۱۴۰۳/۲/۲۸
Search
Close this search box.

ارز دیجیتال ارکید چیست؟ افزایش حریم خصوصی در وب با پلتفرم Orchid

orchid ارکید

در سال‌های اخیر، پروژه‌های کاربردی متعددی بر بستر بلاک چین راه‌اندازی شده‌اند که بسیاری از آن‌ها ارزهای دیجیتال بومی خودشان را دارند. ارکید (Orchid) نیز یکی از این پروژه‌هاست. این پروژه با ارز دیجیتال ارکید در حقیقت یک بازار یا استخر VPN کریپتویی با هدف افزایش حریم خصوصی کاربران هنگام ارتباط با یکدیگر است.

ظهور اینترنت سبب گشودن دری به سوی دنیایی جدید شد؛ دنیایی نامتناهی از اطلاعات. دنیایی که ما را دعوت به کنجکاوی و کشف ناشناخته‌ها می کرد. با گسترش اینترنت، گشت‌وگذار آزاد در این دنیا سخت‌تر و سخت‌تر شد. مدل تجاری بسیاری از شرکت‌های وب ۲ آن‌ها را وا می‌داشت که برای کسب درآمد، رفتار ما را رصد کنند و داده‌های آن را به فروش برسانند. همچنین دولت‌ها نمی‌‌خواستند از نقش قیومیت خود کوتاه بیایند و کنترل نحوه انتشار اطلاعات را واگذار کنند؛ بنابراین موانعی بر سر دسترسی به چیزی که می‌توانستیم به آن دسترسی داشته باشیم پدید آمد.

تکنولوژی و وب ۳ به دنبال غیرمتمرکز کردن اینترنت و بازگرداندن آن به کاربران است. در این راه از ابزارهای پیشین که لازم اما کافی نبودند – همچون شبکه‌های خصوصی مجازی VPN – استفاده خواهد کرد. پلتفرم ارکید (Orchid) با چنین هدفی کار خود را آغاز کرد. این پروژه بازاری غیرمتمرکز برای فروش پهنای باند و ارتباط همتا به همتا (p2p) است که به کاربران اجازه می‌دهد تا اتصال VPN خود را به شیوه‌ای جدید برقرار کنند.

رمزارز Orchid‌ با وجود رکود تاریخی صنعت کریپتوکارنسی طی دو سال گذشته، همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران این صنعت است. در این مقاله، ضمن معرفی کامل پروژه‌ی ارکید و ویژگی‌های آن، به معرفی ارز OXT و نکات کاربردی خرید و نگهداری از آن می‌پردازیم. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خلاقانه‌ی ارز دیجیتال را دارید با ما همراه شوید.

معرفی پروژه ارکید

ارکید

مسئله‌ی حریم خصوصی برای بسیاری از کاربران اینترنت و بلاک چین امری مهم است. هرچند وب ۳ این امکان را بسیار بیشتر از وب ۲ فراهم کرده؛ اما همچنان به ابزارهایی مانند VPN نیاز دارد. وی‌پی‌ان‌ها در بسیاری موارد نیاز کاربران را برآورده می‌کنند؛ اما همچنان متمرکز هستند و خطر نقض حریم خصوصی در آن‌ها جدی است. آن‌ها همچنین آزادی عمل چندانی به کاربر در انتقال اطلاعات به سایر VPN‌ ها نمی‌دهند. شبکه‌های غیرمتمرکز شناخته‌شده‌ی وب ۲ مانند Tor نیز معمولا کند بوده و آسیب‌پذیری بالایی در برابر حملات خرابکارانه دارند.

اینها دقیقا مشکلاتی هستند که شبکه و ارز دیجیتال ارکید به‌دنبال رفع آن‌ها هستند. ارکید یک بازار آزاد فروش پهنای باند و ارتباط ناشناس همتا‌به‌همتای غیرمتمرکز است. این شبکه، مخصوص کاربران بلاک چین اتریوم بوده و مسدودسازی ردیابی ارتباطات را با توزیع عملیات خود در بین شبکه‌ای از کاربران انجام می‌دهد.

حسن بزرگ شبکه‌ی ارکید، ارائه‌ی کیفیت، سرعت و امنیت بیشتر با استفاده از ارز ارکید به‌عنوان مشوق (Incentive) است. وجود این رمز ارز و مکانیزم تایید تراکنش‌های مرتبط با آن، هزینه‌ی حملات خرابکارانه را نیز برای مهاجمان افزایش می‌دهد. شبکه‌ی ارکید ازاین‌نظر، اولین پلتفرم در نوع خود است. تامین‌کننده‌های VPN و پهنای باند در این شبکه، در ازای خدمات خود ارز دیجیتال ارکید دریافت می‌کنند. امنیت پرداخت‌ها و نیز شفافیت و عدم تمرکز شبکه نیز با تکنولوژی بلاک چین تامین می‌شود.

ارکید بازاری غیرمتمرکز برای فروش ارتباط ناشناس از طریق شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) است. حریم خصوصی همواره دغدغه‌ای جدی در بحث شبکه بوده است. با بهتر شدن شرکت‌ها و دولت‌ها در نظارت و بلوکه کردن ارتباطات، نیاز به حریم خصوصی و ناشناس ماندن بیش از پیش احساس می‌شود.

به همین نسبت تقاضا برای ابزارهای حفظ چنین خواسته‌ای – VPNها – نیز بالا رفته است. اگرچه وی‌پی‌ان‌ها برای بسیاری از استفاده‌ها کافی به نظر می‌رسند، اما آن‌ها نیز نقصی اساسی دارند؛ استفاده از آن‌ها نیازمند اعتماد به موجودیتی متمرکز است. کاربران به ندرت می‌توانند از نحوه دقیق ثبت و ضبط داده‌هایشان توسط ارائه‌کنندگان این سرویس مطمئن باشند.

همچنین مدل تجاری اشتراک محور (subscription based) این سرویس‌ها، به نوعی منجر به قفل شدن کاربر شده و انتقال سریع آن‌ها به ارائه‌دهنده‌ای دیگر را مشکل می‌سازد. پروتکل‌های ارتباطی همتا به همتای موجود فعلی همچون تور (Tor) و I2P از مدارهای چند گره‌ای برای مخفی کردن هر چه بیشتر اطلاعات از دید ناظر بیرونی (و هر یک از گره‌ها) استفاده می‌کنند اما از مشکل کیفیت و سطح عملکرد ناکافی رنج می‌برند چرا که مشوقی برای حفظ سطح خدمت وجود ندارد و مبالغ اهدایی، به ندرت کفاف پوشش تمام هزینه‌ها را می‌دهد.

همچنین از آن جا که هزینه اندکی برای یک مهاجم وجود دارد تا بتواند بخش اعظمی از پهنای باند شبکه را در دست بگیرد، به شکل نظری از امنیت بالایی نیز برخوردار نیستند.

بنابراین چیزی که نیاز داریم، سرویسی همتا به همتا است که دارای مشوق‌های اقتصادی کافی برای حفظ سطح کیفیت باشد. همچنین این سیستم باید دارای بازاری آزاد برای معامله پهنای باند و روشی مناسب برای پرداخت‌های خرد باشد تا بتواند همگام با رشد کاربران، مقیاس‌پذیر باشد. این دقیقا تصویری است که ارکید به دنبال ارائه آن است؛ VPNای همتا به همتا، آزاد، با مشوق‌های لازم برای ارائه‌کنندگان پهنای باند، دارای سیستمی به خصوص برای پرداخت‌های خرد که امنیت آن توسط بلاک چین تامین می‌شود.

ارکید از تلاش‌های پیشین در این حوزه الهام گرفته است؛ Incentivized Tor که از استراتژی چشم در برابر چشم سود می‌برد (می‌توان آن را به تورنتی تشبیه کرد که اگر میزان آپلود قطعات فایل را محدود کرده باشید، سرعت دانلود نیز برایتان محدود می‌شود) و Interledger Protocol (ILP) که از کانال‌های پرداخت و تراکنش‌های اتمی برای فرستادن داده استفاده می‌کند. تراکنشی اتمی را تصور کنید که یکی از طرفین توکنی را به عنوان حق‌الزحمه در ازای فرستادن اطلاعات پرداخت می‌‌کند و امنیت آن توسط قراردادهای HTLC تامین می‌شود.

پلتفرم ارکید چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم ارکید بازاری برای پهنای باند است که از بلاک چین برای امنیت، شفافیت و عدم تمرکز درنحوه عمل استفاده می‌کند؛ موانعی بر سر این کار وجود دارد. موانعی آشنا همچون مقیاس‌پذیری و مشکل بلاک چین در پردازش نرخ بالای تراکنش که در سیستم‌های پرداخت خرد حیاتی است. از این رو ارکید سیستم پرداخت نانو (Nanopayment) را راه‌اندازی کرده است.

به نوعی این روش را می‌توان راهکاری برای مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم دانست. این شیوه مبتنی بر مفهومی به نام «پرداخت احتمالی – Probabilistic Payment» است. این روش مبتنی بر نوعی لاتاری است که در آن امید ریاضی برنده شدن، برابر با مقدار پرداختی است؛ برای مثال فرض کنید خریدار سرویس قصد خرید سرویس به ارزش یک دلار را دارد. به جای پرداخت یک دلار به شکل مستقیم، فروشنده بلیطی برای برنده شدن ۱۰۰ دلار دریافت می‌‌کند که شانسی یک درصدی برای برنده شدن دارد.

این بلیط‌ها به شکل خارج از زنجیره مبادله می‌شوند و تنها زمانی که مالک بلیط برنده قصد دریافت جایزه را داشته باشد، تراکنشی بر روی شبکه انجام می‌شود. از آن جا که دریافت‌کننده راهی برای اینکه بداند کدام بلیط از پیش برنده خواهد شد در دست ندارد، تمامی بلیط‌ها دارای ارزشی معادل امید ریاضی خود هستند.

روند فعالیت در این سیستم پرداخت خرد به شکل زیر است:

 • فرستنده (دریافت‌کننده پهنای باند – مصرف‌کننده VPN) یک حساب پرداخت خرد با واریز توکن OXT در قرارداد هوشمند پلتفرم در شبکه اتریوم باز می‌کند.
 • این گونه فرستنده قادر خواهد بود تا پرداخت‌های خرد معتبر (که توسط مبلغ واریزی پشتیبانی می‌شوند) به مقصد هر یک از ارائه‌دهندگان پهنای باند در شبکه ایجاد کند.
 • در نهایت (بسته به شانس و واریانس) کاربر پرداختی (بلیطی) صادر خواهد کرد که بلیط برنده است و ارائه‌دهنده آن را با انجام تراکنشی درون زنجیره‌ای (on-chain) نقد خواهد کرد.
 • بسته به موجودی اکانت، کاربر ممکن است مجبور شود مبلغ بیشتری به حساب پرداخت خرد خود بیافزاید.
 • با گذشت زمان، نقش واریانس کم‌رنگ خواهد شد و ارزش مبالغ دریافتی/پرداختی به ارزش احتمالی آن‌ها نزدیک خواهد شد.

این سیستم پرداخت دو مشکل دارد: واریانس و ردیابی از طریق اطلاعات آنچین. هر یک را به شکل مختصر شرح می‌دهیم: فرض کنید کاربری قصد دارد فرستادن ۲ دلار به شکل بلیط‌هایی با احتمال برنده شدن یک در میلیون دارد و نرخ انتشار بلیط‌ها نیز یک میلیون در هفته است. اگرچه به شکل متوسط تنها یک بلیط برنده طی یک هفته خواهیم داشت اما احتمال آن وجود دارد که بلیط برنده در روز اول یا حتی چند ساعت نخست بیرون کشیده شود.

از سوی دیگر احتمال آن نیز وجود دارد که حتی پس از چند هفته، بلیط برنده نقد نشود. برای کم کردن این عدم قطعیت، راهکار ارکید استفاده از ویژگی احتمال دوجمله‌ای است. کاربران باید چند برابر مقدار پرداختی خود، اکانت نانوی خود را شارژ کنند. برای مثال اگر کاربری که قصد پرداخت دو دلار دارد، در حساب خود ۲۰ دلار موجودی داشته باشد، شانس اینکه موجودی آن‌ها دو برابر نرخ انتظاری کاسته شود، از ۱۰ درصد به ۲ درصد کاهش پیدا می‌کند.

ارکید به کاربران اجازه می‌دهد که مدارهای دلخواه خود را بسازند: بدین معنی که ترافیک خود را چندین مرحله از سرورهای مختلف بگذرانند تا ردیابی اطلاعات مشکل‌تر شود. مشکل آن است که در مواردی که کاربر بلیط برنده صادر کرده است.

اطلاعات تراکنش (آدرس اتریومی کاربر) در شبکه پست می‌شود و می‌توان آن را به هویت او مربوط کرد و در صورت استفاده از چند گره – اگرچه احتمال برنده شدن همزمان چند بلیط اندک است – امکان دارد در صورت استفاده از یک آدرس، بتوان رد اطلاعات کاربر را گرفت. بنابراین ارکید توصیه می‌کند که برای تامین اعتبار VPN، از آدرسی مجزا برای هر گره استفاده کنید و در ضمن ترجیحا از آدرسی استفاده نمایید که با آن احراز هویت انجام نداده‌اید.

حال که با برخی از فناوری‌های زیرین Orchid VPN آشنا شدیم، نحوه کار بازار پهنای باند را شرح می‌دهیم:

ارکید از پروتکل VPNای مشابه پروتکل‌های رایج همانند OpenVPN یا WireGuard استفاده می‌کند. این پروتکل که برای استفاده بر روی لایه WebRTC ساخته شده است، سرعت و عملکرد بالایی دارد. هر کس در ارکید می‌تواند بدون نیاز به اجازه یک تامین‌کننده پهنای باند باشد. برای این کار باید توکن OXT تهیه و استیک نماید. فرایند انتخاب نودها در شبکه مبتنی بر میانگین وزن‌دار توکن‌های استیک شده است. بنابراین با استیک بیشتر، یک نود شانس بیشتری برای فروش پهنای باند خواهد داشت؛ مگر آن که به خاطر عملکرد ضعیف، کاربران آن نود را کمتر انتخاب نمایند.

خارج کردن توکن‌های OXT از قرارداد هوشمند استیکینگ دارای زمان خارج شدن (Unbonding) ۳ ماهه است که در طی این مدت نمی‌توان آن مبلغ را به عنوان استیک استفاده کرد یا انتقال داد.

در سمت کاربر، دو راه برای خرید خدمات وجود دارد. اگر کاربری آشنا به مقدمات ارزهای دیجیتال هستید می‌توانید با استفاده از توکن OXT و دیگر ارزها (لیست زیر) اکانت نانو پیمنت خود را شارژ کنید و یا اگر حوصله سر و کله زدن با این جزییات را ندارید، با استفاده از ارز فیات (و یا امکان پرداخت درون برنامه‌ای گوگل پلی و اپ استور) حساب‌های از پیش پرداخت شده خریداری نمایید.

امکان جذاب دیگر این VPN، امکان وارد کردن حساب دیگر فراهم‌کنندگان سرویس VPN و استفاده از آن به عنوان یک hop (گره) است. در این حالت ترافیک عبوری شما پس از گذر از نودهای ارکید، وارد نود دیگر VPN شما می‌شود و این چنین امکان ردیابی شما سخت‌تر خواهد شد. این VPN برای سیستم‌ عامل‌های اندروید، لینوکس، مک و iOS در دسترس است. می‌توانید برای دانلود آن به این صفحه مراجعه کنید.

این نرم افزار متن باز بوده و استفاده از آن تحت لیسانس AGPL CopyLeft آزاد است.

اطلاعات ارز دیجیتال ارکید

ارز دیجیتال ارکید با استاندارد ERC-20 در بستر شبکه‌ی اتریوم اجرا می‌شود و سقف عرضه ثابت یک میلیارد توکنی را دارد که همگی در زمان راه‌اندازی این پروژه ضرب شدند. از این مقدار، ۵۱٫۱۳ درصد برای مشوق‌ها و سایر اهداف مشابه در شبکه درنظر گرفته شده‌اند. درحال‌حاضر عرضه‌ی در گردش رمز ارز Orchid، بیش از ۹۶۲ میلیون واحد است. این توکن در زمان نگارش این مقاله با قیمت حدود ۰٫۰۸ دلار، و ارزش بازار نزدیک به ۷۷ هزار دلار، رتبه‌ی ۳۱۴ را در رده‌بندی ارزهای دیجیتال وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ به خود اختصاص داده است.

تیم توسعه پروژه ارکید

خرید ارز دیجیتال ارکید نیز مانند هر رمز ارز دیگری باید با بررسی اعتبار و سابقه‌ی اعضای تیم توسعه‌ی آن همراه باشد. شرکت ارکید در سال ۲۰۱۷ توسط تیمی متشکل از اعضای زیر تاسیس شد:

 • دکتر استیون واترهاوس (Steven Waterhouse): دکترای مهندسی کامپیوتر از دانشگاه کمبریج، شریک سابق صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال Pantera Capital و عضو هیئت‌مدیره‌ی صرافی Bitstamp.
 • برایان جی فاکس (Brian J Fox): برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده‌ی پوسته‌ی GNU Bash و مخترع اولین نرم‌افزار اینتراکتیو بانکداری آنلاین در آمریکا برای شرکت Wells Fargo.
 • جی فریمن (Jay Freeman): مهندس نرم‌افزار و یکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار Cydia.
 • گوستاو سیمونسون (Gustav Simonson): مهندس نرم‌افزار و از توسعه‌دهندگان اتریوم.

پروژه و ارز دیجیتال ارکید در دسامبر سال ۲۰۱۹ به‌صورت رسمی شروع‌به‌کار کردند. دفتر این شرکت، دارای دو شعبه در سانفرانسیسکوی آمریکا و برلین آلمان بوده و درحال‌حاضر بیش از ۲۴ نفر عضو دارد.

روش استفاده از شبکه ارکید

به‌عنوان یک کاربر، استفاده از شبکه‌ی ارکید ساده است. کافیست، برنامه‌ی آن را که شبیه به یک VPN معمولی است از وب‌سایت، گوگل پلی یا اپ استور دریافت کنید. با نصب برنامه، می‌توانید از ارائه‌دهندگان VPN در این شبکه، پهنای باند بگیرید. نصب و استفاده از این برنامه رایگان است؛ اما در ازای پهنای باند مصرف شده ملزم به پرداخت با ارز دیجیتال ارکید هستید. پس از توافق با فروشنده‌ی خدمات، اتصال شما به‌شکل رمزنگاری‌شده برقرار می‌شود.

مزایای پروژه ارکید

orchid

از مهم‌ترین مزایای پروژه‌ی ارکید برای کاربران کریپتو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم استفاده از سرورهای متمرکز و جایگزینی آن‌ها با تکنولوژی بلاک چین که سبب تقویت حریم خصوصی، امنیت و سرعت شبکه می‌شود.
 • افزایش حریم خصوصی با سوزاندن پهنای باند و پر کردن جریان داده با داده‌های ساختگی.
 • رفع مشکل حملات Sybil با استفاده از یک سیستم اعتبارسنج موسوم به وزن‌دهی استیک (Stake-Weighting) و همترازسازی پاداش‌ها.
 • امکان تعویض سریع ارائه‌دهندگان خدمات VPN برای مصرف‌کننده در صورت عدم رضایت از خدمات.
 • کاهش کارمزد تراکنش‌های کوچک با محدودسازی ظرفیت تراکنش‌ها.
 • افزایش حریم خصوصی و مسدود سازی دسترسی به اطلاعات کاربران با ایجاد لایه‌های رمزنگاری‌شده و در هاپ‌های مختلف.

کاربرد ارز دیجیتال ارکید OXT

ارکید

تمامی خدمات ارائه‌شده در شبکه‌ی Orchid با استفاده از رمز ارز Orchid قیمت‌گذاری شده و قابل‌خرید هستند. همچنین ارائه‌دهندگان خدمات VPN‌ در ارکید نیز باید مقداری OXT را در حساب‌های استیکینگ خود در این شبکه قفل کنند. هرچه این مقدار بیشتر باشد، خدمات آن‌ها به کاربران بیشتری ارائه‌شده و درآمدشان نیز افزایش می‌یابد.

کاربران می‌توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند، ارز دیجیتال ارکید را روی گره‌های شبکه استیک کرده و به یک تامین‌کننده‌ی پهنای باند تبدیل شوند. آن‌ها سپس از طریق دایرکتوری استیکینگ ارکید و با توجه به میزان دارایی‌های استیک‌شده با متقاضیان VPN در ارتباط خواهند بود. لازم به ذکر است که گره‌ها دارای سقف ظرفیت ازنظر میزان تبادل با کاربران دیگر هستند که پس از رسیدن به آن، استیک بیشتر، بی‌فایده خواهد بود.

برداشت توکن‌های استیک‌شده OXT‌ نیز شامل یک دوره‌ی سه‌ماهه قفل، موسوم به Cooldown‌ است. این ارز دیجیتال در صرافی‌ها و کیف پول‌های متعدد قابل معامله و استیک است.

نانو پرداخت احتمالی، راهکار مقیاس پذیری ارکید

با وجود مزایای ذکرشده، پروژه‌ی ارکید درحال‌حاضر با چالش‌های اجرایی گوناگونی مواجه است که مهم‌ترین آن‌ها محدودیت سرعت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها هستند. توسعه‌دهندگان این شبکه برای رفع این موانع، مکانیزمی به نام نانو پرداخت احتمالی (Probabilistic Nanopayment) را ابداع کرده‌اند. این مکانیزم هر تراکنش را به میلیون‌ها تراکنش کوچک‌تر تقسیم کرده و به‌این‌ترتیب، علاوه بر کاهش هزینه‌ی کارمزد، سرعت تراکنش را نیز افزایش می‌دهد.

منظور از کلمه‌ی احتمالی یا Probabilistic نیز این است که به ازای هر کاربری که از یک گره VPN در شبکه استفاده می‌کند، یک بلیط (Ticket) نانو پرداخت، معادل تعداد بسته‌های داده‌ی مصرفی او (Data Pockets) برای ارائه‌کننده فرستاده می‌شود. از میان تمامی بلیط‌ها، تنها یک در میلیون آن‌ها برنده‌شده و شروع به پرداخت به ارائه‌دهنده می‌نند. تصادفی بودن بلیط‌های برنده، امکان ردیابی فعالیت کاربر براساس اطلاعات قابل‌مشاهده از او در دفتر کل را بسیار دشوار می‌کند. بقیه‌ی نانو پرداخت‌های معلق نیز در پایان هفته در بلاک چین اتریوم، ادغام می‌شوند.

نکته: نانو پرداخت احتمالی، مکانیزم جدیدی است که هنوز چالش‌های اجرایی خودش را دارد.

صرافی های پشتیبانی کننده از  ارکید OXT

orchid

با توجه به ویژگی های نوآورانه پلتفرم ارکید و کارکرد توکن بومب آن، صرافی های زیادی اقدام به پشتیبانی از این رمزا ارز کرده‌اند. از مهم‌ترین صرافی‌هایی که ارز دیجیتال ارکید را در لیست خود آورده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  Binance
 • OKX
 •  Bitget
 • Kraken
 • Kucoin
 • Uniswap
 • Huobi globale
 •  Gemini
 •  Hotbit

خریدوفروش رمز ارز Orchid در بسیاری از این صرافی‌ها برای کاربران ایرانی به دلیل نیاز به احراز هویت، دارای ریسک ازدست‌رفتن سرمایه است. هر چند برخی این صرافی‌ها، تا سقف مشخصی از خرید و فروش روزانه، نیازی به احراز هویت ندارند؛ اما همچنان نسبت به آی‌پی‌های ایران حساس هستند. بنابراین توصیه میکنیم خرید ارز دیجیتال ارکید را از صرافی‌های معتبر ایرانی مانند صرافی سیمیا انجام دهید.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری OXT

کیف پول‌های زیر برای نگهداری، استیک یا معامله‌ی ارز ارکید در بسیاری از وب‌سایت‌های معتبر توصیه شده‌اند:

 • Ledger (سخت‌افزاری)
 • Trezor (سخت‌افزاری)
 • Trust Wallet (نرم‌افزاری، غیر متمرکز و پشتیبانی‌شده توسط بایننس)
 • Atomic Wallet (نرم‌افزاری و غیرمتمرکز)
 • MyEtherWallet (نرم‌افزاری، تحت وب)
 • MetaMask (نرم‌افزاری، تحت وب)
 • Coinbase Wallet (تحت وب)
 • imToken (نرم‌افزاری و مناسب ارزهای دیفای)

آینده پروژه ارکید و رمز ارز Orchid

درحال‌حاضر ارزش جهانی بازار VPN حدود ۳۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. بازاری که طبق پیش‌بینی‌ها و با توجه به افزایش دغدغه‌های مربوط به حریم خصوصی، قطعا در آینده با افزایش تقاضا مواجه خواهد بود. بنابراین ارزش پروژه‌های موفق ارائه‌دهنده‌ی راه‌کارهای غیرمتمرکز، امن، سریع و ارزان مانند ارکید، مطمئنا در آینده بیشتر مشخص می‌شود.

همکاری اخیر این پروژه با چین لینک، به‌منظور افزایش دقت محاسبه‌ی هزینه‌ی بسته‌های پهنای باند و نیز امنیت این شبکه هم بر اعتبار آن افزوده است. بسیاری از کارشناسان و وب‌سایت‌های تحلیلی کریپتوکارنسی، احتمال رسیدن قیمت ارز دیجیتال ارکید به بیش از یک دلار تا پایان سال ۲۰۲۵ را دور از دسترس نمی‌دانند.

جمع‌بندی:

ابزارهای تونلینگ، یکی از دستاویزهای کاربران اینترنتی برای دور زدن محدودیت‌های خارجی و حفظ حریم خصوصی است. پلتفرم ارکید با ارائه بازاری غیرمتمرکز و بی مجوز برای فروش پهنای باند به شکل غیرمتمرکز، سعی در رفع مشکلات رایج خدمات‌دهندگان سنتی VPN دارد. کاربران می‌توانند با استفاده از نوآوری‌های این پلتفرم، به شکلی نسبتا آسان و بی‌دغدغه، امنیت و حریم خصوصی را برای خود به ارمغان بیاورند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا