۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال skl چیست؟ آشنایی با رمزارز اسکیل نتورک و پروژه Skale

skl اسکیل نتورک skale

Skale یک شبکه لایه دوم و زنجیره جانبی در شبکه اتریوم است که محیطی با بازدهی بالا، تاخیر کم و هزینه پایین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) ایجاد می‌کند. با پیشرفت فضاهای بلاک چین و دیفای، بلاک‌چین‌های محبوبی مانند اتریوم با سرعت بسیار بالایی گسترش می‌یابند. شبکه اتریوم میزبان بسیاری از Dappهاست؛ اما سرعت شبکه مشکل‌ساز است و با وجود نودهای بسیار زیاد در این شبکه، باز هم سرعت و موثر بودن مناسب را ندارد. اینجاست که پروتکل اسکیل وارد می‌شود.

در سال‌های اخیر رفع مشکل مقیاس‌پذیری به یکی از دغدغه‌های توسعه‌دهندگان رمز ارزها تبدیل شده‌است. فناوری که در گذشته برای تعداد کمی از کاربران طراحی شده بود حالا برای انجام هزاران معامله به طور هم‌زمان با مشکلاتی مواجه است. شبکه اسکیل نتورک (SKALE network) راه‌حلی را ارائه کرد تا بتواند این مشکل را به‌کلی حل کند.

اتریوم در حال حاضر از پروتکل اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) انتقال ‌یافته تا مقیاس‌پذیری کارآمدی را برای شبکه فراهم کند. قبل از آنکه اتریوم بتواند بستر مقیاس‌پذیری برای توسعه‌دهندگان فراهم کند، شبکه SKALE یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ را ارائه کرد. ارز SKL توکن ارائه شده شبکه اسکیل نتورک است که در این مقاله از بلاگ هلدینگ سیمیا قصد داریم به بررسی این ارز دیجیتال بپردازیم. این مطلب می‌تواند راهنمای خوبی برای شناخت مخاطبان در مورد ارز skl چیست و نحوه کارکرد شبکه باشد.

 ارز دیجیتال skl چیست؟

ارز دیجیتال اسکیل نتورک (SKL) توکن بومی شبکه Skale Network است که با هدف حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم روی کار آمده است. کاربرانی که از لایه ۲ استفاده می‌کنند می‌توانند خارج از زنجیره اصلی به تراکنش پرداخته و در نتیجه ازدحام در شبکه اصلی اتریوم را کاهش دهند. این شبکه کارمزدهای تراکنش روی برنامه‌های غیرمتمرکز “DApp” را کاهش می‌دهد.

این پروژه بستری بسیار مقرون‌به‌صرفه و امن است و توسعه‌دهندگان می‌توانند هزینه‌ها را با توکن بومی اسکیل پرداخت کنند.

توکن بومی SKL بسیار کاربردی است و خیلی از متخصصان به آینده ارز SKL امیدوار هستند. این توکن برای استقرار برنامه و همچنین امنیت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبکه اسکیل نتورک می‌تواند از این توکن برای استیکینگ استفاده کند. توکن SKL از استاندارد “ERC777” مبتنی بر اتریوم ساخته شده‌است که با استاندارد “ERC20” نیز سازگار است. هدف از راه‌اندازی این استاندارد، بهبود برخی از مشکلات استاندارد ERC20 است. همان‌طور که هیچ تکنولوژی بدون عیب نیست استاندارد ERC777 نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از معایب آن بالابودن میزان کارمزد توکن آن نسبت به گس فی است.

مزایا ارز skl چیست؟

 • ایجاد توانایی عملیاتی بالا در انجام معاملات
 • ایجاد یک بستر با مقیاس‌پذیری بالا برای کاربران
 • افزایش سرعت تراکنش‌ها و افزایش روند تایید در زمان ترافیک بالا در پلتفرم
 • کاهش هزینه‌ها برای عملیات Dappها در زمان ازدحام شبکه اصلی

معایب ارز skl چیست؟

 • بالابودن میزان کارمزد توکن اسکیل با توجه به گس فی

معرفی تیم سازنده پروژه اسکیل نتورک

اسکیل نتورک

پس از آنکه دانستید ارز skl چیست بهتر است با خالق این پروژه قوی و با ارزش آشنا شوید. اسکیل نتورک توسط استن کلادکو (Stan Kladko) و جک اوهولران (Ack O′Holleran) که هر دو مشتاق ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز هستند، سال ۲۰۱۷ ساخته شد. معماری اولیه این پروژه توسط استن کلادکو به‌عنوان یک راه برای مقیاس‌بندی برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

این افراد متوجه شدند که می‌توان یک لایه جدید را با توان بسیار بالاتر در کنار اتریوم ایجاد کرد. برنامه‌ها و پلتفرم‌های جدید به سرعت در حال رشد هستند به همین دلیل بلاک چین شبکه اتریوم خیلی سریع نیاز به راه‌حل مقیاس‌بندی داشت. پروژه اسکیل در سال ۲۰۱۸ توسط این دو نفر به طور رسمی راه‌اندازی شد. پس از راه‌اندازی افرادی به‌عنوان سرمایه‌گذار به این پروژه پیوستند.

اسکیل نتورک چگونه کار می کند؟

skale

محور پروژه شبکه اسکیل نتورک استفاده از زنجیره‌های جانبی الاستیک (Elastic) است. این سایدچین‌ها به‌عنوان بلاک چین مستقل عمل می‌کنند که با محیط بلاک چین دیگری ادغام شده‌اند و کاربران می‌توانند زنجیره‌های جانبی را متناسب با نیاز خود تعریف کنند. به همین دلیل این ساختار را زنجیره‌های جانبی الاستیک می‌نامند. همچنین توسعه‌دهندگان می‌توانند زنجیره‌های جانبی که می‌خواهند برای Dappها استفاده کنند را طبق مشخصات خاص تنظیم کنند و از آن برای توسعه و میزبانی برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده نمایند.

قراردادهای هوشمند موجود روی سایدچین با قراردادهای اصلی ارتباط برقرار می‌کنند بدین ترتیب همکاری بین اتریوم و سایدچین‌های اسکیل برقرار می‌شود. زمانی که از این زنجیره‌ها استفاده می‌شود، کاربر می‌تواند به شبکه اصلی اتریوم نیز دسترسی داشته باشد.

شبکه اسکیل همچنین می‌تواند تراکنش‎‌ها را از طریق زنجیره جانبی انجام دهد، چندین تراکنش را به طور هم‌زمان اعتبارسنجی کند و آنها را برای تأیید به اتریوم بازگرداند. به همین جهت شبکه استیل به‌سرعت بخشیدن تراکنش‌ها در مواقع ازدحام شبکه کمک می‌کند. از زنجیره‌های اسکیل برای آزمایش DAppها نیز استفاده می‌شود؛ زیرا آنها در شبکه اصلی هنگام بروز باگ یا خرابی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

ویژگی شبکه اسکیل و ارز skl چیست؟

skl

ویژگی که موجب محبوبیت و وجه تمایز شبکه اسکیل شده‌است، توانای آن در ارائه هزینه‌های کاهش یافته برای عملیات DAppها هنگام شلوغی در شبکه اتریوم است. یعنی زمانی که قیمت گس افزایش پیدا می‌کند و دسترسی به DAppها سخت می‌شود. همچنین شبکه اسکیل انجام سریع تراکنش‌ها را در ویژگی‌های خاص خود دارد و روند تأیید را در زمان ترافیک بالا در پلتفرم سرعت می‌بخشد.

جهت آشنایی با رمزارز اسکیل نتورک بهتر است بدانید که این شبکه یک محیط مقیاس‌پذیر ایجاد کرده که در آن کاربران می‌توانند ویژگی‌های جدید را بدون تاثیر بر شبکه اصلی در مواردی اشکالات را آزمایش کنند. انجام تراکنش‌های سریع، توان عملیاتی بالا و تاخیر کم ویژگی‌هایی هستند که اسکیل را به پروژه‌ای منحصربه‌فرد تبدیل کرده‌اند.

هدف اصلی پروژه اسکیل نتورک

هدف اصلی این پروژه آن است که نیازهای واقعی کاربران از طریق برنامه‌های غیرمتمرکز Dapp رفع شود. یعنی افراد بتوانند بر این بستر کار کنند و قراردادهای هوشمند را هزاران برابر سریع‌تر از شبکه اصلی با برخی از بازی‌ها و خدمات دیگر پردازش کرده و انجام دهند. شاید با خودتان فکر می‌کنید که کاربرد ارز SKL چیست؟ ارز دیجیتال اسکیل کاربردهای زیادی در حوزه اقتصادی و حاکمیتی در پروتکل Skale دارد. برخی از کاربردهای آن عبارت‌اند از:

 • امنیت و سپرده‌گذاری: دارندگان توکن اسکیل می‌توانند دارایی‌های خود را استیک کنند که این کار با ولیدیتورها انجام می‌شود. این ولیدیتورها بلاک‌ها را ساخته و قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند، به همین جهت امنیت شبکه بالا می‌رود. در واقع ابتدا اعتبارسنجی انجام می‌شود، سپس پاداش‌ها به‌صورت توکن skl پرداخت می‌شوند.
 • پرداخت: توسعه‌دهندگان از این رمزارز برای پرداخت کارمزدها استفاده می‌کنند.
 • پاداش: در زمان پردازش و تراکنش‌ها، نمایندگان و ولیدیتورها توکن اسکیل دریافت می‌کنند که همان پاداش شبکه است که توسط توسعه‌دهندگان پرداخت می‌شود.
 • حاکمیت: ارز دیجیتال SKL یک توکن حاکمیتی است، یعنی از آن برای رأی‌دهی نیز استفاده می‌شود.

نحوه استخراج ارز دیجیتال اسکیل نتورک

شبکه اسکیل نتورک ارائه‌دهنده توکن SKL است که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. با این تفاسیر می‌توان گفت که این ارز دیجیتال قابلیت استخراج ندارد و تنها راه سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال، خرید رمزارز اسکیل نتورک در صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال است.

نحوه خرید و فروش ارز SKL

ارز دیجیتال SKL

قبل از هر کاری برای خرید ارز دیجیتال SKL می‌بایست به بررسی صرافی‌های پشتیبانی‌کننده این رمزارز بپردازید. صرافی‌های بزرگ و معتبری مانند بایننس (Binance)، کوین بیس (Coinbase)، سیمیا (Simia)، و کوکوین (KuCoin) از ارز دیجیتال اسکیل نتورک پشتیبانی می‌کنند. برای مشاهده لیست کامل صرافی‌هایی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند می‌توانید به وب‌سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید.  پس از انتخاب یک صرافی معتبر  با ثبت‌نام در آن و استفاده از راهنمای خرید و فروش ارز SKL می‌توانید اقدام به خرید ارز دیجیتال اسکیل نتورک کنید.

با توجه به تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورها علیه ایران، امکان مسدود شدن حساب کاربری در برخی صرافی‌های خارجی وجود دارد. به همین علت بهتر از در یکی از صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال مانند سیمیا سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید.

کیف پول ارز دیجیتال SKL

شبکه Skale

با انتخاب یک کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی ارز نتورک می‌توانید جلوی از دست رفتن توکن‌های خود را بگیرید و راحت‌تر آنها را معامله کنید. کیف پول‌های زیادی وجود دارند که از ارز SKL پشتیبانی می‌کنند که این موضوع انتخاب را برای شما کمی دشوار می‌کند. هر کدام از کیف پول های ارز SKL دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر از لحاظ درجه امنیت، کاربرد و قابلیت‌ها هستند. در مجموع انواع کیف پول اسکیل نتورک به ۲ دسته کیف پول نرم‌افزاری و کیف پول سخت‌افزاری تقسیم می‌شود. در ادامه با معرفی بهترین کیف پول‌های ارز SKL  کار را برای شما آسان کردیم.

 • کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر (Trezor) و ترزور (Ledger): این والت‌ها امنیت بسیار بالایی دارند؛ زیرا از تکنیک‌های رمزنگاری بسیار پیشرفته استفاده می‌کنند و از دارایی شما در برابر حملات پیچیده شبکه و کلاهبرداری‌های ساده فیشینگ محافظت می‌کنند. هر دو این والت‌های سخت‌افزاری، ارز اسکیل نتورک را به‌صورت آفلاین و ایمن نگه‌داری می‌کنند.
 • کیف پول نرم‌افزاری تراست والت (Trust): این کیف پول به طور رسمی توسط بایننس پشتیبانی می‌شود و یکی از محبوب‌ترین والت‌ها در میان معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز اسکیل نتورک است. کیف پول تراست والت را در سیستم‌عامل‌های اندروید Android و Ios می‌توانید دانلود و نصب کنید.

آینده  ارز SKL چگونه است؟

برای اینکه بیشتر با نحوه کار این پروژه آشنا شوید و بدانید ارز SKL چیست، بهتر است آینده‌ای که در انتظار این رمزارز است هم بررسی کنید. ارز دیجیتال اسکیل نتورک در جهت بهبود امنیت و عدم تمرکز برنامه‌های مبتنی بر اتریوم ساخته شده‌است. دارندگان این توکن در SKALE Network با کمک به بهبود مقیاس‌پذیری و امنیت بسترها نرم‌افزاری  با استفاده از اعتبارسنج پاداش دریافت می‌کنند. اکوسیستم اتریوم به طور معمول کند است و تراکنش‌ها را با سرعت خیلی کمی تأیید می‌کند.

به گفته تیم توسعه‌دهنده اسکیل نتورک، استفاده از این شبکه سرعت تأیید تراکنش‌ها از طریق اتریوم بهبود بخشیده می‌شود؛ زیرا اسکیل می‌تواند خیلی سریع‌تر عمل کند و حداکثر تا ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد. با توجه به اهداف و فعالیت‌هایی که این شبکه در دنیای کریپتو می‌تواند داشته باشد به نظر می‌رسد که آینده روشنی در انتظار ارز دیجیتال SKL است. در حال حاضر ارز SKL در جایگاه ۱۶۰ ارزهای دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار قرار دارد که می‌تواند به‌زودی در جمع ۱۰۰ ارز برتر قرار بگیرد. به همین جهت سرمایه‌گذاران می‌توانند با رعایت اصول مدیریت سود خوبی را از سرمایه‌گذاری در این ارز کسب کنند.

رودمپ شبکه Skale

شبکه اصلی محدود اسکیل (که توسط ولیدیتورهایی که در شبکه آزمایشی فعالیت می‌کردند) در تاریخ ۱ جولای ۲۰۲۰ (۱۱ تیر ۹۹) راه اندازی شد و امکان استیکینگ و نمایندگی نیز در تابستان همان سال راه اندازی شد.

 • فصل اول سال ۲۰۲۱:

راه اندازی نسخه اول زنجیره‌های اسکیل

انتشار نسخه اول بتای نماینده پیام رسانی بین زنجیره‌ای (IMA). IMA اجازه انتقال توکن‌های ERC20، ERC721 و کوین اتر را در بین شبکه‌های اتریوم و اسکیل امکان‌پذیر می‌کند.

ادغام نمودارها، که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از نمودارهای فرعی در سایدچین‌های اسکیل استفاده کنند.

زنجیره‌های اسکیل که توسط جامعه سرمایه‌گذاری می‌شود.

سیستم حاکمیت جامعه

 • سه ماهه دوم ۲۰۲۱:

راه اندازی زنجیره‌های جانبی که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا IMA و زنجیره‌های خود را به راحتی راه اندازی کنند.

همکاری اسکیل با چین لینک

راه اندازی سیستم خارج کردن مبالغ از ولیدیتورها. این به Delegatorها امکان می‌دهد تا مقداری از وجوه خود را با یک ولیدیتور و مقداری را به یک اعتبارسنج دیگر بسپارند.

تقویت امنیت پروتکل

 • فصل سوم ۲۰۲۱:

راه اندازی سیستم نظارتی خودکار بر روی عملکرد ولیدیتورها

ایجاد امکان ارائه وکالت گروهی Delegatorها به ولیدیتورها

 • سه ماهه چهارم ۲۰۲۱:

رابط کاربری توسعه‌دهندگان

ارتقاء فرآیند پاداش‌های استیکینگ

آپگرید Denali در پروتکل Skale چیست؟

دنالی آخرین آپدیت شبکه Skale است که در آوریل ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) راه اندازی شده است. این آپدیت، فاز جدید فریم‌ورک ماژولار اسکیل است که شامل معماری مختص هر اپلیکیشن توسعه دهندگان است که قابلیت پیکربندی Dappها را تقویت می‌کند. برای این کار، Denali از سیستمی استفاده می‌کند که عملکردهای بلاکچینی برنامه‌های غیرمتمرکز را (بدون نیاز به کدنویسی‌های اضافی) تسهیل می‌کند.

همچنین این سیستم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که توکن‌های NFT خود را بر روی بلاکچین‌های خود بدون هزینه و امنیتی بالا بسازند. آپدیت دنالی همچنین از سرویس‌های زنجیره‌های شخص ثالث و بومی مانند ذخیره‌سازی اطلاعات، پیام‌های داخل زنجیره، اوراکل‌ها و رول‌آپ‌ها پشتیبانی می‌کند.

با وجود این ارتقا، سرعت Dappهایی که بر روی این شبکه ساخته شده‌اند، افزایش می‌یابد. این برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند از توان محاسباتی بالا و بلاک‌هایی که در کمتر از نیم ثانیه ساخته می‌شوند، استفاده کنند. همچنین کارمزد تراکنش‌ها در آپدیت Denali نزدیک به صفر است.

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال SKL

قیمت هر دارایی دیجیتالی به عوامل مختلفی بستگی دارد و پیش‌بینی قیمت آن نیازمند بررسی تکنیکال و فاندامنتال است که برای بازه‌های زمانی بلندمدت، تحلیل فاندامنتال حرفه‌ای‌تر است. پایگاه اینترنتی “DigitalCoinPrice.com” یکی از مراجع پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال است. با توجه به برنامه و اهداف پروژه ارز دیجیتال اسکیل نتورک پیش‌بینی کرده است که تا آخر سال ۲۰۲۲ قیمت ارز SKL به حدود قیمت ۰.۸۲۷ دلار می‌رسد. همچنین انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۸ ارز SKL با قیمت ۳.۳۶۲ دلار معامله شود.

سایت “walletinvestor” بر اساس فاکتورهای دیگری آینده ارز اسکیل نتورک را بررسی کرده است. آنها بر این باورند که قیمت این رمزارز تا پایان سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۵۸ دلار خواهد بود و در سال ۲۰۲۶ به حدود ۶.۳۴ دلار خواهد رسید.

ساختار شبکه Skale چگونه است؟

شبکه اسکیل از سایدچین‌های منعطف استفاده می‌کند. این بلاک‌چین‌های کوچک مستقل، از نودهای شبکه اتریوم از طریق الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند و به منظور به خطر نیافتادن امنیت، این نودها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و توسعه دهندگان می‌توانند برای برنامه‌های غیرمتمرکز خود، امکان مخلوط کردن یا چرخشی کردن نودهای زیرمجموعه (Subnod) مجازی را فعال کنند تا هر بار نودهای جدیدی عملکردهای Dapp را پردازش کنند.

این شبکه دو جزء اصلی دارد:

 • Skale Manager: این قراردادهای هوشمند بر روی شبکه اصلی اتریوم قرار دارند و اکوسیستم Skale را کنترل می‌کنند. این عملکردها شامل همه چیز از جمله ساخت و نابود کردن زنجیره‌های جانبی و مدیریت نودها می‌شود، تا انتقالات توکن SKL و پاداش‌های این توکن را مقیاس پذیر کند.
 • نودهای بدون نیاز به اجازه اسکیل: این گره‌ها یا نودها بر مبنای میزان توکن‌های SKL سپرده‌گذاری شده و پیش‌نیازهایی که شبکه تعیین کرده، تولید یا رد می‌شوند. اگر یک نود پذیرفته شود، به نودهای همتای خود ارجاع داده می‌شود، تا فعالیت آن را بررسی کنند. این نودها می‌توانند از نوع نود کامل (Full Node) یا نود کوچک (Fractional Node) باشند. نودهای کامل تمام ۴ منبعی که در یک سایدچین وجود دارد را در اختیار دارند؛ در حالی که نودهای کوچک می‌توانند در چند زنجیره جانبی مشارکت کنند.

زمانی که یک کسب و کار می‌خواهد در یک سایدچین منعطف سرمایه‌گذاری کند، پرداخت خود را به Skale Manager انجام می‌دهد. قابلیت‌های هر سایدچین بنا به نیازها، بودجه و مدت‌زمان سرویس هر کسب و کار، متفاوت است. اما برای اطمینان از موثر بودن، امنیت و سرعت شبکه، یک Sidechain از حداقل ۱۶ نود زیرمجموعه استفاده می‌کند و بعد، تصمیم گرفته می‌شود که چه تعداد از نودها برای این زنجیره جانبی مورد نیاز است.

ارز دیجیتال skl رقیب جدی اتریوم

در این مقاله ابتدا بررسی کردیم که ارز skl چیست و به معرفی شبکه ارائه‌دهنده آن یعنی اسکیل نتورک پرداختیم. در حقیقت شبکه اسکیل راه موثری را برای توسعه‌دهندگان Dapp به منظور آزمایش، میزبانی و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز در یک محیط بسیار مقیاس‌پذیر ارائه می‌دهد که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند مشخصات زنجیره جانبی یا سایدچین را تنظیم و سفارشی کنند.

این پروژه سال ۲۰۲۱ را بسیار درخشان شروع کرد و دارندگان این توکن توانستند سودهای نجومی را کسب کنند. با توجه به سقوط قیمتی که این رمزارز در ابتدای سال ۲۰۲۲ تجربه کرد طرفداران آن بر این باورند با پیشرفت‌های مداوم در اکوسیستم اسکیل شاهد رسیدن آن به قله‌های جدیدی باشیم. چنانچه سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که در سال ۲۰۲۲ اسکیل سرمایه‌گذاری مناسبی است، ممکن است شاهد سقف‌های جدیدی از این رمزارز باشیم.

جمع‌بندی:

شبکه Skale چیست؟ اسکیل یک شبکه لایه دوم و زنجیره جانبی در شبکه اتریوم است که محیطی با بازدهی بالا، تاخیر کم و هزینه پایین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کند. این پروتکل با اختصاص دادن نودهای ولیدیتور تصادفی به هر زنجیره، باعث امنیت، مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم می‌شود. همچنین افرادی که می‌خواهند Dappهای خود را بر روی این شبکه تولید کنند، می‌توانند این سایدچین‌ها را به همراه نودهایی که به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند، اجاره کنند با آنها را خریداری کنند.

در این مقاله به معرفی این شبکه، نحوه کارکرد، ساختار، توکن SKL، رودمپ با نقشه راه، تیم توسعه دهنده، همکاران و سرمایه‌گذاران این پلتفرم و نحوه خرید و نگهداری رمز ارز اسکیل پرداختیم.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا