۱۴۰۳/۳/۱
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال BNT چیست؟ معرفی رمزارز بنکور و پروژه Bancor

bnt بنکور bancor

شبکه بنکور یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که به شما امکان مبادله ارزهای دیجیتال را بدون دخالت و واسطه گری موسسات مالی و اشخاص ثالث می‌دهد. ارز بنکور (BNT) نیز توکن بومی این شبکه است. این شبکه توانایی اتصال به شبکه‌های دیگر از جمله اتریوم (ETH) و “EOS” را دارد.

توسعه دهندگان این پروژه اعلام کردند که قصد دارند شبکه‌های بیشتری را به سیستم پشتیبانی Bancor اضافه کنند تا آن‌ها نیز بتوانند به بنکر متصل شوند. اگر می‌خواهید که به پاسخ سوال BNT چیست؟ برسید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی پروژه بنکور

برای پاسخ به پرسش BNT چیست، ابتدا بهتر است کمی با شبکه آن آشنا شوید. شبکه Bancor یک پروتکل بلاک چینی برای مبادله ارزهای دیجیتال است. پروتکل شبکه بنکر از تقریبا ۱۰ هزار جفت توکن با استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کند. این شبکه از مجموعه قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) تشکیل شده که مدیریت مبادله‌های ارز دیجیتال را بر عهده دارند. در واقع، شما برای انجام مبادلات و معاملات خود نیازی به صرافی، طرف مقابل و… ندارید. از طرفی، این قراردادهای هوشمند، با مدیریت نقدینگی شبکه، تمامی توکن‌های موجود در شبکه را برای مبادلات به یکدیگر وصل می‌کنند.

Bancor Protocol

همچنین از آن جایی که شبکه بنکر به نوعی یک صرافی غیرمتمرکز است، از شیوه Automated Market Maker به معنای بازارساز خودکار استفاده می‌کند. در این شیوه بدون نیاز به ثبت معاملات در یک دفتر سفارشات (Order Book) مانند صرافی‌های متمرکز، معاملات انجام می‌شود. البته، این شیوه به طور کلی در تمامی صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارز دیجیتال BNT چیست؟

توکن بنکر با نماد BNT، توکن بومی شبکه بنکر است که از مولفه‌های اصلی این شبکه به شمار می‌آید. از نقش‌های مهم توکن BNT می‌توان به حفظ و افزایش امنیت شبکه، حق عضویت در “BancorDAO”، تشویق کاربران و اهدای پاداش مشارکت در شبکه به کاربران اشاره کرد. پس از خرید این توکن، برای نگهداری می‌توانید از کیف پول های BNT استفاده کنید.

در واقع، کاربرانی که توکن بنکور را خریداری می‌کنند، امکان مشارکت در بهبود پروتکل و حق رای را دارند. همچنین، این کاربران برای انجام معاملات در شبکه بنکر، تخفیف‌هایی روی کارمزد معامله خود دریافت می‌کنند. چنانچه در بهبود شبکه نیز فعالیت کنند، پاداش‌هایی به آن‌ها تعلق می‌گیرد که شامل همان توکن‌های بنکر است.

به نظر شما، هدف BNT چیست؟ در معرفی رمز ارز بنکور، باید بگوییم که هدف این توکن کمک شبکه بنکر برای حذف مراحل مبادله ارزهای دیجیتال و کم کردن هزینه‌های مبادله آن‌ها است. در واقع، با ایجاد یک استخر نقدینگی به شما امکان مبادله توکن‌های خود بدون نیاز به واسطه را می‌دهد. معمولا معامله گران از این شبکه برای مبادله‌های کوچک خود استفاده می‌کنند. پس، اگر توکن‌های کم ارزش با نقدینگی پایینی دارید، می‌توانید آن را با هزینه پایین در بنکر به ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنید.

استیک کردن Bancor

سودی که به واسطه استیک کردن توکن BNT به کاربران داده می‌شود در اصل به عنوان مشوقی برای تامین نقدینگی شبکه توسط کاربران در نظر گرفته شده است.

مبنای استیک کردن توکن BNT این است که کارمزد تریدرها کاهش یابد.

همچنین افزایش حجم معاملات و کارمزد کلی شبکه نیز به نقدینگی نیاز دارد. تیم پروژه انتظار دارد با ارائه انگیزه به کاربران باعث رشد و شکوفایی شبکه خود باشد.

bnt

تاریخچه مختصری از پروژه بنکر

شبکه بنکر برای اولین بار توسط Eyal Hertzog، Guy Benartzi، Galia Benartzi و Yudi Levi در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد. سپس، در سال ۲۰۲۰، مورد بازبینی قرار گرفت و نسخه “Bencor V2” با اعمال یک سری پیشرفت‌های جدید برای کاربران مورد استفاده قرار گرفت.

قطعا این شبکه یکی از منحصر به فردترین پروتکل‌های “DeFi” نیست ولی یکی از اولین پلتفرم‌های AMM یا همان بازارساز خودکار به حساب می‌آید. شرکت سرمایه گذاری “Draper Fisher Jurvetson” یکی از اعضای تیم توسعه دهنده شبکه بنکر به حساب می‌آید و در واقع، شریک و سرمایه گذار این پروژه است. در عرضه اولیه توکن (ICO)، بنکر توانست ۱۵۳ میلیون دلار بودجه جمع آوری کند که این بودجه توسط بنیاد “BProtocol” مدیریت شد.

در ادامه به معرفی هر یک از اعضای تیم توسعه دهنده این شبکه ارز دیجیتال می‌پردازیم.

Eyal Hertzog

او یک کارآفرین در حوزه فناوری است که یک پلتفرم برای به اشتراک گذاری ویدئو در اسرائیل را راه اندازی کرد. این پلتفرم بیش از ۵۰ میلیون کاربر به دست آورد و نقش بسیار مهمی در حوزه فناوری داشت. او در پروژه شبکه بنکر نیز معمار محصولات شبکه و هر چیزی که با شبکه در ارتباط بوده، است.

Guy Benartzi

او یکی از بنیان گذاران و توسعه دهندگان شبکه بنکر است که نقش مدیر اجرایی در این مجموعه را ایفا می‌کند. او در سال ۲۰۰۵ نیز یک شرکت به نام “Mytopia” تاسیس کرد که روی توسعه بازی‌هایی برای شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کرد.

بنکور

Galia Benartzi

او خواهر Guy Benartzi است که به همراه برادرش از بنیان گذاران شبکه بنکر هستند. او در حوزه کارآفرینی فعالیت می‌کند و مدیر عامل و موسس شرکت “Particle Code” است.

Yudi Levi

او بیش از ۲۰ سال سابقه کارآفرینی حوزه فناوری دارد و در پروژه شبکه بنکر، مدیر ارشد فناوری به حساب می‌آید. همچنین، او موسس “CoinApp” است و قصد دارد از فناوری موجود در “CoinApp” برای ایجاد ارزهای دیجیتال استفاده کند.

نقشه راه

پروژه بنکور نقشه راه رسمی ندارد، اما تمرکز آن‌ها بر روی بهبود پلتفرم و افزودن ویژگی‌های جدید ادامه دارد. در ماه می ۲۰۲۱ تیم پروژه سه موضوع را اعلام کرده است که قرار است بر روی آن‌ها تمرکز بیشتری داشته باشند.

 • پشتیبانی از توکن‌های بیشتر
 • دسترسی و کنترل مالی
 • ترید در کلاس جهانی

ویژگی‌های ارز دیجیتال BNT چیست؟

ارز دیجیتال بنکر برای صنعت پرداخت مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد و در راهنمای خرید و فروش ارز BNT، روش استفاده از آن ذکر شده است. این توکن رتبه ۱۰۰ در میان کل ارزهای دیجیتال را دارد و تقریبا ۴ درصد بازار را به خودش اختصاص داده است.

کاربران شبکه بنکر از توکن BNT به عنوان یک ارز واسطه برای معاملات خود استفاده می‌کنند. معاملات و مبادلات در شبکه بنکر، مانند دیگر شبکه‌ها نیست و برای انجام آن‌ها، از یک لایه مجزا به نام کسپر اتریوم (Casper Etherum) استفاده می‌کند. در واقع تمامی معاملات در این لایه انجام می‌شود.

اگر ارز دیجیتال بنکر را خریداری کنید یا از آن‌ها در شبکه استفاده کنید، نقدینگی شبکه برای انجام مبادلات ارزهای دیجیتال کوچک نیز فراهم می‌شود. از دیگر ویژگی‌های ارز دیجیتال بنکر می‌توان به امکان ترید یا حتی استیکینگ (Staking) آن اشاره کرد. برای استیکینگ این ارز دیجیتال باید به سایت رسمی بنکر مراجعه کرده و پس از استیکینگ، پاداش خود را دریافت کنید. البته، علاوه بر دریافت پاداش، استیکینگ ارز دیجیتال بنکر به تامین نقدینگی آینده شبکه نیز کمک می‌کند.

ارز دیجیتال BNT

شبکه بنکور و تمامی رقبای آن از جمله یونی سواپ (UniSwap)، از مهم‌ترین سیستم‌های مالی غیرمتمرکز (DEX) هستند. این سیستم‌ها در واقع همان صرافی‌های غیرمتمرکزی هستند که کار مبادلات ارزهای دیجیتال را بسیار ساده‌تر می‌کنند. البته، اگر از شبکه بنکر استفاده کنید، متوجه می‌شوید که این شبکه نسبت به یونی سواپ، کارمزد بالاتری برای هر معامله دریافت می‌کند که یکی از نقاط ضعف بنکور به حساب می‌آید.

مزایا و معایب بنکور و ارز دیجیتال آن

معمولا هر پروژه ارز دیجیتال در زمینه ارائه خدمات به کاربرانش، یک سری مزایا و معایبی را به دست می‌آورید. به عنوان مثال، یک شبکه ممکن است برای انجام تراکنش‌ها، سرعت بالایی داشته باشد و از طرفی، کارمزد بالایی هم دریافت کند. اگر همچنان پاسخ به پرسش مزایا و معایب BNT چیست؟ را نمی‌دانید، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

مزایا ارز دیجیتال و شبکه بنکور BNT

ارز دیجیتال بنکور
 • برخی از ارزهای دیجیتال به سختی معامله می‌شود و همه صرافی‌ها از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. شبکه بنکر این امکان را به شما می‌دهد تا بسیاری از آن ارزهای دیجیتال را معامله کنید.
 • کاربرانی که در امنیت و توسعه شبکه بنکور نقش دارند، می‌توانند بدون محدودیت و دریافت مجوز از این شبکه متن باز (Open Source) استفاده کنند.
 • همان‌طور که اشاره کردیم، امکان استیک کردن ارز دیجیتال بنکر در وبسایت همین شبکه وجود دارد. کاربرانی که استیکینگ انجام دهند، پاداشی را نیز دریافت می‌کنند.
 • هدف شبکه بنکور، حذف واسطه و صرافی‌های دیگر است و او با خدماتی که ارائه می‌دهد، تا حد زیادی این واسطه‌ها را از میان معاملات حذف کرده است.

معایب ارز دیجیتال و شبکه بنکور BNT

پیش‌تر نیز اشاره کردیم، کارمزد انجام معامله در شبکه بنکر نسبت به دیگر سیستم‌های مالی غیرمتمرکز بالاتر است. از این رو، یکی از معایب آن دریافت کارمزد فراوان برای انجام معاملات به حساب می‌آید که البته، تیم توسعه دهنده شبکه بنکر هنوز هم هیچ برنامه‌ای برای بهبود و کاهش هزینه آن ندارند.

یکی دیگر از معایب شبکه بنکور را می‌توان عدم پشتیبانی از بسیاری ارز دیجیتال در نظر گرفت. در اصل، بنکور ادعا دارد که از ارزهای دیجیتال کمتر استفاده شده نیز پشتیبانی می‌کند و اگر در صرافی‌های دیگر امکان معامله آن وجود نداشت، بنکر می‌تواند معامله آن را انجام دهد. ولی این فقط یک ادعا است و برخی کاربران اعلام کردند که هنوز هم بسیاری از ارزهای دیجیتال کمتر استفاده شده، در این شبکه پشتیبانی نمی‌شود. احتمالا الان متوجه شده‌اید که معایب ارز دیجیتال BNT چیست و بهتر می‌توانید آن را با دیگر نمونه‌ها مقایسه کنید.

عملکرد شبکه بنکور

استخرهای نقدینگی شبکه بنکور عملکرد خاصی دارند. این شبکه به عنوان یک بازارساز خودکار (AMM) قصد دارد که کاربرانش را برای سپرده گذاری ارز دیجیتال در این استخرها تشویق کند. از این رو، شما برای انجام معاملات باید جفت معاملاتی خود را به این استخرها واریز کنید.

به عنوان مثال، یک استخر در شبکه بنکور از جفت معاملاتی ارز دیجیتال اتریوم و دای (DAI) پشتیبانی می‌کند. یعنی شما برای امکان واریز ارز دیجیتال اتریوم یا دای را به این استخر دارید. اگر اتریوم واریز کنید، به ازای آن «دای» یا بالعکس دریافت می‌کنید. البته، برای حفظ نقدینگی، باید مقداری ارز دیجیتال بنکور نیز در استخر آن واریز شود. این توکن‌های بنکور که برای هر معامله واریز می‌شود، در واقع ارز واسطه است.

ارز دیجیتال Bancor

پیش بینی آینده ارز دیجیتال BNT

طبق پیش بینی‌های انجام شده، ارز دیجیتال بنکور تا پایان سال ۲۰۲۲ ممکن است به حداکثر ۰٫۵۱ دلار برسد. میانگین ارزش این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲، ۰٫۴۸ دلار است. همچنین، احتمال می‌رود که بازار بنکر پس از یک مدت طولانی روند صعودی، به یک سقوط بزرگ برسد. پس باید در نظر داشته باشید که ممکن است در سال آینده، ارزش این ارز دیجیتال کاهش بیابد.

پیش بینی قیمت BNT در سال ۲۰۲۳

از آن جایی که تیم توسعه دهنده شبکه بنکور در تلاش هستند تا مسبب پیشرفت این شبکه شوند، ممکن است در سال ۲۰۲۳ به نتایج بسیار خوبی برسند. از این رو، احتمال این که ارز دیجیتال بنکر روند صعودی در سال ۲۰۲۳ به دست آورد، بسیار بالا است. پیش بینی قیمت ارز دیجیتال بنکر در سال ۲۰۲۳، حداکثر ۰٫۸۰ دلار، حداقل ۰٫۶۳ دلار و میانگین ۰٫۶۶ دلار است.

پیش بینی قیمت BNT در سال ۲۰۲۴

معمولا زمانی که بازار یک ارز دیجیتال، بسیار صعودی یا نزولی می‌شود، پیش بینی قیمت آن بسیار سخت است. در سال ۲۰۲۴ نیز روند قیمتی بنکر به همین شکل است. ولی به طور میانگین می‌توان گفت که ارزش بنکر در سال ۲۰۲۴ به ۰٫۹۶ دلار خواهد رسید. حداکثر قیمت این ارز دیجیتال ۱٫۰۹ دلار و حداقل قیمت آن ۰٫۹۳ دلار خواهد بود.

ویژگی‌های کلیدی و برجسته بنکور

بنکر به عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال در جهان ویژگی‌های حائز اهمیتی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

– هدف پروتکل بنکر این است که به استاندارد جدیدی برای توکن‌های ERC-20 تبدیل شود. پروتکل بنکور با استفاده از قراردادهای هوشمند به استخرهای نقدینگی متصل می‌شود و نقدینگی ثابتی را برای شبکه فراهم می‌کند که نیاز به خریدار یا فروشنده را در این سیستم از بین می‌برد.

– پروتکل بنکور از ماژول‌های اتصال دهنده بهره می‌برد که موجودی نگهداری شده هر توکن در قرارداد هوشمند ERC20 را حفظ می‌کند.

– قیمت‌ها با استفاده از فرمول بنکور برای حفظ تعادل بین اتصالات و قراردادهای هوشمند دوباره محاسبه می‌شوند.

– این پروتکل به دلیل تبدیل توکن‌ها بدون نیاز به طرف متقابل یک انقلابی در فضا ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

– در این شبکه هیچ اسپردی بین قیمت خرید و فروش وجود ندارد.

– فرمولی که بنکور از آن استفاده می‌کند شفاف بودن قیمت‌ها را تضمین می‌کند.

– به واسطه نقدینگی ثابت پروتکل، کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند یک توکن را به توکن دیگری تبدیل کنند.

– بانکور از قراردادهای هوشمندی استفاده می‌کند که از طریق آن تراکنش‌ها انجام می‌شود که نیاز به اعتماد بین اشخاص ثالث را حذف می‌کند.

ارز بنکور

خرید و فروش ارز بنکور

با بررسی ویژگی‌های این رمز ارز و پروژه آن حتما شما هم به فکر معامله این ارز دیجیتال افتادید. بسیاری از صرافی‌های معتبر در سراسر دنیا از ارز دیجیتال بنکر پشتیبانی می‌کنند که شما می‌توانید به راحتی و با مطالعه راهنمای خرید و فروش ارز BNT در هر پلتفرم به خرید و فروش آن بپردازید.

معتبرترین صرافی‌ها برای معامله بنکور:

 • بایننس
 • هیوبی
 • کوکوین
 • سیمیا

کیف پول مناسب بنکور

شما برای ذخیره و حفظ امنیت رمز ارزها به کیف پول های BNT نیاز دارید که علاوه بر سطح امنیتی بالا، کاربری ساده‌ای نیز داشته باشند. بهترین والت‌ها برای بنکور به این ترتیب هستند:

 • تراست ولت
 • متامسک
 • اتمیک ولت

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بنکور

حالا که با شبکه و ارز دیجیتال بنکور آشنا شده‌اید، ممکن است نسبت به سرمایه گذاری در آن نیز علاقمند شوید. باید بگوییم که سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال جوانب متفاوتی دارد. یعنی با توجه به تمامی نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال، نمی‌توان سرمایه گذاری در آن توصیه یا رد کرد.

فقط باید به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال پر از نوسان است. پس انتظار نداشته باشید که سرمایه گذاری شما بدون ضرر، طی یک شب به سود برسد. ارز دیجیتال بنکور نیز بیشتر برای سرمایه گذاری بلند مدت توصیه می‌شود و به طور کلی، آینده روشنی برای این ارز دیجیتال پیش بینی شده است.

نحوه کار پروتکل Bancor

Bancor Network

به طور خلاصه ما بجز صرافی‌های متمرکز به پلتفرم‌های غیرمتمرکزی مثل Bancor نیاز داریم.

این تبادل توکنی با هیچ دارایی دیگری امکان پذیر نیست.

برای مثال ارزهای فیات را در نظر بگیرید؛ اگر بخواهید ریال را با دلار معاوضه کنید، باید شخصی را بیابید که مایل به فروش دلار باشد تا معامله را انجام دهید.

مبادله همه دارایی‌ها به این شکل است؛ یعنی تا خریدار و فروشنده وجود نداشته باشد معامله‌ای انجام نمی‌شود.

بانکور فقط به یک نفر نیاز دارد تا یک معامله را با نقدینگی ارائه شده توسط توکن بومی BNT و قراردادهای هوشمند آن انجام دهد. تعادل میان توکن‌ها با تضمین توسط قراردادهای هوشمند توکن BNT برقرار می‌گردد.

این ساختار، نیاز مبادلات به شخص ثالث را برطرف می‌کند. با بنکور و توکن BNT آن، می‌توان توکن‌هایی که بر بستر دو بلاکچین اتریوم و ایاس EOS هستند را به طور مستقیم به یکدیگر تبدیل کرد.

برای اینکه بهتر نحوه کار این توازن را درک کنید می‌توانید کل این سیستم را همچون ساعت شنی در نظر بگیرید که با چرخاندن آن به هر طرف مجموع شن‌های درون آن یکسان خواهد بود. در بنکور بدنه ساعت شنی در اصل همان قراردادهای هوشمند و دانه‌های شن همان معاملاتی هستند که رخ می‌دهند.

جمع بندی:

پروتکل بنکور مشکلات کمبود نقدینگی و پذیرش کم در فضای رمزارزها را حل می‌کند. قبل از ورود بنکور به این پروژه، مبادله یک توکن با توکن دیگر زیاد آسان نبود؛ اما این پروتکل با خودکارسازی نقدینگی، راهی برای دستیابی به تبادل توکن‌ها را بدون هیچ دردسری فراهم کرده است.

اگرتا به حال از بنکور استفاده نکرده‌اید شاید در ابتدا استفاده از این دلهره آور به نظر برسد. شما با استفاده از این پلتفرم می‌توانید تبادلات خود را بدون مشکل یا نیاز به مهارت‌های فنی خاصی انجام دهید. علاوه بر این، هدف تیم این است که پلتفرم را به عنوان یک راه حل آسان برای سرمایه گذاران تبدیل کند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا