۱۴۰۳/۳/۱
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال NMR چیست؟ آشنایی با رمزارز Numeraire و پروژه نومرای

NMR نومرای Numeraire

صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge Funds) فعالیت خود را از دهه ۱۹۵۰ آغاز کرده‌اند و تا به امروز رشد چشمگیری را تجربه کرده‌اند. این صندوق‌ها بر خلاف اسمشان، از ریسک نسبتا بالایی در مقایسه با دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری برخوردار هستند و برای کسب سود بیشتر از ابزارهایی همچون اوراق، خرید استقراضی (Long) و فروش استقراضی (Short) و معاملات اهرمی استفاده می‌کنند، تا در بازار صعودی و نزولی بتوانند بازده سرمایه‌گذاری قابل توجهی را تامین کنند. صندوق پوشش ریسک Numeraire (که با نام Numerai نیز شناخته می‌شود) نخستین صندوق در این حوزه است که رمز ارز اختصاصی خود را منتشر کرده است.

اگر تاکنون سابقه فعالیت در دنیای کریپتوکارنسی را داشته‌اید ممکن است این سؤال نیز در ذهنتان ایجاد شده باشد چه تعداد ارز دیجیتال در این بازار وجود دارد؟ وسوسه آشنایی با ارزهای دیجیتال پرسود جزو مواردی است که در کاربران حرفه‌ای این بازار مشترک است. فکر آشنایی با رمزارز Numeraire و پروژه آن نیز از همین‌جا ممکن است به ذهن شما خطور کرده باشد.

ارز NMR به عنوان توکن اختصاصی پروژه Numeraire شناخته می‌شود و یک رمز ارز با استاندارد ERC20 است. پروژه Numeraire نیز اولین صندوق پوشش ریسک است که موفق شده ارز دیجیتال اختصاصی خود را ارائه دهد. کاربران این پروژه می‌توانند بر اساس پیش‌بینی‌هایی که دانشمندان داده‌ای در این شبکه انجام داده‌اند معاملات خود را به انجام برسانند. در ادامه این مطلب این موضوع را به شکل واضح‌تر و ساده‌تری توضیح خواهیم داد و به سؤالاتی مثل ارز دیجیتال NMR چیست نیز پاسخ می‌دهیم.

معرفی پروژه Numeraire

صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge Funds) به عنوان ابزاری برای کسب سود در بازارهای پرنوسان صعودی و نزولی به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کمک می‌کنند تا در شرایط مختلف بازار سود خوبی کسب کنند. پلتفرم Numeraire یکی از همین صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که ارز دیجیتال منحصربه‌فرد خود را نیز ارائه داده است.

Numeraire پلتفرمی بر بستر شبکه اتریوم است. این پروژه به کارشناسان علوم داده و توسعه دهندگان این حوزه امکان آن را می‌دهد تا با قابلیت بهبودپذیری بتوانند به ایجاد یادگیری ماشین (Machine Learning) بپردازند.

برای اینکه بدانید NMR چیست، باید با هدف اصلی پروژه آن نیز آشنا شوید. پروژه Numeraire با قصد ایجاد ساختاری غیرمتمرکز در حوزه “Data Science” ایجاد شده است. همچنین ادعاهای تیم توسعه‌دهنده NMR بیان می‌کند که مدیریت سرمایه در این پروژه بر اساس پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران و کاربران آن انجام می‌شود. البته هوش مصنوعی (AI) در این زمینه نقش مهمی دارد. به زبان ساده‌تر می‌توان این‌گونه گفت که پروژه Numeraire با کمک ترکیب رمزنگاری و علم داده به کاربران خود این امکان را می‌دهد که در بازار ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کنند.

Numeraire

Numeraire یک پلتفرم بر بستر شبکه اتریوم است که به توسعه‌دهندگان و متخصصین علموم داده، امکان آزمایش و ایجاد مدل‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) با قابلیت بهبودپذیری را می‌دهد. هدف اصلی این پلتفرم، ایجاد ساختاری غیرمتمرکز در زمینه Data Science است تا به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد مدل‌های نوینی از یادگیری ماشین را بدهد که قابلیت پیش‌بینی و بهبودپذیری دارند.

طبق ادعاهای مطرح‌شده توسط این پلتفرم، Numerai اولین صندوق پوشش ریسک در بازار است که رمز ارز خود را روانه بازار ارزهای دیجیتال کرده است. با این وجود، برخلاف صندوق‌های سنتی در این حوزه، که از دیدگاه متخصصان و کارشناسان خود برای مدیریت سرمایه استفاده می‌‌کنند، این پلتفرم ادعا می‌کند که تنها از پیش‌بینی کاربران و سرمایه‌گذاران خود بهره می‌برد و در این راستا، هوش مصنوعی (AI) نقش حیاتی و مهمی را ایفا می‌کند. 

اهداف پروژه Numeraire

مهم‌ترین هدف پروژه Numeraire در اهمیت و ارزشی که برای کار متخصصین علم داده قائل است خلاصه می‌شود. برای اینکه متوجه این اهمیت شوید، خوب است بدانید که هرچه پیش‌بینی‌های انجام شده کاربران به واقعیت نزدیک‌تر باشد، می‌توانند توکن NMR بیشتری دریافت کنند. آینده NMR با توجه به نقشه راهی که برای آن نوشته شده، آینده روشن و امیدوارکننده‌ای خواهد بود.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که در رودمپ این پروژه ذکر شده، استفاده از هوش مصنوعی است. درست است که در حال حاضر علم هوش مصنوعی در بازارهای مالی مختلف و دنیای دیجیتال گسترش چشمگیری داشته، اما همچنان سپردن تمام سازوکارهای موجود در یک پروژه به دست هوش مصنوعی، کار پرریسک و جسورانه‌ای خواهد بود.

علاوه‌بر این موضوع که توکن NMR نخستین توکن منتشر شده از سمت یک صندوق پوشش ریسک است، اهمیت و ارزشی که ساختار پلتفرم Numerai بر کار متخصصین علم داده می‌گذارد،‌ یکی دیگر از مهم‌ترین اهداف و دلایل خاص بودن نومرای است. این ارزش‌گذاری بدین شکل است که هرچه مدل‌های پیش‌بینی ارائه شده از سمت کاربران، کارآمدتر و به واقعیت بازارهای سرمایه نزدیک‌تر باشند،‌ کاربران توکن NMR بیشتری را دریافت می‌کنند. 

از دیگر اهداف برجسته این پروژه، استفاده از فناوری هوش مصنوعی است. امروزه با گسترش علم هوش مصنوعی، هم‌چنان در بازارهای مالی، پذیرش این ریسک دشوار است که تمامی سازوکارهای موجود به دست هوش مصنوعی سپرده شود و از هیچ تحلیل انسانی‌ای استفاده نشود. 

خدمات پروژه نومرای

حال که متوجه شدید اهداف NMR چیست، نوبت آن است که با خدمات مختلفی که پروژه Numeraire ارائه می‌دهد نیز آشنا شوید. در ادامه به معرفی سرویس‌های نومرایر شامل امکان مدل‌سازی و استکینگ می‌پردازیم.

مدل‌سازی و دریافت امتیاز بر اساس آن

یکی از خدماتی که در پروژه Numeraire ارائه می‌شود، مربوط به مدل‌سازی است. شما به عنوان کاربر می‌توانید برای پیش‌بینی قیمت آینده یک ارز دیجیتال با استفاده از آمار لحظه‌ای یک مدل بسازید. در همین راستا در پروژه Numeraire ابتدای هر هفته روز شنبه ساعت ۲۱:۳۰ به‌وقت‌تهران (۱۸:۰۰ UTC) یک دوره جدید پیش‌بینی برای ساخت مدل جدید باز می‌شود. شما برای شرکت در این دوره باید پیش‌بینی‌های آپدیت شده خود را تا آخرین مهلتی که دارد به پلتفرم ارسال کنید. آخرین مهلت شما برای ارسال پیش‌بینی‌های خود روز دوشنبه قبل ساعت ۱۸ به‌وقت‌تهران (۱۴:۳۰ UTC) است.

NMR

اگر بدانید که NMR چیست احتمالا به سرمایه‌گذاری در آن نیز علاقه‌مند می‌شوید. مدل سازی در پروژه Numeraire و کسب امتیاز در آن راهی برای کسب این توکن است. زمانی که نتایج پیش بینی در این پلتفرم اعلام شود، شما بر اساس میزان درستی تحلیل خود، می‌توانید ارز دیجیتال NMR دریافت کنید.

استیکینگ توکن

یکی دیگر از خدماتی که پروژه Numeraire ارائه می‌کند به استیکینگ (Staking) ارز دیجیتال مربوط می‌شود. استیکینگ در این پروژه به معنای قفل‌کردن توکن NMR در یک قرارداد هوشمند بلاکچین اتریوم است. جالب است بدانید که در طول مدت زمانی که دارایی خود را استیک کرده‌اید، پلتفرم Numeraire به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت تمایل دارایی خود را اضافه یا کم کنید.

رودمپ پلتفرم Numeraire

در قسمت‌های قبل به طور مختصر به نقشه راه پروژه Numeraire اشاره کردیم. یکی از جذابیت‌های پروژه Numeraire این است که محصول نهایی آن به طور واضح، ویژگی‌های هوش مصنوعی را دارد. اما نقشه راه آن ابتدا برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ منتشر شد و پس از آن دیگر نسخه جدیدی از رود مپ برای این پروژه ارائه نشد. به‌طورکلی مهم‌ترین اهدافی که در نقشه راه این پروژه ذکر شده از این قرار است:

 • انحصار اطلاعات
 • انحصاری کردن پول
 • انحصاری کردن داده
 • تمرکززدایی

۳ ماه دوم ۲۰۱۷

طبق بیانات این پروژه تمرکز اصلی آن‌ها بر روی نخستین برنامه، یعنی انحصار اطلاعات بوده است که در سال ۲۰۱۷ تلاش بر رسیدن به آن کرده‌اند. 

در واقع علت اصلی ایجاد توکن انحصاری این پلتفرم نیز دستیابی به انحصاری شدن اطلاعات بوده است. توکن NMR بیش از آن‌که صرفا یک ارز دیجیتال باشد، یک انگیزه و مشوق برای گرد هم آوردن مجموعه‌ای از متخصصین به همراه دانش آن‌هاست. این پلتفرم هم‌اکنون از ۳۰ هزار متخصص در زمینه بازارهای مالی بهره می‌برد که بیش از هر صندوق سرمایه دیگر است. در ابتدا پاداش پرداختی هفتگی Numerai تنها ۱۰۰۰ دلار آمریکا بود که این رقم اکنون به ۶۰۰۰ دلار رسیده است. 

این پلتفرم در این سال تصمیم به افزایش میزان توکن‌های NMR استیک‌شده در پلتفرم خود، از ۱۵۰۰ عدد به ۲۰۰۰ عدد گرفت، تا بتواند میزان پاداش خود به افرادی که درست پیش‌بینی کرده‌اند را افزایش دهد. آمار نشان داد که این سیاست باعث افزایش مشارکت ۲۰ درصدی در دوره‌های پیش‌بینی شد. 

۳ ماهه چهارم ۲۰۱۷

Numerai بیش از آنکه یک پلتفرم با صفحات شخصی برای تحلیل‌گران و جمع‌آوری اطلاعات شخصی و تحلیل‌های آن‌ها باشد، بیشتر تصمیم دارد تا یک API برای کمک به توسعه فناوری هوش مصنوعی باشد. پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در این پلتفرم، تنها به قصد کسب درآمد از آن پیش‌بینی نیست؛ بلکه درنهایت هدفی بزرگ‌تر را دنبال می‌کنند. این هدف در راستای طراحی یک یادگیری ماشین، برای مدیریت سرمایه در بازارهای مالی است. 

۳ ماه اول ۲۰۱۸

یکی از اهداف دیگر در این پلتفرم، اعتباربخشی به افرادی است که سوابق درخشانی را در طراحی و مدل‌سازی‌ها دارند. افراد با پیش‌بینی‌ها دقیق و منطقی، علاوه‌ بر کسب پاداش‌های متناسب با مدل‌های خود، به شهرتی متناسب با موفقیت‌های خود دست پیدا می‌کند که می‌تواند درآمدهای بیشتری، ناشی از این شهرت را در پی داشته باشد.

اولین برنامه‌ای که در پلتفرم Numeraire اجرایی شد انحصار اطلاعات بود. به عبارتی می‌توان گفت اصلی‌ترین دلیل ایجاد توکن NMR نیز همین بود. زیرا از آن به عنوان انگیزه و مشوقی برای متخصصان استفاده شد. در حال حاضر حدود سی هزار متخصص در این پروژه در حال فعالیت هستند.

پاداش پرداختی پروژه Numeraire از هفته‌ای ۱۰۰۰ دلار به ۶۰۰۰ دلار رسیده است. همچنین میزان توکن‌های استیک شده در آن نیز در سال ۲۰۱۷ از ۱۵۰۰ عدد به ۲۰۰۰ توکن تغییر پیدا کرد تا امکان پاداش دادن به کاربران بیشتر شود. نتیجه این رویدادها نیز افزایش ۲۰ درصدی مشارکت در دوره‌های پیش‌بینی Numeraire بود.

نومرای

برنامه بعدی پلتفرم Numeraire تبدیل شدن به یک API است. این برنامه در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ مطرح شد. در نهایت در سه ماه اول سال ۲۰۱۸، هدف بعدی رودمپ این پروژه مورد نظر قرار گرفت. این برنامه در اعتباربخشی به افرادی که سوابق درخشانی در مدل‌سازی داشتند خلاصه می‌شد.

تیم توسعه دهنده و سرمایه‌گذاران پروژه NMR

پلتفرم Numeraire برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ توسط استارت‌آپ صندوق تامینی Numeraire تاسیس شد. البته مؤسس اصلی این پروژه فردی به نام ریچارد کرایب (Richard Craib) است که این پروژه را در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا راه‌اندازی کرد. ریچارد از دانشگاه Cornell فارغ‌التحصیل شده است. عضو دیگر تیم توسعه‌دهنده Numeraire فردی به نام آنسون چو (Anson Chu) است که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه UC Irvine گرفته است و اکنون به عنوان مدیر فناوری این پروژه در حال فعالیت است. آنسون چو در گذشته به عنوان توسعه‌دهنده در شرکت‌هایی مثل Uber و Dell نیز فعالیت داشته است.

آخرین عضو تیم توسعه‌دهنده این پروژه ریچ آلن (Rich Allen) است که به عنوان مدیرعامل در حال فعالیت است. ریچ آلن در زمینه بازارهای مالی و تکنولوژی حدود سی‌سال سابقه دارد. مهم‌ترین سوابق او شامل مواردی مثل Merrill Lynch و Asia Trade می‌شود.

این پروژه طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، چهار دوره سرمایه‌گذاری مختلف را تجربه کرد و در این مدت‌ توانست چیزی حدود ۲۱ میلیون دلار سرمایه کسب کند. علاوه بر این موارد، در سال ۲۰۱۷ یک میلیون توکن NMR ارائه شد. این مقدار توکن در اختیار دانشمندانی قرار گرفت که در گذشته در مسابقات این پروژه شرکت کرده بودند.

پروتکل Numerai چطور کار می‌کند؟

 • در numer.ai ثبت نام کنید.
 • اطلاعات آموزشی، داده‌ها و نمونه‌ها را دانلود کنید.
 • مدل خود را بسازید و پیش‌بینی‌های خود را به Numerai ارسال کنید.
 • NMR را در مدل های خود، سپرده‌گذاری (Staking) کنید تا بر اساس نتایج پیش‌بینی توکن به دست آورید.
 • پیش‌بینی‌های هفتگی خود را به صورت خودکار انجام دهید و در طول زمان مقدار توکن استیک‌شده خود را افزایش دهید.

معرفی رمز ارز NMR

NMR جزو آن دسته توکن‌هایی است که عرضه محدودی دارند. تنها ۱۱ میلیون واحد از این توکن وجود دارد که تا کنون چیزی حدود ۵ میلیون واحد آن منتشر شده است. این توکن در تمام برنامه‌های پروژه Numeraire مورداستفاده قرار می‌گیرد و روی شبکه اصلی اتریوم بنا شده است.

numerai

NMR برای تجزیه و تحلیل داده‌های مختلف از الگوریتم هوش مصنوعی استفاده می‌کند. کاربرانی که در دوره‌های پیش‌بینی هفتگی این پروژه شرکت می‌کنند، اگر برنده آن دوره باشند می‌تواند توکن‌های تازه منتشر شده را جمع کنند. اما در غیر این صورت تمام NMRهایی که استیک شده بود سوزانده می‌شود.

مزایای NMR

 • عرضه محدود آن می‌تواند به حفظ ارزش این رمز ارز کمک کند.
 • هر هفته، Numerai میزبان مسابقه‌ای از تحلیل‌های اقتصادی است که در آن متخصصان به داده‌های جدید دسترسی دارند و از آن برای ساخت مدل‌های مالی استفاده می‌کنند.
 • تحلیلگران موظفند برای جلوگیری از دستکاری و اعمال مخربانه، تعدادی توکن NMR را بر روی مدل‌های خود سپرده کنند.
 • شرکت‌کنندگانی که توکن‌های NMR را در پیش‌بینی صحیح قرار داده‌اند، توکن‌های نومرای تازه منتشرشده را دریافت خواهند کرد؛ در غیر این صورت، NMRهای موجود که استیک شده بودند، برای همیشه سوزانده و از چرخه خارج خواهند شد.

معایب NMR

 • نیاز به مهارت‌های پیشرفته کامپیوتری: توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای افراد غیرمتخصص، تا حدودی دشوار است. برای توسعه مدلی که قادر به کسب درآمد باشد، نیاز به مهارت‌های پیشرفته کامپیوتری است.
 • ظهور رقبا: Numeraire در به‌کارگیری الگوریتم‌های پیش‌بینی یادگیری ماشین پیشگام است؛ اما اکنون رقبایی مانند Quantconnect و Quantiacs در بازار حضور دارند و ممکن است سهم numeraire در این بازار را به خطر بیاندازند.

در سال ۲۰۱۷، Numerai توکن NMR را بدون عرضه اولیه کوین (ICO) در شبکه اصلی اتریوم منتشر کرد. نومرای یک میلیون توکن خود را بین ۱۲۰۰۰ تحلیلگر داده (بر اساس سابقه و عملکرد آن‌ها در مسابقات Numerai) توزیع کرد.

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال NMR

فکر می‌کنید آینده NMR چیست؟ ارز دیجیتال NMR مانند بسیاری از رمز ارزهای دیگری که در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد، تحت‌تأثیر عوامل مختلف زیادی قرار می‌گیرد. عواملی مثل اتفاقات مهم سیاسی، اقتصادی، رسانه‌ها، ارزش ارز فیات کشورهای مهم جهان، عملکرد رقبا، وضعیت جایگاه بازار رمزارزها بین مردم و … می‌تواند در ارزش این دارایی تاثیرگذار باشد.

اما زمانی که تحلیل فاندامنتال و تکنیکال درستی از آن داشته باشید در نهایت می‌توانید دید روشن‌تر و مطمئن‌تری نسبت به آینده آن داشته باشید. ضمن اینکه بسیاری از تحلیلگران با انجام این کارها، ارزش ارز دیجیتال NMR را تا سال ۲۰۲۶ چیزی حدود ۱۶۰ دلار پیش‌بینی کرده‌اند. این موضوع می‌تواند بیانگر آینده‌ای درخشان برای پروژه Numeraire و توکن اختصاصی آن باشد.

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال Numeraire

برای اینکه بتوانید به معامله ارز دیجیتال NMR در بازار کریپتو بپردازید، باید ابتدا به سراغ صرافی‌هایی بروید که از این توکن پشتیبانی می‌کنند. مهم‌ترین صرافی‌های متمرکزی که از NMR پشتیبانی می‌کنند شامل این موارد می‌شوند:

 • Binance
 • Mexc
 • KuCoin
 • Coinbase Pro
 • Gate.io

همچنین صرافی‌های غیرمتمرکزی که از این توکن پشتیبانی می‌کنند نیز از این قرار هستند:

 • Uniswap
 • Bancor
 • Balancer

در مرحله بعد پس از انتخاب صرافی موردنظر باید در پلتفرم آن ثبت‌نام کنید و با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال خود، معاملات ارزی خود را انجام دهید. این روش در صرافی‌ها و والت‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد؛ اما نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال NMR شیوه یکسانی دارد.

NMR

کیف پول‌های مناسب رمزارز Numeraire

حال که پاسخ سوال NMR چیست را متوجه شدید، ممکن است به خرید و فروش آن نیز علاقه‌مند شده باشید. در همین راستا لازم است با کیف پول های NMR که از این دارایی پشتیبانی می‌کنند نیز آشنا شوید. می‌دانید که ارز دیجیتال NMR در بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده و یک توکن با استاندارد ERC20 است؛ بنابراین تمام والت‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند از این رمز ارز نیز پشتیبانی خواهند کرد. اما اینکه کدام یک را انتخاب کنید باید بر اساس هدف و میزان سرمایه خودتان انجام شود. برای مثال اگر قصد ذخیره کردن مقدار زیادی از این توکن هستید بهتر است از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید که امنیت بیشتری دارند:

 • Ledger
 • Trezor

اما اگر قصد دارید که به معاملات ارزی خود بپردازید و ارز دیجیتال NMR نیز یکی از دارایی‌های شما است، می‌توانید از والت‌های نرم‌افزاری زیر استفاده کنید:

 • Exodus
 • Trust wallet
 • Atomic wallet
 • Coinomi
 • Metamask

پروژه Numerai و توکن اختصاصی آن

حال که با پروژه Numerai آشنا شدید و متوجه شدید که توکن NMR چیست، احتمالا می‌توانید عملکرد بهتری در بازار کریپتو داشته باشید. به‌هرحال هرچه شناخت شما نسبت به ارزهای دیجیتال مختلف و پروژه‌های ارائه‌دهنده آن بیشتر شود، معامله‌گر حرفه‌ای‌تری می‌شوید. پلتفرم Numerai و به عنوان یک صندوق تامینی، ارز دیجیتال اختصاصی آن با هدف گسترش هوش مصنوعی، راه خوبی را برای ارائه مدل‌های پیش‌بینی کاربران و تحلیلگران ارائه داده است. شما به عنوان یک کاربر می‌توانید در این صندوق جهانی فعالیت کنید و با کسب سود از آن، معاملات ارزی خود را رونق ببخشید.

جمع‌بندی:

صندوق‌های پوشش ریسک متعددی در حال فعالیت در سرتاسر جهان هستند؛ اما به دلیل مشکلات زیرساختی و سازوکارهای موجود، دربرخی کشورها از جمله ایران، هنوز صندوقی تحت این عنوان راه‌اندازی نشده است. به لطف فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، استفاده از مزایا و زیرساخت‌های این فناوری، فراتر از مرزها بوده و محدود به منطقه جغرافیایی مشخصی نمی‌شود.

صندوق پوشش ریسک Numerai نیز با اتخاذ همین سیاست، برنامه‌های خود را پیش‌برده است. در این مقاله دریافتیم که ماهیت و نحوه‌کار پلتفرم Numeraire چیست و بررسی کردیم که چگونه می‌توان رمزارز NMR را معامله و نگهداری کرد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا