۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال ssv چیست؟ معرفی کامل رمز ارز ssv network

ssv network

شبکه ssv.network زیرساخت استیکینگ اتر را برای کاربرانی فراهم می‌کند که وقت و سرمایه ولیدیتور شدن ندارند. خیلی‌ها فکر می‌کنند اس اس وی نتورک هم یک سرویس استیکینگ دیگر مانند لیدو فایننس است. اما در واقع یک پروتکل متن‌باز و لایه صفر برای دسترسی به استیکینگ روی بلاکچین اتریوم است. این پروتکل یک زیرساخت استیکینگ غیرمتمرکز دارد که عملیات اعتبارسنجی در اتریوم را آسان‌تر و توزیع‌شده می‌کند.

حرکت اتریوم به‌سوی الگوریتم اثبات سهم یکی از مهم‌ترین خبرهای اخیر برای علاقه‌مندان به دنیای فناوری و به‌ویژه ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاکچین بود. در حالت تئوری، این تغییر باعث می‌شد سرمایه‌گذاران اتریوم به شیوه ساده‌ای قادر به کسب سود از این شبکه باشند؛ اما نتیجه در عمل بسیار متفاوت بود! چرا که وجود برخی پیچیدگی‌های فنی و درخواست سرمایه بالا، باعث شده بود تا عملاً کسب سود از این طریق برای کاربران عادی تقریباً غیرممکن شود. خوشبختانه توسعه‌دهندگان بلاکچین توانستند راه‌حل مناسبی برای این چالش ارائه کنند. این راهکار جذاب و کاربردی، شبکه بلاکچین و ارز دیجیتال SSV نام گرفت!

در این مقاله به صورت کامل به بررسی کاربردها و ویژگی‌های این شبکه بلاکچین پرداخته و نگاهی به رمز ارز SSV Network و توکنومی آن داشته‌ایم. اگر به کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاری روی اتریوم علاقه‌مندید، آشنایی با این شبکه می‌تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

خلاصه مطلب:

📌 ssv.network یک شبکه غیرمتمرکز و متن‌باز برای استیکینگ اتریوم است. 

📌 این شبکه یک روش امن و قدرتمند برای تقسیم کلید تاییدکننده برای استیکینگ، بین چندین اپراتور نود فراهم می‌کند.

📌 سرویس‌ها یا افرادی که هولدر ETH هستند، از تکنولوژی اس اس وی نتورک برای استیکینگ اتر خود استفاده می‌کنند.

📌 توکن بومی این شبکه SSV نام دارد و کاربرد آن پرداخت کارمزد شبکه به اپراتورها، حاکمیت و اعطای کمک‌هزینه به توسعه‌دهندگان است.

📌 شبکه ssv.network در حال حاضر در مرحله تست نت قرار دارد و شبکه اصلی احتمالا در ۲۰۲۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

دشواری‌های استیکینگ اتریوم: جرقه ایجاد شبکه SSV

اتریوم در سال ۲۰۲۲ از اثبات کار (PoW) به مدل اثبات سهام (PoS) تغییر متد داد. در این روش جدید، سرمایه‌گذاران قادر بودند با به‌اشتراک‌گذاری یا به اصطلاح استیکینگ اتر، به اعتبارسنجی گره‌ها کمک کرده و پاداش دریافت کنند. اما همه چیز به همین سادگی‌ها نبود. حداقل سرمایه لازم برای استیکینگ و کسب سود از این طریق معادل ۳۲ اتر بود. طبیعی است که این میزان از دارایی رقم قابل توجهی به شمار رفته و سرمایه‌گذاری برای کاربران عادی را غیرممکن می‌ساخت.

از طرفی سرمایه‌گذاران نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای اعتبارسنجی مشتریان با سازگاری کامل با Beacon Chain و گره‌های قدیمی شبکه را داشتند. این نرم‌افزار باید یک کلید اعتبارسنجی با قابلیت اتصال دائم به شبکه ایجاد می‌کرد تا در هر ۶.۴ دقیقه، تراکنش‌ها را تأیید و سود استخراج هر بلوک را کسب کند. اما در صورت آفلاین شدن سهام‌دار حتی برای یک مدت کوتاه، فرصت‌های او برای کسب اتر از دست می‌رفت.

ssv network

بدتر از همه در صورت طولانی شدن زمان آفلاین بودن یک سهام‌دار یا بروز یک اشتباه یا هک در سیستم وی، کل دارایی استخراج شده از دست رفته و ناچار به ترک شبکه می‌شد. با توجه به همه این مشکلات حتی اگر یک سرمایه‌گذار می‌توانست حداقل سرمایه لازم برای استیکینگ را نیز فراهم کند، پیچیدگی‌های فنی این روش باعث منصرف شدن وی می‌شد. اما پیش از این که ناامیدی جامعه طرفداران اتریوم را فرا بگیرد، شبکه بلاکچین و ارز دیجیتال SSV توانست این مشکلات را به دست فراموشی بسپارد.

شبکه SSV: راه‌حل مورد انتظار طرفداران اتریوم

این شبکه که با نام‌های ssv.network و SSV Network نیز شناخته می‌شود، یک زیرساخت غیرمتمرکز لایه ۰ است. در واقع نقش رابط بین یک گره Beacon Chain و یک اعتبارسنج سمت کاربر را ایفا می‌کند. این زیرساخت از فناوری اعتبارسنجی توزیع‌شده (DVT) که با اصطلاح اعتبارسنجی مشترک مخفی (Secret Shared Validators یا همان SSV) نیز شناخته می‌شود، استفاده می‌کند. هدف از استفاده از این فناوری‌ها، تقسیم و اجرای روند اعتبارسنجی بلوک‌های اتریوم بین چند گره مختلف و بی‌نیاز از اعتماد (non-trusting) است.

شبکه SSV برای پیاده‌سازی این راه‌حل، کلیدهای اعتبارسنجی اتریوم را به قطعات کوچک‌تری به نام KeyShare تقسیم می‌کند. سپس هر KeyShare بین چندین گره توزیع شده و مسئولیت نگهداری و تأیید آن‌ها، بین تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان پخش می‌شود. با توجه به قابلیت تولید و ذخیره‌سازی آفلاین این قسمت‌های تقسیم‌شده، امنیت فرایند نیز افزایش یافته و خطری از جانب از دست رفتن سود به دلیل قطع ارتباط با شبکه وجود نخواهد داشت. عملکرد موفقیت‌آمیز این شبکه، باعث شد تا سرمایه‌گذاران توجه بیشتری به توکن بومی آن یا همان ارز دیجیتال SSV داشته باشند.

SSV Network برای دستیابی به این هدف، هر کلید را حداقل بین ۴ گره بی‌نیاز به اعتماد تقسیم می‌کند. همان‌طور که از نام این دسته از گره‌ها نیز پیداست، نودهای Non-Trusting برای عملکرد موفقیت‌آمیز نیازی به اعتماد به سایر گره‌ها ندارند. درنتیجه شبکه در هیچ حالتی تحت تأثیر یک گره معیوب قرار نگرفته و روند آن دچار اختلال نخواهد شد.

ssv

قسمت‌های اصلی شبکه SSV

SSV Network از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. این سه بخش مختلف در کنار یکدیگر، شبکه را به سمت هدف خود هدایت می‌کنند. قسمت‌های اصلی شبکه SSV عبارت‌اند از:

اپراتورها

اپراتورها مسئولیت مدیریت اعتبارسنجی و انجام وظایف در Beacon Chain را بر عهده دارند. آنها از طریق ارز دیجیتال SSV هزینه‌های سالانه خود را تأمین می‌کنند.

سرمایه‌گذاران (استکرها)

سرمایه‌گذاران و افرادی که اترهای خود را در شبکه برای اعتبارسنجی قفل می‌کنند، دومین گروه از چرخ‌دنده‌های مهم این سیستم هستند. این افراد از طریق استیکینگ و با استفاده از اپراتورها، مقدار مشخصی از دارایی‌های خود را به مدت محدود در اختیار شبکه قرار داده و به ازای آن سود دریافت می‌کنند.

هر سهام‌دار حداقل باید چهار اپراتور مختلف را انتخاب کرده و KeyShare خود را در اختیار آن‌ها قرار دهد. این افراد از طریق بخشی از سود خود، هزینه‌های سالانه اپراتورها را تأمین می‌کنند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران وظیفه تأمین هزینه‌های شبکه را نیز بر عهده دارند. این هزینه‌ها توسط سازمان غیرمتمرکز شبکه (DAO) تعیین می‌شود.

اعضای DAO

اعضای سازمان غیرمتمرکز شبکه SSV سومین قسمت از بخش‌های اصلی این شبکه هستند. این افراد به اداره و حفظ تمرکززدایی مالکیت شبکه کمک می‌کنند. هر سرمایه‌گذار با یک ارز دیجیتال SSV به عنوان توکن حاکمیتی می‌تواند در این دسته قرار گرفته و در تصمیم‌گیری‌های کمک کند.

با توجه به اهمیت بالای رمز ارز SSV Network و نقش مهم آن در مدیریت این شبکه، در ادامه مقاله به صورت کامل به بررسی این توکن پرداخته‌ایم.

ارز دیجیتال SSV چیست؟

رمز ارز SSV Network یک توکن بومی است که برای استفاده از پروتکل شبکه SSV مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن به شدت با پروتکل شبکه خود رابطه مستقیمی داشته و نقش بسیار مهمی در پذیرش و موفقیت آن ایفا می‌کند.

ssv network

ارز دیجیتال SSV کاربردهای مختلفی نظیر مدیریت و پرداخت هزینه‌های شبکه و اپراتورها و همچنین شرکت در تصمیم‌گیری‌های شبکه به عنوان یک توکن حاکمیتی دارد. دارندگان این توکن می‌توانند در رأی‌گیری‌های مربوط اکوسیستم و اعمال نفوذ بر پروتکل و خزانه استفاده کنند.

برخی از مهم‌ترین کاربردهای رمز ارز SSV Network عبارت‌اند از:

  • ایجاد پیوند بین جامعه و اکوسیستم SSV
  • ایجاد یک سیستم رأی‌گیری مناسب با مشارکت بهترین افراد شبکه
  • تأمین هزینه‌های اپراتورها
  • ایجاد درآمد برای سازمان غیرمتمرکز
  • اتصال $CDT به توکن SSV

تیم پروژه ssv.network

شبکه اس اس وی به‌عنوان یک پروژه تحقیقاتی مشترک با بنیاد اتریوم در سال ۲۰۱۹ آغاز شد. این پروژه بعدا به‌شدت رشد کرد و از حمایت شرکت‌های بزرگی مانند Coinbase و DCG بهره‌مند شد. این پروژه توسط الون موروچ (Alon Muroch) تاسیس شد. الون موروچ در دانشگاه ساپینزای رم، مدیریت کسب‌وکار خوانده است. او در حال حاضر رهبر پروژه اس اس وی و مدیرعامل شرکت BloxStaking است. این شرکت روی راهکارهای غیرمتمرکز برای استیکینگ اتریوم تمرکز دارد.

از دیگر اعضای تیم اس اس وی نتورک می‌توان به آریل زیمرونی (Ariel Zimroni) اشاره کرد. او مدیر ارشد تولید (CPO) در بلاکس استیکینگ است و بر پروژه اس اس وی نظارت می‌کند.

توکنومی رمز ارز SSV Network

همان‌طور که اشاره شد، اپراتورها به عنوان یکی از بخش‌های اصلی این شبکه می‌توانند هزینه‌های خود را تعیین کرده و به صورت سالیانه از سهام‌داران در قالب ارز دیجیتال SSV دریافت کنند. هر اپراتور می‌تواند نرخ مورد نظر خود را تعیین کرده و با سایر هم‌نوعان خود در شبکه به رقابت بپردازد.

بخشی از این هزینه‌ها به خزانه DAO اهدا شده و به صورت رزرو در شبکه باقی می‌ماند. هرچقدر اترهای بیشتری وارد شبکه SSV شوند، هم اپراتور، هم صندوق رزرو DAO سود بیشتری کسب کرده و نتیجه آن رشد پروتکل خواهد بود. در کنار این فرایند DAO می‌تواند جهت گسترش دارایی‌های رزرو خود تلاش کرده و چرخه مثبتی از جریان‌های ورودی اتریوم و کسب درآمد با SSV ایجاد کند؛ زیرا هرچه سود شبکه و درآمد اپراتورهای آن بیشتر باشد، گزینه‌های بیشتری مشتاق به پیوستن به آن خواهند بود و رقابت شدت خواهد گرفت.

ssv network

بهترین صرافی‌ها برای خرید ارز دیجیتال SSV

رمز ارز SSV Network توسط صرافی‌های معتبر بسیاری ارائه شده و قابل خرید است. به عنوان مثال صرافی‌های Uniswap، SushiSwap و همچنین صرافی بایننس برخی از معتبرترین گزینه‌های بین‌المللی برای خرید این توکن به شمار می‌روند. البته در صورتی که قصد خرید ارز دیجیتال از این صرافی‌ها را دارید، بهتر است با مقررات کامل آن‌ها و نحوه عبور از سد تحریم کاربران ایرانی آشنا باشید؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است تمام دارایی دیجیتال شما قفل شده و امکان برداشت آن‌ها را نداشته باشید.

همچنین در صورت نیاز می‌توانید از طریق صرافی سیمیا این ارز دیجیتال را خریداری کنید. برای این منظور تنها کافی است به صفحه خرید ارز دیجیتال در صرافی سیمیا مراجعه کرده و در قسمت جست‌وجو، توکن را پیدا کنید. در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون نگرانی از تحریم‌های بین‌المللی یا هرگونه مشکلات امنیتی دیگر، می‌توانید SSV بخرید.

بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری SSV

در صورتی که قصد ذخیره توکن SSV در یک کیف پول ارز دیجیتال را داشته باشید، گزینه‌های بسیاری پیش روی شما خواهد بود. در حال حاضر برخی از بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری بازار نظیر تراست ولت (Trust Wallet)، متامسک (MetaMask) و کوین بیس (Coinbase) از این توکن پشتیبانی می‌کنند. از بین این موارد کیف پول‌های تراست ولت و متامسک بدون محدودیت و مشکلی در اختیار کاربران ایرانی قرار گرفته است؛ اما در صورت انتخاب کوین بیس، به عبور از تحریم‌ها و استفاده از ابزارهای تغییر IP نیاز خواهید داشت.

همچنین در صورتی که قصد ذخیره‌سازی آن روی کیف پول‌های سخت‌افزاری را داشته باشید، می‌توانید از کیف پول‌های لجر (Ledger) و سیف پال (SafePal) برای نگه‌داری SSV در ایمن‌ترین حالت ممکن استفاده کنید. این دو کیف پول از لحاظ امنیتی در سطح بسیار بالایی قرار داشته و امکان سرقت دارایی‌های شما را تقریباً به صفر می‌رسانند؛ اما برای بهره‌مندی از این ویژگی مهم، نیازمند پرداخت هزینه برای خرید یک کیف سخت‌افزاری خواهید بود.

پیش‌بینی قیمت توکن SSV

ارز دیجیتال SSV Network در سال جدید میلادی رشد قابل توجهی را تجربه کرد. ارزش این دارایی از حدود ۹.۸۷ دلار در ۱ ژانویه ۲۰۲۳ به حدود ۱۹.۴۶ دلار در ۳۱ ژانویه رسید. این افزایش قیمت هم‌زمان با حرکت مثبت بازار ارزهای دیجیتال و رشد ارزش سایر دارایی‌های محبوب نظیر بیت کوین و اتر بود.

این ارز پس از ورود به بازار در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱، توانست تنها طی چند روز و در تاریخ ۲۲ اکتبر به بالاترین قیمت خود در سطح ۲۸.۶۸ دلاری برسد. البته این جهش صرفاً یک حباب کوتاه‌مدت بود؛ چراکه قیمت این توکن به سرعت تا ۷.۸۳ دلار کاهش یافت. در ادامه سال ۲۰۲۱ نیز SSV نتوانست روند کاهشی خود را متوقف کند و در ژوئن همان سال به پایین‌ترین سطح خود در ۳.۶۷ دلار رسید.

با این حال تنها در عرض ۶ ماه پس از این روند کاهشی، ارزش این دارایی حدود ۴۰۰ درصد افزایش یافت. البته سهم بازار این دارایی بدون شک خبر از موفقیت آن می‌دهد؛ زیرا این عدد از ۰ دلار در می ۲۰۲۲ به ۱۳۶.۵۶ میلیون دلار رسیده است.

ssv network

با توجه به افزایش قیمت و سهم بازار SSV در طی ماه‌های اخیر، بسیاری از تحلیل‌گران نگرش مثبتی به آینده بلندمدت این توکن دارند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که قیمت SSV Network در سال ۲۰۲۶ حداقل به ۵۰ دلار و در بالاترین سطح ممکن به ۷۲.۷۵ دلار خواهد رسید. همچنین انتظار می‌رود این دارایی تا سال ۲۰۲۳ حتی به ارزش ۳۲۸.۳۷ دلاری نیز دست یابد. برخی دیگر از تحلیل‌گران نیز سطح قیمت ۸۳.۴۵ دلاری در سال ۲۰۲۶ و قیمت ۱۹۱.۹۲ دلاری در سال ۲۰۳۰ را برای این توکن پیش‌بینی کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران و همکاری‌های پروژه ssv.network

پروژه اس اس وی نتورک موفق به جذب سرمایه ۱۰ میلیون دلاری از سرمایه‌گذارانی همچون Digital Currency Group، کوین بیس، Lukka و OKX شده است. در ادامه برخی از همکاری‌های مطرح اس اس وی نتورک را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

📍همکاری با Meta Pool

متاپول (Meta Pool) یک پلتفرم لیکویید استیکینگ برای توکن‌های NEAR و wNEAR است. در جریان این همکاری اس اس وی می‌تواند از راهکارهای استیکینگ شناور متاپول بهره‌مند شود و متاپول نیز از زیرساخت‌های غیرمتمرکز ssv برای توسعه پلتفرم خود استفاده خواهد کرد.

📍همکاری با RockX 

راک ایکس (RockX) یک شرکت پیشرو در عرصه استیکینگ است که روی مشتریان سازمانی تمرکز دارد. این شرکت در سال‌های اخیر API دسترسی نود برای پروتکل‌های لایه یک و لایه دو بسیاری ساخته است و به شرکت‌های بسیاری کمک کرده تا به تکنولوژی بلاکچین دسترسی پیدا کنند. همکاری اس اس وی و راک ایکس به منظور تکمیل و توسعه تکنولوژی DVT صورت گرفته است.

آیا خرید SSV می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مناسب باشد؟

این توکن و شبکه مربوط به آن، مزایای بسیاری برای شبکه بلاکچین محبوب اتریوم به ارمغان آورده‌اند. این مسئله در کنار افزایش روزافزون ارزش و کاربردهای SSV، مبحث اعتبارسنجی در شبکه اتریوم را نیز بسیار ساده‌تر می‌کند. مشارکت این شبکه با سایر سرویس‌های سهام‌داری اتریوم نظیر Ankr، خبر از افزایش تقاضا برای استفاده از این شبکه و توکن بومی آن دارد.

ssv network

در حال حاضر پروتکل‌های بسیار محدودی در زمینه استیکینگ اتریوم فعالیت دارند. همچنین استفاده از اکوسیستم اختصاصی DVT که باعث تمرکززدایی بیشتر و جلوگیری از عملکرد نامناسب شبکه در مواجهه با گره‌های معیوب می‌شود، ارزش‌های SSV Network را افزایش داده است. همه این موارد در کنار هم، نوید یک آینده درخشان برای این شبکه و توکن بومی آن می‌دهند. با این حال توصیه می‌کنیم پیش از هر سرمایه‌گذاری، حتماً از شرایط لحظه‌ای دارایی مورد نظر خود اطلاع یافته و با آگاهی کاملی اقدام به خرید آن کنید.

SVV، کاربردی و البته ارزشمند!

SSV Network به خوبی توانست با شناسایی و رفع یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اتریوم، به یک ابزار کاربردی و محبوب تبدیل شود. موفقیت این شبکه باعث شد تا ارز دیجیتال SSV به عنوان توکن بومی و حاکمیتی آن نیز بتواند دوران روبه‌رشدی را تجربه کند. در این مقاله به بررسی کامل ویژگی‌های آن و توکن بومی SVV پرداخته و نظر تحلیلگران در مورد پیش‌بینی قیمت آن را به شما ارائه کردیم.

جمع‌بندی:

شبکه ssv.network یک شبکه کاملا غیرمتمرکز و متن‌باز برای استیکینگ اتریوم است. این شبکه از تکنولوژی ولیدیتور توزیع‌شده یا DVT استفاده می‌کند که زیرساختی برای تقسیم و توزیع یک کلید ولیدیتور میان چند نود است. اجرای اعتبارسنج اتریوم روی شبکه اس اس وی سطح جدیدی از امنیت کلید ولیدیتور را فراهم می‌کند و استیک‌کنندگان انفرادی، سرویس‌های استیکینگ و استخرهای استیکینگ می‌توانند از خدمات اس‌اس‌وی نتورک استفاده کنند.

سوالات متداول:

+شبکه ssv.network چیست؟

شبکه اس اس وی نتورک (ssv.network) یک زیرساخت استیکینگ غیرمتمرکز است که امکان کنترل یک ولیدیتور را به‌صورت توزیع‌شده فراهم می‌کند. در این روش از تکنولوژی Secret Shared Validator برای تقسیم کلید ولیدیتور بین چند نود استفاده می‌شود.

+ارز ssv.network را از کجا بخریم؟

توکن اس اس وی نتورک (SSV) را می‌توانید از صرافی‌های کوکوین، OKX، گیت، هیوبی، بایننس، LBank، هات بیت و دکس یونی سواپ بخرید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا