۱۴۰۳/۳/۱
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال جاست JUST چیست؟ آشنایی با توکن JST

jst جاست JUST

چشم‌انداز مالی غیرمتمرکز (Defi) شاهد رشد بی‌سابقه‌ای است و هر ماه پروژه‌های جدید در این حوزه معرفی می‌شوند. در این سال‌ها Defi با تلاش خود برای دسترسی عموم مردم به خدمات مالی، توانسته توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند و به‌عنوان یک پایه توسط توسعه‌دهندگان پروژه‌های کریپتویی مورد استفاده قرار گیرد. شبکه JUST یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز است که به‌عنوان یک اکوسیستم جدید مالی غیرمتمرکز یا Defi شناخته می‌شود. پلتفرم جاست بر روی بلاکچین ترون و توسط جاستین سان (Justin Sun) ساخته و اجرا می‌شود. ارز دیجیتال جاست، توکن بومی این پلتفرم است که در این نوشتار قصد بررسی و معرفی این رمزارز را داریم.

معرفی پروژه JUST

جاست یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز است که پیرامون توکن‌های JST و USDJ متولد شده است. ارز دیجیتال USDJ در این پلتفرم همانند یک  استیبل کوین عمل می‌کند که پشتوانه آن دلار آمریکا است. اما ارز دیجیتال جاست در پلتفرم آن عملکردهای مختلفی دارد. در حقیقت پلتفرم جاست به‌عنوان یک مرکز از محصولات دیفای طراحی شده که دارندگان ترون می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

کاربران در این پلتفرم می‌توانند با استیک و نگه‌داری ارز ترون، ارز دیجیتال USDJ دریافت کنند. این پلتفرم در نظر دارد تا یک سیستم مالی غیرمتمرکز به همراه وام‌دهی استیبل کوین را برای کاربران فراهم کند. همچنین جاست قصد دارد تا تراکنش‌ها، معاملات و وثیقه‌ها را به‌صورت شفاف انجام دهد.

نامJUST
توکنJST
مارکت کپ$۲۵۵,۳۴۰,۰۴۲
رتبه در بازار۱۴۱
وایت پیپرwhite_paper_en.pdf
وبسایت رسمیjust.network

بررسی تاریخچه و معرفی بنیان‌ گذاران جاست

جاست

پلتفرم JUST کار خود را از آگوست سال ۲۰۲۰ و پس از یک IEO در پلتفرم Poloniex LaunchBase آغاز کرد. توکن حاکمیتی این پروژه، ارز دیجیتال جاست (JST) نام دارد و از ماه می سال ۲۰۲۲ تا به امروز در گردش بوده است. اکوسیستم این پروژه، توسط بنیاد JUST مدیریت می‌شود که شامل افراد متخصص و توانا از سایر شرکت‌های بزرگ در سطح جهان می‌شود. افراد برجسته‌ای نظیر Terance F، کارشناس بلاکچین و کارمند سابق Barclays و IBM، الویس ژانگ (Elvis Zhang) توسعه‌دهنده ارشد و محقق باتجربه بلاکچین، C Wu، متخصص در کیف پول و صرافی و GL Kong، مهندس بلاکچین در حال توسعه و رشد پلتفرم جاست هستند.

نام و مشخصات کامل خیلی از اعضای تیم توسعه‌دهنده این پروژه مشخص نیست. با این حال به نظر می‌رسد که تیم این پروژه با تیم توسعه ترون همپوشانی دارد؛ زیرا این پروژه توسط مدیرعامل و بنیان‌گذار ترون یعنی جاستین سان معرفی شد و همچنین پشتیبانی فنی و مالی خود را نیز از ترون دریافت می‌کند.

نقشه راه رمزارز JUST

در وایت پیپری که این پروژه منتشر کرده، بیشتر درباره نحوه کار استیبل کوین و توکن آن و همچنین محاسبات اینکه چگونه این توکن به دست آمده، توضیح داده شده‌است. درباره بقیه قسمت‌ها نیز توضیحات بسیار اندکی وجود دارد. تا این لحظه نقشه راه ارز دیجیتال جاست هنوز منتشر نشده  و در داخل وب‌سایت آن در مورد اینکه چه تاریخی قرار است نقشه راه منتشر شود، اطلاعاتی وجود ندارد.

هدف اصلی ساخت پلتفرم جاست

در وب‌سایت اصلی این پروژه نوشته شده اعضای ناشناس این تیم، در پی از دست‌ دادن دارایی‌های خود در یک پروژه اسکم، تصمیم به راه‌اندازی پلتفرم JUST گرفتند. بدین ترتیب اعضای این تیم از به دام افتادگان در اسکم‌ها و کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال تشکیل شده‌اند. در حال حاضر مهم‌ترین شعار تیم جاست این است که هیچ‌کس مسئول دارایی‌های شما نیست و هر فردی خودش باید از دارایی‌های خود محافظت کند. به همین جهت پروژه جاست با هدف دستیابی به امور مالی غیرمتمرکز، تمامی عوامل شخص ثالث را از پلتفرم خود حذف کرده است و حتی به اعضای تیم هم رحم نکرده است!

پلتفرم جاست ادعا می‌کند که جامعه‌محور است و تحت کنترل هیچ قدرت انسانی قرار ندارد. البته تا به امروز هیچ راهی برای صحت سنجی این موضوع مطرح نشده است و هیچ آماری از تعداد هولدرهای توکن JST وجود ندارد.

ارز دیجیتال جاست  (JST) چیست؟

just

رمزارز JUST توکن بومی پلتفرم جاست است که هدف آن پرداخت قرض‌ها و ساخت توکن با استاندارد ۲۰-trc است. توکن JST برای اولین‌بار در سال ۲۰۲۰ و در پلتفرم Poloniex عرضه شد. در آن زمان امکان خرید ارز جاست برای بسیاری از افراد وجود نداشت. به طور کلی این اکوسیستم به لطف سیستم دو توکنی خود و همچنین ارتباطش با سایر پلتفرم‌ها به یک نقش اصلی در دنیای مالی غیرمتمرکز تبدیل شده‌است. ارز دیجیتال جاست یک رمزارز مبتنی بر پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز است که با بیش از ۱۷۰۰ درصد بازگشت سرمایه از زمان راه‌اندازی، به یک ستاره در حال ظهور در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌است.

کل عرضه توکن JST حدود ۹.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ توکن است که نحوه توزیع آن مشخص شده‌ است:

 • ۳۰ درصد از کل عرضه توکن JST متعلق به اکوسیستم است.
 • ۱۹ درصد از رمزارز JUST متعلق به تیم توسعه‌دهنده و بنیان‌گذاران است.
 • ۲۵ درصد به همکاری‌های استراتژیک تعلق دارد.
 • ۱۰ درصد از کل رمزارز JUST از طریق ایردراپ میان هولدرهای ترون تقسیم می‌شود.
 • ۱۱ درصد آن نیز در عرضه اولیه به فروش رسیده است.

اگر داغ‌ترین و آخرین اخبار دنیای کریپتو را دنبال می‌کنید احتمالا نام جاست کوین JUST coin را شنیده‌اید.

اکوسیستم جاست به لطف سیستم پیچیده دو توکنی و ارتباطاتش با دیگر پلتفرم‌های ارز دیجیتال، اگر به اهداف خود دست یابد طبیعتا به یکی از مهم‌ترین اجزای دنیای امور مالی غیرمتمرکز DeFi تبدیل خواهد شد.

جاست کوین JST ارز دیجیتال یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز به نام جاست است. این توکن با بیش از ۲۸۰۰ درصد سود از زمان راه‌اندازی تا بالاترین قیمت تاریخی خود، به یک ستاره نوظهور در دنیای رمزنگاری تبدیل شده است.

استیبل کوین USDJ چیست؟

USDJ یک استیبل کوین جدید است که توسط شبکه بلاکچین ترون طراحی و ساخته شده‌است. همه کاربران قادرند با پیش پرداخت کوین TRX یک استیبل کوین USDJ بسازند. در تصویر بالا این مراحل به صورت کامل نمایش داده شده‌است.

پشتوانه این استیبل کوین دلار آمریکا بوده که با نسبت ۱ به ۱ وجود دارد. استیبل کوین جاست بخشی از اکوسیستم دیفای ترون به شمار می‌رود که برای حفظ ثبات قیمتی خود از قوانین فدرال رزرو پیروی می‌کند.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال جاست

در زمان نگارش این مقاله (سپتامبر ۲۰۲۲)  رمزارز JUST با قیمت ۰.۰۲۱۶۳ دلار معامله می‌شود و حجم معاملات ۲۴ ساعته این توکن برابر با ۲۱,۷۷۳,۷۰۴ دلار است. رمزارز جاست در زمان نگارش این مطلب در جایگاه ۱۲۴ بهترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد.

توکن JST در روزهای اولیه عرضه با قیمت ۰.۰۰۶۴۴۲ معامله می‌شد و پس از شروع یک روند صعودی در آگوست سال ۲۰۲۰ توانست سقف قیمتی ۰.۰۷۷۸۷ دلار را ثبت کند. پس از این صعود، بازار با یک اصلاح قیمتی مواجه شد.

بالاترین قیمت ارز دیجیتال جاست در آوریل ۲۰۲۱ که معادل ۰.۲۰ دلار بود ثبت شده‌است و هم اکنون ۸۵ درصد پایین‌تر از آن قرار دارد. در حال حاضر فعال‌ترین صرافی که در آن ارز JST معامله می‌شود، صرافی بایننس (binance) با سهم ۵۶ درصدی از حجم معاملات روزانه است.

توکنومیک

توکن جاست JST یک توکن بر بستر شبکه ترون و با استاندارد TRC-20 است. با توجه به داده‌های کوین مارکت کپ CoinMarketCap ارز دیجیتال جاست در زمان نوشتن این مقاله با قیمت ۰.۰۶۰۰۱ دلار با حجم بازار ۴۴۲ میلیون دلاری در رتبه ۱۵۷ ارزهای دیجیتال قرار دارد.

کل عرضه توکن‌های جاست برابر با ۹.۹ میلیارد واحد است که در حال حاضر ۷۴ درصد از کل توکن‌ها به بازار تزریق شده است.

این توکن‌ها از طریق سپرده‌گذاری، وام دادن و ارائه نقدینگی در شبکه جاست یا با چندین روش دیگر مانند شرکت در کمپین های ویژه به دست می‌آیند.

عرضه اولیه این توکن در صرافی پولونیکس Poloniex انجام شد.

کل توکن‌های JST به صورت زیر توزیع شده‌اند:

 • فروش در مرحله اولیه: ۱۱٪
 • فروش عمومی: ۴٪
 • مشارکت‌های استراتژیک: ۲۶٪
 • تیم: ۱۹٪
 • ایردراپ برای هولدرهای ترون: ۱۰٪
 • اکوسیستم: ۳۰٪

اطلاعات بیشتر در مورد تخصیص توکن‌های جاست و نرخ تورم آن در حال حاضر اعلام نشده است. با این حال قرار است که تمام توکن‌های تیم تا آوریل ۲۰۲۲ به طور کامل در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

آینده و پیش بینی قیمت ارز دیجیتال جاست از زبان متخصصان

در ادامه قابل اطمینان‌ترین پیش بینی‌های قیمتی برای جاست JST را از پلتفرم‌های پیش بینی محبوب جمع آوری کرده‌ایم.

طبق گفته والت اینوستور ، قیمت جاست تا پایان ۲۰۲۲ به ۰.۱۲۱ دلار سال افزایش خواهد یافت که این دارایی را به یک سرمایه گذاری عالی تبدیل می‌کند. در بلندمدت و تا سال ۲۰۲۶ انتظار می‌رود قیمت هر توکن به ۰.۳۱۲ دلار آمریکا برسد.والت اینوستور WalletInvestor

والت اینوستور WalletInvestor

تریدینگ بیستس در پاسخ به این سوال که آیا جاست سرمایه گذاری خوبی است یا خیر، جواب قاطع مثبتی دارد. این تیم پیش‌بینی می‌کند که قیمت این توکن تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۰.۰۹۸۴۴۲۱ تا ۰.۰۹۹۳۲۵۶ دلار برسد.تریدینگ TradingBeasts

تریدینگ TradingBeasts

در تحلیل دیجیتال کوین ، قیمت ارز دیجیتال جاست در ۶ سال آینده به قیمت ۰.۲۸۱۳۹۵۳ دلار افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۲ قیمت این دارایی به ۰.۱۲۴۷۸۱۴ دلار برسد و در سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۴ به رشد خود ادامه دهد. بر اساس این پیش بینی، جاست یک سرمایه گذاری بلند مدت سودآور است.دیجیتال کوین DigitalCoin

دیجیتال کوین DigitalCoin

امنیت شبکه جاست چگونه تامین می‌شود؟

امنیت شبکه جاست به عنوان یک شبکه با استاندارد TRC20 توسط شبکه بلاکچین ترون تامین می‌شود. در واقع این شبکه برخلاف بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند، که به نسبت مکانیسم اثبات کار از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

به صورت کلی ۲۷ نماینده در این شبکه مسئولیت امنیت این شبکه را بر عهده دارند.

نحوه خرید و فروش توکن JST

این ارز را می‌توان به دو روش کلی به دست آورد. کسب توکن JST به‌وسیله دریافت پاداش برای سپرده‌گذاری، وام‌دادن و ارائه نقدینگی در شبکه جاست یا خرید ارز دیجیتال جاست از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال، راه‌های به‌دست‌آوردن این توکن هستند. این رمزارز پر پتانسیل در صرافی‌های بزرگی نظیر هیوبی گلوبال (Huobi Global)، بایننس، پولونیکس (Poloniex)، کوکوین (kucoin) و کوینکس (Coinex) در دسترس است. شما می‌توانید با ثبت‌نام و احراز هویت در یکی از صرافی‌های خارجی معرفی شده به خرید و فروش ارز دیجیتال جاست بپردازید.

بهترین کیف پول رمزارز JUST

پس از خرید رمزارز JUST، بهتر است یک کیف پول دیجیتالی معتبر برای نگه‌داری از آن انتخاب کنید. ارز دیجیتال جاست را می‌توانید در کیف پول ترون لینک که توسط خود شبکه در دسترس شما قرار می‌گیرد، ذخیره کنید. پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که تعداد ارزهای دیجیتال شما بالا است، حتماً از والت‌های سخت‌افزاری نظیر کیف پول لجر برای ذخیره دارایی‌های خود استفاده کنید. از کیف پول نرم‌افزاری تراست ولت (Trust Wallet)، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)، ترزور وان (Trezor One) و کیف پول نرم‌افزاری اتمیک والت (Atomicwallet) برای نگه‌داری ارز جاست می‌توانید استفاده کنید.

چه چیزی پروژه جاست را منحصر به فرد می کند؟

برخلاف اکثر پلتفرم‌های دیگر دیفای، جاست فقط به دنبال ارائه یک محصول واحد نیست که به زیرمجموعه کوچکی از کاربران دیفای کمک کند.

جاست به دنبال این است که مجموعه کاملی از محصولات و اکوسیستمی را بر پایه ترون ارائه دهد تا طیف وسیعی از موارد استفاده دیفای را پوشش دهد.

اکوسیستم جاست از پنج محصول مجزا تشکیل شده است که همه آن‌ها برای تسهیل مسیر استفاده از دیفای و ارائه ابزارهای اضافی به کاربران طراحی شده‌اند.

این پنج محصول عبارتند از:

جاست استیبل JustStable

جاست استیبل پلتفرم استیبل کوین چند وثیقه‌ای غیرمتمرکز پرچم‌دار پلتفرم جاست است که با وثیقه قرار دادن دارایی‌های رمزنگاری شده متفاوت به کاربران USDJ وام می‌دهد.

جاست لند JustLend

جاست لند یک پروتکل بازار پول مبتنی بر ترون است که به کاربران اجازه می‌دهد نقدینگی را به استخرهای وام‌دهی اضافه کنند و ارزهای دیجیتال با بهره کم وام بگیرند.

جاست سواپ JustSwap

جاست سواپ یک پلت فرم سازنده بازار خودکار (AMM) است که برای مبادله توکن‌های TRC-20 و ایجاد استخرهای نقدینگی بدون نیاز به مجوز استفاده می‌شود.

جاست لینک JustLink

اولین سیستم اوراکل غیرمتمرکز شبکه ترون است که به شکلی امن داده‌های دنیای واقعی مرتبط با قراردادهای هوشمند را به این قراردادها می‌رساند.

توکن‌های میان زنجیره‌ای Cross-Chain Tokens

دارایی‌های سایر بلاک‌چین‌ها، از جمله بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و … که بر بستر ترون توکنیزه شده‌اند، می‌توانند در اکوسیستم جاست استفاده شوند.

آینده ارز دیجیتال جاست

jst

یکی از پروژه‌های دیفای که نسل جدیدی از پلتفرم‌های وام‌دهی را ارائه می‌دهد، جاست است که بر روی بلاکچین ترون ساخته شده‌است. اگرچه این توکن در هفته‌های گذشته عملکرد خوبی را از خود نشان نداده است زیرا بازار کریپتو در حال گذر از یک روند نزولی گسترده است، اما تحلیلگران آینده‌ای روشن را برای این پروژه متصور هستند. آن‌ها بر این باورند که بهتر است توکن JST را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت سودآور در بگیرید.

در مورد آینده ارز دیجیتال جاست نظرات متفاوتی وجود دارد. پلتفرم PricePrediction.net معتقد است که قیمت این ارز دیجیتال تا پایان سال ۲۰۲۲ به سمت ۰.۰۰۸۲۰۷ دلار حرکت می‌کند. در این میان پلتفرم  Walletinvestor درباره آینده ارز جاست بسیار خوش‌بینانه فکر می‌کند و قیمت ۰.۰۴۲۳۶۴ دلار را پیش‌بینی کرده است.

نحوه کار پلتفرم جاست

جاست JST یک ارز دیجیتال مبتنی بر پلتفرم است که کاربران را به حفظ و نگهداری شبکه جاست تشویق می‌کند.

ارز دیجیتال جاست به عنوان پاداش به کاربرانی که به تایید تراکنش‌های شبکه و ارائه نقدینگی از طریق شبکه جاست کمک می‌کنند، داده می‌شود. هولدرهای جاست در مدیریت و حاکمیت شبکه نیز مشارکت خواهند داشت.

هرچه افراد بیشتری از شبکه USDJ و توکن جاست استفاده کنند، ارز دیجتال جاست ارزشمندتر خواهد شد.

اکنون که تا حدودی می‌دانید جاست چیست، احتمالا از خود بپرسید که آیا این دارایی ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر. پس بیایید نگاهی دقیق‌تر به توکنومیک، تیم، مزایا، معایب و … این توکن داشته باشیم.

جاست، پلتفرمی سریع و کاربردی

برخلاف اکثر پلتفرم‌های دنیای دیفای، پلتفرم جاست فقط به دنبال ارائه محصول واحد نیست و هدف آن محدود به زیرمجموعه کوچکی از کاربران دیفای نیست. این پروژه در تلاش است تا مجموعه کاملی از محصولات کاربردی را به‌منظور پوشش طیف وسیعی از موارد استفاده دیفای ایجاد کند و پایه‌های اکوسیستم کامل دیفای را در شبکه ترون بنا کند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال جاست

مزایا

 • قراردادهای هوشمند از دارایی‌های کاربران محافظت و به آن‌ها امکان می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را به راحتی مبادله کنند و از افزایش قیمت بهره ببرند
 • قابلیت کسب درآمد به واسطه پرداخت کارمزدها و حفظ پلتفرم جاست با ضرب USDJ
 • وجود صدها برنامه غیرمتمرکز در شبکه
 • ساخت بر روی شبکه ترون یک جامعه کاربری بزرگ از مالکان و سازندگان را برای جاست ایجاد می‌کند

معایب

 • برخی از افراد فعال در دنیای رمزارزها این پروژه را تحریم کرده‌اند زیرا معتقدند که جاستین سان باید به جای تمرکز بر روی چندین پلتفرم، روی پلتفرم اصلی خود یعنی ترون تمرکز کند
 • با واریز JST نمی توانید JST کسب کنید در حالیکه با واریز ترون می‌توانید USDJ بدست آورید
 • هولدرهای ترون و کاربران آن بیشترین سود را از جاست می‌برند
 • دو توکنی بودن پلتفرم می‌تواند گیج کننده باشد
 • برخی توکن جاست را به عنوان یک کپی از میکردائو MakerDAO می‌بینند که در آن از دای DAI می‌توان به عنوان وثیقه برای صدور یک توکن استفاده کرد.

جمع بندی:

به طور کلی اکوسیستم جاست اهداف جالبی را پیگیری می‌کند؛ باید دید که در آینده تیم پشت این پروژه می‌تواند به هدف خود برسد یا خیر.

وجود افرادی مثل جاستین سان و شرکت‌های بزرگ پشت این پروژه می‌تواند پتانسیل بالایی برای رشد ارزش توکن جاست داشته باشد.

در کل هیچ اجماع جهانی در مورد تغییرات مثبت یا منفی قیمت ارز دیجیتال جاست در آینده وجود ندارد. در واقع، رشد احتمالی این توکن به عوامل مختلفی بستگی دارد: اعلانات تیم، فناوری‌های جدید پروژه‌های جاست، بازار رمزارزها به طور کلی، موقعیت قانونی و … .

فراموش نکنید که قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، ضروری است که تحقیقات خود را انجام دهید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا