است. همچنین از مباحثی که هنگام تحلیل فاندامنتال یک دارایی باید به آن توجه شود، کامیونیتی آن شبکه است. در همین راستا به چند ارز دیجیتالی که در حال رقابت با آمپ هستند می‌پردازیم. برای مثال ارزهای دیجیتال WOO و SUSHI که به ترتیب در رتبه‌های ۱۴۵ و ۱۴۶ قرار دارند دو ارزی هستند که قبل از آمپ قرار دارند و دو ارز دیجیتال FLUX و AUDIO که به ترتیب در رتبه‌های ۱۴۸ و ۱۴۹ قرار دارند دو ارزی هستند که بعد از آمپ قرار دارند. بدین ترتیب ممکن است این چند دارایی مدام در حال رقابت با یکدیگر باشند.

عملکرد ارز AMP

پارتیشن وثیقه مهم‌ترین و اصلی‌ترین عملکرد آمپ به حساب می‌آید. حالا به نظر شما، پارتیشن وثیقه ارز AMP چیست؟ پارتیشن وثیقه (Collateral Partitions) در واقع یک فرایند برای سازماندهی وثیقه گذاری در بلاکچین است. هر پارتیشن وثیقه مربوط به یک نهاد، برنامه یا معامله می‌شود که از توکن‌های آمپ آن پارتیشن برای معاملات استفاده می‌شود. این توکن‌های آمپ با پارتیشن مخصوص به خود در بلاکچین اتریوم نمایش داده می‌شوند و هر پارتیشن نیز قوانین مخصوص به خود را دارد.

زمانی که شما بخواهید معامله‌ای در شبکه انجام دهید، از پارتیشن‌های وثیقه آمپ استفاده می‌کنید. توکن‌های آمپ به شما کمک می‌کنند تا فرایند تراکنش شما با سرعت بیشتری تایید شود. از طرفی، امکان دارد که برخی از تراکنش‌ها از سوی شبکه تایید نشود. در این جا، آمپ وارد عمل می‌شود و تضمین تراکنش را به عهده می‌گیرد تا تراکنش تایید شود. Flexa نیز اولین شبکه‌ای است که از آمپ به عنوان وثیقه استفاده کرده و تراکنش‌هایش با این توکن تضمین می‌شود.

ارز دیجیتال AMP

روش‌های خرید و فروش رمزارز آمپ

خرید و فروش ارزهای دیجیتال، در داخل ایران به دلیل تحریم‌های موجود، کمی سخت است. البته، صرافی‌های داخلی مانند صرافی سیمیا، خدمات بسیار خوبی را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. در ادامه به بیان نحوه خرید و فروش ارز AMP می‌پردازیم.

خرید ارز دیجیتال آمپ

راه‌های خرید ارز AMP چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، برای خرید این ارز دیجیتال شما باید به پایگاه اینترنتی صرافی مورد نظر مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید. در نهایت، برای سرمایه گذاری یا نگهداری این توکن باید از کیف پول‌های مخصوص ارز آمپ استفاده کنید. برخی از صرافی‌های خارجی که از ارز آمپ پشتیبانی می‌کنند، عبارت‌اند از:

  • بایننس (Binance)
  • یونی سواپ (UniSwap)
  • بیترکس (Bittrex)
  • کوین بیس (CoinBase)

اگر برای خرید ارز دیجیتال آمپ نمی‌توانید از این صرافی‌های نام برده استفاده کنید، به سایت “CoinMarketCap” مراجعه کرده و لیست کامل صرافی‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند را مشاهده کنید. همچنین در صورتی که قصد استفاده از صرافی‌های داخلی برای خرید ارز آمپ را دارید، به یاد داشته باشید که حتما از خدمات صرافی معتبری مانند صرافی سیمیا استفاده کنید.

فروش ارز دیجیتال آمپ

روش‌های فروش ارز AMP نیز همانند روش‌های خرید آن است. یعنی، بستر اصلی برای خرید و فروش، صرافی‌های امن هستند. برای فروش نیز می‌توانید از همان صرافی‌های معرفی شده برای خرید استفاده کنید. اگر در این صرافی‌ها حساب کاربری ندارید، کافیست یک بار در آن‌ها حساب کاربری بسازید و در صورت نیاز به احراز هویت، مراحل آن را طی کنید.

ارز دیجیتال آمپ

در نهایت، مقدار توکن‌های آمپ خود را که قصد فروششان را دارید، ثبت کرده و در صرافی بفروشید یا با توکن‌های دیگر معامله کنید. بهترین راه برای خرید و فروش ارز دیجیتال آمپ یا هر ارز دیجیتال دیگری، استفاده از صرافی‌های داخلی یا خارجی معتبر است. روش‌های دیگری مانند خرید و فروش در شبکه‌های اجتماعی، راه‌های ایمنی نیستند و امکان کلاهبرداری در آن‌ها وجود دارد.

کیف پول‌های مناسب برای ارز دیجیتال آمپ

برای ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال AMP می‌توانید از انواع کیف پول‌های سرد یا گرم استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید، کیف پول‌های سرد یا سخت افزاری، امنیت بیشتری را به کاربرانشان ارائه می‌دهند. پس اگر قصد نگهداری مقدار زیادی توکن آمپ را دارید، بهتر است آن‌ها را در کیف پول‌های سردی که در ادامه معرفی شده، ذخیره سازی کنید. برخی از بهترین کیف پول‌های ارز AMP را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

کیف پول سخت افزاری “Trezor”

یکی از بهترین نمونه کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول “Trezor” است که نه تنها از ارز دیجیتال آمپ، بلکه از بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. به دلیل آفلاین بودن این کیف پول، احتمال حملات هکری به آن بسیار پایین است.

کیف پول سخت افزاری “Ledger”

کیف پول سخت افزاری “Ledger” نیز مانند کیف پول “Trezor”، آفلاین است. این کیف پول از ارز دیجیتال آمپ پشتیبانی کرده و امکان نگهداری آن در این کیف پول وجود دارد. کیف پول‌های سخت افرازی به طور کلی، به دلیل ارائه خدمات به صورت آفلاین، از دارایی شما در برابر حملات هکری محافظت می‌کنند. از این رو، معمولا دارایی‌های دیجیتال با ارزش بالا را در این کیف پول‌ها نگهداری می‌کنند تا امنیت بیشتری داشته باشند.

کیف پول نرم افزاری تراست ولت (Trust Wallet)

آمپ

تراست ولت یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین کیف پول‌های نرم افزاری است که از مبتدی‌ترین افراد تا حرفه‌ای‌ترین آن‌ها، می‌توانند از آن استفاده کنند. این کیف پول دارای رابط کاربری بسیار ساده و جذاب است که باعث می‌شود، همه بتوانند از آن استفاده کنند. تراست ولت از ارز دیجیتال آمپ پشتیبانی می‌کند. برای استفاده از این کیف پول، تنها کافی است که اپلیکیشن آن را داخل تلفن همراه هوشمند خود نصب کرده و دارایی‌های خود را به آن منتقل کنید.

به دلیل پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) در تراست ولت، امکان استفاده از آن‌ها و مبادله ارزهای دیجیتال در آن نیز وجود دارد. با این امکانات، به راحتی می‌توانید تمامی دارایی‌های دیجیتال از جمله آمپ خود را مدیریت و در نهایت، مبادله کنید.

کیف پول نرم افزاری “SafePal”

کیف پول نرم افزاری سیف پل، یک اپلیکیشن است که بر روی تلفن همراه شما نصب می‌شود. از طریق این کیف پول می‌توانید ارز دیجیتال آمپ خود را مدیریت کرده و معاملات خود را در آن انجام دهید. این کیف پول نیز مانند تراست ولت دارای رابط کاربری ساده برای افراد مبتدی است.

وایت پیپر و رودمپ ارز دیجیتال آمپ

یکی از راه‌هایی که می‌توان آینده ارز دیجیتال AMP را بر اساس آن بررسی کرد، اطلاع از وایت پیپر یا رودمپ این رمز ارز است. این رمز ارز را می‌توان یک نوع دارایی آگنوستیک (asset-agnostic) نام برد. معنای این عبارت این است که این دارایی با تمام انواع انتقال ارزش (فیزیکی یا دیجیتالی) سازگاری دارد. به عبارتی می‌توان از طریق آن تراکنش‌های آنی و برگشت‌ناپذیر را به شکلی آسان و سریع انجام داد.

یکی از مواردی که تیم توسعه‌دهنده این دارایی دیجیتال قصد بهبود و گسترش آن را دارند، امنیت پروتکل است. تیم توسعه‌دهنده این شبکه تمام اقدامات لازم برای محافظت از پروژه را انجام داده‌اند. همچنین تمام قراردادهای هوشمند پروتکل مورد بررسی قرار گرفته است؛ بنابراین در حال حاضر این شبکه شایستگی‌های لازم در زمینه امنیت را دارد. بااین‌وجود شما می‌توانید با خیالی راحت به دنبال آموزش نحوه خرید AMP باشید و فعالیت‌های ارزی خود را در این زمینه شروع کنید.

طبق برنامه‌هایی که تیم توسعه‌دهنده این شبکه برای آینده ارز دیجیتال AMP دارند، این پلتفرم را به عنوان پایگاهی برای برخی افراد طراحی کرده‌اند که به دنبال امنیت بیشتری برای برنامه‌های خود هستند. طبق رودمپ ارز دیجیتال آمپ، این شبکه دارای سیستمی مقاوم و انعطاف‌پذیر است که در آینده گسترش بیشتری پیدا می‌کند. این گسترش ممکن است با پشتیبانی‌ از تعداد بیشتری ارز دیجیتال حاصل شود.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال آمپ

برای بررسی آینده ارز دیجیتال AMP لازم است ابتدا نسبت به مفهوم این دارایی دیجیتال و شبکه ارائه دهنده آن آگاهی کامل کسب کنید. رمز ارز آمپ که با نماد اختصاری AMP نمایش داده می‌شود، یک توکن با استاندارد ERC-۲۰ است. این توکن توسط شرکت Flexa ارائه شده است. پلتفرم Flexa بلاکچینی است که با رمز ارز AMP کار می‌کند.

به عبارتی می‌توان گفت تمام پرداخت‌ها در این شبکه با ارز دیجیتال آمپ تضمین می‌شود و با سرعتی بالا و در شرایطی امن به اتمام می‌رسند. برای اینکه بهتر متوجه عملکرد این شبکه شوید، شرایطی را فرض کنید که پرداخت تراکنش به هر دلیلی تأیید نشده است یا بیش از حد نرمال زمان برده است. در این صورت توکن AMP می‌تواند به عنوان وثیقه عمل کند و تراکنش مورد نظر را تضمین کند.

قیمت AMP تا حد زیادی به نحوه عملکرد شبکه Flexa بستگی دارد. این پلتفرم شبکه‌ای برای پرداخت تجاری است که با هدف اطمینان‌یافتن از پذیرش گسترده دارایی‌های دیجیتال مختلف فعالیت می‌کند. بنابراین می‌توان این گونه گفت که این شبکه از مؤسسات مالی و صرافی‌های گوناگون بازار کریپتو تشکیل شده است. آینده ارز دیجیتال AMP با توجه به کاربرد این شبکه، احتمالا آینده‌ای امیدوار کننده خواهد بود.

شبکه Flexa هم‌زمان با سیستم عامل‌های آنلاین ادغام می‌شود تا پرداخت را در تراکنش‌های ارزی سرعت ببخشد. این شبکه از ده‌ها رمز ارز مختلف پشتیبانی می‌کند و امکان پرداخت در هزاران فروشگاه متنوع در آمریکا و کانادا را برای کاربران خود فراهم می‌کند. به بیان ساده‌تر می‌توان این گونه گفت که Flexa شبکه‌ای مقرون به صرفه و سریع برای پرداخت دیجیتال است که از فناوری‌های نوینی مثل توافق بلاکچین و وثیقه‌گذاری استفاده می‌کند.

آینده ارز دیجیتال آمپ

ارز دیجیتال AMP یکی از ارزهای فعال با عملکرد بسیار خوب است. این ارز در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار به بالاترین قیمت خود یعنی ۰٫۱۲۱ دلار رسید. البته پس از آن با افت زیادی رو به رو شد که در طمان نگارش این مطلب با قیمت ۰٫۰۰۴ دلار به فروش می‌رسد.

هیچ پیش‌بینی مطمئنی برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد و تمامی پیش‌بینی‌ها، بر اساس تاریخ و عملکرد یک ارز دیجیتال است که کاملا احتمالی به حساب می‌آید. با این حال، با توجه به ویژگی‌های آمپ، احتمال می‌رود که این ارز به مدت یک سال، یعنی در سال ۲۰۲۳ به ارزش ۰٫۱۱ دلار برسد.

برای سال ۲۰۲۴ نیز پیش‌بینی کارشناسان حاکی از آن است که ارز دیجیتال آمپ احتمالا به ارزش ۰٫۱۴ دلار برسد. البته این پیش‌بینی با توجه به پیشرفت‌های فنی و بخش‌های پررونق این پروژه است که در سال ۲۰۲۴ رشد قابل توجهی خواهد داشت.

ارز امپ

ارز دیجیتال AMP برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

در این مقاله ابعاد مختلف پروژه آمپ را مورد بررسی قرار داریم و توضیح دادیم که ارز AMP چیست و چه کاربردی دارد. این پروژه کریپتویی معاملات را تضمین کرده و سرعت می‌بخشد و در صورتی که بتواند مزیت‌های رقابتی خود را در جمع دیگر پروژه‌های کریپتویی حفظ کرده و گسترش دهد، می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت باشد. با این حال باید توجه داشت که هر سرمایه‌گذاری نیازمند تحقیقات شخصی با توجه به ویژگی‌های فردی مانند میزان ریسک‌پذیری است. بنابراین در نظر داشته باشید که پیش از تصمیم‌گیری درباره هرگونه سرمایه‌گذاری، بررسی جامعی در خصوص پروژه مورد نظر خود داشته باشید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا