۱۴۰۳/۳/۱
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال GLM چیست؟ معرفی رمزارز گولم (Golem)

glm گولم golem

می‌خواهید بدانید که داستان پروژه ارز گولم چیست؟ باید ابتدا با شناختی کافی از شبکه اتریوم روبه‌رو شوید. گولم توسط شرکت Golem Factory، در سال ۲۰۱۶ و به‌عنوان یکی از پروژه‌های موفق شبکه اتریوم روانه دنیای کریپتوکارنسی شد. ارز گولم همواره می‌کوشد تا در قالب یک سیستم همتابه‌همتا (P2P) در مقایسه با رقبای خود در بازار ارزهای دیجیتال خوش بدرخشد. شاید این سوال در ذهنتان وجود داشته باشد که هدف اصلی گولم چیست؟ هدف اصلی این پروژه ارائه توان محاسباتی به کاربرانی است که از ظرفیت‌های محاسباتی نمی‌توانند استفاده کنند. گولم همان راه مطمئنی است که با تکیه بر آن می‌توان با استفاده از منابع محاسباتی به سراغ پروژه‌های پیچیده رفت.

آیا به پروژه Golem) GLM) علاقه‌مند هستید اما هیچ اطلاعاتی در مورد تیم سازنده آن، ارزش فعلی توکن بومی آن و آینده نزدیکش ندارید؟ آیا کنجکاو هستید و نمی‌دانید که ویژگی خارق‌العاده گولم چیست؟ جای نگرانی نیست؛ ما در این مقاله از بلاگ هلدینگ سیمیا به همه این موضوعات می‌پردازیم.

پروژه گولم چیست؟

گولم در واقع نرم‌افزاری مبتنی بر سیستم شبکه بلاک چین است که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال با تکیه بر قدرت محاسبات مالی را می‌دهد. این قدرت محاسباتی اغلب برای تحقق اهداف مختلفی همچون هوش مصنوعی، استخراج ارزهای دیجیتال، رندر گرفتن از CGI و سایر محاسبات پیچیده و دردسرساز طراحی شده است.

گولم نسخه‌ای از خدمات و امکانات گذشته را در بر گرفته و خبر خوش اینکه غیرمتمرکز است. این ویژگی گولم به معنای آن است که هیچ سازمان، اتاق فکر یا شخص ثالثی روی مدیریت آن احاطه ندارد و این پروژه به آنها وابسته نیست. ضمناً برای اطلاعات بیشتر در مورد این که بهترین گزینه نگهداری ارز گولم چیست، می‌توانید مقاله بهترین کیف پول‌های ارز گولم (GLM) را هم بخوانید.

glm

پروژه گولم این قابلیت را دارد تا قدرت محاسباتی اضافه خود را به کاربرانی دهد که منابع لازم برای کار کردن روی پروژه‌های سخت را ندارند. کاربرانی که منابع خود را برای به‌دست آوردن قدرت محاسباتی پروژه‌ها به گولم می‌فروشند، در ازای خدماتی که ارائه می‌دهند، توکن GLM دریافت می‌کنند. میزان توکنی که گولم به ازای پاداش شرکت‌کنندگان به آنها ارائه می‌دهد، بسته به میزان توان محاسباتی مورد نظر افزایش یا کاهش خواهد یافت.

ساختار گولم با تقسیم‌بندی وظایف مربوط به مسائل محاسباتی دنیای ارزهای دیجیتال، سیستم صحیحی از مقیاس ارائه می‌دهد و بازاری منحصربه‌فرد را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. توکن GLM ابزار اصلی شرکت در شبکه اصلی Golem است و کاربران را تشویق می‌کند تا قدرت محاسباتی خود را از در ازای دریافت پاداش، از شبکه اجاره دهند.

مکانیزم شبکه Golem به چه نحوی است؟

برای آنکه بدانیم، سازوکار شبکه گولم چیست، باید تمامی پردازش‌های مربوط به درخواست و اتصال خریداران و فروشندگان را مورد بررسی قرار دهیم. کاری که گولم انجام می‌دهد، این است که در وهله اول، کاربران را که به‌عنوان درخواست‌کننده قدرت محاسباتی هستند، شناسایی می‌کند. سپس این کاربران می‌توانند درخواست‌هایی را که سیستم گولم آنها را پردازش و اعتبارسنجی کرده است با منابع مناسب استفاده کنند. سیستم گولم هم وظایف مربوط به قدرت محاسباتی را به بخش‌هایی کوچک‌تر نسبت به کل کار تقسیم می‌کند و قدرت محاسباتی را در اختیار درخواست‌کنندگان قرار می‌دهد.

درخواست‌کننده یا Requester می‌تواند از شبکه گولم درخواست کند که محاسبات مورد نظرش را برایش انجام دهند. این درخواست‌ها می‌تواند چیزی شبیه به رندر گرفتن از CGI (که به منابع محاسباتی قدرتمندی نیاز دارد) باشد. اگر درخواست‌کننده، محاسبات پروژه را درخواست کند، گولم تمامی کارهای محاسباتی را تقسیم می‌کند و پروژه بلافاصله با کسری از قدرت محاسباتی و توسط فروشندگانی که در بازار P2P حضور دارند به پایان می‌رسد.

گولم

حالا برای این که بتوانید درک بهتری داشته باشید، باید بدانید که مفهوم الگوی کار در گولم چیست. درخواست‌کننده‌ها همواره با استفاده از یک الگوی کار برای درخواست‌های خود اقدام می‌کنند. الگوها حاوی تمامی اطلاعاتی هستند که شبکه گولم برای انجام محاسبات از آنها بهره می‌گیرد. کاربران می‌توانند با توجه به یک الگو از قبل، درخواستشان را ارائه دهند و یا الگوی کار سفارشی خودشان را بسازند تا به‌صورت خودکار توسط گولم تایید شود. هنگامی که درخواست‌کننده، پروژه محاسبه‌شده‌اش را تحویل بگیرد، هزینه مستقیماً در قرارداد سیستم گولم به ارائه‌دهنده (فروشنده) پرداخت می‌شود.

بررسی وایت پیپر و رودمپ ارز دیجیتال گولم

زمانی که نسبت به آینده ارز دیجیتال گولم مطمئن شوید، برای آموزش نحوه خرید گولم اقدام می‌کنید و وارد این مسیر می‌شوید. یکی از راه‌هایی که می‌توان آینده ارز دیجیتال گولم را پیش‌بینی کرد، بررسی رودمپ یا نقشه راه این پروژه است. فناوری‌های پیچیده بسیاری در این پروژه استفاده شده است. نسخه فعلی این شبکه در حال حاضر روی Blender LuxRender متمرکز شده است. این موضوع برای هنرمندانی که از فناوری CGI استفاده می‌کنند کاربردی است. از جمله مواردی که در رودمپ این پروژه ذکر شده است شامل این موارد است:

 • رجیستری برنامه اصلی (اولین نسخه رجیستری مبتنی بر اتریوم)
 • ادغام IPFS برای هماهنگی داده‌ها و تحویل محتوا به کاربران
 • UI و CLI اساسی

نسخه بعدی پروژه گولم، تحت عنوان Clay Golem است که با تمام شدن مراحل نسخه قبلی وارد مراحل آزمایشی خود خواهد شد. در این نسخه آینده پروژه و ارزش آن ممکن است دستخوش تغییرات بزرگی شود. ترکیب Clay milestone و Task API احتمالا گولم را به یک شبکه چندمنظوره تبدیل خواهد کرد. این پیشرفت ممکن است ثبات و امنیت گولم را به خطر بیندازد. به همین دلیل است که قبل از به اجرا رسیدن، طی چند نسخه آزمایشی توسط گروه‌های مختلف آزمایش خواهد شد.

داستان تیم سازنده گولم چیست؟

گولم اساساً توسط موسسه Golem (گولم فاکتوری) ساخته شد. بنیان‌گذاران شبکه گولم یک تیم تشکیل‌شده از افرادی با اسامی الکساندر اسکرزپیچاک (Aleksandra Skrzypczak)، آندری رگولسکی (Andrzej Regulski)، جولیان زاویستوفسکی (Julian Zawistowski) و پیوتر ژانیوک (Piotr Janiuk) هستند. گولم فاکتوری از سال ۲۰۱۶ وجود داشت و در نهایت، دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۸ برای راه‌اندازی پروژه ارز گولم اقدام کرد.

ایده و فلسفه‌ای که پشت پروژه گولم وجود دارد، این است که منابع محاسباتی برای پروژه‌های پرتقاضا فراهم شود؛ این کار هم باید در شرایطی انجام شود که هیچ دخالتی از جانب مقامات دولتی یا غیره وجود نداشته باشد. تیم بنیان‌گذار پروژه گولم در سال ۲۰۱۶ با فروش بیش از ۸۰ درصد از پروژه، حدود ۸/۶ میلیون دلار با ارزش توکن ETH جمع‌آوری کرد.

golem

توکن GLM ابتدا با عنوان GNT شناخته می‌شد، اما از آنجایی که چارچوب تراکنش‌های جدید این پروژه روی نسخه اتریوم ۲.۰ شکل گرفتند، از استاندارد ERC-20 استفاده شد و عنوانش هم شکل تازه‌ای به خود گرفت. شاید این سوال برایتان مطرح شده باشد که سرنوشت توکن‌ها GNT چه شد و داستان انتقال آنها در گولم چیست؟ داستان اینجاست که گولم در نوامبر ۲۰۲۰ یک عملیات را برای انتقال ارزش توکن‌های GNT به GLM شروع کرد. در این فرایند انتقال، توکن‌های اصلی GNT را می‌شد با قاعده ۱:۱ (هر یک GNT به ازای یک GLM) به توکن‌های جدید GLM (مبتنی بر ERC-20) منتقل کرد.

آنچه که گولم را از رقبا متمایز می‌کند

برگ برنده گولم چیست و چه چیزی آن را از سایر پروژه‌ها (چه رقبا و پروژه‌های شبیه به آن) متمایز می‌سازد؟ سیستم خدمات رایانش ابری (cloud computing service) یکی از قابلیت‌های گولم است که با توجه به سیستم اتوماسیون غیرمتمرکز فعالیت می‌کند و مسئولیت تقسیم‌بندی وظایف را در محاسبات بر عهده دارد. این ویژگی از جمله خاصیت‌های گولم است که در هیچ سیستم و پروژه دیگری مشاهده نمی‌شود و به واسطه همین است که می‌توان با گولم، سرعتی شگفت‌انگیز را تجربه کرد.

همچنین، گولم کنترل بازار همتابه‌همتا یا Peer 2 Peer را هم در دست دارد و درخواست‌کنندگان و فروشندگان را با همین متد به یکدیگر متصل می‌سازد. برخلاف سیستم‌های رانش ابری سنتی که در آنها یک مقام مرکزی مسئولیت فروش منابع را بر عهده دارد، ارائه‌دهندگان در گولم، پاداش خود را مستقیم دریافت می‌کنند. با توجه به چنین قابلیتی، دست سرمایه‌گذار برای فعالیت‌های مختلف، باز است و می‌تواند فراتر از محدودیت‌های همیشگی حرکت کند. به‌طورکلی هر کاربری که بخواهد، می‌تواند توکن GLM را به ازای ارائه خدمات در این شبکه به دست آورد. همچنین هزینه‌ای که در گولم برای انجام خدمات و سرویس‌های موجود دریافت می‌شود، در مقام مقایسه با سایر سیستم‌های رقیب یا مشابه بسیار کمتر است.

مهم‌ترین عامل ارزشمند بودن گولم چیست؟

گولم، ارزش خود را از سودمندی، ظرفیت‌های فنی تعبیه‌شده و فناوری‌های پیشرفته خود می‌گیرد. ارزش ذاتی و بالقوه گولم ناشی از فناوری‌های مورد استفاده‌ای است که برای توسعه آن و فعال کردن بازار P2P آن هم به‌صورت خودکار در نظر گرفته‌اند. همچنین، یکی دیگر عوامل ارزشمند شدن گولم، هزینه معقول آن در مقایسه با سایرین است که باعث افزایش مقدار حاشیه سود نسبت به ضرر در سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.

ارزشمند بودن گولم به واسطه قابلیت‌های درون‌شبکه‌ای آن است، اما وضعیت ارزش توکن گولم چیست؟ ارزش گولم با ارزش توکن GLM در بازار ارزهای دیجیتال هیچ مطابقتی ندارد. توکن‌های GLM هم دقیقاً مثل سایر ارزهای دیجیتال در خطر تغییرات مکرر و دائمی هستند. توکن‌های GLM به‌دلیل نوسانات بسیار شدید در بازار کریپتوکارنسی با اقبال چندان‌خوبی مواجه نیستند.

ارز دیجیتال گولم

چقدر توکن گولم (GLM) در حال گردش است؟

با توجه به راهنمای کامل خرید و فروش ارز گولم (GLM)، در حال حاضر یک میلیارد (۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) توکن GLM در بازار ارزهای دیجیتال در گردش است. گولم هم مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال دارای عرضه محدود است. قابلیت عرضه محدود، تعداد توکن‌هایی را که می‌توان تولید کرد را تا یک حد نساب می‌رساند و نهایتاً آن را متوقف می‌کند؛ این مکانیزم شبیه به یک سازوکار برای متوقف کردن تورم تلقی می‌شود. تمام توکن‌های GLM که باید وجود داشته باشند، از قبل تولید شده‌اند و حالا در فواصل زمانی مختلف عرضه می‌شوند.

ارزش بازار گولم در دنیای کریپتوکارنسی با مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال مشخص می‌شود و با همین قاعده می‎توان مقدار سهم آن از بازار میزان تسلطش را هم محاسبه کرد. اما وضعیت و جایگاه توکن گولم چیست؟ در حال حاضر یعنی در اکتبر سال ۲۰۲۲، طبق تجزیه‌وتحلیل رسانه CoinMarketCap، گولم در جایگاه ۱۱۴ قرار گرفته است. برای اینکه بدانید آینده ارز گولم (GLM) چیست، باید تحرکات قیمتی و تحلیل‌های فاندامنتال آن را از یک رسانه معتبر مثل صرافی سیمیا به‌صورت روزانه پیگیری کنید.

کامیونیتی و رقبا

اگر کمی عمیق و از دور به پروژه گولم نگاه کنید متوجه خواهید شد که جزو شبکه‌ها و فناوری‌های نوین بازار کریپتوکارنسی است. همین موضوع به تنهایی می‌تواند دلیل محکمی بر درخشان بودن آینده ارز دیجیتال گولم باشد. یکی از قابلیت‌های این شبکه که به شدت مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد، سیستم خدمات رایانش ابری است. این سیستم که با نام Cloud Computing Service نیز شناخته می‌شود، وظایف را در محاسبات تقسیم‌بندی می‌کند. این قابلیت منحصربه‌فرد هنوز در هیچ سیستم یا پلتفرم دیگری مشاهده نشده است؛ بنابراین ارز GLM با تکیه به این قابلیت می‌تواند از رقبای احتمالی و فرضی خود پیشی بگیرد.

فراموش نکنید که بررسی کامیونیتی و رقبای یک پروژه می‌تواند تا حد زیادی تکلیف آینده دارایی مورد نظر را برای شما روشن کند. ارز دیجیتال GLM و شبکه ارائه دهنده آن نسبت به سیستم‌های محاسبات ابری سنتی در جایگاه برتر و بالاتری قرار دارند. اما اگر قصد بررسی جایگاه این دارایی دیجیتال در فهرست رمز ارزها را داشته باشید، خوب است بدانید که از نظر قیمت و رتبه در سایت کوین مارکت کپ، این ارز در حال رقابت با توکن‌هایی مثل GNO، MASK، TFUEL، WAVES و … است.

مشخصات فنی پروژه Golem

ساختار گولم، همواره ظرفیت شبکه را برای اجرای یک الگوی وظیفه‌ای آماده‌سازی می‌کند. هر درخواست شامل کد منبعی است که باید در سیستم گولم اجرا شود. برای اجرایی شدن این عملیات دستورهایی برای تقسیم وظیفه به بخش‌های کوچکتر فرستاده می‌شود تا با ارسال آنها به گره‌ها (Node)، تایید و اعتبار سنجی انجام بگیرد. همچنین یک چارچوب برای تراکنش‌ها و یک الگوی رجیستری هم در گولم تعریف شده‌اند که امکان حق انتخاب را برای کاربران فراهم می‌کنند.

الگوی رجیستری گولم (Application Registry) را با می‌توان با سرویس‌هایی مثل گوگل پلی مقایسه کرد. این الگو در قالب یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم وجود دارد و به توسعه‌دهندگان گولم این امکان را می‌دهد تا ابزارها و قالب‌های مبتنی بر وظیفه را برای رشد پروژه، مستقر کنند. چارچوب تراکنش‌ها هم شامل اجزایی است که کاربران می‌توانند از آنها برای انتخاب نوع تراکنش‌هایشان استفاده کنند.

شبکه گولم امن است؟

شبکه گولم از سیستمی با عنوان repuation system (سیستم شهرت) برای ایمن نگه داشتن ساختارش بهره‌مند شده است، اما مهم‌ترین مولفه در تاثیرگذاری سیستم امنیتی گولم چیست؟ هنگامی که یک درخواست کار تکمیل و انجام می‌شود، سیستم گولم به کاربران خود رتبه می‌دهد و در این رتبه‌بندی، شهرت ارائه‌دهندگان و درخواست‌کنندگان را ارائه می‌کند. این روشی است که با تکیه بر آن می‌توان سیستم مربوط به گره‌های مخرب و نامطمئن را تشخیص داد. اما مهم‌ترین عامل موثر در این سازوکار در گولم چیست؟

برای اینکه بتوانید درک کنید سیستم امنیتی گولم چیست، باید بدانید که گولم با تکیه بر پروتکل‌های مکانیزم اجماع اتریوم فعالیت می‌کند. در حال حاضر مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) در تامین امنیت شبکه گولم تاثیر می‌گذارد و با توجه به اینکه اتریوم به نسخه ۲.۰ ارتقا یافته، باید این مکانیزم از PoW به PoS انتقال داده شود.

ارز گولم

عامل موثر بر سرنوشت و ارز Golem چیست؟

پیشبینی‌های قیمت توکن GLM برای سال‌های آینده نشانگر آن هستند که این پروژه یک انتخاب خود برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و به‌دست آوردن سود است. پیشبینی‌های ۵ سال آینده نشان می‌دهند که Golem با یک رشد حداقل ۳ برابری روبه‌رو خواهد شد. طبق پیش‌بینی کارشناسان در موقعیت کاهش قیمت گولم، روی آن سرمایه‌گذاری کنید و منتظر تغییرات قیمتی و افزایش آن در آینده نه‌چندان دور باشید.

پیشبینی قیمت ارز GLM از ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶

وضعیت قیمت Golem در سال ۲۰۲۲ تا اینجای کار عمدتاً صعودی بوده است. با توجه به داده‌هایی که تا اکتبر ۲۰۲۲ به دست ما رسیده، ارقام زیر تا آخر سال پیش‌بینی می‌شوند:

 • ●      حداقل قیمت: ۰/۴۹ دلار
 • ●      حداکثر قیمت: ۰/۵۶ دلار

پیشبینی قیمت در سال ۲۰۲۳:

 • پیشبینی می‌شود که قیمت GLM حداکثر به ۰/۶۳ دلار برسد
 • میانگین قیمت: ۰/۵۸ و ۰/۵۳ دلار

پیشبینی قیمت در سال ۲۰۲۴:

 • ●      امکان کاهش قیمت به ۰/۶۱ دلار
 • حداکثر قیمت با توجه به پیشبینی‌ها: ۰/۷۲ دلار

پیشبینی قیمت در سال ۲۰۲۵:

 • حداکثر قیمت: ۰/۸۸ دلار
 • حداقل قیمت: حداقل قیمت: ۰/۶۹ دلار
 • ●      میانگین قیمت: ۰/۷۸ دلار

پیشبینی قیمت در سال ۲۰۲۶:

 • حداکثر قیمت: ۰/۷۷ دلار (با افت چشمگیر نسبت به ۲۰۲۵)
 • ●      حداقل قیمت: ۰/۶۵ دلار
 • میانگین قیمت: ۰/۷۲ دلار

بررسی آینده ارز گولم

با بررسی تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال گولم متوجه خواهید شد که بیشتری قیمتی که این رمز ارز تا کنون تجربه کرده است، چیزی حدود ۱/۲۵ دلار بوده است. در حال حاضر ارزش این دارایی ۶۰ الی ۷۰ درصد کمتری از این قیمت است. اما این موضوع نشان‌دهنده پرنوسان بودن این دارایی است؛ لذا برای ورود به بازار آن لازم است تمام جوانب را بررسی کنید.

حال که با پروژه Golem آشنا شدید، می‌دانید که این شبکه دارای فناوری پیچیده و هیجان‌انگیزی است. این فناوری قادر است توان محاسباتی کاربران را به افرادی که به آن نیاز دارند انتقال دهد. در این میان نیز هزینه این خدمات توسط رمرارز بومی شبکه پرداخت می‌شود. با درنظرگرفتن تمام این موارد، آینده ارز دیجیتال گولم به عنوان یک توکن اتریوم، آینده‌ای سبز و روشن خواهد بود. ضمن اینکه این شبکه هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است و با اتمام موفقیت‌آمیز آن می‌تواند جایگاه باثبات‌تری در بازار کریپتو پیدا کند. حال اگر قصد دارید وارد بازار معاملاتی این دارایی دیجیتال شوید، می‌توانید برای خرید و فروش آن از صرافی ایرانی و مطمئن سیمیا استفاده کنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا