۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال لوپرینگ چیست؟ معرفی رمزارز لوپرینگ (LRC) و پروژه Loopring

lrc لوپرینگ Loopring

لوپرینگ چیست؟ هرچه تعداد پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در اتریوم بیشتر شود، کارمزد تراکنش‌ها و زمان‌ معامله افزایش می‌یابد.

در فوریه ۲۰۲۱، میانگین کارمزد تراکنش ETH به بالاترین حد خود یعنی ۴۰ دلار رسید. این دقیقاً همان مشکلی است که لوپرینگ (Loopring) درصدد برطرف کردن آن است. لوپرینگ یک اقتصاد دیجیتالی ارائه داده است که با قدرت‌بخشی به کاربرانش توانایی کنترل کامل بر دارایی‌ها را به آنها می‌دهد. با Loopring، مردم دیگر مجبور نیستند کارایی و مقرون به صرفه بودن را برای استفاده از امنیت شبکه اتریوم قربانی کنند.

به Loopring) LRC) علاقه دارید، اما نمی‌دانید که لوپرینگ چیست؟ آینده لوپرینگ چگونه پیش خواهد رفت؟‌ نگران نباشید، این راهنما هر آنچه را که باید در مورد این پروژه بدانید را به شما آموزش می‌دهد؛ پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ارز دیجیتال لوپرینگ چیست؟

lrc

در معرفی رمزارز لوپرینگ باید گفت که شبکه Loopring توسط توکن اصلی خود به نام LRC تغذیه می‌شود.

LRC در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و اساساً صرافی غیرمتمرکز Loopring را که در فوریه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، تامین می‌کند. هنگام استفاده از DEX، هر بار که معامله‌ای را پردازش می‌کنید باید کارمزدها را به LRC پرداخت کنید. دقیقاً ۸۰ درصد از پول به تأمین‌کنندگان نقدینگی می‌رسد و مابقی بین بیمه‌گران و سازمان غیرمتمرکز مستقل(Loopring (DAO تقسیم می‌شود.

یک اپراتور باید حداقل ۲۵۰۰۰۰ LRC را قفل کند تا بتواند یک تبادل غیرمتمرکز را در لوپرینگی که از داده‌های روی زنجیره پروتکل استفاده می‌کند، اجرا کند. برای استفاده از یک DEX بدون این ویژگی، به ۱ میلیون LRC نیاز است.

آشنایی با پروژه لوپرینگ

هر صرافی غیرمتمرکز به کاربران امکان خرید و فروش بدون نیاز به متولی یا واسطه را می‌دهد. اگر DEX‌ها با یکدیگر همکاری نکنند و سفارشات را در یک شبکه گسترده به اشتراک نگذارند، تامین نقدینگی می‌تواند مشکل‌ساز شود. علاوه بر این، از آنجایی که معاملات بر روی زنجیره اجرا می‌شوند، DEX‌ها محدود می‌شوند.

Loopring) LRC) یک پروتکل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم است که امکان ساخت صرافی‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند که از نظر عملکرد با صرافی‌های متمرکز رقابت می‌کنند. این شبکه می‌تواند تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر از اتریوم در هر ثانیه معاملات انجام دهد که هر یک تنها کمتر از یک سنت هزینه دارد.

Loopring همچنین امنیت بلاک چین اتریوم را دارد به طوری که کاربران در هر شرایطی به دارایی‌های خود دسترسی دارند و اپراتورهای صرافی باید در محدوده مجاز پروتکل، فعالیت داشته باشند.

لوپرینگ چگونه کار می‌کند؟

پس از دانستن اینکه لوپرینگ چیست به سراغ نحوه عملکرد آن می‌رویم. این شبکه از الگوریتم zkRollup و حلقه سفارش بهره‌ می‌برید. در ادامه به‌طور مفصل درباره نحوه کار لوپرینگ و این دو ویژگی صحبت می‌کنیم.

zkRollups

لوپرینگ

Loopring) LRC) عملکرد بهتری نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز سنتی دارد؛ چرا که در آن تراکنش‌ها خارج از زنجیره جمع‌آوری و اجرا می‌شوند و از ازدحام شبکه اتریوم جلوگیری می‌شود. این کار با استفاده از ویژگی مقیاس‌پذیری لایه ۲ به نام zkRollups انجام می‌شود که تعداد زیادی از تراکنش‌ها را قبل از ارسال به بلاک چین به‌عنوان یک تراکنش منفرد به هم متصل می‌کند.

با این روش، تعداد تراکنش‌هایی که Loopring برای تسویه به شبکه اتریوم ارسال می‌کند، به شدت کاهش می‌یابد و باعث می‌شود معاملات در Loopring بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر شوند. این رویکرد فوق‌العاده کارآمد است و فشار بسیار کمتری را بر شبکه اتریوم وارد می‌کند.

“zk” در zkRollup مخفف “zero knowledge” است و به الگوریتم اثباتی اشاره دارد که Loopring باید برای تأیید صحت تراکنش‌های خارج از زنجیره ارائه می‌کند.

حلقه سفارش

در صرافی‌ها معمولا سفارش خرید یک توکن خاص مطابقت داده با جفت معاملاتی سفارش دیگری که برای فروش آن توکن ثبت شده است تطبیق داده می‌شود. با این حال، Loopring چندین سفارش را در یک سیستم معاملاتی دایره‌ای که به آن حلقه سفارش گفته می‌شود، ترکیب و مطابقت می‌دهد. هر حلقه شامل حداکثر ۱۶ سفارش است. زمانی که یک حلقه ایجاد می‌شود، هر سفارش بدون نیاز به سفارش مخالف برای جفت معاملاتی می‌تواند توکن‌های مورد نظر را مبادله کند.

این فرآیند میزان نقدینگی و پتانسیل بهبود قیمت را به خوبی می‌تواند بالا ببرد. همچنین می‌توان با کیف پول لوپرینگ از این دارایی نگهداری کرد.

بنیانگذاران Loopring چه کسانی هستند؟

سال ۲۰۱۷ مهندس نرم افزاری با نام دانیل وانگ (Daniel Wang) پروژه لوپرینگ را راه اندازی کرد. او که پس از فارغ التحصیلی در مقطع ارشد علوم کامپیوتر از دانشگاه ایالتی آریزونا توانست به عنوان مهندس نرم‌افزار ارشد شرکت تولید پزشکی بوستون ساینتیفیک مشغول به کار شود پس از مدتی در گوگل به‌عنوان سرپرست فناوری و مهندس نرم‌افزار ارشد مشغول به کار شد.

عرضه اولیه کوین (ICO) برای Loopring در آگوست ۲۰۱۷ انجام شد که توانست ۴۵ میلیون دلار جمع‌آوری کند. با این حال، بیشتر وجوه جمع‌آوری‌شده به دلیل مقررات چین به شرکت‌کنندگان ICO بازگردانده شد. بقیه این مبلغ برای توسعه پروتکل توسط بنیاد Loopring در شانگهای استفاده شد.

در دسامبر ۲۰۱۹، پروتکل از Loopring 2.0 به Loopring 3.0 منتقل شد که منجر به بهبود ۱۰۰۰ برابری کارایی آن شد. همچنین با بیت کوین برای ادغام اوراکل‌ها در همان ماه شریک شد.

پس از تلاش برای یافتن اشخاص ثالث برای ساخت DEX بر اساس پروتکل، Loopring صرافی غیرمتمرکز خود را در فوریه ۲۰۲۰ منتشر کرد. صرافی غیرمتمرکز Loopring هم براساس معاملات دفترچه سفارش و هم براساس معاملات بازارساز خودکار (AMM) است و همچنین به عنوان یک برنامه پرداخت کار می‌کند.

لوپرینگ ۳.۰ چیست؟

LOOPRING3.0

می‌توان با قاطعیت گفت که ارزش بازار فعلی این پروتکل تا حد زیادی مدیون یک ارتقاء است، که آن را با نام لوپرینگ ۳.۰ می‌شناسیم. در این به‌روزرسانی، سرعت عملکرد این پروتکل در پردازش تراکنش به‌طرز چشم‌گیری از ۱۰ معامله بر ثانیه به بیش از ۲۰۰۰ معامله در ثانیه ارتقاء یافت. اصلی‌ترین علت شکل‌گیری این ارتقا، به‌کارگیری پروتکل دسترسی درون‌زنجیره‌ای داده‌ در لوپرینگ ۳.۰ بود. در خصوص این پروتکل در بخش بعدی، بیشتر توضیح خواهیم داد. 

نکته حائز اهمیتی که در این ارتقا به این پروتکل افزوده شد، خارج کردن محاسبات انجام تراکنش در زنجیره بود. تا پیش از این محاسبات به صورت درون‌زنجیره‌ای در بستر بلاکچین رقم می‌خورد؛ همین عملکرد، علت پایین بودن تعداد تراکنش‌های انجام شده در این پروتکل بود. انتقال محاسبات به خارج از زنجیره،‌ حجم اطلاعات پردازشی را به شدت کاهش داد و این امر باعث شد که تعداد تراکنش‌های تسویه حساب‌شده افزایش یابد. 

تطبیق رینگ (Ring-Matching) در لوپرینگ چیست؟ 

در این قسمت، در تمامی عبارات و اصطلاحاتی که واژه رینگ را مشاهده می‌کنید، امکان استفاده از معادل فارسی آن (حلقه) وجود داشت، اما به دلیل اینکه عبارت (Ring) در عبارت Loopring نیز مشاهده می‌شود، از ترجمه این عبارت امتناع کردیم و این واژه را به صورت مستقیم به‌کار برده‌ایم.

برای درک بهتر Ring-Matching در لوپرینگ، ابتدا با ذکر یک مثال این سازوکار را توضیح‌ می‌دهیم. در ابتدا ممکن است این فرایند کمی پیچیده به‌نظر برسد؛ اما با کمی دقت، درک آن ممکن می‌شود. لازم‌به ذکر است که فرایند اصلی در قراردادهای هوشمند و تطبیق رینگ در پروتکل لوپرینگ بسیار پیچیده‌تر بوده و این تنها یک شبیه‌سازی بسیار ساده است. تصور کنید ۳ معامله‌گر قصد انجام ۳ معامله را دارند (هر کدام یک معامله)، شرایط سفارش این ۳ معامله‌گر به شرح زیر است:

  • (۱) معامله‌گر یک: تبدیل ۵ عدد ارز A به ۱۰ عدد ارز B
  • (۲) معامله‌گر دو: تبدیل ۱۰ عدد ارز C به ۵ عدد ارز A
  • (۳) معامله‌گر سه: تبدیل ۵ عدد ارز B به ۱۰ عدد ارز C

در این مثال اگر بخواهیم ۳ سفارش را با یکدیگر تطبیق دهیم یا به اصطلاح یک رینگ سفارش (Order Ring) ایجاد کنیم،‌ ابتدا باید به سراغ سفارش شماره ۳ برویم. برای نهایی‌سازی سفارش شماره ۳، بایستی معامله‌گر شماره دو، ۱۰ عدد ارز C خود را در اختیار معامله‌گر شماره ۳ بگذارد تا سفارش او نهایی شود و ۵ عدد ارز B او را دریافت کند.

حال معامله‌گر شماره دو، ۵ عدد B دارد و ۵ عدد A می‌خواهد. حالا همین فرایند با سفارش شماره ۱ تکرار می‌شود؛ معامله‌گر شماره یک، ۵ عدد  ارز A خود را در اختیار معامله‌گر شما دو می‌گذارد تا سفارش او هم نهایی شود. اکنون معامله‌گر شماره یک، ۵ عدد ارز B دارد و برای نهایی‌سازی سفارش خود، ۵ عدد دیگر نیاز دارد.

 نتیجه رینگ سفارش

در این رینگ سفارش، سفارش‌های شماره ۱ و ۲ نهایی شد؛ اما سفارش شماره ۳ هم‌چنان  باز است. قراردادهای هوشمند لوپرینگ، اکنون سفارش شماره ۱ را به درون یک رینگ سفارش دیگر می‌برد تا این سفارش نیز نهایی شود. تشخیص اینکه اکنون این سفارش بایستی به چه رینگی برود را فرایند “تطبیق رینگ” می‌گویند.

دسترسی درون‌زنجیره‌ای داده‌ (OCDA) 

پروتکل رمزنگاری Loopring از یک ویژگی به نام دسترسی درون‌زنجیره‌ای داده‌ (On-Chain Data Availability) یا به اختصار OCDA استفاده می‌کند. این رویکرد ترکیبی برای ذخیره‌سازی داده‌ها، به کاربران این امکان را می‌دهد تا انتخاب کنند که داده‌های آن‌ها در زنجیره ذخیره شود یا خارج از زنجیره. هنگامی که ویژگی OCDA غیرفعال است، داده‌ها در زنجیره ذخیره می‌شوند و شبکه می تواند ۲۰۲۵ تراکنش در ثانیه (TPS) را انجام دهد. با این حال، اگر OCDA فعال شود و داده‌ها خارج از زنجیره ذخیره شوند، آن‌گاه توان عملیاتی می‌تواند به ۱۶۴۰۰ تراکنش در ثانیه برسد.

 با استفاده از قابلیت‌های Loopring 3.0 مانند OCDA، صرافی‌های غیرحضانتی (Non-Custodial) ممکن است بتوانند عملکرد متمرکز خود را با صرافی‌های حضانتی (Custodial) تطبیق دهند (صرافی‌های حضانتی به آن دسته از صرافی‌ها گفته می‌شود که اطلاعات حساب و کلید خصوصی کاربران را در اختیار دارد و در صورت نیاز، می‌تواند حساب را برای کاربر بازیابی کند. در صرافی‌های غیرحضانتی مسئولیت نگهداری از کلید‌ خصوصی تماما با کاربر است و صرافی هیچ مسئولیتی در قبال فراموشی عبارات بازیابی ندارد).

رینگ ماینر (Ring Miner)

Loopring از یک الگوریتم اجماع منحصربفرد استفاده می‌کند که اوردر بوک‌های سنتی و مکانیسم‌های AMM حاکم بر استخر نقدینگی را دور می‌زند. درعوض، مشارکت‌کنندگان شبکه – که رینگ ماینر نامیده می‌شوند – مسئول نهایی‌کردن سریع سفارش‌ها قبل از اجرا یا لغو شدن هستند. کسانی که به عنوان رینگ ماینر فعالیت می‌کنند، کارمزد عملیاتی را در قالب توکن‌های LRC – توکن بومی پروتکل Loopring – یا بخشی ازمابه‌‌التفاوت سفارش را دریافت می‌کنند. 

به زبان ساده‌تر، اگر یک کاربر سفارشی ثبت کرده باشد که در این سفارش قصد داشته باشد ۲۰۰۰ توکن LRC را با ۱ کوین اتر مبادله کند، رینگ ماینرها به‌دنبال راهی در صرافی‌های فعال در پروتکل لوپرینگ می‌گردند، تا بتوانند ۱ اتر را در ازای تعداد LRC کمتری (مثلا ۱۹۵۰ توکن) فراهم کنند. اگر یک Ring Miner موفق به انجام این کار شود، بخشی از آن ۵۰ توکن LRC صرفه‌جویی‌شده را به‌عنوان پاداش برمی‌دارد. 

رینگ‌های سفارش (Order Rings)

هنگامی که رینگ ماینر یک رینگ سفارش را تکمیل می‌کند، قرارداد هوشمند Loopring نحوه نهایی‌کردن آن را تعیین می‌کند. اگر سفارش در هر دو طرف معامله قابل اجرا باشد، قرارداد هوشمند بر روی مبادلات اتمی (Atomic Swap) اجرا می‌شود؛ یعنی انتقال مستقیما از قرارداد هوشمند به کیف پول کاربر انجام می‌شود. همچنین رینگ‌های سفارش از طریق دسته‌بندی سفارش‌ها و تسویه معاملات متعدد از طریق چندین کاربر، فرایند تطابق رینگ را آسان می‌کنند. رینگ‌های سفارش پروتکل لوپرینگ را از سایر DEXها مانند Waves، IDEX و Bancor متمایز می‌کند.

اشتراک سفارش (Order Sharing)

فرایند اشتراک سفارش نیز از طریق رینگ‌های سفارش در پروتکل Loopring امکان‌پذیر است. به‌عنوان مثال، زمانی که قرارداد هوشمند در لوپرینگ نمی‌تواند یک سفارش را در یک معامله نهایی کند، از Order Sharing برای تقسیم سفارش‌ها به اجزای جزئی‌تر استفاده می‌کند، تا زمانی که سفارش به‌طور کلی نهایی شود. هم‌چنین پروتکل Ring-Matching چندین سفارش جداگانه را در یک رینگ سفارش جمع می‌کند.

هنگامی که قرارداد هوشمند Loopring سفارشات را تأیید می‌کند، تمامی طرفین معامله، مقدار سفارش ثبت‌کرده خود را دریافت می‌کنند. تا زمانی که تمامی سفارشات جزئی به طور کامل نهایی شود، هر سفارشی که هنوز نهایی نشده، از طریق سیستم اشتراک سفارش، به بخشی از رینگ‌های سفارش بعدی منتقل می‌شود تا فرایند نهایی‌سازی سفارشات تکمیل شود.

چه چیزی لوپرینگ را منحصر به فرد می‌کند؟

Loopring

Loopring مزایای صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را باهم دارد. لوپرینگ از نوآوری zkRollups استفاده کرده تا بتواند به توان عملیاتی بالاتر و هزینه‌های کمتری نسبت به هر صرافی غیرمتمرکز دیگری که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است، دست یابد. علاوه براین، فناوری غیرحضانتی آن موجب شده است که امنیت صرافی‌های متمرکز را بهبود می‌بخشد.

لوپرینگ قابلیت‌های عملکرد سطح بالایی ارائه می‌دهد به این معنی که معامله‌گران الگوریتمی می‌توانند برای اولین بار از استراتژی‌های معاملاتی با فرکانس بالا در DEX استفاده کنند. Loopring همچنین از یک راه حل رمزنگاری استفاده می‌کند که از فرانترانینگ (frontrunning) جلوگیری می‌کند (زمانی که شخصی معاملات خود را قبل از تراکنش‌های معلق انجام می‌دهد تا از تغییر قیمت ناشی از آن تراکنش‌ها بهره مند شود).

در واقع پروتکل منبع باز و ممیزی شده است که به هیچ اعتباردهنده خارجی متکی نیست، به این معنی که هیچ شخص، شرکت یا دولتی نمی‌تواند بین کاربر و ارزهای دیجیتال آن قرار بگیرد. علاوه بر این، کاربران به‌طور خودکار رسید دیجیتالی برای تمام سپرده‌ها و برداشت‌ها دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر وجوه همیشه قابل بازیابی است، حتی اگر صرافی غیرمتمرکز با مشکلاتی مواجه شود.

پروتکل Loopring تا ۲۰۲۵ می‌تواند معاملاتی در ثانیه را با هزینه هر معامله تقریباً ۴۵۰ تا ۸۰۰ GAS در لایه ۱ بلاک چین انجام دهد. نسخه فعلی Loopring با عنوان Loopring 3.0 شناخته می‌شود.

همکاری‌های پروتکل Loopring

لوپرینگ در سال‌های فعالیت خود توانسته با دیگر فعالین اکوسیستم بلاکچین، همکاری‌های گسترده و متنوعی را انجام دهد. از همکاری در برگزاری ورکشاپ در سیدنی استرالیا تا همکاری با چین‌لینک (Chainlink) در زمینه اوراکل‌ها. در ادامه با برخی از مهم‌ترین همکاری‌های Loopring آشنا می‌شویم.

همکاری با Bitfwd 

Bitfwd یک انجمن فعال از علاقه‌مندان و توسعه‌دهندگان بلاک‌چین در سیدنی استرالیا است. در زمستان ۲۰۱۹ لوپرینگ با همکاری این انجمن، یک ورکشاپ آموزشی در زمینه توسعه ابزارهای متن‌باز برگزار کرد. 

همکاری با TokenMarket

توکن‌مارکت به منظور تسریع و ارتقای امنیت و شفافیت تبادلات امنیتی، همکاری خود با Loopring را آغاز کرده است. این دو شرکت با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا Loopring 3.0 را در صرافی‌های غیرمتمرکز این توکن، که در اروپا و خاورمیانه واقع شده‌اند، راه‌اندازی کنند. پروتکل Loopring 3.0 به طور چشم‌گیری توان عملیاتی را افزایش می‌دهد و سرعت مبادلات غیرمتمرکز TokenMarket را بهبود می‌بخشد.

همکاری با Changelly

Changelly یک صرافی است که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده است و اکنون بیش از۱۴۰ ارز دیجیتال را در صرافی خود  لیست کرده است. لوپرینگ با عقد قرارداد این همکاری، گام بزرگی در جهت خرید و فروش و تبادل مستقیم توکن LRC با یورو و دلار برداشته است. کاربران از طریق Changelly می‌توانند با کارت اعتباری خود، مستقیما توکن LRC را دریافت کنند.

همان‌گونه که انتظار می‌رفت همکاری پروتکل لوپرینگ با چین‌لینک در زمینه اوراکل‌هاست. این همکاری در گام نخست خود توانسته است برای صاحبان صرافی‌ها یک شاخص قیمتی برای جفت ارز LRC/ETH تهیه کند.

بررسی نقشه راه لوپرینگ

  • اولین نسخه با نام لوپرینگ ۱ در  دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد.
  • اولین ایردراپ LRN در جولای ۲۰۱۸ منتشر شد که به دارندگان LRC LRN، نسخه ایردراپ شده توکن Loopring در NEO ارائه شد.
  • ایردراپ دوم در سپتامبر ۲۰۱۸ برگزار شد که ۱.۵ میلیون LRN به ۷۵۸ آدرس NEO مربوط به ۸۹۲ آدرس اتریوم ارسال شد.
  • سومین ایردراپ در نوامبر ۲۰۱۸ در مجموع ۲.۱ میلیون LRN به ۸۵۴ آدرس NEO به ۱۰۳۹ آدرس اتریوم ارسال شد.
  • دومین نسخه لوپرینگ یعنی Loopring 2.0 در دسامبر ۲۰۱۸ منتشر شد. در این نسخه پروتکل ارتقاء یافته بود. از این ارتقاء به تسویه کارآمدتر حلقه، مدل هزینه جدید و روش‌های اضافی برای ایجاد سفارش‌ها می‌توان اشاره کرد.
  • سومین نسخه لوپرینگ یعنی Loopring 3.0 در دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد که دومین ارتقاء بزرگ شبکه بود. در این ارتقاء پروتکل DEX با zero knowledge را به شبکه اصلی اتریوم آورد.

چه میزان لوپرینگ در گردش است؟

LRC در حال حاضر دارای گردشی معادل ۱,۲۴۵,۹۹۱,۴۶۹ و حداکثر عرضه ۱,۳۷۴,۵۱۳,۸۹۶ است. بیش از ۲۰ میلیون LRC از زمان راه‌اندازی پروتکل Loopring سوزانده شده است و هر ارز لوپرینگ که استیک شده، در حال حاضر خارج از بازار در نظر گرفته می‌شود.

۱۰٪ از تمام کارمزدها به Loopring DAO تعلق می‌گیرد که در مورد نحوه خرج کردن آن وجوه رای می‌دهد. به عنوان مثال در مورد کمک‌های بلاعوض، مشوق‌های نقدینگی بیشتر و بازخرید LRC برای سوزاندن رای می‌دهد. هر LRC که DAO به سوزاندن آن رأی دهد، عرضه LRC در گردش را کاهش می‌دهد.

تیم لوپرینگ و رقابت

دانیل وانگ که قبلاً در سال ۲۰۱۴ صرافی متمرکز کوین پورت را راه اندازی کرده بود، از پتانسیل مدل متمرکز ناراضی بود. بنابراین همراه با تیم خود شروع به کار روی پلتفرم لوپرینگ کرد. افرادی مانند ژو (CMO) و جانستون چن (COO) نیز در این تیم بودند که از تجربیات کار خود در شرکت‌های معروفی مانند Ernst & Young و NOD3 استفاده می‌کردند.

پروژه Loopring همچنین شامل Loopring Ecosystem Advance Fund) LEAF) است که برای ارائه پاداش برای مشارکت کنندگان در پروژه و حمایت از سرمایه‌گذاری در فناوری‌های بلاک چین ایجاد شده است.

می‌توان گفت که در نگاه اول، Loopring با رقبای قدرتمندی مانند Kyber Network یا 0x روبروست. با این حال، این تیم ادعا می‌کند که این پلتفرم‌ها برای موارد استفاده متفاوت طراحی شده‌اند. برخلاف پروتکل بازارسازی Kyber که نقدینگی را با قیمت‌های تعیین‌شده در یک بازه زمانی تعریف‌شده ارائه می‌کند، Loopring بر روی سفارش حلقه و فناوری‌های تطبیق حلقه تمرکز می‌کند تا سیستم تطبیق به عنوان سرویس (MAAS) شخص ثالث خود را تامین کند.

مشابه آن را می‌توان در مورد 0x گفت که نقدینگی خود را از صرافی‌های موجود در پلتفرم خود تامین می‌کند، بر خلاف Loopring که فقط با هر صرافی متصل به شبکه خود این کار را انجام می‌دهد.

خرید و فروش لوپرینگ

شما می‌توانید خرید و فروش لوپرینگ را در بهترین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تجربه کنید و وارد دنیای این رمز شوید.

صرافی‌هایی مانند بایننس و کوکوین این رمز ارز را لیست کرده‌اند. همچنین صرافی ایرانی سیمیا به شما کمک می‌کند تا بدون دردسرهای تحریمی و … در محیطی امن با کاربری آسان LRC را خریداری کنید یا بفروشید.

کیف پول‌های مناسب لوپرینگ

لوپرینگ مانند هر دارایی دیجیتال دیگر نیازمند والتی امن و کاربردی است تا بتوانید از آن نگهداری کنید. کیف پول لوپرینگ را می‌توانید از میان گزینه‌هایی مانند ترزور، لجر نانو اس، تراست ولت و اتمیک انتخاب کنید.

آینده لوپرینگ

با درک اینکه لوپرینگ چیست پی می‌بریم که از زمان راه اندازی آن در دسامبر ۲۰۱۷، Loopring دو ارتقاء بزرگ داشته است. یکی در دسامبر ۲۰۱۸ که بر تسویه معاملات بهتر، مدل‌های کارمزد جدید و سفارش‌های انعطاف‌پذیرتر تمرکز داشت. دیگری، در دسامبر ۲۰۱۹، که در نتیجه راه اندازی Loopring Exchange، اولین پروتکل بزرگ zkRollup DEX در اتریوم را ارائه داد.

با افزایش رقابتی شدن فضای لایه ۲، انتظار می‌رود شاهد ارتقاء و عرضه ویژگی‌های بیشتری باشیم. Loopring در سال ۲۰۲۲ چیزهای هیجان انگیزی از جمله Loopring Earn، پشتیبانی NFT و سایر ارتقاء محصول را وعده داده است.

جمع‌بندی:

همان‌طور که در مقدمه این مقاله به آن اشاره کردیم، بررسی راهکارهای لایه دوم اتریوم از جذابیت‌ها و پیچیدگی‌های مختص به خود برخوردار است. در تمامی پروژه‌های فعال در این راهکار، کاهش هزینه‌های تراکنش و افزایش سرعت ثبت تراکنش، بارزترین ویژگی موجود است. علاوه‌براین ویژگی‌ها، در پروژه لوپرینگ از پروتکل‌هایی هم‌چون ZKRollups استفاده شده که پروتکل لوپرینگ و توکن LRC را از سایر طرح‌ها متمایز می‌سازد.

بایستی دید که نوآوری‌های به‌کارگرفته‌شده در این پروتکل، تا چه اندازه می‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد و زیرساخت‌های فنی خود را ارتقا دهد. در این مقاله دریافتیم که پروتکل Loopring چیست و توکن LRC چه کاربردهایی دارد. هم‌چنین با فناوری تطبیق رینگ در لوپرینگ ۳.۰ و زیرساخت‌های ZKRollup آشنا شدیم. نقشه‌راه لوپرینگ و همکاری‌های این پروتکل را بررسی کرده و به صرافی‌ها و کیف‌پول‌ها معتبر برای معامله و نگهداری توکن LRC اشاره کردیم. 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا