۱۴۰۳/۲/۲۹
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال Floki چیست؟ معرفی ارز فلوکی

floki فلوکی

ارز دیجیتال فلوکی (Floki) یکی از میم کوین‌های محبوب دنیای کریپتو است که سگ ایلان ماسک الهام بخش توسعه آن بود! در حالی که بیشتر میم کوین‌ها کاربرد خاصی ندارند و صرفا روی علاقه کاربران به دنیای Meme حساب باز می‌کنند، توسعه دهندگان فلوکی برای کاربرد ارزش بالایی قائل هستند. اگر می‌خواهید بدانید ارز Floki چیست، چگونه از سایر میم کوین‌ها متمایز می‌شود و چه کاربردهایی دارد، در این مقاله از هلدینگ سیمیا همراه ما باشید.

ارز Floki چیست؟

میم کوین فلوکی ممکن است ظاهری بامزه داشته باشد، اما در اصل یک پروژه Web3 کامل است که در حوزه‌هایی مانند اقتصاد غیر متمرکز (DeFi)، ان اف تی (NFT) و متاورس (Metavers) حرف‌هایی برای گفتن دارد! فلوکی با شعار «رمز ارزی برای مردم» (The People’s Crypto) به فعالیت خود ادامه می‌دهد و توانسته خودش را از سایر میم کوین‌های تکراری و بدون نوآوری متمایز کند.

یکی از نکات قابل توجه در مورد ارز دیجیتال فلوکی مالیات ۳ درصدی آن برای تمامی‌عملیات‌های خرید و فروش است. درآمد حاصل از این مالیات به صورت مستقیم به خزانه داری فلوکی واریز شده و طبق ادعای توسعه دهندگان، در جهت توسعه و بهبود پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس اطلاعات موجود در وایت پیپر Floki تیم توسعه دهنده پس از جمع آوری سرمایه کافی، این مالیات را کاهش خواهد داد. البته تاکنون اطلاعاتی در مورد مقدار سرمایه مورد نیاز یا میزان کاهش مالیات منتشر نشده و رخ دادن چنین اتفاقی قطعی نیست.

مورد دیگر به بلاک چین فلوکی مربوط می‌شود. این ارز دیجیتال بلاک چین اختصاصی نداشته و بر بستر اتریوم با استاندارد ERC20 و بایننس اسمارت چین با استاندارد BEP20 فعالیت می‌کند. انتقال توکن FLOKI بین این دو شبکه امکان پذیر است و شامل مالیات ۳ درصدی نمی‌شود.

تاریخچه فلوکی

floki

ایلان ماسک در ژوئن ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) با انتشار توییتی اعلام کرد نام «فلوکی» را برای سگ شیبا اینوی خود انتخاب کرده است. توسعه دهندگان نیز با الهام گرفتن از این توییت نام فلوکی اینو (Floki Inu) را برای پروژه خود انتخاب کردند. این پروژه در ابتدا قرار بود یک میم کوین ساده باشد که مانند دوج کوین از تصویر یک سگ بامزه استفاده می‌کرد. اما با گذشت زمان فلوکی اینو تکامل پیدا کرد و به چیزی فراتر، یعنی یک اکوسیستم تبدیل شد. در ادامه تیم توسعه دهنده تصمیم گرفت نام پروژه را به فلوکی (Floki) تغییر دهد.

پروژه فلوکی اکنون روی ساخت یک اکوسیستم بلاک چینی و کمک‌های خیرخواهانه تمرکز کرده است. همکاری با کیمبال ماسک در کمپین باغبانی Million Gardens Movement و ساخت مدارس در کشورهای توسعه نیافته از جمله اهداف خیرخواهانه توسعه دهندگان Floki هستند.

Floki Inu چطور کار می‌کند؟

ارز دیجیتال فلوکی اینو ابتدا بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 و سپس روی بستر BNB Smart Chain و با استاندارد BEP20 ایجاد شد. فلوکی برای هر تریدی هزینه‌ای را تحت عنوان مالیات تراکنش کسر می‌کند.

وجوه جمع شده عمدتا به دو منظور استفاده خواهد شد. مورد اول توسعه مداوم اکوسیستم فلوکی است که شامل مواردی مثل استخدام توسعه‌دهندگان و افزایش مشارکت‌ها است. مورد دوم هزینه‌های مارکتینگ پروژه است که مواردی مثل کمپین‌‌های بازاریابی، لیست شدن در صرافی‌های متمرکز، تبلیغات، حمایت از رویدادها و غیره را در بر می‌گیرد.

روی انتقال‌ها و همچنین بریج بین دو شبکه،‌ این هزینه گرفته نخواهد شد. میزان مالیات تراکنش برای هر دو شبکه اتریوم و اسمارت چین برابر با ۳ درصد است.

سه ستون اصلی پروژه Floki

برای این که بهتر بدانیم ارز Floki چیست، باید با ۳ ستون اصلی پروژه آن آشنا باشیم که عبارتند از: میم، کاربرد و کمک خیرخواهانه.

فلوکی با قرار گرفتن در دسته میم کوین قرار است فراتر از محدودیت‌های مالی و بین مرزی فعالیت کند و برای تمامی کاربران دنیا در دسترس باشد. کاربرد این رمز ارز نیز در محصولاتی مانند والهالا (Valhalla – بازی مبتنی بر متاورس) و فلوکی پلیسیز (Floki Places – بازار خرید و فروش NFT) مشخص می‌شود. اهداف خیرخواهانه‌ای مانند ساخت مدارس در کشورهای فقیر و به طور کلی، ایجاد تاثیر مثبت در دنیا از طریق بهبود زندگی مردم، سومین ستون اصلی و مورد توجه توسعه دهندگان پروژه Floki است.

بد نیست بدانید تبدیل شدن فلوکی به مشهورترین و پرکاربردترینارز دیجیتال دنیا، هدف اصلی توسعه دهندگان این پروژه است. البته در حال حاضر این میم کوین فاصله بسیار زیادی با بیت کوین یا حتی دوج کوین (ملقب به پادشاه میم کوین‌ها) دارد!

ارز Floki چه کاربردی دارد؟

فلوکی

توکن FLOKI بر بستر بلاک چین اتریوم و هم‌چنین بایننس اسمارت چین عرضه شده و در نتیجه به صورت ERC20 و BEP20 در دسترس قرار دارد. ارز Floki دیگر یک میم کوین ساده نیست که کاربرد آن به انتقال ارزش محدود باشد. امروزه Floki به یک اکوسیستم جامع تبدیل شده محصولات اختصاصی خودش را دارد:

فلوکی پلیسیز (Floki Places)

این بازار قرار است محلی برای معامله سریع توکن‌های NFT و کالاهای مختلف باشد که توکن Floki روش پرداخت اصلی آن خواهد بود. البته در حال حاضر شاپ فلوکی (Shop Floki) تنها فروشگاه رسمی این پروژه است که صرفا کالاهایی مانند لباس عرضه کرده است؛ ولی با همکاریبایننس پی (Binance Pay) از خرید با انواع ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

دانشگاه فلوکی (‍University of Floki)

دانشگاه فلوکی با هدف افزایش اطلاع رسانی در زمینه وب ۳ و فناوری‌های مرتبط با آن ایجاد شده است. در این دانشگاه توکن FLOKI به عنوان ارز رسمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بیشتر محتوای این دانشگاه مجازی به صورت رایگان در دسترس قرار دارد، اما با این حال برای انجام یک سری عملیات‌های خاص باید از توکن فلوکی استفاده کرد.

والهالا (Valhalla)

والهالا یک بازی مبتنی بر متاورس است که در آن بازیکنان می‌توانند مالکیت آیتم‌های دنیای مجازی در قالب توکن NFT را به دست بیاورند. این بازی از ساختار Play-To-Earn استفاده می‌کند؛ در نتیجه کاربران می‌توانند از طریق روش‌های مختلف توکن Floki کسب کنند و درآمدزایی داشته باشند. در دنیای مجازی والهالا، FLOKI ارز رسمی است و برای خرید و فروش دارایی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارت فلوکی (Floki Card)

کارت فلوکی قرار است در فاز اول به صورت کارت‌های مجازی پیش پرداخت (Prepaid) عرضه شود. فاز دوم نیز همان کارت اعتباری فیزیکی که بر اساس نقشه راه پروژه، احتمالا تا اواخر سال میلادی جاری عرضه خواهد شد.

در حال حاضر کاربران می‌توانند از طریق ارائه توکن‌های FLOKI (یا ارزهای دیجیتال دیگر)، کارت اعتباری ویزا یا مستر کارت مجازی ایجاد کرده و در انواع فروشگاه‌های دنیا مورد استفاده قرار دهند. کارمزد شارژ این نوع کارت مجازی با توکن فلوکی ۳.۷۵ درصد که ۱ درصد از آن سوزانده خواهد شد. ۲.۷۵ درصد باقیمانده نیز برای خزانه داری ارسال می‌شود.

فلوکی فای (FlokiFi)

ارز دیجیتال فلوکی

فلوکی فای نامی‌ برای گروه محصولات حوزه اقتصاد غیر متمرکز است که با برند Floki عرضه خواهند شد. فلوکی فای لاکر (FlokiFi Locker) اولین محصولی است که به این شیوه عرضه شده و بر اساس ادعای توسعه دهندگان، روشی آسان و امن برای قفل کردن انواع توکن‌های دیجیتالی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌های فلوکی فای به صورت اتوماتیک برای خرید توکن FLOKI مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توکن‌ها توسط پروتکل FlokiFi Locker برای هر عملیات قفل کردن مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت سوزانده خواهند شد. ۷۵ درصد باقیمانده نیز برای خزانه داری فلوکی ارسال می‌شود.

مزایا و معایب پروژه فلوکی

هر پروژه رمز ارزی نکات مثبت و منفی خاص خودش را دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه مهمترین مزایا و معایب فلوکی را مشاهده می‌کنید:

مزایامعایب
اهداف مشخص برای پروژه و آینده اکوسیستم آنناشناس بودن اعضای تیم توسعه دهنده
کاربردهای فراتر از انتقال ارزش و عرضه محصولات در حوزه‌های متاورس و دیفایدریافت مالیات ۳ درصدی برای انجام هر تراکنش که تا زمانی نامعلوم ادامه خواهد داشت
قابل استفاده در شبکه‌های محبوب اتریوم و بایننس اسمارت چینمیم کوین‌ها معمولا نوسان قیمت زیادی دارند و احتمال پامپ و دامپ شدنشان هم بیشتر است

نگاهی به نقشه راه Floki Inu

floki inu

قسمت رودمپ در سایت فلوکی،‌ ما را به مقاله‌ای که در مدیوم این پروژه منتشر شده هدایت می‌کند. این مقاله برنامه‌های این پروژه برای دو فصل پایانی سال ۲۰۲۲ و نه بیشتر را ارائه می‌کند. برای فصل سوم سال ۲۰۲۲ موارد زیر در نقشه راه Floki وجود دارد:

 • انتشار توکن‌های بی‌همتای Gemstone: این توکن‌ها دسترسی‌های VIP و مزایایی را برای هولدرها ایجاد می‌کنند. این توکن‌ها در Opensea قابل خرید و فروش هستند.
 • Project L: این پروژه از توکن فلوکی برای تراکنش‌ها استفاده می‌کند و به نوعی کاربردهای این توکن را افزایش می‌دهد.
 • پل میان زنجیره ای Floki: به کمک این پل می‌توان توکن‌های Floki Inu را بین دو زنجیره اتریوم و BNB Smart Chain جابجا کرد.
 • چندین آپدیت برای Valhalla
 • قابلیت استیک و فارم: قصد دارند تا با مذاکره با پلتفرم‌های دیفای کلیدی، امکان استیکینگ و فارمینگ توکن ارز دیجیتال فلوکی را فراهم کنند. تا به اینجا که دو سوم از فصل سوم سپری شده، هنور پلتفرم دیفای بزرگی این امکان را فراهم نکرده و فقط Inverse Finance و BarnBridge امکان استیک و فارم فلوکی را فراهم کرده‌اند.

برای فصل پایانی سال نیز برنامه‌های فلوکی اینو به شرح زیر است:

 • دبیت کارت فلوکی: آن‌ها می‌گویند که مذاکرات با یکی از شرکای کلیدی در حوزه پرداخت برای Floki Debit Card در مراحل پایانی است و احتمالا در فصل چهارم شاهد ارائه این خدمت خواهیم بود.
 • شروع مراحل تبدیل شدن به یک دائو: به گفته تیم فلوکی، صرافی‌های بزرگ برای لیست کردن ارز دیجیتال Floki Inu، تبدیل آن به یک DAO را ضروری دانسته‌اند. قدم اول طراحی یک پلتفرم و چارچوب آن برای ارائه پیشنهادها و رای‌گیری است.
 • راه‌اندازی دانشگاه فلوکی
 • راه‌اندازی FlokiPlaces
 • انتشار Valhalla

کدام صرافی‌ها از معامله ارز فلوکی پشتیبانی می‌کنند؟

در حال حاضر صرافی‌های زیادی از خرید ارز فلوکی یا فروش آن پشتیبانی کرده که تعدادی از آنان را در پایین مشاهده می‌کنید:

 • بایننس (Binance)
 • کوکوین (KuCoin)
 • بیت فینکس (Bitfinex)
 • گیت آی او (Gate.io)
 • اوکی اکس (OKX)
 • بای بیت (Bybit)
 • یونی سواپ (UniSwap)
 • پنکیک سواپ (PancakeSwap)
 • بای سواپ (BiSwap)
 • ایپ سواپ (ApeSwap)

لازم به ذکر است که بیشتر صرافی‌های نامبرده معمولا با آی پی ایرانی قابل دسترسی نیستند و حتی اگر باشند، طبق قوانین خود امکان خدمات‌دهی به ساکنین کشور ایران را ندارند. بنابراین توصیه می‌شود حتما با استفاده از ابزارهای تغییر آی پی حرفه‌ای (IP خارجی ثابت) از این صرافی‌ها استفاده کنید و در صورت نیاز به احراز هویت، باید از فردی کمک بخواهید که در خارج از کشورهای تحریم شده زندگی می‌کند. پیشنهاد ما این است برای جلوگیری از دردسرها و خطرات سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های خارجی، صرافی سیمیا را جایگزین کنید.

معرفی کیف پول‌های فلوکی

ارز دیجیتال floki

همان طور که قبلا اشاره شد، ارز دیجیتال فلوکی در قالب توکن‌های ERC20 و BEP20 عرضه شده است. با توجه به محبوبیت این دو استاندارد ساخت توکن، کیف پول‌های زیادی قابلیت نگهداری FLOKI را خواهند داشت که در ادامه برخی از آنان را معرفی می‌کنیم:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • مای اتر والت (MyEtherWallet)
 • اکسودس (Exodus)

علاوه بر موارد ذکر شده هر صرافی ارز دیجیتال متمرکزی که از خرید و فروش Floki پشتیبانی می‌کند هم به طور معمول امکان نگهداری این میم کوین را برای کاربران خود فراهم می‌سازد.

بررسی توکن فلوکی اینو

توکن Floki Ino در ابتدا روی شبکه اتریوم ایجاد شد و عرضه آن ۱۰ تریلیون واحد در نظر گرفته شد. مدتی بعد این توکن روی شبکه BNB Smart Chain نیز با همین تعداد ایجاد شد. کاربران می‌توانند توکن‌های خود را بین این دو شبکه بریج کنند و هزینه‌ای نیز در قالب مالیات تراکنش نپردازند.

از مجموع ۲۰ تریلیون توکن FLOKI تعدادی از آن‌‌ها سوزانده شده و تعدادی نیز در بریج‌های اتریوم و BSC قفل شده‌اند. این توکن‌ها در اصل از چرخه خارج شده‌‌اند و تعداد آن‌‌ها به شرح زیر است:

 • ۱.۴۳ تریلیون در اتریوم سوزانده شده است.
 • ۱.۱۶ تریلیون در بریج اتریوم قفل شده است.
 • ۳.۵ تریلیون در BSC سوزانده شده است.
 • ۴.۵۶ تریلیون در بریج BSC قفل شده است.

بنابراین می‌توان گفت ۱۰.۶۵ تریلیون از توکن‌های فلوکی اینو از چرخه خارج شده‌‌اند. به گزارش صرافی سیمیا در زمان نگارش این مقاله ۹٬۰۵۹٬۹۴۰٬۸۹۹٬۷۹۷ توکن FLOKI در گردش است و این رمزارز ارزش بازاری در حدود ۹۰ میلیون دلار دارد؛ از این حیث بین تمام ارزهای دیجیتال در جایگاه ۲۶۶ قرار گرفته است. قیمت فلوکی اینو ۰.۰۰۰۰۰۹۹ دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته حدودا ۲.۷ میلیون دلار بوده است. ۰.۰۰۰۳۳ دلار بالاترین قیمت تاریخ فلوکی اینو است که در تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۰ ثبت شده است. همچنین ۰.۰۰۰۰۰۰۰۸۴ پایین‌ترین قیمت Floki Ino است که مربوط به ۱۵ تیر ۱۴۰۰ است.

آیا ۱ سنت شدن فلوکی اینو رخ خواهد داد؟

فلوکی اینو

افراد زیادی در روزهای سبز بازار کریپتو و میم‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۱، با رویای ۱ سنت شدن و سود چند هزار درصدی اقدام به خرید فلوکی اینو کردند؛ اما آیا رسیدن به این قیمت برای این رمزارز شدنی و منطقی هست؟ اجازه بدهید ابتدا سراغ تعداد توکن در گردش و محاسبه مارکت کپ با قیمت ۱ سنت برویم.

همانطور که گفتیم در حال حاضر نزدیک به ۹ تریلیون توکن FLOKI در گردش است. همچنین هیچ‌گونه مکانیزم سوزاندن توکن هنوز برای فلوکی تعریف نشده است. اگر قیمت این رمزارز بخواهد به ۰.۰۱ دلار برسد، مارکت کپ یا ارزش بازار آن رقمی در حدود ۹۰ میلیارد دلار خواهد شد. این عدد را در کنار ارزش بازار فعلی دیگر رمزارزهای برتر بازار قرار دهید.

مارکت کپ تتر حدود ۶۷ میلیارد، بایننس کوین حدود ۴۵ میلیارد، XRP حدود ۱۶ میلیارد، کاردانو ۱۵ میلیارد و سولانا ۱۰ میلیارد دلار است. این یعنی فلوکی اینوی ۱ سنتی از پروژه‌هایی با این ابعاد،‌ اکوسیستم، کاربرد و کاربر بالاتر قرار می‌گیرد.

برای این که فلوکی اینو بتواند به جایگاهی همانند پروژه‌‌های ذکرشده برسد، باید بتواند یک اکوسیستم بزرگ و مناسب را ایجاد کند، اکوسیستمی که توکن فلوکی اینو قلب تپنده و ابزار پرداخت در آن باشد. توسعه‌دهندگان زیادی باید جذب این پروژه شوند تا به دنبال آن‌ها کاربران هم به دنیای فلوکی اینو وارد شوند.

سوال مهمی که از خودمان باید بپرسیم این است که چرا باید توسعه‌دهندگان و پروژه‌های مختلف بخواهند سراغ فلوکی اینو بیایند؟ این پروژه چه شرایط و امکانات ویژه‌ای را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد؟ حقیقت این است که فلوکی اینو هنوز شرایطی ندارد که قانع‌کننده باشد و ما بگوییم این پروژه آینده درخشانی در پیش دارد، اکوسیستم بزرگی می‌سازد و توکن FLOKI کاربردهای بی‌شماری خواهد داشت.

ارز دیجیتال فلوکی اینو یک میم‌‌کوین است، هر چند تلاش دارد تا خود را فراتر از این موضوع نشان دهد. ارزش میم‌کوین‌‌ها بیش از هر چیز به حمایت جامعه و طرفداران آن بستگی دارد. اگر روزی فرا برسد که طرفدار جدیدی جذب این پروژه نشود و حمایت جامعه آن نیز کمرنگ شود، در سراشیبی سقوط قرار خواهد گرفت.

اگر بخواهیم همه موارد این بخش را جمع‌بندی کنیم، باید بگوییم بسیار بعید است که قیمت Floki Inu به ۱ سنت برسد. در واقع احتمال از بین رفتن آن از ۱ سنت شدنش بیشتر است. دسترسی به این قیمت زمانی می‌تواند امکان‌پذیر باشد که تحولات بزرگی در این پروژه رخ دهد، مکانیزم سوزاندن برای آن در نظر گرفته شود، سرمایه زیادی به آن وارد شود، کاربر و توسعه‌دهنده زیادی جذب کند و توکن فلوکی دارای کاربردهای متعدد و واقعی شود.

آیا پروژه فلوکی در آینده موفق خواهد بود؟

ارز Floki شاید به خاطر ارتباط با دنیای Meme و سگ ایلان ماسک به محبوبیت رسیده باشد، اما یک میم کوین عادی نیست. فلوکی اکنون به اکوسیستمی‌ تبدیل شده که محصولات مختلفی در زمینه‌های متاورس و ان اف تی ارائه نموده است. علاوه بر این، توسعه دهندگان Floki نیز مسیر مشخصی برای آینده این پروژه ترسیم کرده‌اند و به کمپین‌های خیرخواهانه هم اهمیت می‌دهند. با این وجود، موفقیت فلوکی به میزان کاربرانی که از این ارز دیجیتال و محصولات اکوسیستم آن استفاده کنند، بستگی خواهد داشت.

جمع بندی:

بازار نزولی سال ۲۰۲۲ باعث فروکش کردن تب میم‌کوین‌ها شد. فلوکی اینو به عنوان یکی از این میم‌کوین‌ها، رشد خوبی در سال ۲۰۲۱ داشت و این روزها نسبت با بالاترین قیمت تاریخش، ۹۷ درصد ریزش داشته است. Floki Inu در طی این مدت سعی کرده تا با ساخت اکوسیستم و ایجاد کاربرد واقعی برای توکن FLOKI از میم‌کوین بودن فاصله بگیرد، اما این اتفاق به سادگی رخ نخواهد داد. در این مقاله به این فلوکیاینو چیست، نحوه کار و ویژگی‌های آن پرداختیم. تیم، نقشه راه، مشارکت‌ها و ارز فلوکی نیز بررسی شده است.

سوالات متداول:

فلوکی اینو یکی از میم‌‌کوین‌‌هایی است که در سال ۲۰۲۱ و پس از توییتی از ایلان ماسک مبنی بر سگی به نام Floki ایجاد شد. آن‌ها مدعی هستند که جای دو‌ج‌کوین و شیبا را خواهند گرفت و به جمع ۱۰ رمزارز برتر بازار راه پیدا می‌کنند،‌ اما تا به امروز عملا از این جمع دورتر شده‌اند. فلوکی اینو روی دو شبکه اتریوم و BNB Smart Chain وجود دارد و در تلاش است تا از میم‌کوین‌ها فاصله گرفته و اکوسیستمی برای خود بسازد.

با توجه به عرضه زیاد رمزارز فلوکی اینو و این که مکانیزمی سوزاندنی هم ندارد، در صورت دستیابی به این قیمت مارکت کپی حدود ۹۰ میلیارد دلار پیدا خواهد کرد که از ارزش بازار تتر،‌ بایننس کوین و سولانا بیشتر است. احتمال دسترسی به این قیمت برای فلوکی اینو بسیار پایین است. در واقع احتمال نابود شدن این رمزارز از یک سنت شدنش بیشتر است. برای دستیابی به این قیمت تحولات بزرگی در Floki Inu باید رخ دهد که فعلا دور از انتظار است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا